Gönderen Konu: standart yol kulanımında büyük jant lastikmi standartmı __??  (Okunma sayısı 2637 defa)

EMİR_VTI

• Ziyaretçi
büyük jant lastik dragda awantaj rolingde dez awantaj şimdi standart kullanımda hangisi daha awantajlı ???  ;)  ;)

deeperblack

• Ziyaretçi
Ynt: standart yol kulanımında büyük jant lastikmi standartmı __??
« Yanıtla #1 : Temmuz 29, 2006, 07:37:04 ÖS »
ben 225 45 18 kullanıyorum  yol tutuş ve dış görünüş açısından çok eğlenceli ama onun dışında bi güzelliğini söyleyemicem.
Bence türkiye standardı   215 45 17  çukur çakırdada başın ağrımaz konfor açısından da seni çok üzmez.

EMİR_VTI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Temmuz 29, 2006, 07:38:42 ÖS »
ayrca performans konusunda artıları we ekisleri nlerdir  ;)

deeperblack

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Temmuz 29, 2006, 07:44:12 ÖS »
bence taban genişliği sabit tutulup ebat 1 inch büyütlücekse ve bu büyüme lastiğin yanaklarının ufaltılmasıyla dış çap eşit hale getirilirse performansta fazla bir fark olacağını zannetmiyorum. 
05 civic hb.  otm viteslerde 15 inch jant var sport ta ise 16 inch şanzumanlar aynı olsa bence performansları da aynı olurdu fakat fabrikalar üretim esası olarak tek tip kullanıcıyı değil  karma kullanıcıyı göz önüne alarak yapıyolar araçları o nedenle otm. viteslerde 15 inch kullanılıyo bence.

EMİR_VTI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Temmuz 29, 2006, 07:49:19 ÖS »
bence taban genişliği sabit tutulup ebat 1 inch büyütlücekse ve bu büyüme lastiğin yanaklarının ufaltılmasıyla dış çap eşit hale getirilirse performansta fazla bir fark olacağını zannetmiyorum. 
05 civic hb.  otm viteslerde 15 inch jant var sport ta ise 16 inch şanzumanlar aynı olsa bence performansları da aynı olurdu fakat fabrikalar üretim esası olarak tek tip kullanıcıyı değil  karma kullanıcıyı göz önüne alarak yapıyolar araçları o nedenle otm. viteslerde 15 inch kullanılıyo bence.

taban aynı tulup yanak ufalır wer jant büyürse yine performans kaybı yaşanıyo hepsinin eşit büyümesi lazıımmış  ;)

AhmetFikri!

• TeamManisa
« Yanıtla #5 : Ağustos 02, 2006, 07:14:12 ÖS »
jantı inç ,lastik cm olarak büyütüldüğü için tam oranı yakalamak çok zorlaşıyor 0,02lik şaşmalar her zaman oluyor

VTEC

• Administrator
    • http://www.teamhondaturkey.com
« Yanıtla #6 : Ağustos 03, 2006, 12:40:32 ÖÖ »
Güzel bir noktaya temas etmişsin Altıner abinin tecrüberinden yararlanmamız lazım ;)
Cevapları bende sabırsızlık ile bekliyorum

EMİR_VTI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ağustos 03, 2006, 12:48:42 ÖÖ »
yani büyük jant lastiğin yol tutşa getirisi war ama hızlanmada sorun oluyo görüntü güzel ama fazla yakmaya başlıyo ayrıca balon yapma riskide war lastiğin insan çelişkiye düşüyo yaa  ;D

OzguR

« Yanıtla #8 : Ağustos 04, 2006, 09:34:00 ÖÖ »
Arşivimi karıştırdığımda servisteki abimin ajandasından scan ettiğim bir tablo ile karşılaştım, zannedersem konuya biraz ışık tutar  ;)

ALG

• THT
« Yanıtla #9 : Ağustos 04, 2006, 10:01:43 ÖÖ »
jant buyuklugu, taban genisligi ve lastik yanak yuksekligi birbirine paralel olarak belirlenir zaten ve kesinlikle aracın peformansı ile ilgili bir durumdur.

18inc olcuye ciktiginizda taban genisligini 195 yada 205 tutamazsınız, yanak yukseligide 50 yada 55 olmaz..Tabi bahsettigimiz durum hız serileriyde ilişkilidir ve lastiğin uretimi ve satışıda bu kıstaslardadır zaten..

16 inç jant ın uzerinde kullanımlara gidildiginde standart arabalarda goruntu guzelliginden oteye gidilmeyecegini dusunuyorum, hatta bazı dezavantajlarıda olacak, son hızınızda dusmeler yasanacak, yakıt sarfiyatı biraz daha fazla olacaktır..standart yol sartlarında 1,6 hacimli ortalama 100-110 hp lik stock set-up bir aracta ideal olcu bence 16" jant, 205 taban, 50 yanakdırki cogu markalar gunumuzde bu olculere uymakta..leylek modunda olmayan bir aracta bu ebatın gayet verimli calisacagini dsunuyorum, son olarak sunu soylemek isterim virajlarda buyuk jantın dezavantajı hissedilecektir, yanak ve taban ne olursa olsun merkez kaç değişmediği sürece buyk ebat jantla savrulma riskiniz artacaktır..

L    120 km/h
M   130 km/h
N   140 km/h
P   150 km/h
Q   160 km/h
R   170 km/h
S   180 km/h
T   190 km/h
U   200 km/h
H   210 km/h
V   240 km/h
W  270 km/h
Y   300 km/h

ALG

• THT
« Yanıtla #10 : Ağustos 05, 2006, 04:10:25 ÖS »
büyük jant lastik dragda awantaj rolingde dez awantaj şimdi standart kullanımda hangisi daha awantajlı ???  ;)  ;)
buyuk jant lastik dragda dezavantajdır..

EMİR_VTI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ağustos 11, 2006, 02:59:56 ÖS »
doru yazmışım büyük yanak kiçik inçh jant yazmam gerekiyomuş ama