Gönderen Konu: 98 1.6 ies otm için turbo ?  (Okunma sayısı 6533 defa)

berkan11

• Ziyaretçi
98 1.6 ies otm için turbo ?
« : Nisan 27, 2009, 03:11:42 ÖÖ »
selamlar herkese

ben 206 gtı a bınıyorum ama lanet ettım aracı satıyorum ondan aldıgım kıvraklıgı almak ıcın 2000 yılında aldıgım 98 1.6 ies otm aracıma alt ve ust devırlerde besleme yapmak ıstıyorum bunun yanı sıra abım tt alıyo benım ona cıvıc le hersekılde vurmam lazım ..
kararım turbo fakat arastırıyorum fılan ama ben parcalardan anlamam bılmedende alıp elımde patlasın ıstemıyorum
sızden soyle bı yardım ıstıyorum motorumun uzun omurlu olması garantı olucak sekılde turbo ıcın bana a dan z ye hangı parcalar gereklıdır ?
bunun yanı sıra alt devırlerde fırlayan bı araba ıstıyorum cunkı aracta 18'' jant var beklentılerım yuksek yanı 200 vs  200 hp uzerı ..
motor stock durumda ..

neyın neye yaradıgını parca bılgısı olmayan bırıne anlatır gıbı anlatırsanız sevınırım ..sımdıden yardımlarınız ıcın tesekkurler ..
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2009, 03:12:46 ÖÖ Gönderen: berkan11 »

canguder

Ynt: 98 1.6 ies otm için turbo ?
« Yanıtla #1 : Nisan 27, 2009, 09:09:11 ÖÖ »
51 lik düz boru , çok sağlam son susturucu ve filtre lazım sana en başta. Otomatik araca turbo takacaksan eğer , otomatik vites beyninin ayarlanması gerekebilir. Jant,lastik,yeni amortisor,yay,viraj denge çubukları,balatalar,disklerin kesinlikle değişmesi gerekecek yani çok masraflı olacaktır.16,17 jant ve eni daha dar olan lastik takarsan daha iyi performans elde edersin.Bu kadar parça en kalite olanlarından alman şartıyla yaklaşık olarak 2500-3000 liraya mal olur.Onun yerine swap yapman daha mantıklı geliyor bana.Bu arada kendini tanıtırsan seviniriz.

berkan11

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 27, 2009, 12:11:33 ÖS »
ben berkan daha once ****** dan takıp edıyordum her hangı bı baglantısı varmı bu sıtenın bılmıyorum.. yaklasık 9 yıldır garajda yatan cıvıc sahıbıyım .. daha once vafc lı delsol fılan da kullandım fakat motor ve şanzıman arızası nedenıyle sattım ama sole solıyım 98 sedan kasanın sapıgıyımdır.. bugune kadarda hıc satmayı ve deyıstırmeyı dusunmedım.. cıvıc'ı bı ara yaptım sonra pıston kolu yaktım tamır ettırdım ole duruyodu fakat benım tatmın eden gtı araclardı baya onları kullandım fakat onların rutın arızalarına harcadıgım para cok yuklu olmaya baslamıstı lanet ettım ..

suan cıvıc te yay jant 51 mm boru headers hava fıltresı eksoz kule gergısı mevcut .. benım parcalar hakkında detaylı bır bılgım yoktur mesala swap nedır bılmem  <nohapy turboyu takıcam fakat en vayı cesıt parcası var ben hangısı ne ıse yarar bılmem hangısıne baktıysam bı eksık bı fazla benım ıstedıgım 200 hp altında guc almamak bunun ıcın bana ne cesıt bı beyın pıston fılan ne olucak turboda olması gereken parcalar nelerdır sole solıyım takıcagım vıdanın ebadı dahıl detaylı bılgı alabılmek ..

daha kuvvetlı dısk balata vs olucak kesınlıkle bu kolay bundan zıyade bana kısacası aracda sıkıntı cıkarmadan gunluk kullanımda 200 hp ustu guc almak ıcın bana hangı parcalar gerekır bunun bı lıstesı ..
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2009, 12:16:40 ÖS Gönderen: berkan11 »

canguder

« Yanıtla #3 : Nisan 28, 2009, 11:00:23 ÖÖ »
engine swap , aracın yeni motor,şanzıman,ecu vs.. gibi mekanizmalarının daha iyileriyle değiştirilmesi demektir. Yani komple motor değişimidir.Forumda gördünmü bilmiyorum ama yurt dışından motor getiren kişiler var.Aşağıdaki adreste konuyu inceleyebilirsin.Tüm sayfaları okumanı tavsiye ederim.

http://www.teamhondaturkey.com/forum/motor_modifiye_do_it_yourself_teknik_bilgiler/b16b18k20f20d16_motor_sanziman_ecu-t24486.0.html

berkan11

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 29, 2009, 11:44:29 ÖS »
tesekkur ederım  >=ok baktım oraya turboya verecegım paraya motor var hem daha ısıme gelır  >=ok ama benım arabaya hangı motor uygun bılmıyorum d16y4 motora gore hıc bısey yok sadece d16 gecıyo mesela onlar d16 ıle baslayan her arabaya oluyormu ?

ebuy da sabahlıyorum gunlerdır ıncelıyorum fılan ama bılgım olmadıgı ıcın daha kafamda otutturamadım galıba profosyonel yardım gerekıcek  :yorunge

canguder

« Yanıtla #5 : Nisan 30, 2009, 01:22:36 ÖÖ »
Mod işine girerken kesinlikle bu konularda tecrübeli birine ihtiyaç duymalısın . Eğer yalnız başına yapmaya kalkarsan ya maddi açıdan zarar yada memnuniyetsizlik kaçınılmazdır. Aracın mekanik aksamlarıyla oynamak dış görünüş ve ses tesisatından çok daha farklı . Yeni motor alacaksan eğer onu takacak ustada bulman lazım.Diğer arkadaşlarımız hiç görüşlerini yazmamışlar :)

berkan11

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Nisan 30, 2009, 01:40:47 ÖÖ »
sağlam ustalarım var ama bole sunun kodu bunun kodu uğrasmazlar   >%6rol  walla arastırıyorum ebay 'dan jdm cıvıc d16 dıye arattırdım ordan cozmeye calısıyorum benım esas amacım turbo aslında swap denılen olay da deyıl ama motorlar acayıp ucuz d16y4 motor 600 dolar  >%6rol  dusun artık benım alcagım turbo 1400 dolar hatta a dan z ye hersey var burdakı 2500 ytl lık turbo orda 600 dolar  >%6rol ben sımdı headers ve angel far sıparası vercem bakalım onlar saglam gelırse su ıkı lınkın sıparısını verıcem  >=ok >=ok

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=120242771039QQssPageNameZMERC_VI_RCRX_Pr4_PcY_BIN_Stores_IT&refitem=140317311585&itemcount=4&refwidgetloc=active_view_item&usedrule1=CrossSell_LogicX&refwidgettype=cross_promot_widget&_trksid=p284.m184&_trkparms=algo%3DCRX%26its%3DS%252BI%252BSS%26itu%3DISS%252BUCI%252BSI%26otn%3D4

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/JDMS-96-00-CIVIC-EK-D15-D16-TURBO-UPGRADE-KIT-97-98-99_W0QQcmdZViewItemQQ_trkparmsZ72Q3a1205Q7c66Q3a2Q7c65Q3a12Q7c39Q3a1Q7c240Q3a1318Q7c301Q3a1Q7c293Q3a2Q7c294Q3a50QQ_trksidZp3286Q2ec0Q2em14QQhashZitem140317311585QQitemZ140317311585QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories

bunlar ıcın bunları kaldırcak pıston fılan lazım onları artık bulucaz  >=ok

hakketen kımse yazmıyo eskıden daha hızlıydı h o n d a m dıye bı sıte vardı onun devamı deyılmı bu bu sıte ?

ForEnginePOWER

« Yanıtla #7 : Nisan 30, 2009, 02:03:15 ÖÖ »
Hacı abiii hiç uğraşma turbo falan aracın üzerine bi K20A motor at  Stock olsun bırak tt ye tokat vurmayı EVO lara bile tokat vurursun şu link deki video yu mutlaka izle Bu K20A işte neler yaptığını gör birde turbo motorun ömrünü kısaltıoo
http://www.dailymotion.com/relevance/search/K20/video/x6e1w5_ek-swap-k20-vs-supra_auto

berkan11

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Nisan 30, 2009, 02:08:05 ÖÖ »
hemen izliyorumm  >=ok

berkan11

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Nisan 30, 2009, 02:22:13 ÖÖ »
uffffffff yok bole bıseyy yaa >=ok :vaww  bu motor ıcın ne lazım hemen arastırıyım bıtsın bu uykusuz geceler  >%6rol

ForEnginePOWER

« Yanıtla #10 : Nisan 30, 2009, 04:20:54 ÖÖ »
bu motor birazcık tuzlu işte 7500$ değerinde

16ec813

« Yanıtla #12 : Nisan 30, 2009, 10:58:28 ÖÖ »
yani şöle diyim kısaca naka ekmek oka köfte dir bu işler  iyi bişey istiyosan kesenin agzını aççan
dipnot  turbonunda keyfini ve tadınıda sanırım pekbişey vermez  bi turbo kullanıcısı olarak sölüyorum

canguder

« Yanıtla #13 : Nisan 30, 2009, 03:08:47 ÖS »
Hacı abiii hiç uğraşma turbo falan aracın üzerine bi K20A motor at  Stock olsun bırak tt ye tokat vurmayı EVO lara bile tokat vurursun şu link deki video yu mutlaka izle Bu K20A işte neler yaptığını gör birde turbo motorun ömrünü kısaltıoo
http://www.dailymotion.com/relevance/search/K20/video/x6e1w5_ek-swap-k20-vs-supra_auto

o adamın arabada sadece motor var :) allah bilir ön yolcu koltuğunuda sökmüştür , koltuk hoparlör hiç birşey bırakmamış. Adam civic ile suprayı açık farkla geçiyor.Videonun son bölümünde sanırım ışıklarda beklerken biri ona kapışma teklif ediyor pontiac firebird olması lazım , onuda geçiyor.Böyle bir araba yapmak için çok masraf yapman lazım.Sadece motorla böyle yürümez.
« Son Düzenleme: Nisan 30, 2009, 03:11:38 ÖS Gönderen: canguder »

ForEnginePOWER

« Yanıtla #14 : Nisan 30, 2009, 03:18:56 ÖS »

o adamın arabada sadece motor var :) allah bilir ön yolcu koltuğunuda sökmüştür , koltuk hoparlör hiç birşey bırakmamış. Adam civic ile suprayı açık farkla geçiyor.Videonun son bölümünde sanırım ışıklarda beklerken biri ona kapışma teklif ediyor pontiac firebird olması lazım , onuda geçiyor.Böyle bir araba yapmak için çok masraf yapman lazım.Sadece motorla böyle yürümez.
Sökülmüş arka koltuklar falan yok sadece ön koltuklar var ama motor da Turbo olmadığı kesin cangüder abi sesinden de anlaşılıo zaten Atmosferik de en fazla ne kadar olacakki abicim valla bende çok şaşırdım bunaa
bi tane daha http://www.dailymotion.com/relevance/search/K20/video/x55blo_civic-moteur-k20-200ch-hybrid-racin_auto

berkan11

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Nisan 30, 2009, 11:54:22 ÖS »
yani şöle diyim kısaca naka ekmek oka köfte dir bu işler  iyi bişey istiyosan kesenin agzını aççan
dipnot  turbonunda keyfini ve tadınıda sanırım pekbişey vermez  bi turbo kullanıcısı olarak sölüyorum

hocam sen turboyu kaca yaptırdın kaç hp oldu sımdı motor deyısmesı fılan fantezı olucak arac otomatık bırde otomatık kalmasını ıstıyorum ..
kafam rahat olsun bana turboda yardımcı olursanız sevınırım su aralar ust kapak terleme yapıyo actırcam hepsı bır cıksın dıyorum bırde pıston fılan ne kullanıyoruz stock pıston ıdare edıyomu yoksa ne alıcaz ?

canguder

« Yanıtla #16 : Mayıs 01, 2009, 02:23:08 ÖÖ »

Sökülmüş arka koltuklar falan yok sadece ön koltuklar var ama motor da Turbo olmadığı kesin cangüder abi sesinden de anlaşılıo zaten Atmosferik de en fazla ne kadar olacakki abicim valla bende çok şaşırdım bunaa
bi tane daha http://www.dailymotion.com/relevance/search/K20/video/x55blo_civic-moteur-k20-200ch-hybrid-racin_auto

sadece k20 swap ile bu kadar performans kazanıp böyle gidiyorsa helal olsun diyorum. Evo,firebird,supra hiç birşey dinlemiyor alet açık ara farkı koyuyor. Valla benimde içimden swap yapmak geldi ama daha yeni aldım arabayı , biraz eskisin bende yaptırmayı düşünüyorum.Yeni civic sedan bu kadar yürümez tabi , kilodan kaybeder. Berkan11 , turbonun zevki başkadır ama performans ve uzun ömürlü olsun diyorsan videolardada gördüğün gibi k20 iyi yürüyor. Turbo yaptıracaksan eğer pistonlar,şanzıman ve bazı aktarma sistemlerinin değişmeside gerekebilir.Turbo biraz zahmetlidir ve atmosferik kadar uzun ömürlü olmaz.Yanı sıra aracı stop ettirmeden önce bir kaç dakika rolantide bekleyip , içerde kalan gazın dışarıya atılmasına izin vermen gereklidir.
« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2009, 02:24:10 ÖÖ Gönderen: canguder »

berkan11

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Mayıs 01, 2009, 03:38:21 ÖÖ »
k20a motor buldum aslında otomatık sanzımanlısını ve full dıyo sımdı dusunce bunu kım araba otutturcak :S artı bısey daha sorucam ebay da aynı magazadan alısverıs yapınca kargo duser mı ? kredı kartı verıcem sakata gelmem dımı  <783^2

berkan11

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Mayıs 01, 2009, 04:52:30 ÖÖ »

sadece k20 swap ile bu kadar performans kazanıp böyle gidiyorsa helal olsun diyorum. Evo,firebird,supra hiç birşey dinlemiyor alet açık ara farkı koyuyor. Valla benimde içimden swap yapmak geldi ama daha yeni aldım arabayı , biraz eskisin bende yaptırmayı düşünüyorum.Yeni civic sedan bu kadar yürümez tabi , kilodan kaybeder. Berkan11 , turbonun zevki başkadır ama performans ve uzun ömürlü olsun diyorsan videolardada gördüğün gibi k20 iyi yürüyor. Turbo yaptıracaksan eğer pistonlar,şanzıman ve bazı aktarma sistemlerinin değişmeside gerekebilir.Turbo biraz zahmetlidir ve atmosferik kadar uzun ömürlü olmaz.Yanı sıra aracı stop ettirmeden önce bir kaç dakika rolantide bekleyip , içerde kalan gazın dışarıya atılmasına izin vermen gereklidir.

hocam sonuc olarak su saat oldu daha ebaydayım bısey yapamadım  >ag  :ağlaa swap olayı dusunmuyorum  <783^2 ..
98 1.6 civic ies için hangı kodlu eagle pıston ? yada turbo ıcın hazırlık kıtı ve hangı kodlu turbo kıtını alayım ?
      bana yardımcı olun lutfen .. 
kodları dedıgım olay sanırım benım motor d16y4 ebayda buna uygun hıc bısey yok mesela d16y5 piston olurmu ?
turbo kitleri d16 diye gecıyo genelde onlarda neye dıkkat etmek lazım ?
araca turbo koymak ıcın ne lazım bana helppp mee  <783^2  :ağlaa  >ag   :gulegule

ForEnginePOWER

« Yanıtla #19 : Mayıs 01, 2009, 05:11:32 ÖS »
walla hacı abi eBay dan hiç alışveriş yapmadım bilmiorum nasıl olur yapanlara bir sor ve de D16Y4 e göre eagle piston varmı hiç duymadım ben ama varsa bende çok sevinirim

berkan11

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Mayıs 02, 2009, 12:49:22 ÖS »
d16y5 dıye gecıyo bazı yerlerde bızım motor kodu pıstonlar oluyo ama nedıcez ıste ..
artı otomatık sanzıman arabanın cevırdıgı devıre gore nasıl ayarlanır beynı fılan oluyo mu yoksa ayna mahrutı fılan mı deyısmesı lazım

fikito

« Yanıtla #21 : Mayıs 02, 2009, 01:06:08 ÖS »
hocam sitede refleks nickli admin gökhan abi ile konuş o sana parça konusunda yardımcı olur getirtir ;)

berkan11

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Mayıs 02, 2009, 01:16:48 ÖS »
saol hocam suanda yardım edenler var yınede arac otomatık ve soch oldugu ıcın bu bı ılk olucak herkezın yardımı bılgısı lazım tesekkur ederım suanda parcadan zıyade konu sanzıman 9200 nasıl cevırcek