Gönderen Konu: Ön Cam Çizik Giderme Uygulaması (Bol Fotolu Anlatım)  (Okunma sayısı 51545 defa)

mc pherson

Ön Cam Çizik Giderme Uygulaması (Bol Fotolu Anlatım)
« : Kasım 05, 2011, 10:46:28 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar,bizim Jazz.ın ön camındaki çizikleri bahane edip ne zamandır yapmak istediğim fakat hep ertelediğim ön cam çizik giderme ve yenileme işlemini gerçekleştirmiş bulunuyorum. Ön cam inanılmaz kötü bir durumdaydı. Bizden önceki sahibi 5 sene hiç silecek değiştirmemiş ve sertleşen silecek de camı bir güzel çizerek mahvetmiş. Birkaç gün önce meguiar's 105 ile bu çizikleri gidermeyi denedim fakat çiziklerin hafif olanları gitti derin olanların ise sadece köşeleri hafif yuvarlandı;yani gitmediler. İşin en kötü yanı ise 105 camda inanılmaz buğulu gibi bir yüzey bıraktı. Bu şekilde geceleri araç kullanılamayacak durumdaydı. Ben de bunu bahane ederek Sonax'ın cerium oksit içeren Profiline Cam Çizik Giderici ürününü alıp kullandım. Aslında Menzerna 203's ile uğraşsam o tabaka gidip güzel bir finish kalırdı ama hiç gerek yok. Eğer camda çizik gidermekse amaç cerium oksitten başkası yalan. Diğerleri ile camda anca patinaj çekiyorsunuz

Uygulamayı 3 ana aşamada gerçekleştirdim. İlk önce camı dikey 4 parçaya böldüm. Yün ped ile her parçaya 2 vuruş gerçekleştirerek çizikleri kabaca aldım. Daha sonra camı 8 parçaya bölerek her bir parçada yine yün ped ile 5'er dakika zenith tekniği ile 2 vuruş yaptım. En son camı yine 4 parçaya bölerek finishing ped ile 2 vuruş yaptım. Yani birim alanda toplamda 6 vuruş yaparak 3.5 saatte camı biraz biraz adam edebildim. Çok derin olanlar isterseniz 20 vuruş yapın gitmiyorlar,ancak birkaç vuruştan sonra görünmez hale geliyorlar. Hava nemli ve hafiften yağışlı olduğu için şanslıydım. Kolay kolay kurumadı ürün. Kurudukça birkaç fıs su ile yeniden canlanıyor. Çizikler çok derin olmasa ilk vuruşta tamamen gidiyorlar. Devir olarak da 1300-1500civarına kadar çıktım. Ürün kurudukça ıslatarak aynı hızdan devam ettim. Yalnız her vuruşta nemli havaya rağman 4-5 defa durup pedi ıslatmam gerekti. Yaz zamanı olsa bunu uygulaması tam bir kabus olur. Biraz zahmetli bir iş ama sonucuna kesinlikle değiyor. Bu ürünü 6 ayda bir boya polisajı sırasında tek vuruş uygulayın camınız her zaman yeni gibi kalacaktır. Bu ürün bence herkesin çeyizinde mutlaka olması gereken bir ürün

Resimler...

Camdaki çizikleri açık havada fotoğraflamak çok zordur. Karanlık bir ortamda,garajda spot ışıkla belli olurar. Ben de camın alt kısmındaki sileceklerin oturduğu siyah tabanlı bölgede çizikler belirgin olarak göründüğünden 50:50 çizgisini tam olarak yakalayabileceğimi bildiğim için oraya yöneliyorum. Araya kağıt bant çekip uygulama yaparak öncesi ve sonrası yani ürünün gücü ve yaptığı iş hakkında bilgi sahibi olmanız için bu şekilde fotoğrafladım.

Ürünün gücünü anlayabilelim diye tek vuruş yaptım ve bandı kaldırıp sonucu görünce açıkçası ağzım açık kaldı  Çizgiyi kolay görebilmeniz için ok işaretleri koydum. Ayrıca bantın bir kısmını bantın devamındaki çizgi belli olsun diye sökmedim.

Bunlar da bantın tamamen kaldırıp 1 vuruş daha yapılmış hali. Yukarı resimlerdeki çiziklerden eser yok  Yansıma çok net.

Tüm polish işlemi bittikten sonra cama Car Lack NSC geçtim. Bu ürün sileceklerde atlamaya yol açmıyor. Ama wax sürdüğünüz zaman silecekler atlama yapıyor ve ön camda pasta dilimi gibi izler çıkıyor

Bunlar da sonuç resimleri:

Böylece ön camdaki çizikleri nasıl gideririz sorusuna da cevap bulmuş olduk. Ön camdan sıkıntı yaşayan arkadaşlar için yararlı olur inşallah. Hepinize kazasız sürüşler dilerim...

Alıntıdır...

ertunc_93modelci

Ynt: Ön Cam Çizik Giderme Uygulaması (Bol Fotolu Anlatım)
« Yanıtla #1 : Kasım 05, 2011, 07:21:03 ÖS »
güzel paylasım eline saglık

hibo

« Yanıtla #2 : Kasım 05, 2011, 07:50:53 ÖS »
süper paylaşım...bir başka forumdada paylaşımlarını takdir ederek takip ediyordum,kendim gibi boya korumaya merak salan,konuyla az çok ilgili olan herkes için oldukça faydalı...

Tekos

• T.H.T İZMİR
« Yanıtla #3 : Kasım 05, 2011, 11:10:01 ÖS »
Çok güzel bir paylaşım ve yararlı bir bilgi , ellerine sağlık ...

mc pherson

« Yanıtla #4 : Kasım 08, 2011, 09:58:50 ÖS »

Teşekkürler.

süper paylaşım...bir başka forumdada paylaşımlarını takdir ederek takip ediyordum,kendim gibi boya korumaya merak salan,konuyla az çok ilgili olan herkes için oldukça faydalı...

Teşekkürler, paylaşıma devam :)

Çok güzel bir paylaşım ve yararlı bir bilgi , ellerine sağlık ...

Teşekkürler, ön camdaki silecek izlerine Sonax'ın bu ürünü birebir. Biraz pahalı ancak sonuç süper. Polisaj makinası kullanmayanlar veya bu işlerle pek ilgisi olmayanlar ürünü alıp ustalarına uygulatabilirler. Çizikten dolayı yan sanayi cam takmaya veya kaskoyu bozmaya değmez bence.

davyjones24

« Yanıtla #5 : Kasım 16, 2011, 05:00:11 ÖS »
benim canda derin bir çizik var silgeç yapmış onu geçirmez sanırım resmini yükleyim yorum bekliyorum

efsane_001

« Yanıtla #6 : Kasım 16, 2011, 06:43:09 ÖS »

hondaciwic

« Yanıtla #7 : Kasım 19, 2011, 08:31:05 ÖS »
guzel paylasım

mc pherson

« Yanıtla #8 : Kasım 22, 2011, 08:28:23 ÖS »
Teşekkürler arkadaişlar...

benim canda derin bir çizik var silgeç yapmış onu geçirmez sanırım resmini yükleyim yorum bekliyorum

Kusura bakmayın, bir süredir yurtdışında olduğumdan biraz geç cevap veriyorum. Ürün derin çiziklerin kenarlarını yuvarlatarak görünürlüğünü azaltıyor, kesinlikle faydası olacaktır. 100% geçmiyor ancak gerin çiziklerin gözünüze batmasını engeller.

caldogan

« Yanıtla #9 : Şubat 19, 2013, 11:58:44 ÖÖ »
Cerium Oxide camda aşındırma yapar. Buda dalgalı bir görünüm oluşmasına sebep olur. Dalgalanma yapmadan camda çizik çıkarabilen ve Türkiye'de bulabileceğiniz tek ürün GlasWeld markası. Bu ürünü Amerika'da oto cam üretici firmaları dahi kullanıyor. Güvenilir bir ürün. Denemenizi tavsiye ederim.

mkarakas_58

« Yanıtla #10 : Eylül 27, 2014, 03:38:18 ÖS »
Merhaba,

2008civicin ön camında silecek izler bıraktı :(  ne yapcamöı bilmiyorum. Okudum burayı resimler görünmediği için anlayamadım. Bu konuda yardımlarınız bekliyorum

mustalli

« Yanıtla #11 : Eylül 27, 2014, 10:07:48 ÖS »
Merhaba,

2008civicin ön camında silecek izler bıraktı :(  ne yapcamöı bilmiyorum. Okudum burayı resimler görünmediği için anlayamadım. Bu konuda yardımlarınız bekliyorum
Kardeşim konu benimde dikkatimi çekti benim camdada taş gelmiş sinek olüsü gibi çizilmişti baktım bu sitedeki video emsal olabilir bende denemyi düşünüyorum http://www.glasweldturkey.com/urunler.html