Gönderen Konu: Otomobillerimizdeki bin 200 kiloluk tehlike!  (Okunma sayısı 4164 defa)

peker1975

• erolayan1975@hotmail.com
Otomobillerimizdeki bin 200 kiloluk tehlike!
« : Haziran 05, 2010, 08:21:59 ÖÖ »
Otomobillerimizdeki bin 200 kiloluk tehlike!

Bazı sürücülerin kemer ikaz sesini önlemek amacıyla kullandıkları aparatların, araç hava yastığını yanlış yönlendirdiği bildirildi.

Demir Bükey Akademisi İleri Sürüş Teknikleri Eğitmeni Mehmet Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni model araçlarda bulunan hava yastıklarının, emniyet kemerlerinin takılı olup olmamasına göre açıldığını söyledi.

Çoğu sürücünün aracındaki bu ayrıntıyı bilmediğini belirten Özcan, ''Kemerini takmayan bazı sürücüler, araç çalıştığı anda başlayan ikaz sesini kesmek için piyasada 3-5 YTL'ye bulunabilen çeşitli aparatları kullanarak, sesi önlemeye çalışıyor. (Kemer takılı) imajı veren bu aparatlar ise hava yastıklarını yanlış yönlendiriyor'' dedi.

Hava yastıklarının bir kaza anında, yaklaşık 300 kilometre hızla, saniyenin beşte biri zamanda açıldığını belirten Özcan, şöyle konuştu:

''Bu aparatların kullanıldığı araçlarda, kemerin takılı olduğunu algılayan sistem, hava yastıklarını devreye sokuyor. Ancak, kemer takılı olmadığı için ileri doğru fırlayan sürücü karşıdan hızla gelen balona çarpıyor. Çarpışmanın etkisi ile ortaya çıkan kuvvet yaklaşık bin 200 kilogram civarında. Mike Tyson'un bir sağ direk vuruşunun 700 kilogram olduğu göz önünde tutulursa, oluşan kuvvet 2 Tyson vuruşuna yakın. Yara almadan atlatılabilecek çoğu kaza bu yüzden bir faciaya dönüşebiliyor.''

Kemer başlıklarına takılan aparatların yanı sıra bazı sürücülerin, kemeri takarak koltuk arkasına geçirme yöntemine de başvurduğunu anlatan Özcan, trafik polislerinin yol kontrollerinde bu ayrıntılara dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Özcan, kullanımının artırılması için büyük çaba sarf edilen emniyet kemerinin taksilerde zorunluluk olmamasının ise büyük bir eksiklik olduğunu söyledi.

İnsan hayatının her şeyden değerli olduğunu anımsatan Özcan, ''Taksi, hususi ayrımı yapılmadan tüm araçlarda emniyet kemeri takılması zorunlu olmalı'' dedi

adyobatik

Ynt: Otomobillerimizdeki bin 200 kiloluk tehlike!
« Yanıtla #1 : Haziran 05, 2010, 08:49:14 ÖÖ »
güzel konu , ve güzel uyarı, bunu yapan arkadaşlar yapmasın lütfen,artık beni sıkıyor,yada daralıyorum,yada 2 dakikalık yol demeyelim,takalım şu mereti

canguder

« Yanıtla #2 : Haziran 05, 2010, 08:52:57 ÖÖ »
Ben aracı çalıştırmadan önce takarım. Önceden başıma gelen bir kaza dolayısı ile artık her zaman takıyorum. Çünkü 100 km hızla direğe yandan vurunca kendimi yolcu koltuğunda bulmuştum. Ufak sıyrıklarla atlatsamda bu daha büyük bir faciaya dönüşebilirdi. Bu yüzden her zaman kemerimi takarım.Tüm arkadaşlarada takmalarını tavsiye ederim.

honda2002

« Yanıtla #3 : Haziran 05, 2010, 10:45:05 ÖÖ »
bir kere kemeri takmadım önemli bir kaza atlattım.
istisasız takmak lazım.

aracımız pert olsa yenisini alma şansımız var ama kendimizin yok !

ProCyoN

• SevimLiNet.Com
« Yanıtla #4 : Haziran 05, 2010, 11:27:51 ÖÖ »
geçen gün uygulamaya girdim ve emniyet kemerinden ceza yedim ve suan diyorumki o cezayı iyiki yemişim artık arabaya biner binmez kemeri takıyorum belki rahat edemiyoruz belki sıkıyor ama sonucta canımızdan önemli deil dimi. Emniyet kemeri CAN kurtarır arkadaşlar Lütfen hepimiz takalım emniyet kemerlerimizi, allah korusun bir kaza sonucu hepimizin arkada bırakicagi kisiler olucak onları düşünelim ve kullanalım kemerlerimizi.

mali

« Yanıtla #5 : Haziran 05, 2010, 02:51:16 ÖS »
güzel bir konu yerinde bir hatırlatma ;)

dede9009

« Yanıtla #6 : Haziran 20, 2010, 08:39:36 ÖS »
Arkadaşlar 3 sene önce bende emniyet kemerinden ceza yedim ve o gün bugundür takıyorum. bunu takmaya başladıktan sonra bir kaza yaptım bu sayede hiç bir zarar görmedim. bir gün moralim bozuktu takmayı unuttum yolun bi tarafı uçurumdu. talihsz bi olay sonucu  önüme bi araç çıktı ve yol meğilli ve kaygan oldugu için uçuruma araç yan şekilde sürüklendim. 30 metre boyunca takla attım kemerim olsaydı belki ölmüştüm ama bu sayede bi kaç kırıkla kurtuldum.araç yan oldugu için hep güvenli tarafa savruldum. Allahın işi işte. siz yinede her zaman kemerinizi takın. yukardaki sizi seviyorsa bi şekilde yardım eder..

kacaman

« Yanıtla #7 : Haziran 20, 2010, 08:44:46 ÖS »
hakikaten kendimizi kandırıyoruz sistemi değil, kemeri takmak gerek, şartsız bahanesiz.

Fitos

« Yanıtla #8 : Haziran 20, 2010, 08:59:46 ÖS »
bende bu arabanın ikazıyla kemer alışkanlığı oluştu, taksiye bile binsem takıyorum artık...

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #9 : Haziran 21, 2010, 01:02:13 ÖÖ »
Emniyet kemeri,hayat kurtarır.

Dünya fani,ölüm ani,şu emniyet kemerini taksan,ne olur yani :D

ursus

« Yanıtla #10 : Haziran 21, 2010, 09:13:05 ÖÖ »
bende bu arabanın ikazıyla kemer alışkanlığı oluştu, taksiye bile binsem takıyorum artık...

diit diiit diit diiit. :D

sanli90

« Yanıtla #11 : Haziran 21, 2010, 10:20:47 ÖÖ »
Ben herzaman takarım yanımdakinede kemerini taktırırım güzel konu açan arkadaşa teşekkürler...

XeL

« Yanıtla #12 : Haziran 21, 2010, 01:11:52 ÖS »
emnıyet kemerı kesınlıkle takılmalı..ınsanın basından bı olay gecmeyınce anlamıyor belkı ama bunları dıkkate almak lazım..
gecen yaz beton barıyerlere carptım..her ne kadar aırbagler acılsada emnıyet kemerının buyuk olcude hayatımı kurtardgnı dusunuorum..cunku takla atmıstım..

allah kımseye vermesın arkadaslar..dıkkatlı olun kemerınızı mutlaka takın...
saygılar..

Kifanhom

« Yanıtla #13 : Haziran 22, 2010, 11:11:39 ÖS »
hayatımızı emniyete almak bizim elimizde

BurakOz

« Yanıtla #14 : Haziran 26, 2010, 12:06:46 ÖS »
Emniyet kemerinin üst tarafına bir klips takıyorum, marketlerde satılıyor, böylece kemer hiç sıkmıyor. Güvenlik açısındanda zararı olduğunu düşünmüyorum yarım santimlik bi bolluğun.