Gönderen Konu: şanzuman yağı?  (Okunma sayısı 9459 defa)

utku

şanzuman yağı?
« : Ekim 16, 2008, 05:11:16 ÖS »
1993 civic otomatik şanzıman yağı değiştirmeye gerek yok deseler de var ama kaç km de bir ve castrol mü?katkıları tavsiye eder misiniz?fren hidroliklerini de değiştireyim mi?aracım 175000 de.direksiyonu çevirirken ses geliyor  bozuk yolda arkadan da karyola gıcırdamasına benzer sesler var bu sorunla karşılaştınız mı?

-cenk-

• Ziyaretçi
Ynt: şanzuman yağı?
« Yanıtla #1 : Ekim 16, 2008, 08:10:35 ÖS »
karyola gıcırtısı pandizottan yada arka koltuk kilitlerinden oluyo ben bi türlü önüne geçemedim. direksiyon seside var bende pompadan gelen sesmiş ama bi sorun yapmıyo ağırlaşıp işlevini kaybedince değişiyomuş. aracını yeni aldıysan bi check up yaptır değişmesi gerekenleri bil ve ona göre deiş bence. saygılar..

farukfaruk

« Yanıtla #2 : Ekim 16, 2008, 08:28:15 ÖS »
şanzuman yağı bildiğim kadarıyla 40,000 km de bir değişiyor, mutlaka ve mutlaka hondanın kendi şanzuman yağını koymalısın, bişi olmaz hep koyuyoruz diyenlere kulak asma...

fren hidroliği para değil, değiştir aklın rahat olsun, direksiyon hidroliğini kimse değişmiyor eksikse ekliyorlar parasını veriyorum desende abi gerek yok diyorlar :) ne kadar tutar bilmiyorum ama bende değiştirmek istiyorum.

arka seslerden rahatsızsan arabayı başkasına sürdürüp kendin arkaya geç ve sesleri dinle, travers takozlarına baktır derim, benimde çukurda kasisde gıcırıtı yapıyordu 40 ytl ye iki tane travers takozu değişti çıt ses yok arkada...

utku

« Yanıtla #3 : Ekim 26, 2008, 06:36:51 ÖS »
şanzuman veya motor yağ katkısına ne dersiniz peki?hangi marka ve şanzumanı eski araca deneyen ve memnun kalan var mı?

utku

« Yanıtla #4 : Ekim 26, 2008, 07:50:33 ÖS »
HONDA CİVİC 93 OTOMATİK ŞANZUMAN YAĞI DEĞİŞTİRECEĞİM.KAÇ LT LİK 93 CİVİC ŞANZUMANI?VE HANGİ YAĞ*+KATKI (DOUBLE UP DÜŞÜNÜYORUM)KOYAYIM MI?

mcanery

« Yanıtla #5 : Ekim 26, 2008, 09:06:41 ÖS »
Bence aracın motor aksamında bir güç kaybı yoksa katkıya gerek yok. eğer güç kaybı var ise koyabilirsin. hangi yağ sorusuna aracın motor kaputu içerisindeki veya sol kapıda bulunan etiketen yanıt bulabilirsin. kesinlikle orada yazan marka model yağı kullanmanı tavsiye ederim. otomatiklerde şanzıman yağı hayati önem taşıyor. hem performans hem de şanzıman sağlığı açısından.

Jumper

« Yanıtla #6 : Ekim 27, 2008, 12:16:53 ÖÖ »
sadece tecrübemle ilgili olan kısmı yazacağım,

<önceki arabam aynı marka ve aynı modeldi. şanzıman yağını servisten al.. " ATF Z1 " toplam 3 litre alıyorsun ve bunun 2,7 litresini şanzımana dolsuruyorsun. Fakat burda dikkat etmen gereken tek nokta yağı boşaltırken aracın sol tarafını sağdan biraz daha yukarıya kaldır ( ben bunu iki adet kriko ile yapmıştım ) bütün yağ süzülsün.

Ben yağ katkılarının taraftarı değilim ama o kadar çok övgü duydumki bunun üzerine paraya kıydım ve motorsilk in otomatik şanzıman katkısını aldım tam tahmin ettiğim gibi hiç bir faydasını görmedim,

Bence aracına iyi marka yağdan başka hiçbirşey kullanma, Ne motora nede şanzımana....

mcanery

« Yanıtla #7 : Ekim 27, 2008, 08:24:33 ÖÖ »
Katkılar ilgili alanda bir sorun var ise işe yarıyor. mesela silindirler çizilmeye başlamış ve güç kaybı yaşanmaya başlamış ise motor katkıları (tabi gerçekleri) iyi işe yarıyor. (tecrübe ile sabittir.) Ama motor sağlıklı ise boşa para vermiş olursunuz. Bunun nedeni bu tür ürünler çizik gibi sorunlu yerleri doldurarak motorun sağlıklı çalışmasını sağlıyor. http://www.nano-arge.com.tr/dokuman.asp?id=71 adresinde rusyadan gelen nanoteknolojik bir katkı ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

mechanicer

« Yanıtla #8 : Kasım 16, 2008, 04:33:41 ÖS »
z1 sanzıman yagına katkı koymayın yag ozellıgı bozuluyor.

stınger

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Aralık 07, 2008, 07:53:43 ÖS »
hiç macera arama motul şanj. yagı al kafan rahat olsun vites geçişleri cok rahat olacak.

06HKN10

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Aralık 07, 2008, 07:58:13 ÖS »
bencede hiç gerek yok fantazi ye

vega_0777

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Aralık 29, 2008, 02:59:26 ÖÖ »
cümleten selam arkadaslar.bu siteye yeni üye oldum ve anladım ki gec bile kalmışım.bendede 96 euro civic var.1,4 hb..benim aractada 1, vitese zor geçiyo.biraz zorlanıyor gibi.acaba bı sıkıntı şanzuman yagı değişecekmi diyo..motor işlerindende pek anlamıyom..lütfen yardımcı olun..neden 1, vitese zor gecer...şimdiden teşekkurler...ve bagaj tarafından gelen ses benimkindede var.kesin cözümü bilen varmı...kusura bakmayın epey karışık oldu...yardım için saolun...