Gönderen Konu: Motor Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler  (Okunma sayısı 28886 defa)

fenomen1911

Motor Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
« : Mart 20, 2014, 12:32:33 ÖS »
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 3 aydır Honda ailesindenim HONDA FK2 (Honda Civic HB 1.8 Sport VTC Editions) Sahibiyim. Aracımın yağ değişim vakti geldiğinden dedim şu yağ mevzuna bir bakayım. Nedir ne değildir, Honda'ya en iyi hangi yağ gider vs vs. Sabah 8 de bir başladım araştırmalara öğlen 12 de bu konuda uzman oldum. Aralıksız 4 saat süren araştırmalar ve sürekli Mobil 1 ve Castrol Türkiye ile yaptığım telefon görüşmeleri teknik sorular vs vs vs.

Birşey farkettim, bizim Türk milleti "servis ne derse o" diye acayip bir zihniyete kapılmış. Öncelikle bu sapkın düşüncenizden kurtulmanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü araştırırken forumlarda sırf servis ustası castrol 10w-40 koydu ve servis onu tavsiye ediyor diye düz mantık o ürünü kullanan veya onu sadece servis den ötürü başkalarına onu koy yönünde akıl verenler var.

Arkadaşlar çok net söylüyorum, Honda servis, bugün Castrol ile anlaşırsa onu koyar Mobil 1 ile anlaşırsa onu koyar. Burada tamamen şirketlerin kazan kazan modeli doğrultusunda bir anlaşma söz konusu. Dolayısıyla düz mantık bakmayın asla ve asla. Bu arada servisin elinde atıyorum sizin arabanıza en iyi yağ 0w-30 ise serviste de sadece 10w-40 var ise gider 10w-40 ı dayar. Sende arabamı serviste yaptırdım dersin ama işin detayını bilmezsin.

Mobil 1 de çalışan 24 yıllık yağ ustası çok uzman bir kişi; Ercüment bey bana, Türkiyede'ki ustaların yağ ve motor konusunda çok düz mantık olduğunu, herhangi bir ustaya hangi yağ koymalıyım sorusunu sor sana hemen "5w-30" veya 10w-40" koy diyeceğini söyledi.

Bastım gittim Ümraniye Sanayi Sitesine, bu sanayinin en iyi yağ ustası kimdir diye biraz dükkan gezdim baktım çoğu kişi bir adamın ismini veriyor gittim yanına, muhabbet aynen şu; bu arada adam aynı zamanda Honda Ustası Çıktı, uzun yıllar Honda servisinde çalışmış,

- S.a. Usta kolay gelsin
- a.s. Sağolun buyrun ?
- Benim arabanın yağı ve filtresi değişecek hangi yağı önerirsin ?
- 5w-30 veya 10w-40 koy! (Tam o anda Ercüment beyin ne kadar haklı olduğunu düşündüm)
- Sebep ?
- Genelde onları koyuyorlar!! Bizde onları koyuyoruz. Ben Honda'da çalıştım orda da onları koyuyorduk.
- Ama fabrikası öyle demiyor. 0w-20 fuel economy tam sentetik, alternatifi 0w-30 economy tam sentetik, en olmadı 0w-40 tam sentetik koy diyor !!!! ????
- Ya o kadarda önemli değil sonuçta aynı şey...
- !!!!
- ????
- Neyse hadi kolay gelsin usta sana...
- Sağolun..

Arkadaşlar bilmeniz gerekenler şu; rakamlar azaldıkça yağın kalitesi artar. Örneğin 5w-30 ile 10w-40 ı kıyaslayalım.
5w-30 diğer yağa göre daha incedir. İnce yağı üretmen daha üstün teknoloji ister. Bu yüzden ince yağlar pahalıdır. Fakat ince olduğu için motor pistonlarına ve motorun tüm diğer bölgelerine çok kısa bir sürede yayılır. Unutmamak gerekirki motor ilk çalıştırmada ciddi anlamda yıpranır. Çünkü mevcut yağ dibe toplanmıştır. çalıştırınca tekrar motor içinde dağılacaktır.İşte burada yağ ne kadar ince olursa o kadar hızlı motorun her yerine ulaşır ve motor maksimum seviyede korunur ve ilk çalışmadaki aşınma saniyeler içinde sıfıra indirilir. Videoyu izler iseniz ne demek istediğimi anlarsınız.

http://www.youtube.com/watch?v=-tB3lwag5Xs

2005 den sonraki çoğu yeni nesil ve 1.6 üzeri araçlara genelde 0w-30, 0w-40 ve 0w-20 öneriyorlar.

Honda tüm civic 1.8 HB ailesi için öncelikle

1- 0w-20 Tam sentetik
2- 0w-30 Tam sentetik ekonomi yağı
3- 0w40 Tam sentetik

yağlarını öneriyor. Fabrika verisi budur. Şimdi burada yazanlar olacak benim araba Honda Civic 1.8 HB ama kaputunda Mobil 1 5w-30 yazıyor veya  başka bişey yazıyor diye..  Yukarıdada dediğim gibi arabalar ithalat sırasında anlaşmalı olduğu firmaların reklamını basar.

Japonya Fabrika mühendislik verilerine göre Honda HB 1.8 ailesi için en iyi yağ 0w-20 sonrasında 0w-30 ve 0w-40 demiş. Malesfe ki 0w-20 çok kaliteli bir yağ olduğu için TR de satışı yok. Ebay da 5 LT si 130$ falan civarında.

Bu kadar ince yağ eksiltme yapar diyenler olacak. Eğer ki arabayı çok hırpalamazsanız yağ ne kadar ince olursa olsun eksiltme yapmaz. Sonuçta insan bile fazla kendini yorunca yağ kaybı yapıyor :)

Kısacası yağ konusunda dikkat etmeniz ve bilmeniz gerekenler bu kadar. Size tavsiyem mutlaka yağ değişimde aracın fabrikasından yardım alınız. İngilizce bir mail atmanız yeterlidir. Tıpkı benim gibi... Sonrasında yağınızı kendiniz alınız ister servis veya ister başka yere değiştiriniz. Gönlünüz son derece rahat olsun.

Son olarak piyasada ciddi manada yan sanayi fakat orjinal ambalajında sahte yağlar satılıyor. Kesinlik alacağınız yağa kara verdikten sonra telefon ederek kendinize en yakın bayiyi sorunuz. Castrol un ve Mobil in ciddi anlamda sahtelerinin olduğunu birçok kaynaktan teyit ederek öğrendim.

Bu arada çok araştırdım genelde Mobil 1 serisini kullananlar Castrol den çok daha iyi olduğunu belirtmekte. Çoğu formlarda ki yorumları okudum ve bunu gördüm.

Sonuç olarak servis bile koy 5w-30 u demesine rağmen Honda Japonyanın verilerini dikkate alarak 0w-30 Mobil  tam sentetik koydum. Motor sesi ciddi manada azaldı rolantide hiç çalışmıyor gibi ve gayet memnunum. Yakıtım da %5 seviyesinde azaldı.

Sağlıcakla kalın...
« Son Düzenleme: Mart 20, 2014, 12:34:57 ÖS Gönderen: fenomen1911 »

Carismatiq

• Mustafa
Ynt: Motor Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
« Yanıtla #1 : Mart 20, 2014, 12:41:20 ÖS »

Çok faydalı bilgiler.. Emeğinize sağlık  >=ok

gomar

« Yanıtla #2 : Mart 20, 2014, 01:31:08 ÖS »
Emeğine sağlık çok iyi bir konuya değinmişsiniz

tyler78

« Yanıtla #3 : Mart 20, 2014, 02:11:36 ÖS »
Hangi yağı koyacağımızı seçmek için kullanma kılavuzunu da baz alabiliriz sanırım. Kılavuza göre hangi yağın koyulacağı ortam sıcaklığına göre değişiyor. Ama üst sıraya mı alt sıraya mı bakacağımız neye göre değişiyor yazmamışlar. :) İnceliğe göredir belki. Aydın'da yaşayan biri için en uygunu 0w-40 sanırım.

KADiFE

« Yanıtla #4 : Mart 20, 2014, 02:29:27 ÖS »
Emeginize saglik guzel bilgiler.

Yalniz benim problemim biraz baska

2002 model 35 bin km de hyundai h100 var bizde arac full yatiyor

2-3 haftada bir 30-50 km arasi calisiyor.

Ve her seferinde ilk marşa basisimda hiril hiril ses geliyor buda iyice deli ediyor beni.

Duran araclar icin en iyi yag sizce ne olmali, her hafta calistirma imkanim yok, km yapsada yapmasada gene yag deyistiriyom ama ilerisi icin korkutuyor beni tertemiz daha bircok poseti bile cikmamis aracin bi motordan ariza vermesi.

Tesekkur ederim simdiden yorumlariniz ve önerileriniz icin..

EVRENHONDA

« Yanıtla #5 : Mart 20, 2014, 02:56:41 ÖS »
h-100 e 15-40 koyabılırsınız

Luvi

« Yanıtla #6 : Mart 20, 2014, 03:07:12 ÖS »
Çok teşekkürler...

By_emre

« Yanıtla #7 : Mart 20, 2014, 04:05:54 ÖS »
2004 Model Civic Vtec 2 aracıma hangi yağı koyucam ben şimdi ? 130.000 km'de herkes birşeyler yazmış tereddütde kaldım hangisi almalıyım ?

tnrdnzekr

• TNR
« Yanıtla #8 : Mart 20, 2014, 04:38:54 ÖS »
ben benim arabaya 0-30 koysam yukardan koyarım aşağıdan çıkar o yağ :)
bence yağ konusu birazda aracın durumuna göre die mantık yürütüyorum

EVRENHONDA

« Yanıtla #9 : Mart 20, 2014, 04:43:22 ÖS »
v tec 2004 10-40 uygundur

cobra34

« Yanıtla #10 : Mart 20, 2014, 05:00:50 ÖS »
Vtec için en uygun yağ 5/30 tam sentetiktir

0mer

« Yanıtla #11 : Mart 20, 2014, 05:33:01 ÖS »
bende arabamı alalı 7 ay oldu aldığım kişi yağını yeni değiştirdiğini söyledi 10 40 koydurmuş sonra servisi aradım mobil 5 30 koymamı söyledi ve gercekten arabanın huyu suyu değişti derler ya aynen öyle oldu (tabi iyi manada :D) motor  sesi baya azaldı çabuk ısındığı için tüpe erken geçmeye başladı  bu da tasarruf ettirdi bana arakadaş çok güzel bir paylaşım yapmış bi dahaki yağ değişimine 0-30 deneyeceğim bu arada aracım 1.8 i-vtec

By_emre

« Yanıtla #12 : Mart 20, 2014, 06:20:34 ÖS »

10w40 yerine ben bu yağdan koymak istiyorum her hangi bir sorun çıkar mı sıkıştırdığımızda oluyor ara ara çok eksiltmez dimi ?

bbhnda

« Yanıtla #13 : Mart 20, 2014, 06:24:39 ÖS »
çok güzel bir paylaşım öncelikle teşekkürler aracımın 10.000 bakımı için bende baya araştırdım ve sonunda 0-20 mobil1 tam sentetik koydum servisinde. şöyleki aracım şuan 20.000 de ve 2. bakımdada aynı yağı koydurdum. ilk sayı aracın vizkozitesidir ne kadar az olursa yağ o kadar kolay akar. 2. ise (20) sıcakta koruma performansıdır. ben ankarada oturduğum için 20 sorun olmaz diye düşünndüm sonuçta aşırı bir yaz yok ve yağ tam sentetik

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #14 : Mart 20, 2014, 10:45:29 ÖS »
tşk takip

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #15 : Mart 21, 2014, 12:14:15 ÖS »

10w40 yerine ben bu yağdan koymak istiyorum her hangi bir sorun çıkar mı sıkıştırdığımızda oluyor ara ara çok eksiltmez dimi ?

+1 bende yağ değişiminde 5-30 tam sentetik düşünüyorum.Emre sorun olacağını sanmıyorum,arkadaşın 1.4is e koyduk sıkıntı yok.

By_emre

« Yanıtla #16 : Mart 21, 2014, 12:30:00 ÖS »

+1 bende yağ değişiminde 5-30 tam sentetik düşünüyorum.Emre sorun olacağını sanmıyorum,arkadaşın 1.4is e koyduk sıkıntı yok.

Tamam abi o zaman bu yağdan koyalım,  sözde met edilen ustalardan bir tanesi aracında yağ eksik biraz ekliyim dedi 2 litre 10w60 yağ koymuş halbuki yağ seviyem min çizgi ile max çizgi'nin ortasındaydı ekleyince max çizginin üstüne çıktı bu yüzden değiştiricem 5.30 koyalım araç 10-60 alışmadan hemen değiştiricem

humerus006

• Uğur YILDIZ
« Yanıtla #17 : Mart 22, 2014, 11:27:46 ÖÖ »
Değişime az kaldı şimdi 1.6 Civic için ne önerirsiniz ? LPG'li olması ve tam sentetik yağ kullanmak yağ yakmasına neden olur mu ?

fenomen1911

« Yanıtla #18 : Mart 25, 2014, 07:47:14 ÖÖ »
Değişime az kaldı şimdi 1.6 Civic için ne önerirsiniz ? LPG'li olması ve tam sentetik yağ kullanmak yağ yakmasına neden olur mu ?

Hayır olmaz. Tam tersi LPG de aşınma biraz daha fazla olduğundan olabildiğince ince yağ kullanmanız gerekli. Mobil 1 Tam sentetik New Life 0w-40 sizin aracınız için ideal yağdır.

ninapersson

• murat
« Yanıtla #19 : Mart 25, 2014, 08:50:39 ÖÖ »
2008 civic aldım bende dün, yağ değişimi için ne tavsiye edersiniz? Ayrıca konudan bağımsız ama kartal oto sanayinde tavsiye edeceğiniz usta var mıdır?

fenomen1911

« Yanıtla #20 : Mart 25, 2014, 10:27:10 ÖS »
2008 civic aldım bende dün, yağ değişimi için ne tavsiye edersiniz? Ayrıca konudan bağımsız ama kartal oto sanayinde tavsiye edeceğiniz usta var mıdır?

Hayirli olsun. Mobil 1 0w-40 tam sentetik new life aracinizin fabrika muhendislik verilerine gore...
Yag filtresinide yag ile birlikte mutlaka degistirin.

humerus006

• Uğur YILDIZ
« Yanıtla #21 : Mart 26, 2014, 11:36:03 ÖÖ »

Hayır olmaz. Tam tersi LPG de aşınma biraz daha fazla olduğundan olabildiğince ince yağ kullanmanız gerekli. Mobil 1 Tam sentetik New Life 0w-40 sizin aracınız için ideal yağdır.
İnternetteki uzun araştırmalarımdan sonra aynı sonuca varmıştım Mobil 1 New Life 0-40 sizin de bunu demeniz üzerine kesinlikle kafama yattı ve hiçbir soru işareti falan kalmadı :) Teşekkür ederim

fenomen1911

« Yanıtla #22 : Mart 26, 2014, 02:29:53 ÖS »

İnternetteki uzun araştırmalarımdan sonra aynı sonuca varmıştım Mobil 1 New Life 0-40 sizin de bunu demeniz üzerine kesinlikle kafama yattı ve hiçbir soru işareti falan kalmadı :) Teşekkür ederim

Rica ederim :) Yağ filtesinide mutlaka ORJİNALİ ile değiştirmeyi unutmayınız. 25-30 TL falan.

erus35

« Yanıtla #23 : Temmuz 06, 2014, 02:45:03 ÖS »
2007 model civic 1.6 manuel vites lpg li aracım var periyodik bakımı geldi bana en uygun yağın ne olduğu konusunda yardım edebilir misiniz arkadaşlar aracımın ilk yağ değişimi olacak...

mu§tafa01

« Yanıtla #24 : Eylül 01, 2014, 11:48:45 ÖS »

YANI DIYORSUNUZ KI YARI SENTETIK 10W 40  YERINE TAM SENTETIK 0W40 KOYARSAK EKSILME OLMAZ DAHA İYİ OLUR? ÖZELLİKLE LPG Lİ ARAÇLAR İÇİN ÖYLEMİ ?