Gönderen Konu: Honda Civic 96-01 Spor Yay & Alcaltma Tavsiyeler  (Okunma sayısı 5322 defa)

honda_39

Honda Civic 96-01 Spor Yay & Alcaltma Tavsiyeler
« : Kasım 27, 2011, 11:46:35 ÖS »
selam arkadaşlar,

aracım orjinal 2000 1.4is makyajlı kasa sedan

175-65-14 olan orjinal jant lastiklerini çıkarıp 195-50-15 lastik & çelik jant aldım.

orjinal jant lastik ebatıyla taktığım çelik jant lastik boyutları yuvarlanma çapı arasında değişiklik olmadı.taban genişlediği için yol tutus biraz arttı o kadar.

şuanda orjinal amasör ve orjinal yaylarıyla arac yüksek duruyor, arka 2-2.5 parmak ön 4-4.5 parmak şeklinde çamurluk lastik arasında boşluk var, amacım çok fazla basmadan sürtme vs sorunlar yaşamadan çamurlukla lastik arası boşluğu kapatacak kadar ön ve arka eşit veya ön çok hafif alcak olacak şekilde konfordan çok fazla kaybetmeden alcaltmayı düşünüyorum.

orjinal yayı kesme biçme ısıtma gibi saglıksız işlemler ve piyasadaki ayarlı coil spring tarzı kısa ve sert yaylardanda almayı düşünmüyorum.

orjinal amasörlerle kullanabileceğim spor helezon yayla işi halledicem, orjinal yaylara göre konforu en iyi olan spor yaylar eibach diye biliyorum.fakat 300-400 civarında değişen fiyatları var.o yüzden bütçeyi göz önüne alarak başlangıç için piyasada uygun fiyatlı FK yay almayıda açıkcası düşünüyorum,

5 lik set alırsam ön arka fazla alçalabilir sürtme vs sorunlarla karşılaşabilirim.3.5 luk set yay takımı alsam önü yeterli kadar alcatmayacağını düşünüyorum.

FKnın 6-4 lük yayları bunun için daha ideal olmazmı

veya önde 5-6 lık yay arkada 3.5-4 lük yay kullansak nasıl olur?

* ön_arka 3.5 luk set (eibach veya fk)
* ön_arka 5 lik set (eibach veya fk)
* ön_arka 6-4 lük set (fk)
* ön 5 - arka 3.5 (eibach veya fk)
* ön 6 - arka 3.5 (fk)

özellikle yay konusunda ilgili arkadaşlardan tavsiyeleri bekliyorum şimdiden cevap yazan arkadaşlara teşekkürler

honda_39

Ynt: Honda Civic 96-01 Spor Yay & Alcaltma Tavsiyeler
« Yanıtla #1 : Aralık 11, 2011, 09:24:01 ÖS »
eibach sportline 5' lik set alıyorum uygunmudur, orjinal amasörlerle kullanacağım, ön arka kule gergisiyle desteklemem gerekirmi, bilgisi olan arkadaşlar?

honda__55

« Yanıtla #2 : Aralık 12, 2011, 12:40:02 ÖÖ »
S.a honda_39 kardeşim benimde 97 1.4 sedan aracımda 5 cm lik yay var.Araca 3. kişi binince kasislerden çok dikkatli geçmek zorunda kalıyorum.Ayrıca en küçük çukurda rahatsızlık veriyor.Asfaltta 10 numara diyecek yok.Önceki sahibi taktırmış yayları, markasını özelliğini de bilmiyorum.Aracımı sürtmeyecek kadar yükseltmek ve konforunu artırmak için yapılması gereken nedir? maliyeti ne kadar olur? Bilgim olmadığı için orjinaline bakayım dedim yay süspansiyon fiyatı bin lirayı geçiyor.Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

onur1980

• onur1980
« Yanıtla #3 : Aralık 12, 2011, 09:23:36 ÖÖ »
aracı cok kullanıyorsanız 3.5 luk ideal. 5 lik cok zor oluyor. heryerde surtuyor altı. ayrıca yayı 2. el alabılırsınız 150 tl civarı bulunuyor. kuzenıme aldık gecen hafta eibach 160 lira. sıfır almaya hıc gerek yok. fk 6-4 2001 sonrası civicler için var diye biliyorum. sizin yapacagınız en uyun şey 3.5 luk yay alıp takmak. marka olarak yine eibach olabılır.