Gönderen Konu: otomatik şanzıman 3 pedal ????  (Okunma sayısı 9492 defa)

ekuzdere

otomatik şanzıman 3 pedal ????
« : Eylül 27, 2012, 12:22:03 ÖÖ »
http://www.youtube.com/watch?v=EGe88c7nNYA
Bu video'da araç otomatik veya yarı otomatik şanzıman. Ancak neden 3 pedal ? Virajlara girerken frenle birlikte gaza hafif dokunurken soldaki pedalada basıyor. bilen varmı ?

Ghan

Ynt: otomatik şanzıman 3 pedal ????
« Yanıtla #1 : Eylül 27, 2012, 12:36:21 ÖÖ »
Şanzıman garip biraz,bana şey gibi geldi vites yükseltirken debriyaj kullanmıyor,sadece düşürürken,şanzımanın kendine has bir özelliği heralde.

faw13

« Yanıtla #2 : Eylül 27, 2012, 07:53:11 ÖÖ »
katılım şanzımanlarında (f1, gt vs) vites değiştirmek için debriyaja basmanız gerekmez, sadece araç duracağı zaman debriyaja basarlar, ya da virajda araç aşırı güçten dengesini kaybedecek gibi olursa clutch kick (debriyaj tepikleme :D) denen teknikle anlık olarak torku düşürüp tekrar yükleyerek aracın arkasını bırakmasını önlerler ya da kontrollü bir şekilde bırakmasını sağlarlar

gaz fren birlikte basmaları da clutch kickten sonra aracın gücünü kaybetmemesi için virajda yavaşarkene devir yükseltmek adına diye biliyorum, ileri katılım teknikleri oldukları için tam da birşey diyemeyeceğim, genel bilgi sadece benimkisi

bilalsahin

• Bilal Şahin
« Yanıtla #3 : Eylül 27, 2012, 07:57:18 ÖÖ »
Arkadaşlar yetkili Honda servisinde çalışan bir akrabam da debriyaj kullanmadan Honda araçlarda yol gidebiliyor ama bunun için çok iyi kulak aşinalığı olması gerektiğini söyledi. Honda araçlarda devrini doğru tutturabilirsen bu mümkünmüş! Tabi ben onun söylediklerini söylüyorum! Sanırım bu amcam da perpormans kaybına uğramamak için vites büyültmelerin de debriyaj kullanmıyor. Anladığım kadarıyla da aracın şanzumanı sıralı düz şanzuman ve sadece vites düşürmede kullanıyor debriyajı !

faw13

« Yanıtla #4 : Eylül 27, 2012, 08:22:34 ÖÖ »

bilalsahin

• Bilal Şahin
« Yanıtla #5 : Eylül 27, 2012, 03:48:38 ÖS »
http://www.youtube.com/watch?v=BhKcOhbIgP8

buyrun :)

Ewet ewet aynen o da böyle kullanıyordu! Hatta ben zararı olmuyor mu dediğimde emin olabilirsin ki becerebiliyorsan hiç zararı yok uzun km'ler sonunda bile debriyaj değiştirmene gerek olmaz bile demişti.

Eren53

« Yanıtla #6 : Eylül 27, 2012, 07:02:35 ÖS »
bi ara debriyajsız vites değiştirmeye bende merak salmıştım ve ilk yapışımda başarmıştım bir ara öyle kullandım.

uygun devri yakaladıktan sonra hiç bir zorlanma olmadan geçiyor

3bin devire geldiginde hafif ayagını gazdan çekince vitesi boşa alıyorsun bi aragaz verip vitesi değiştiriyorsun sorunsuz sıkıntısız yag gibi geçiyordu

bbhnda

« Yanıtla #7 : Eylül 27, 2012, 07:44:01 ÖS »
bi ara debriyajsız vites değiştirmeye bende merak salmıştım ve ilk yapışımda başarmıştım bir ara öyle kullandım.

uygun devri yakaladıktan sonra hiç bir zorlanma olmadan geçiyor

3bin devire geldiginde hafif ayagını gazdan çekince vitesi boşa alıyorsun bi aragaz verip vitesi değiştiriyorsun sorunsuz sıkıntısız yag gibi geçiyordu

boşa atacağına vitese geçirsene :D arkadaşlar denemeyin böyle şeyleri vardır bir ayarlama 1 olur 2 olur 3 te garçççç sesiyle şanzıman dağılır.adamda demiş zaten olabilecek hasardan ben sorumlu değilim diye .

scb61

« Yanıtla #8 : Aralık 10, 2012, 08:22:48 ÖS »
kaç yanlış deneme şansımız var >%6rol

Eren53

« Yanıtla #9 : Aralık 11, 2012, 02:04:52 ÖS »
kaç yanlış deneme şansımız var >%6rol
0 :D

ZAFER_37

« Yanıtla #10 : Aralık 12, 2012, 12:36:58 ÖS »
arkadaşlar bu dediğiniz olay çoğu şanzumanda olur ama nasıl yaparsanız yapın isterse tık bile demeden geçsin ki mutlaka birinde olmazsa ikincisinde gıcırt diye bi ses duyacaksınız  baskı balataya ve şanzumana  zaralıdır, bide budeğişimi 2500-3000 devir aralığında yapabilirsiniz yüksek devirlerde zaten geçmesi imkaansız .

Thranduil

• EMRE
« Yanıtla #11 : Ocak 04, 2013, 03:37:40 ÖS »
benm bı sanayıcı arkadasımda aynı sekılde neredeyse butun arabalarda yapabılıyor bunu sebebınıde bana soyle acıkladı tam arac 2500 devırle 3000 devir arasında sanzımanda bı bosluk olusuyormus o arada vıtesden cıkartıyormus hafıften bı ara gaz verınce o bosluk yıne olusuyormus tam o esnadada vıtes buyultuyor...

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #12 : Ocak 05, 2013, 09:04:25 ÖÖ »
videoyu izlerken sağda farklı markalarda da uygulanmış videolar var, mini cooper vs. hepsini izledim civic de dahil olmak üzere hep 1-2-3. vites ve max.35 km/h hıza kadar debriyajsız vites büyütüyorlar. Yok mu şöyle 5.vitese kadar gidip 100 ün üzerine çıkacak biri :)

GökhanAlbayrak

« Yanıtla #13 : Ocak 05, 2013, 12:58:13 ÖS »
videoyu izlerken sağda farklı markalarda da uygulanmış videolar var, mini cooper vs. hepsini izledim civic de dahil olmak üzere hep 1-2-3. vites ve max.35 km/h hıza kadar debriyajsız vites büyütüyorlar. Yok mu şöyle 5.vitese kadar gidip 100 ün üzerine çıkacak biri :)

Yanılmıyorsam araç mph, kmh değil. İlginç bir olay ama denermiyim tabi ki de hayır. Yanlış deneme şansımız yokmuş :D

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #14 : Ocak 05, 2013, 01:19:59 ÖS »
dikkat etmedim ama olabilir, 60 mph=100km/h ye denk geliyor diye biliyorum, yine yavaşlar sonuçta :)

ben denerim, tabi ki de şirket aracında :D

GökhanAlbayrak

« Yanıtla #15 : Ocak 05, 2013, 08:15:35 ÖS »
1 mil yaklaşık 1,6 km. Pratik bilgi olsun :)

zimlanga

« Yanıtla #16 : Mart 08, 2013, 10:02:23 ÖÖ »
Aynen. aracı kompresöre bırakmamak için, motor devrini yüksek tutmak için debriyajla kavramayı kesiyor. debriyajı bıraktığında kavrama yüksek devirde aracı çekip hızlanırken zaman kazandırıyor.

Eren53

« Yanıtla #17 : Mart 17, 2013, 03:20:31 ÖÖ »
daha önce 1 den 5 e kadar atıyordum sıkıntısız.pert etmeseydim video çekip koyardım