Gönderen Konu: motorin ve benzini beraber kullanabilen motor ????  (Okunma sayısı 2596 defa)

maribal

motorin ve benzini beraber kullanabilen motor ????
« : Ocak 29, 2011, 08:08:09 ÖS »
bildiğiniz gibi hondanın dizel araçları oldukça az bu konu hakkında forumlarda pekçok paylaşımda var.Bu konuyu düşünürken aklıma ilginç bir fikir geldi.Acaba şimdiye kadar üretilmiş motorin ve benzini aynı anda kullanabilen bir motor var mı? Sadece kafamı kurcaladı mesela motor silindir içine bir miktar benzin alıp buji ile ateşleme yapsa daha sonrada silindire enjektör ile bir miktar mazot püskürtülse acaba nasıl bir motor olur.Yani hem dizel motorun torku hemde benzinli motorun yüksek devirlerdeki beygir gücü sağlanabilir mi.sadece aklıma gelen bir fikir tabi böyle bir motor varsa arabaya iki ayrı yakıt deposunun yapılması lazım:))) 

maribal

Ynt: motorin ve benzini beraber kullanabilen motor ????
« Yanıtla #1 : Ocak 29, 2011, 08:10:31 ÖS »
böyle bir motoru verimli bir şekilde  türkiye de üretip yerli bir araçta kullansak ülkemiz içinde önemli bir atılım olur

faw13

« Yanıtla #2 : Ocak 29, 2011, 09:04:25 ÖS »
bana hiç mümkün gelmedi, dizel bir araca yanlışlıkla benzin konsa araçta 3.000 tl lik hasar çıkar, hortumlar, yakıt pompaları, yakıt tankları bile farklı, ki biri bujiyle biri sıkıştırarak patlatır yakıtı, ha derseniz ki ne bileyim, 8silindir bir araç yapılır, 2 farklı mille 4-4 şekil kullanılır, dizel benzinliyi, benzinli dizeli etkilemeden tek motorda çift motor kullanılır gibi olur, belki ama bana anlamsız geldi fikir

ihtiyacımız olan fosil kaynaklı yakıt değil artık bence, şarj gerektirmeyen elektrikli araç kasmak daha mantıklı mesela illa bir motor üreteceksek, ya da ne bileyim, co2 ve zararlı, hidrojen içeren 2. bir gazla çalışıp hem güç üretip hem de dışarı sadece su verecek bir motor olabilir ne bileyim

goldbergbrk

« Yanıtla #3 : Ocak 29, 2011, 11:54:24 ÖS »
elektrikli motor olupda 100 kmye 3 snyede çıkan araçlarda var ama maliyeti şuan çok fazla tekneloji ileriye gittikce bunlar dahada ucuzlucak ozman daha hesaplı araçlar piyasaya çıkıcak

kayaci26

« Yanıtla #4 : Ocak 29, 2011, 11:59:19 ÖS »
ihtiyacımız olan fosil kaynaklı yakıt değil artık bence, şarj gerektirmeyen elektrikli araç kasmak daha mantıklı mesela illa bir motor üreteceksek, ya da ne bileyim, co2 ve zararlı, hidrojen içeren 2. bir gazla çalışıp hem güç üretip hem de dışarı sadece su verecek bir motor olabilir ne bileyim

++++ 1

en önemli araştırmalar bu konu üzerinde geliştirlmeli... mesela en fazla 80 km hız yapsın bir araç ama 100 km de 2 litre ebnzin tüketsin... ya da elektrik tüketsin... ya da doğrudan doğruya doğalgaz la çalışsın... performans çok düşük olsun, ama az yaksın....

Şahsen ben; her gün 50 km şehir içi araç kullanıyorum ve km de ortalama 25 kuruş yakıt tüketimim oluyor . . . Benim araba dilediğimde 200 ü geçebiliyor, 160 a kada hiç sorunsuz ivmeleniyor... bir çok araca nal mıh toplatıyor ama 25 kuruş.....
km de 10 kuruş yakacak teknik lazım . . .

HAVAYI KİRLETMEDEN . . .

faw13

« Yanıtla #5 : Ocak 30, 2011, 12:45:55 ÖÖ »
nat geo da bir araç görmüştüm, prototip 1 galon benzinle amerikayı baştan uca geçebilicek kadar az yakıyor, tmm max hızı saatte 40km ama 2-3 tane üni öğrencisinin projesiydi, adam gibi geliştirilse sağlam iş çıkar

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #6 : Ocak 30, 2011, 10:18:19 ÖS »
Dizel ve benzin aynı araçta olur mu olur neden olmasın.Ama çok karışık bir sistem olur.Komple yakıt ve ateşleme sistemi zaten başlı başına bir karmaşa olur.Motor'da 4 tane ateşleme bujisi,4 tane kızdırma bujisi,8 tane enjektör,pompalar,hortumlar,yakıt depoları,filtreleri,beyin...vs daha bir çok şey var.Karmaşık bir sistem olur.Ve motorun heryeri birbirine girmiş bir biçimde olur.Ama yapılırsa eğer gerçekten çok faydalı olacağına inanıyorum.

Xlargee

« Yanıtla #7 : Ocak 30, 2011, 11:33:29 ÖS »
bence olmaz çünkü ikisininde sıkıştırılma basıçları farklı benzinli motorda benzin karbüratörden hava ile karışıp geliyor benzin pistona ve pistona benzin hava giriyor dizelde sadece hava giriyor ve sıkıştırılan havaya enjektör mazot püskürküyor. benzinde buji ile yanma sağlanırken dizelde sıkışan hava 500 C ulaşında pürkürtülen mazot alev alıyor. Ama dediğin gibi bişi olsa nolur bilmiyorum :)
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2011, 11:35:09 ÖS Gönderen: Xlargee »