Gönderen Konu: Supercharger hakkında bilgi.  (Okunma sayısı 15986 defa)

RidvanE

Supercharger hakkında bilgi.
« : Ağustos 17, 2013, 09:04:22 ÖS »
  Arkadaşlar bugün gördümn böyle birşeyi yanlız aklıma takılan konu supercharger uygulaması yapılan araçta illa turbo olması mı gerekiyo turbo olmadan olamaz mı ? Maliyeti ve motor ömrü olarak da hangisi daha iyidi. Bizim gibi normal kullanıcılar için kullanmaya değer mi ? Merak ettim maliyeti uygunsa taktırırız yani (:

ozN

Ynt: Supercharger hakkında bilgi.
« Yanıtla #1 : Ağustos 17, 2013, 10:41:13 ÖS »
:D klasik cevap arabanı sat tsi al hazır adamlar koymuslar icine :D

34ozn88

• ULASAN GROUP
« Yanıtla #2 : Ağustos 18, 2013, 08:17:54 ÖÖ »
  Arkadaşlar bugün gördümn böyle birşeyi yanlız aklıma takılan konu supercharger uygulaması yapılan araçta illa turbo olması mı gerekiyo turbo olmadan olamaz mı ? Maliyeti ve motor ömrü olarak da hangisi daha iyidi. Bizim gibi normal kullanıcılar için kullanmaya değer mi ? Merak ettim maliyeti uygunsa taktırırız yani (:
:D klasik cevap arabanı sat tsi al hazır adamlar koymuslar icine :D

Merhaba Ridvane kardesim....

Oncelikle merhaba ve iyi sabahlar....

SuperCharger ve Turbo arasindaki farki once anlatiyim sana, SuperCharger Intake Manifold'a takilan ve Basincli hizli yakit ve hava girisini Kran'in cevirme hizina bagli olarak cogaltan ve enerjisini krank'tan alan bir Kittir... Turbo ise Egzost manifolt'a takilan Yuksek veya Dusuk devir'de devreye girmesi proglamlanan ve yakilan yakitin Karbondioksitini en hizli sekilde disari atmana yardimci olan sistemdir... SC; daha cok Tork veren - Turbo ise Daha cok HP veren bir sistemdir... Iki sistem ayni anda uygulana bilirmi? Evet tabiki Mumkun ama cok az sayida arac'a takilabilinir diye dusunuyorum... Siradan bir D15-yada D17 motor'a uygulamasi yoktur ama B16-b18-b20-k20-k22-h22-h23 gibi motorlarda mevcut olabilir... Ama benim Kisisel bilgime gore Normal Stock bir motor'un Genel olarak pistonlardaki kompressor basinci iyiy'se stage 1-2 turboyu uygularsin ve 7-8-9 arasinda PSI basip aracini cok yormadan yoluna devam edebilirsin ama surekli gaz yapma cunku aracinda Guclendirilmis Crank Shaft yada Piston olmadigi icin, Yormak istemezssin motorunu... Haaaa ben bide SC yapicam diyorsan Ozaman elinide cebine biraz sokacaksin... SC yuklemelerinde biz Alt motor Upgrade'i oneriyoruz cunku Az oncede dedigim gibi SC tork'a yonelik buyuk bir gelisme verir ve tork'uda Crank'a verir... dolayisi ile crank kaldirsa bile rod, yada piston yada rod baslari kaldiramaya bilir... o yuzden crower shaft ve piston kullanmak gerekri... e tabi birazda ust silindir kapaginda cam shaftlari stage 2' yapman gerek, yaylar ve valflerde degisecekki aracin saglikli bir calisma ve yuksek performas versin... Tabiki ECU upgrade ve 600 luk Turbo Catch back egzost sisteminide unutmamak gerek... Bilemem orada neye patlar fakat, yeni bir d17a2 motor duzucem, takribi crank,rod,rodbaslari,pistonlar,cam shaft, yaylar, valfler ve scrolled turbo with 600 luk catch back egzost aticam... takribi parcalar $2500 arasinda olacak... tabi isciligi saymiyoruz cunku kendim yapicam... orda tahminen bunlari bir 10.000TL ye yaparsin ama aracindan 320-370WHP arasi bir makine olur... sonra Ne VTEC dinlersin ne ETEK... :) umarim aydinlatmisimdir seni...

RidvanE

« Yanıtla #3 : Ağustos 18, 2013, 09:01:41 ÖÖ »
Teşekkürler hocam (: 10.000 tl demek. Vallahi turboya meraklanırdım aynı şeyi söylerlerdi supercharger da aynıymış demekki. Yok bana o kadar üstün güçlere gerek yok sonuçta napıcam (: katılımlara katılmıycam sonuçta ama tek olarak supercharger takılabilseydi yine motorda kollarda parça değişimine gerek kalmasaydı ve iyi bir ustam da olsaydı düşünebilirdim bi video gördüm supercharger honda civic 2013 5.0 mustangi alıyordu ordan heveslendim ben dE :(
« Son Düzenleme: Ağustos 18, 2013, 09:03:45 ÖÖ Gönderen: RidvanE »

RidvanE

« Yanıtla #4 : Ağustos 18, 2013, 09:04:53 ÖÖ »

34ozn88

• ULASAN GROUP
« Yanıtla #5 : Ağustos 18, 2013, 09:40:32 ÖÖ »
Teşekkürler hocam (: 10.000 tl demek. Vallahi turboya meraklanırdım aynı şeyi söylerlerdi supercharger da aynıymış demekki. Yok bana o kadar üstün güçlere gerek yok sonuçta napıcam (: katılımlara katılmıycam sonuçta ama tek olarak supercharger takılabilseydi yine motorda kollarda parça değişimine gerek kalmasaydı ve iyi bir ustam da olsaydı düşünebilirdim bi video gördüm supercharger honda civic 2013 5.0 mustangi alıyordu ordan heveslendim ben dE :(

Ya aslinda yaniltmiyim bak... Supercharger guzel bisey, simdi b16-b20 stock motorlarda alt motora inmeden takabilirsin. fakat o dusundugun cilgin mustang'in eline verme senaryosu icin alt li ustlu yuklemen gerekir Aleti... bak o gordugun 5.0 mustanglerin bir cogu 6silindir ve model model degisiyor... 280*350*400 hp diye degisir... mustang bana gore HP den cok TORK ureten bir arac...

RidvanE

« Yanıtla #6 : Ağustos 18, 2013, 10:05:58 ÖÖ »
Videoyu izlediiz mi peki hocam. Ben turbo sesi duyamadım ama supercharger sesi geliyo. Yani bu adam stock motora sadece charger koyarak mı geçebiliyo mustangi. B16-B20 motorlar hangileri oluyo onları da bilmiyorum aslında. FB7 ye düşünüyorum ben eğer yapabilirsem ama şu an sadece düşünce aşamasında.

34ozn88

• ULASAN GROUP
« Yanıtla #7 : Ağustos 18, 2013, 10:32:45 ÖÖ »
Videoyu izlediiz mi peki hocam. Ben turbo sesi duyamadım ama supercharger sesi geliyo. Yani bu adam stock motora sadece charger koyarak mı geçebiliyo mustangi. B16-B20 motorlar hangileri oluyo onları da bilmiyorum aslında. FB7 ye düşünüyorum ben eğer yapabilirsem ama şu an sadece düşünce aşamasında.

Acikcasi bende turboyu hissetmedim fakat eleman bence SI kullaniyor. zaten 200HP bide Cam shaft ile oynadiysa bide hondata... tamam mustang mi tanir :D

RidvanE

« Yanıtla #8 : Ağustos 18, 2013, 10:40:25 ÖÖ »
Anlaşılan bu iş bize biraz maliyetli olacak biz supercharger içinden yavaş yavaş uzaklaşalım mı diyosunuz (: aracı daha teslim de almadım çarşamba nasipse alacağım orjinalliğini bozmadan atmosferik olarak neler yapabilirim ki acaba. 2-3 bin tl bütçem var gerçe sivasda da usta yok ama :(

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #9 : Ağustos 18, 2013, 11:02:56 ÖÖ »
0 aldığınız araça bunları yaparsanız motor garanti dışı kalır  sıfır bir araça kıyıp bu işlemler yapılırmı ben olsam yapmam eski bir araç olur o zaman tamam zevk için uğraşırır

RidvanE

« Yanıtla #10 : Ağustos 18, 2013, 11:10:08 ÖÖ »
0 aldığınız araça bunları yaparsanız motor garanti dışı kalır  sıfır bir araça kıyıp bu işlemler yapılırmı ben olsam yapmam eski bir araç olur o zaman tamam zevk için uğraşırır

Haklısn benımde şimd aklıma o gelmişti motor garantisini bozar mı yazacaktım. Eski 1.6 iesim de bu bütçem olsaydı keske ona yüklerdim ama yeni ögrendim sattıktan sonra. 

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #11 : Ağustos 18, 2013, 11:21:31 ÖÖ »

Haklısn benımde şimd aklıma o gelmişti motor garantisini bozar mı yazacaktım. Eski 1.6 iesim de bu bütçem olsaydı keske ona yüklerdim ama yeni ögrendim sattıktan sonra. 
1.6ies buna en uygun araç yüklemeye çok müsait ama gözünü seveyim rıdvan sfır araça bir çılgınlık yapıp elleme

RidvanE

« Yanıtla #12 : Ağustos 18, 2013, 11:24:34 ÖÖ »
Haklısın abi aslında ilk baş bu soruyu sormam gerekiyordu. 2-3 bin tl ile artık dış görüntü veya ufak değişikliklerle bir görsel yaratabiliriz artık. pioneer SPH-DA100 ana ünite gelecek araç üzerinde şimdi özelliklerine bakıyordum eski müzik sistemimi araç üzerinde verdim yenisini yapacağım. Subwofer baglantısı varmış zaten son 5 yılda çıkan oto teyplerin üzerine mosfet amfi özelliği var anfi olarak mono anfi kullanıp bass almayı ve dış görünümde de eksoz/xenon cam filmi spor yay gibi uygulamalar düşünmeye başladım. Superchargerda motor garantisini unutmuşum ben. :(

34ozn88

• ULASAN GROUP
« Yanıtla #13 : Ağustos 18, 2013, 10:19:18 ÖS »
Vallaha garantiyi superchargerlarsin :) ufak tefek şeyler yap... Bir chip le böyle sökülüp takilanlar var. Servise giderken cikart... Bide sağlam cold air intake, hızlı kalkış ünitesi, bide catch back egzost at tamamdir... 15_25 arası Bisey alırsın... Tr de varsa tabi bu uniteler... Ben benim 115 hp lik fiat 500'u 137 yapmıştım :)

34ozn88

• ULASAN GROUP
« Yanıtla #14 : Ağustos 19, 2013, 06:19:17 ÖÖ »
Yakinda Turkiyeye 2006-2012 model yillarinin Civic icin Mugen Kitlerini Getirtmeyi dusunuyorum... Yani sira 2002-2005 EP2-3 ler icinde bir plan var kafamda... Ozaman geldiginde Belki sizin araclarinda ilginc Body kitleri cikar...

Antoni54

« Yanıtla #15 : Ağustos 19, 2013, 06:34:34 ÖS »
Supercharger Candır Can :) Haram Beygir :)

34ozn88

• ULASAN GROUP
« Yanıtla #16 : Ağustos 19, 2013, 07:47:06 ÖS »
Hahahs haram beygir ney ya :)

Antoni54

« Yanıtla #17 : Ağustos 19, 2013, 07:48:13 ÖS »

110 Bg bir araç 400 bg olursa 290 bg haram oluyor :)

34ozn88

• ULASAN GROUP
« Yanıtla #18 : Ağustos 19, 2013, 07:56:38 ÖS »
koptum ya allah iyiliğini versin :) supersin :) ama superchargeri siz okadar buyutmeyin gözünüzde öyle uçuk şeyleri crank ağaçta ve pistonlara girmeden beklemeyin... Ozamanda o  beygirler o emekten sonra helaldir :) yoksa sadece superchargerla gidersen piston düştü olursun :)

110 Bg bir araç 400 bg olursa 290 bg haram oluyor :)

Antoni54

« Yanıtla #19 : Ağustos 19, 2013, 08:00:11 ÖS »
ACl Yataklar K1 Kollar Cp Pistonlar Offf Offff  :))

Antoni54

« Yanıtla #20 : Ağustos 19, 2013, 08:00:34 ÖS »
hacı senin tr deki memleket neresi ?

34ozn88

• ULASAN GROUP
« Yanıtla #21 : Ağustos 19, 2013, 10:00:37 ÖS »
zaten varya bir çok kişinin onları yaptiktan sonra turboya bile ihtiyacı yok :)

Antoni54

« Yanıtla #22 : Ağustos 19, 2013, 10:02:50 ÖS »
zaten varya bir çok kişinin onları yaptiktan sonra turboya bile ihtiyacı yok :)

Turboyuda Koyduğun Zaman Tam Gaz Devam Ama :))

DENON

« Yanıtla #23 : Ağustos 19, 2013, 11:05:07 ÖS »
:D konuyu ilgi , merak ve hayretle takip ediyorum faydali bilgiler gercekten 

Antoni54

« Yanıtla #24 : Ağustos 19, 2013, 11:07:19 ÖS »
:D konuyu ilgi , merak ve hayretle takip ediyorum faydali bilgiler gercekten 

Abi Makara Yapma Sende Benim Arabayı Toplıcanmı :)