Gönderen Konu: Tork ARTTIRMA  (Okunma sayısı 4417 defa)

dede9009

Tork ARTTIRMA
« : Mayıs 03, 2009, 01:38:47 ÖS »
Merhaba arkadaşlar. 98 model civic 1i6 ies model aracımın otomatik şanzımanı komple bitik durumdaydı adanada otomatik şanzımandan anlayan bi ustaya götürdüm ve kendisi şanzımanı çok iyi hale getirip torkla da iyi bi şekilde oynayacağını söyledi. arabayı fabrika çıkışı gibi yapacağını ve performansının iyi duruma gelecegini söyledi. Bana garip geldi ama sizcede bu mümkünmü?? Eger oluyosa torkla oynamanın zararı varmıdır?? ne gibi etkiler gösterir?

fikito

Ynt: Tork ARTTIRMA
« Yanıtla #1 : Mayıs 03, 2009, 02:37:40 ÖS »
nasıl yapacakmış merak ettim ??? :)

canguder

« Yanıtla #2 : Mayıs 03, 2009, 02:56:24 ÖS »
vites oranları ile oynayarak yapabilir ama tork yükseltmesi beygir gücünü etkileyebilir.

fikito

« Yanıtla #3 : Mayıs 03, 2009, 03:19:38 ÖS »
abi bende 1.6 ies var bence sen eski haline getir yeter tork bizim makinaları bozar ;) :)

merburvehan

« Yanıtla #4 : Mayıs 03, 2009, 03:20:39 ÖS »
Merhaba arkadaşlar. 98 model civic 1i6 ies model aracımın otomatik şanzımanı komple bitik durumdaydı adanada otomatik şanzımandan anlayan bi ustaya götürdüm ve kendisi şanzımanı çok iyi hale getirip torkla da iyi bi şekilde oynayacağını söyledi. arabayı fabrika çıkışı gibi yapacağını ve performansının iyi duruma gelecegini söyledi. Bana garip geldi ama sizcede bu mümkünmü?? Eger oluyosa torkla oynamanın zararı varmıdır?? ne gibi etkiler gösterir?
Şanzımanı çok iyi bir hale getirip tork yükselticekmiş fabrikadan çıktığı gibi olucakmış.Şimdi ne haldeki araç saçmalık...

canguder

« Yanıtla #5 : Mayıs 04, 2009, 09:15:58 ÖÖ »
fabrikadan çıktığı hali zaten stock oluyor , demekki büyük bir sorun var sizin şanzımanda ki düzeltip eski halin getirecek. Yani tork yükselmesi gibi birşey söz konusu değil , araç sadece ilk günkü gibi gider o kadar. Adam göz boyamak için tork yükselteceğim diyor.

dede9009

« Yanıtla #6 : Mayıs 04, 2009, 12:12:54 ÖS »
Valla araç otomatik olduğu için balatalar komple gitmiş turbin falan yamulmuş öyle şeylerden bahsetti. tork olayı nasıl oluyo diye sordugumda hondalarda tork artışı sağlanabiliyo ama diğer araçlarda bu mumkun değil dedi. Ve anlattığına göre şanzıman o kadar kotu olmuş ki koruyucu aleminyum kabın iç kısmı bile erimiş duruma gelmiş. Uzak yerde oldugum için görme imkanı bulamadım. İçime dert düştü eger bi çakallık varsa işin içinde arabayı surerken belli edermi acaba???

lozyuvaci

« Yanıtla #7 : Mayıs 04, 2009, 02:54:39 ÖS »
arkadaşım otomatik şanzuman ciddi bilgi ve tecrübe ister manuel şanzuman gibi basit bir yapısı yoktur yani
abartmış olurmuyum bilmiyorum ama neredeyse motordan daha komplike bir yapısı vardır.
ben senin yerinde olsam torku vs. oynatmam düzgün bir şekilde çalışmasını yeterli bulurdum.
güvenebileceğin bir ustaya yaptırmak gerekir ki gözün arkada kalmasın
referanslarda önemli olur bu konuda diye düşünüyorum.
kolay gelsin

canguder

« Yanıtla #8 : Mayıs 05, 2009, 12:33:31 ÖS »
ustaya egitim aldigi yerlerden aldigi sertifikalar varsa gostermesini isteyebilirsin , daha once hangi marka araclarda tecrubesi var hangi markalarda egitim almis bunlari sormani tavsiye ederim.Bilgili ve yetenekli bir usta ancak bu sekilde belli olur.cevremizden kulaktan kulaga yayilmis ustalarda basarilidir.bu faktorleri goz onunde bulundurman yararli olacaktir.

dede9009

« Yanıtla #9 : Mayıs 05, 2009, 12:45:48 ÖS »
Zaten bulundugum şehirde bu işin tamirini yapanlar sayili kişiler saysak 9 u geçmez. Alman japon ve amerikan araçlarin otomatik şanzimanlarini sürekli yaptigini soledi ve benimde serviste gordugum araçlar alman ve amerikan araçlardi. bora, cadillac, audi, opel gibi araçlar vardi o yuzden guven konusunda bişey yaşamadim ama yinede insan telaşa kapiliyo bugun  servisten kesin sonuç gelecek aksam sizlerle paylaşirim..

dede9009

« Yanıtla #10 : Mayıs 08, 2009, 12:19:09 ÖS »
Araç hala olmamış desem yeridir. 2 gün fena değil gibiydi ama sonradan en son arızalı haline geri dönmeye başladı. Usta piston sıkışması diyor amaaraç vites değiştirmiyor. Sanki 2. viteste takılıyoruz. Araç 3 te kavrama yapıyor fakatyarım kavrama gibi. Nasıl desem durduk yere balatayı eritiyor gibi. Koku falan geliyor gaza hafif yüklendikçe. Şanzıman yağını kokluyorum ve geldiğiyerde orası.D4 attığım zaman arac vitesi boşa atıyor daha dogrusu boşta asılı kalıyor. Acayip olmamış işte. Canım çok sıkıldı bu duruma.insanın arabası evinin önünde yatınca kötü oluyo.O araçlada yola çıkınca şahin bile kafa tutuyo:)

aRasaLg

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mayıs 14, 2009, 05:28:04 ÖS »
Ben hocama sordum.Bi araçta tork düşüşü varsa bu düşüş debriyajdan mı vs.... neyse artık stock halinden düşüş varsa yükseltilebilirmiş.Açık hava filtresi vs uygulanır  yükseltilir dedi.Ama bilmem ne kadar doğru.

dede9009

« Yanıtla #12 : Mayıs 21, 2009, 01:42:18 ÖS »
Aracı yaptırdım şanzıman çok iyi durumda eskiyen bir çok parçası kit takım olarak komple değişti. yanlız şanzımanın bozulmasına neden olan şey motor ve bu yuzden şanzıman yapılmasına rağmen sürekli bozuluyor bizde buna önlem olarak motor yapmaya karar verdik. arızalı olan silindir blogu değiştirilip piston segman yapılıyor. haftaya allahın izniyle çıkar. saygılarr...