Gönderen Konu: Motor yağı  (Okunma sayısı 53222 defa)

MOTUL

• Kompet Motul
Motor yağı
« : Nisan 14, 2009, 12:28:59 ÖÖ »
Arkadaşlar bildiğiniz gibi aracınızın kanı olan motor yağını doğru seçiyormuyuz? Motor yağını hangi sıklıkla değiştirmekteyiz? Motor yağındaki rakamlar neyi ifade eder? Vb. gibi her türlü soruyu gönderirseniz seve seve cevaplayabilirim.

Jumper

Ynt: Motor yağı
« Yanıtla #1 : Nisan 14, 2009, 08:43:33 ÖÖ »
ben gtx magnatec kullanıyorum ve her 5-6 binde filtreyle beraber değiştiriyorum

despe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 14, 2009, 08:46:36 ÖÖ »
civic sedan 2005 vtec2 için en uygun yağ hangisidir diye soralım ozaman. performansa yönelik

burak reis

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 14, 2009, 09:13:04 ÖÖ »
castrol magnatec 10 x 40

AhmetFikri!

• TeamManisa
« Yanıtla #4 : Nisan 14, 2009, 09:53:02 ÖÖ »
gönül isterdiki motul tam sentetik kullanalım ama iyi mal iyi para

bende magnatec10-40 kullanıyorum ama biyerden duydum BPde satılan yağlarla castrol arasında sadece ambalaj farkı varmış

2000model 1.6ies lpgli kullanmam gereken en iyi yağ ne

MOTUL

• Kompet Motul
« Yanıtla #5 : Nisan 14, 2009, 07:06:01 ÖS »

Merhaba öncelikle arabanın model ve yılını tam olarak yazarsan daha iyi cevap verebilirim 5-6 bin km'de değiştirmene gelince eğer trafiğe çok giriyorsan en iyisini yapıyorsun açık trafikte fazla gidiyorsan arabanın durumunuda göz önüne alarak 10.000 km'ye kadar kullanabilirsin.

MOTUL

• Kompet Motul
« Yanıtla #6 : Nisan 14, 2009, 07:12:05 ÖS »
civic sedan 2005 vtec2 için en uygun yağ hangisidir diye soralım ozaman. performansa yönelik

Merhaba araban 2001-2005 yılları arasında üretilen 1.6i vtec ise karter kapasiten 3.2LT 2005 ve sonrasında üretilmeye devam eden Civic 1.8i VTEC, -Sport (140PS) ise karter kapasiten 3.4 litredir. kullanman gereken yağ ise fabrika verilerine göre 0W/20 veya 5W/30 dur. Yalnız bu iki yağında tam sentetik olmasına mutlaka özen göstermen gerekiyor. Birde 5W/30 da ACEA normları A5/B5 olursa senin için daha iyidir.

MOTUL

• Kompet Motul
« Yanıtla #7 : Nisan 14, 2009, 07:19:42 ÖS »
gönül isterdiki motul tam sentetik kullanalım ama iyi mal iyi para

bende magnatec10-40 kullanıyorum ama biyerden duydum BPde satılan yağlarla castrol arasında sadece ambalaj farkı varmış

2000model 1.6ies lpgli kullanmam gereken en iyi yağ ne
tabiki tam sentetik yağ kullanman yarı sentetik motor yağlarına göre motor korumanı daha iyi yapacaktır yalnız şunuda unutmaki yarı sentetik demek %50 sentetik demek değildir. Motor yağları %1 ila %99 arasında sentetik kullandıklarında yarı sentetik diye adlandırılır. 10W/40 yarı sentetik grubunda Motul'ün 6100 Synergie+ diye bir ürünü var . Şuanda Türkiyede en yüksek sentetiğe sahip 10W/40 grubundaki yağdır. Bunu yağların arkasındaki onaylardan daha iyi anlayabilirsiniz. Motul 6100 Dünyada Mercedes-Benz firmasından 229.3 onayını alabilmiş tek 10W/40 olma özelliğini gösteriyor. BP-Castrol aynı fabrikanın ürünleridir. Zaten Castrolün arkasında küçük bir yazı ile Castrol BP petrolleri a.ş. tarafından üretilmiştir diye bir not bulacaksın.

tarantino

• Co-Admin
« Yanıtla #8 : Nisan 14, 2009, 07:34:58 ÖS »
şimdi güleceksiniz ama ben bu hafta tam üç kere artı şimdi yapılırken de değişti etti dör hepsinde filitre vaybee 1000 km olmadan dört kere motor yağı yağ filitresi normalde ben kendi 3000 km bir motor yağı ve yağ filitresi değişiyorum mobil 10/40
birkeresinde 5/30 denedim 1000km 1.5 lt eksiltti dahada 5/30 koymam aracıma

MOTUL

• Kompet Motul
« Yanıtla #9 : Nisan 14, 2009, 08:08:21 ÖS »
şimdi güleceksiniz ama ben bu hafta tam üç kere artı şimdi yapılırken de değişti etti dör hepsinde filitre vaybee 1000 km olmadan dört kere motor yağı yağ filitresi normalde ben kendi 3000 km bir motor yağı ve yağ filitresi değişiyorum mobil 10/40

valla öncelikle tebrik ederim bu bonkörlüğün için yağcıları zengin ettin :) 10W/40 kullanıyorsan eğer 3000 km çok az ama tabiki parada senin arabada senin tavsiyem en az 6000-7000 km değiştirmen. kullandığın 5W/30 ne markaydı? tam sentetikmi yarı sentetikmiydi? bunlar önemli. Yağ eksiltmesi önemli değil tamamlayabilirsin ama eksiltmeden zarar vermesi daha kötü. bunuda göz önüne almak gerekir.

tarantino

• Co-Admin
« Yanıtla #10 : Nisan 14, 2009, 10:09:43 ÖS »

valla öncelikle tebrik ederim bu bonkörlüğün için yağcıları zengin ettin :) 10W/40 kullanıyorsan eğer 3000 km çok az ama tabiki parada senin arabada senin tavsiyem en az 6000-7000 km değiştirmen. kullandığın 5W/30 ne markaydı? tam sentetikmi yarı sentetikmiydi? bunlar önemli. Yağ eksiltmesi önemli değil tamamlayabilirsin ama eksiltmeden zarar vermesi daha kötü. bunuda göz önüne almak gerekir.
kullandığım mobil 5/30 du yarı sentetikti bonkörlükle alakası yok motorun içi temiz dursun amacım o sadece

Kifanhom

« Yanıtla #11 : Nisan 14, 2009, 10:33:06 ÖS »
eneos kullanıyorum
listede yok onaylayamadım

Jumper

« Yanıtla #12 : Nisan 14, 2009, 11:18:47 ÖS »

Merhaba öncelikle arabanın model ve yılını tam olarak yazarsan daha iyi cevap verebilirim 5-6 bin km'de değiştirmene gelince eğer trafiğe çok giriyorsan en iyisini yapıyorsun açık trafikte fazla gidiyorsan arabanın durumunuda göz önüne alarak 10.000 km'ye kadar kullanabilirsin.

98 civic 1.4 is yılda ortalama 6-7 bin kilometre yapıyorum aslında

MOTUL

• Kompet Motul
« Yanıtla #13 : Nisan 14, 2009, 11:48:36 ÖS »

98 civic 1.4 is yılda ortalama 6-7 bin kilometre yapıyorum aslında

motor yağı sadece km ile değil zamanlada özelliğini giderir. raf ömrü için kesin bir şey olmamakla beraber 2-3 yıl denir ama arabaya konulduktan sonra 8-12 ay arasında yağ özelliğini kaybeder. bu yüzden km'yi doldurmasanız bile en fazla 1 yıl içinde yağınızı değiştirmeniz arabanız ömrü açısından daha iyidir.

merburvehan

« Yanıtla #14 : Nisan 14, 2009, 11:54:18 ÖS »
Aracımın yağını yeni değiştirdim yağ almaya gittiğimde ilk Castrol istedim adam bana sebebini sordu en iyisi o dedim ozaman sana BP vereyim dedi istemiyorum dedim ama castrol istiyosun dedi ayrı onlar dedim tabi bilmiyerek arkasında yazan o küçük yazıyı gösterdi bp a.ş tarafından üretilmiştir yazıyodu aa dedim sonra castrol almadım en iyisi mobil dedi zaten honda yetkili seervisin mobil koyduğunu biliyorum sonra 2005 sedan vtec2 aracıma mobil 5 40 tam sentetik yağ koydum...

MOTUL

• Kompet Motul
« Yanıtla #15 : Nisan 14, 2009, 11:56:30 ÖS »

kullandığım mobil 5/30 du yarı sentetikti bonkörlükle alakası yok motorun içi temiz dursun amacım o sadece

5W/30 tam sentetiği tavsiye ederim bulabilirsen 0W/20 yi tavsiye ederim fakat motoru sıkıştırıyorsan 5W/40 da olabilir motorun içinin temizliği için her yağ değişiminde motor iç temizleme ürünlerini mutlaka kullandır ama kullanan usta nasıl kullanılacağını iyi anlamış olsun çünkü kimyasal madde olduğundan temizleyici motor içinde en fazla 15dk kalması gerekir ve araç rölantide çalışması gerekir. asla gaz vermeden temizlik işlemini tamamlaman gerekiyor
« Son Düzenleme: Nisan 15, 2009, 12:00:48 ÖÖ Gönderen: MOTUL »

MOTUL

• Kompet Motul
« Yanıtla #16 : Nisan 15, 2009, 12:05:31 ÖÖ »
Aracımın yağını yeni değiştirdim yağ almaya gittiğimde ilk Castrol istedim adam bana sebebini sordu en iyisi o dedim ozaman sana BP vereyim dedi istemiyorum dedim ama castrol istiyosun dedi ayrı onlar dedim tabi bilmiyerek arkasında yazan o küçük yazıyı gösterdi bp a.ş tarafından üretilmiştir yazıyodu aa dedim sonra castrol almadım en iyisi mobil dedi zaten honda yetkili seervisin mobil koyduğunu biliyorum sonra 2005 sedan vtec2 aracıma mobil 5 40 tam sentetik yağ koydum...

evet BP Castrolu satın aldıktan sonra castrol üretimini kendi tesislerinde yapmaya başladı. yetkili servis mobil koyuyorsa tamamen ticari antlaşması gereği koyuyor her yetkili servisin kullandığı yağ farklı olabilir. fabrika dolum yağı hondada tek marka üzerinden yürütülmüyor. sanada tavsiyem aracını devirli kullanmıyorsan tam sentetik ve ACEA normları A5/B5 olan 5W/30 eğer devirli kullanıyorsan yine tam sentetik 5W/40 kullanabilirsin

tarantino

• Co-Admin
« Yanıtla #17 : Nisan 15, 2009, 12:06:17 ÖÖ »

5W/30 tam sentetiği tavsiye ederim bulabilirsen 0W/20 yi tavsiye ederim fakat motoru sıkıştırıyorsan 5W/40 da olabilir motorun içinin temizliği için her yağ değişiminde motor iç temizleme ürünlerini mutlaka kullandır ama kullanan usta nasıl kullanılacağını iyi anlamış olsun çünkü kimyasal madde olduğundan temizleyici motor içinde en fazla 15dk kalması gerekir ve araç rölantide çalışması gerekir. asla gaz vermeden temizlik işlemini tamamlaman gerekiyor
merak etmeyin bu söylediklerinizi her yağ değişiminde yapıyorum reklam olurmu bilmem ama pro tech isimli bir motor temizleme ürünü her yağ değiştirmeden önce motora onu koyuyorum rölantide 15 dk çalıştırıyorum daha sonra yağ ve filitreyi değiştiriyorum ama bazı araçlarda iyi olmuyor sac olmayan silindir kapak contalarını yani mantar contaları hemen çürütüyor ve bir yerden yara verdiriyor başıma geldiği için biliyorum

MOTUL

• Kompet Motul
« Yanıtla #18 : Nisan 15, 2009, 12:10:49 ÖÖ »

merak etmeyin bu söylediklerinizi her yağ değişiminde yapıyorum reklam olurmu bilmem ama pro tech isimli bir motor temizleme ürünü her yağ değiştirmeden önce motora onu koyuyorum rölantide 15 dk çalıştırıyorum daha sonra yağ ve filitreyi değiştiriyorum ama bazı araçlarda iyi olmuyor sac olmayan silindir kapak contalarını yani mantar contaları hemen çürütüyor ve bir yerden yara verdiriyor başıma geldiği için biliyorum

kullandığın marka piyasada bulunabilen ve iyi markalardan bir tanesidir uygulama biçimin doğru ama mantar contalarda şu ana kadar rastlanmış bir sıkıntı duymadım. problemi ilaca bağlamak haksızlık olabilir.

tarantino

• Co-Admin
« Yanıtla #19 : Nisan 15, 2009, 03:36:46 ÖS »

kullandığın marka piyasada bulunabilen ve iyi markalardan bir tanesidir uygulama biçimin doğru ama mantar contalarda şu ana kadar rastlanmış bir sıkıntı duymadım. problemi ilaca bağlamak haksızlık olabilir.
ilaca bağlamamın nedenini şöyle söyliyeyim her yağ değişiminden sonra conta yaktım bu contanın kalitesizliği olabilir ama ilaçta çok kaliteli çıktı pistonlar daha ilk günkü gibi tertemizdi her açtığımda bu seferki katılımlarda hararet sebebide o ilaçtır muhakkak daha koyduktan 4 saat sonra araba harareti kalkmaya başladı ilaç iyi çonta kötü sonuç tekrar conta değişşimi

reconmania

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Nisan 15, 2009, 03:53:36 ÖS »
98 vti sedan kullanıyorum.

Bp, Castrol, Shell, Mobil gibi markaların hepsi aslında aynı yerden yanı petrol ofisi santrallerinden alıyorlar (temel maddeyi yağı) ama kendi fabrikalarında bu yağın içersinde kattıkları katkı maddeleri her birinin farklılıkları ortaya çıkıyor. İzmirde yağ sektöründe çalışan bir abimizin bana anlattıkları bunlar. Örneğin pepsi ve cococola. pepsi biraz daha fazla asitli olduğu için cococola kadar tatlı gelmez bizlere, cococola nında asit oranı pepsiye göre daha az olduğu için tatlı gelir. Yağ olayınında buna benzer farklılıkları var. İçersinde bulundurduğu katkılardan dolayı ben castrol serisini kullanıyorum ve gayette memnunum.

MOTUL

• Kompet Motul
« Yanıtla #21 : Nisan 15, 2009, 06:55:30 ÖS »
98 vti sedan kullanıyorum.

Bp, Castrol, Shell, Mobil gibi markaların hepsi aslında aynı yerden yanı petrol ofisi santrallerinden alıyorlar (temel maddeyi yağı) ama kendi fabrikalarında bu yağın içersinde kattıkları katkı maddeleri her birinin farklılıkları ortaya çıkıyor. İzmirde yağ sektöründe çalışan bir abimizin bana anlattıkları bunlar. Örneğin pepsi ve cococola. pepsi biraz daha fazla asitli olduğu için cococola kadar tatlı gelmez bizlere, cococola nında asit oranı pepsiye göre daha az olduğu için tatlı gelir. Yağ olayınında buna benzer farklılıkları var. İçersinde bulundurduğu katkılardan dolayı ben castrol serisini kullanıyorum ve gayette memnunum.

Merhaba
Motor yağları kola gibi değildir. Kola üretimle olur madeni yağ harmanlama ile olur. yağ üretim tesisi yoktur yağ harmanlama tesisleri vardır. Türkiyede harmanlama yapıyorsan petrol ofisinden değil petkimden almak zorundasın baz yağı. içine koyduğun katıkları ise dünyada üretebilen birkaç firma vardır. katkıyı alırsın baz yağı alırsın belli oranlarda harmanlamasını yaparsın çeşitli viskozitelerde yağ elde etmiş olursun. motor yağının kalitesini markaların internet sitelerinde bulabileceğin TDS ( Tecnichal Data Sheet) ile karşılaştırabilirsin. söylediğin markalar genelde akaryakıt firmalarıdır. akaryakıt firmalarının katkılarını alabileceği tek yer kendileridir. ama sadece motor yağı üreten firmalar istedikleri katkıları istedikleri zaman istedikleri yerden alabilir. buda onlar için avantajdır.

reconmania

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Nisan 16, 2009, 08:13:25 ÖÖ »
tekrar merhaba...

verdigim cola örneği basitçe farklılıkları anlatmak içindi. bende bılıyorum colanın ne halt olduğu eskiden pepsi nin il bayiliğini yapardık çorumda... senın sölediğin petkim doğrudur benım aklımda petrol ofisi kalmış bölece bır yanlışı düzeltmiş oldum kendı adıma.

benım yağ konusunda tek dikkatimi çeken şey castrolden faz geçmediğim için tabiki. her yenı üründe bir karışımın daha o ürüne eklenmesi. mesela castrol edge yüksek sıcaklıkta maxımum koruma diye çıkmıştı. biz bunu sanayıde bır ustamızın 98 hyundai 1,3 accent inde kullandık. ustanın sölediği motorundan ses geliyordu gaha önceden ama bu yağı kullandıkltan sora ses kesildi daha hoş bir motor horultusu çıktı ortaya dedi. daha önce normal bır markanın motor yağı + bırde motor katkı maddesi kullanıyormuş kendısı.

bir sorumda 2002 yamaha R1 için ne tavsiye edersin ? imza kısmında gördüğün motor için yanı...
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2009, 08:14:56 ÖÖ Gönderen: reconmania »

MOTUL

• Kompet Motul
« Yanıtla #23 : Nisan 16, 2009, 03:38:11 ÖS »
tekrar merhaba...

verdigim cola örneği basitçe farklılıkları anlatmak içindi. bende bılıyorum colanın ne halt olduğu eskiden pepsi nin il bayiliğini yapardık çorumda... senın sölediğin petkim doğrudur benım aklımda petrol ofisi kalmış bölece bır yanlışı düzeltmiş oldum kendı adıma.

benım yağ konusunda tek dikkatimi çeken şey castrolden faz geçmediğim için tabiki. her yenı üründe bir karışımın daha o ürüne eklenmesi. mesela castrol edge yüksek sıcaklıkta maxımum koruma diye çıkmıştı. biz bunu sanayıde bır ustamızın 98 hyundai 1,3 accent inde kullandık. ustanın sölediği motorundan ses geliyordu gaha önceden ama bu yağı kullandıkltan sora ses kesildi daha hoş bir motor horultusu çıktı ortaya dedi. daha önce normal bır markanın motor yağı + bırde motor katkı maddesi kullanıyormuş kendısı.

bir sorumda 2002 yamaha R1 için ne tavsiye edersin ? imza kısmında gördüğün motor için yanı...

Selam
Castrol Edge yüksek sıcaklıkta maximum koruma demesinin  sebebi %100 sentetik olmasından kaynaklanıyor. tam sentetik yağların mineral ve yarı sentetik yağlara oranla daha fazla koruma yapması castrole özgü bir şey değildir. Her markanın özelliği aynıdır. Ustana gelince iyi bir usta hiçbir zaman katkı kullanılmaması gerektiğini bilmesi gerekir. çünkü yağ firmaları yağı harmanlarken gerekli tüm katıkları zaten içine koyarlar extra bir şeye gerek yoktur. ayrıca yağ firmaları yağı inceltmek için ellerinden geleni yaparken malesef bizim ustalarımız yağı kalınlaştırmak için uğraşıyorlar. ses konusuna gelince yine castrole özgü değil tam sentetik her yağ diğer yağlara göre motor kayganlığını arttırmasından sesi azaltır. castrol edge serisini piyasa için üretirken profesyonel servislerde farklı bir seri kullanıyor. mesela piyasaya edge 10W/60 üretiyor ralli garajlarına tws 10W/60 veriyor. yani katılımta kullandırttığı yağı bizlere kullandırtmıyor.

motosikletinin yağı benim bilgi alanımın dışında olmasına rağmen yardımcı olmaya çalışayım.
muhtemelen senin motorsikletin 1998 - 2005 yılları arasında üretilen YZF-R1 1000 modeli olması gerekir. kullanman gereken yağ ise tam sentetik 10W/40 grubu bir yağ olursa daha iyidir.

reconmania

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Nisan 16, 2009, 03:44:54 ÖS »
tekrar merhaba

evet yamaha YZF-R1 1000 modeli motorun yağı servisteki usta PRISTA 4T 10W/40 koymuştu şimdilik pek bir farklılık göremedim açıkçası...

bilgiler için teşkl....