Gönderen Konu: Soch motorda 16 v nasıl konumlandırılmış?  (Okunma sayısı 2781 defa)

OZAlper

Soch motorda 16 v nasıl konumlandırılmış?
« : Temmuz 02, 2010, 06:40:41 ÖS »
Bu soruyu iki kişiden duydum. Benim aracın -2003 civic- soch motor olduğunu duyunca "Nasıl oluyor tek eksantrikte 16 valf?" diye sordular. Hatta birisi -Alman hayranıdır- senin araç 8 valftir, dedi >%6rol. Benim de teknik bilgim yok size sorayım dedim nasıl oluyor?

gronholm_07

Ynt: Soch motorda 16 v nasıl konumlandırılmış?
« Yanıtla #1 : Temmuz 02, 2010, 06:54:49 ÖS »
çok basit. tek ekzantirik mili üstünde 8 degılde 16 tane kam var. 8 tanesı dıger 8 ınden buyuk cıft taraflı çalısıp ıkıncı turda o buyuk olan 8 kam ıtıyor...e boylecede tek ekzantırıkte 16 valf ı yapmıslar kı.tek ekzantırık yapılmasının nedenı ekonomı amaclı. cıft ekzantırıkler bıraz daha performancea dayalı yakıt tuketımı bıraz daha fazla.

OZAlper

« Yanıtla #2 : Temmuz 02, 2010, 07:10:27 ÖS »
çok basit. tek ekzantirik mili üstünde 8 degılde 16 tane kam var. 8 tanesı dıger 8 ınden buyuk cıft taraflı çalısıp ıkıncı turda o buyuk olan 8 kam ıtıyor...e boylecede tek ekzantırıkte 16 valf ı yapmıslar kı.tek ekzantırık yapılmasının nedenı ekonomı amaclı. cıft ekzantırıkler bıraz daha performancea dayalı yakıt tuketımı bıraz daha fazla.
Bilgilendirme için teşekkür ederim Helal olsun Honda'ya ki tek eksantrikle hem ekonomiyi hem de canavar gibi performansı sağlamış, doch motorlardan kalır yanı yok. Bilmiyorum başka markalarda var mı?

gronholm_07

« Yanıtla #3 : Temmuz 02, 2010, 07:25:10 ÖS »
evet yenı jenerasyon bır cok aracta mevcut ama en azından sunu bılın honda oncu bu konuda. ama dıger aracların nerdeyse hepsı turbo desteklı:) ıste honda burda bı adım onde yıne

kacaman

« Yanıtla #4 : Temmuz 02, 2010, 08:59:03 ÖS »
ekonomi motoru ile milletin performans motorundan alamadığı beygirin fazlasını alıp, daha az yaktırıyor, fark ortada zaten.

Utku Ataç

« Yanıtla #5 : Temmuz 03, 2010, 04:19:14 ÖÖ »
Sohc ta alt devirler inanılmaz ölü ama.bu da bi yandan iyi.daha konforlu ve sakin kullanabiliyosunuz istediğinizde.buda yakıt ekonomisini getiriyor.bundan önceki aracım 2005 corollada dohc vardı.her viteste alt devirlerden itibaren kafasını resmen şahlandırıyodu.

alican_07

« Yanıtla #6 : Temmuz 03, 2010, 03:04:47 ÖS »
Bu soruyu iki kişiden duydum. Benim aracın -2003 civic- soch motor olduğunu duyunca "Nasıl oluyor tek eksantrikte 16 valf?" diye sordular. Hatta birisi -Alman hayranıdır- senin araç 8 valftir, dedi >%6rol. Benim de teknik bilgim yok size sorayım dedim nasıl oluyor?
eski teknoloji almanlarda 8 valf var tabii ona görede fiyatı var en ucuz modeli 8 valf sonraki modeller hep 16 valf bide sohc motora 16 valf nasıl olur diye sana soran adamın hiç bilgisi yokmuş heralde