Gönderen Konu: Lastik Ölçüleri Seçimi Hakkında Tecrübelerinizi Paylaşır mısınız???  (Okunma sayısı 1533 defa)

kartal54

Arkadaşlar 2010 premium fd6 var bende... 3.5luk H&R yay aldım ve sıra jant ve lastikte... Jant olarak 18 lastik olarak da benim kafama takılan nokta 40 yanak mı 45 yanak mı taksam???
internette bir site (http://www.lastix.com/haberler.asp?nws=14) lastik ölçülerini hesaplarken bir dipnot düşmüş %3 fark olan ebatlarda fren mesafesi yol tutuş ve yakıt tüketiminde farklılık oluşur diye...
Ben konforu biraz daha ön planda tutmak için 45 yanak düşünüyordum fakat %3'ü geçiyor... Acaba bu konu hakkında tecrübesi olan arkadaşlar mevcut mu??? Yani 18 jantla 225 45 18 lastik taksam frende yakıtta ve yol tutuşta problem yaşar mıyım??? 40 yanak taksam ebat farkı %1 in altına iniyor... Ben de 40 yanak takmak istemiyorum... küçük çukurlarda yavaşlamayı sevmiyorum ve haliyle konfor biraz daha ön plana çıkıyor bende...
Bir soru da 40 yanakla 45 yanak arasında hem kullanım hem performans hem de yol tutuş açısından fark var mı???
lastiğin uyumu (yayla beraber çamurluk içine) nasıl olur diye de bir soru geldi aklıma, yani çamurluğa değmesi daha mümkün tabi tabanı 225 tutuyorum...

cagatay54

225 taban sürtme yapar büyük ihtimalle.18 değilde 17 düşünün bence.jantın et değeri 40 ve ya 38 in altındaysa kesinlikle sürtme yapar.ben 5 lik eıbach yay taktım 17 advan 205/50/17 lastik koydum.tam istediğim gibi oldu hem 5 lik yay var araç istediğim gibi oturdu hem 50 yanaktan dolayı konfor var.sürtme yok sıkıntı yok.18 takarsanız illaki biyerlerden ödün vermeniz gerekecek.yol tutuş konfor gibi...
« Son Düzenleme: Mayıs 11, 2012, 09:12:21 ÖÖ Gönderen: cagatay54 »

kartal54

Benim arkadaşta var 18 inç 225-40-18 sürtme yapmıyor... ben de kesinlikle güvenirim kendisine... bunun sebebini de ustalıkla açıklıyor... yayları takan kişinin ustalığıyla... ben daha konforlu olması için 45 düşünüyorum ama sizin gibi 18 değil 17 tak diyenler de var... 17 jant 50 yanakla da araç gösterir mi kendini???

bozdemir

@cagatay54   Et değeri en son 35 olanlar da kurtarıyor kısmet. Onun altında olanlar dediğin gibi sürtüyor. Fatih abiye alacağımız jantın et değeri; 38 ya da 40 olacağı için sorun yok ;)