Gönderen Konu: Motor Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler  (Okunma sayısı 28892 defa)

Nehir_gozlum

Ynt: Motor Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
« Yanıtla #25 : Eylül 02, 2014, 07:13:25 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar bende de 1998 model 210.000km de manuel vites CRV var hangi yağı önerirsiniz. Şuan 10/40 var bakım zamanı geldi değişim yapmam gerekli.

viento23

« Yanıtla #26 : Eylül 02, 2014, 06:38:03 ÖS »
Evet her ne kadar ustalar 10-40 diye tuttursalarda Erzurum gibi bir yerde bu yağı motora koyarsan sabahları araba çalışmaz mesela  <nohapy o yüzden ustaları dinlemeyin honda motoru yüksek devir isteyen bir motor 5-30 veya 5-40 ideal bir yağdır.

fenomen1911

« Yanıtla #27 : Eylül 03, 2014, 04:08:25 ÖS »
Değişime az kaldı şimdi 1.6 Civic için ne önerirsiniz ? LPG'li olması ve tam sentetik yağ kullanmak yağ yakmasına neden olur mu ?

Hayır olmaz. Tam tersi LPG de aşınma biraz daha fazla olduğundan olabildiğince ince yağ kullanmanız gerekli. Mobil 1 Tam sentetik New Life 0w-40 sizin aracınız için ideal yağdır.

YANI DIYORSUNUZ KI YARI SENTETIK 10W 40  YERINE TAM SENTETIK 0W40 KOYARSAK EKSILME OLMAZ DAHA İYİ OLUR? ÖZELLİKLE LPG Lİ ARAÇLAR İÇİN ÖYLEMİ ?

LPG li araçlarda aşınma benzine göre biraz daha fazla olur, çünkü LPG regülatöre uğradıktan sonra sıvı değilde gaz olarak pistonlara gider ve subablarda aşınma biraz daha fazla olur, benzin ise sıvı olduğundan ve kendi yağıda olduğundan subablardaki aşınma LPG ye göre daha azdır. Dolayısıyla koyacağınız yağ, daha ince olmalıki motorun hemen her yerine anında ulaşsın ki her yeri yağlansın, bu tıpki şişko kedinin mi yoksa zayıf kedinin mi ufak delikten daha rahat geçeceği varsayımı gibidir...

siz 0-40 koyayım mı demişssiniz ama resimdeki arabanın fabrika verisine göre 0-30 koymalısınız. Bilginize.

burakozdem

• Burak Özdem
« Yanıtla #28 : Ocak 01, 2015, 12:24:18 ÖÖ »
Arkadaşlar 91 model civic ef otomatik ruhsatda 1.6 yazıyor ama d14 motor bu araca hangi yağı önerirsiniz aracım yağda sızdırıyor biraz çok aşırı değil birde aracım lpg li

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #29 : Ocak 01, 2015, 05:17:01 ÖS »
Arkadaşlar 91 model civic ef otomatik ruhsatda 1.6 yazıyor ama d14 motor bu araca hangi yağı önerirsiniz aracım yağda sızdırıyor biraz çok aşırı değil birde aracım lpg li

10/40 Castrol veya Mobil 1 koy yola devam.

Allenby

« Yanıtla #30 : Kasım 02, 2015, 10:48:24 ÖÖ »
S.a
Honda sitesinden mail aldim bi konu hakkinda bilgialacaktim
2004 honda ls var yag degisim yapacagim ecen yil 10/40castrol koymustuk 10 bin yaptik veyag degisimi geldi biraz eksiltme yapmis sanirim noral..bu sene biraz forum sayfalarindan baktim bi arkadasimda 1.3 hundaisine mobil 1 (0w 40 tam sentetik ) kullanmis onu tavsiye etti bazi forum sayfalarinda da gordum mobil1 uyumlu olurmu habngisini tavsiye edersiniz 5w 40 yada 0w 40
Ayrica mobil mi castrol mu sizce ?

Bu konu hakkinda geri donus yaparsaniz memnun olurum

988_honda

« Yanıtla #31 : Kasım 03, 2015, 12:57:58 ÖS »
2004 honda cıvıc için yetkili ve özel honda servislerinde çalışan en az 10 ustaya bu yağ konusunu sordum.ankara bar hüseyin usta 0w 30  diğer bütün ustalar 10w 40 dediler.hatta bar hüseyin yakıtın düşeceğini aracın daha rahat çalısacagını soyledi.ama yetkili servisler 10w 40 yağda israr ediyorlar.bu motorun yağı 10w 40 diyorlar.durum biraz karışık.

levo

« Yanıtla #32 : Kasım 03, 2015, 09:18:05 ÖS »
Geçen yıl 2007 model olan aracıma mobil 1 new life 0 40 tam sentetik yağ koydurmuştum ve gayette memnundum bu yıl yine aynı yağı koydurmak üzere gittiğimde usta o yağı yenilediler deyip yine mobil 1 in esp 0 40 yağını tavsiye(içeriğinde partiküller varmış) etti ve nitekim 3 gündür bu yağı kullanıyorum.İzlenimlerime gelince araç ilk çalıştırmada ayağıma gaz pedalına attığımda daha bir istekli ve güçlü yürümeye yelteniyor,sessizlik konusunda ise doğrusu pek bir fark şimdilik hissedemedim.Özetle şimdilik olumsuz bir durum yok. >=ok

HOLYDIVER

« Yanıtla #33 : Nisan 21, 2016, 03:09:50 ÖS »
Herkese merhabalar. Bu konu açılalı uzun zaman olmuş ancak aynı soruyu günün şartları ile tekrarlamak istiyorum. Çünkü Honda'nın kendi servisi farklı, kullanım kılavuzu farklı, özel servis farklı şeyler söylüyor.
Aracım 2007 civic hb 1.8 i-vtec otomatik vites. 111.000 km de. Daha çok İstanbul ve Ege nin yollarında kullanıyorum. Yani çok soğuk bir otama gitmiyorum.
En son servis 10-40 yağ koydu. Yakında yağı değiştireceğim ve iyi bir yağ istiyorum. Malum yağ markalarının yağ seçici programı, 0-30 tam sentetik öneriyor. Servis ise o yağ kullanılırsa motor yatak sarar diyor. 10-40 dan 0-30 a geçersem bana ne gibi faydası veya zararı olur?
Cevaplayabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
« Son Düzenleme: Nisan 21, 2016, 03:13:07 ÖS Gönderen: HOLYDIVER »

muharrem16

• MuharremTExas
« Yanıtla #34 : Nisan 21, 2016, 03:34:16 ÖS »
1999 1.6 İES HONDA CİVİC MANUEL HANGİ YAG VE MARKA KOYABİLİRİM ACABA ?

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #35 : Nisan 21, 2016, 07:52:28 ÖS »
Mobil 1 0/40 tam sentetik öneririm.

psk.selman

« Yanıtla #36 : Nisan 22, 2016, 07:54:27 ÖÖ »
Yağ seçimini araç kitapçıklarında yetkililer sıcaklık ortamına göre belirtmişler zaten. Ama buna etki eden birde aracın kmsi var. Şuanki Accord aracım 249bin kmde daha 1 hafta oldu yağını değişeli. Bundan önceki yağ değişiminde araştırmadan özel servise gittim usta ELF 10W40 koydu. Ama yaşadığım bölge(Erzurum Oltu) soğuk bir iklime sahip olduğu için, özellikle kış aylarında ilk çalıştırmada aracımın nasıl zorlandığını motorun sesinden anlayabiliyordum. Yani motorun normal bir düzeye gelmesi için 5-10 sn geçmesi gerekiyordu. Bende tanıdığım bir arkadaşımın tavsiyesiyle Eneos Premium Hyper 5W30 yağ aldım koydurdum gece buralar hala sıfırın altında seyrediyor ama ilk marşa basmamda aradaki farkı rahatlıkla anlayabiliyorum.

Önemli uyarı! araçlarınıza yağ alırken sadece numarasına göre almayın. mesela 10W40 yağının bir çok çeşidi var sizin aracınız için en uygun olan özellikteki 10W40ı koymanız çok daha önemli.

Arkadaşıma sonuna kadar güvenirim hem esnaflığına hemde adamlığına o yüzden onun tavsiyesini yazmayı uygun gördüm.

Yağ konusunda benim tercihlerim sırası ile Eneos, Motul, Castrol ve Mobil olurdu. Bu markaların dışında ki firmaların yağlarına pek güvenim yok açıkçası.

psk.selman

« Yanıtla #37 : Nisan 22, 2016, 08:01:52 ÖÖ »
Arkadaşlar daha önce Toyota kullanıcısı olduğum için toyota formunda hala aktif olarak geziniyorum. Yanlış anlaşılmasın oradaki paylaşımlar daha geniş bir kitle tarafından yapıldığı için çok faydalı bilgiler öğrenilebilir. Motor yağı konusunda Toyota kullanıcılarının yapmış olduğu paylaşım konusunu sizlerle paylaşıyorum. Orada gerçekten işinin ehli üyeler var oraya üye olup bilgi amaçlı sorular sorabilirsiniz. Nede olsa Japon kardeşliği söz konusu :) İyi forumlar.

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=1086.0

attraction

« Yanıtla #38 : Haziran 27, 2016, 12:05:38 ÖS »
Arkadaşlar merhaba aracım Honda civic 1.8 hb 2009 olan modeldir. Bakım süresi geldi ve ekteki linkte set halinde almayı düşünüyorum. yağ olarak 5w-30 iyimidir konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

http://urun.n11.com/filtre-setleri/5w-30-mobil-4lt-honda-civic-200618i-vtec-hava-yag-polen-f-P63051378

vtec08

« Yanıtla #39 : Haziran 27, 2016, 03:19:47 ÖS »
5*30 yerine fabrika değeri 0-30 tercih edin ben mobil 1   0-30 kullanıyorum.Filtre kısmını aryaoto.yada karakaşlarotoyedek parçadan bakın.yağ hepsi buradada 99 tl bilginiz olsun.

fenomen1911

« Yanıtla #40 : Mart 20, 2017, 12:55:46 ÖÖ »
Herkese merhabalar. Bu konu açılalı uzun zaman olmuş ancak aynı soruyu günün şartları ile tekrarlamak istiyorum. Çünkü Honda'nın kendi servisi farklı, kullanım kılavuzu farklı, özel servis farklı şeyler söylüyor.
Aracım 2007 civic hb 1.8 i-vtec otomatik vites. 111.000 km de. Daha çok İstanbul ve Ege nin yollarında kullanıyorum. Yani çok soğuk bir otama gitmiyorum.
En son servis 10-40 yağ koydu. Yakında yağı değiştireceğim ve iyi bir yağ istiyorum. Malum yağ markalarının yağ seçici programı, 0-30 tam sentetik öneriyor. Servis ise o yağ kullanılırsa motor yatak sarar diyor. 10-40 dan 0-30 a geçersem bana ne gibi faydası veya zararı olur?
Cevaplayabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Saçmalamışlar. O yağ elimizde yok elimizdekini çaksak olmaz mı demek istemiş onlar aslında...
Size tavsiyem Mobil 1 ESP Formula 0w-40 veya 5w-30 Kullanmanızdır.