Gönderen Konu: Supercharger mi? Turbo mu?  (Okunma sayısı 5895 defa)

TYPE-R

Supercharger mi? Turbo mu?
« : Kasım 16, 2008, 01:01:48 ÖÖ »
Konu kafama takıldı nerde görsem turbo kötüleniyor 5000kmden sora ocagınıza incir agacı diker gibisinden ama supercharger öle degil sanki ben anlamadım hangisi daha iyi yardımcı olursanız sevinirim ???

8663

• Ziyaretçi
Ynt: Supercharger mi? Turbo mu?
« Yanıtla #1 : Kasım 16, 2008, 03:13:07 ÖÖ »
ben olsam ikisini de takmam arabama...
eğer performans istiyosam daha hızlı bir araba alırım ama motoruyla yine oynamam orjinal kullanırım...
en kötü ihtimalle eğer turbo+fazla güç istiyosam fabrika çıkışlı bi turbo araç alıp onun motoruyla oynarım...

Seko

« Yanıtla #2 : Kasım 16, 2008, 10:22:37 ÖÖ »
Turbo SC a gore cok daha avanatajlıdır hele bir kere ne yaparsan yap SC gibi kayıs kasnak sistemlerinde devir arttıka istedigin verimi alamazsın ..
Bu forumda okumustum m6 gecen type r cokda sorunsuz paşalar gibi gidiyor yani benim fikrim madem extreme bir arac istiyorsun turbo sart  , SC ile de cok hızlı aracın olur ama turbo kadar olamaz , isleme saglıklı ellerde yapılırsa turbo sorunsuz bie nimettir ..

altunparmak

« Yanıtla #3 : Kasım 16, 2008, 01:38:51 ÖS »
8663 sana katılıyorum..yerınde olsam ikisinide takmam güçlü bi arac alırım orj.oynamam motoruyla...

TYPE-R

« Yanıtla #4 : Kasım 16, 2008, 01:48:39 ÖS »
iyide motoru güçlü bi araba bile alsanız mutlaka içinizden bişeyler yapmak geliyor örnegin typer C/H/E bu donanımları olmayan typer nerdeyse yok ama typerda hızlı araba insan hep daha fazlasını istiyo :)

8663

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Kasım 16, 2008, 09:18:04 ÖS »
sanırım yanlış anlaşılmış ben motoruyla oynamam derken, atmosferik olarak kullanırım demek istemiştim...

BLACK ORANGE

« Yanıtla #6 : Kasım 16, 2008, 09:30:49 ÖS »
ben bi araçta süper charger gördüm. ama yanlış bilmiyosam bu araçta hem supercharger hemde turbo vardı. bi sorun olduğunuda duymadın kendisinden...

infaztim

« Yanıtla #7 : Kasım 26, 2008, 02:03:58 ÖÖ »
o motor fazla gitmez emin ol.

1.4 motor onlar altta sc üstte tc dervere

200 bin km gitsin elinden öperim sahibinin.

Gölge

« Yanıtla #8 : Kasım 29, 2008, 06:25:29 ÖS »
Supercharger ve turbo charger ın mantığı motora daha fazla hava yakıt göndermektir.Sonradan yaptırırsan motorda tadilat gereklidir.Fark olarakta turbo gücünü egsozdan alır egsoz gazı pervaneleri döndürür o pervaneye bağlı başka bi pervanede motora fazladan hava gönderir basit mantık bu.Supercharger ise (buna almanlar kompressor der mercedeslerdeki sistem) gücünü egsozdan değilde bi kayış vasıtasıyla motordan alır. kısacası sistemler bu...

artıları eksileri;
Turboda güç kaybı superchargerdan az olduğu için daha fazla güç alabilirsin,fakat basıncını tam göstermesi için belirli devirlerin üstüne çıkman lazım ilk gaza asıldığında bi yığılma yaşanabilir.

Supercharger ise gaza ilk bastığın andan itibaren gücünü gösterir........ eksisi ürettiği gücün bi miktarını kendi çalışması için kullanır.

Turbonun uzun yolculuklardan sonra soğutulması gerekir supercharger için böyle bi sorun yoktur..
Örneğin 1.6 100 hplik bir motora 50 hplik bi turbo ve supercharger uyguladık diyelim.

Turbonun kaybı egsozdan dolayı 5 hp olsun verdiği asıl güç 45 hp olur
Supercharger ise daha fazla kayıp yaşar örneğin 50 hp lik bi kit ürettiği gücün 10 hp sini kendisi için harcar ve asıl güç 40 hp olur......

Bunlar tamamen örnek her araçtaa değişiklik gösterir....Önemli olan kullanım tarzına göre seçim yapmak...

poşetçay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Kasım 29, 2008, 06:31:54 ÖS »
superchargerin uygulanması turboya göre basittir motora istten monte edilebildigi için kolayca sökülüp stock hala getirilebilir daha az parça degişimi ile daha pratiktiktir turbo sonradan yapıldıgı için superchargera göre daha fazla patlama çatlama ayar problemi yaşanır

Seko

« Yanıtla #10 : Kasım 29, 2008, 08:31:45 ÖS »
TSI cok basarılı bşrl bir uygulamadır.
Dizel gibi alt devirlerde bolca tork , 1,4 lt motora basılan 1,5 bar turbo ile ust devirlerde bolca guc kesinlikle cok basarılı bir karısım :)
Golf GT ile yurumek icin bir type r gerek diye dusunuyorum ..