Gönderen Konu: Yeni Civic ön çamurluk kolay çıkar mı?  (Okunma sayısı 2741 defa)

byali

Yeni Civic ön çamurluk kolay çıkar mı?
« : Ocak 14, 2011, 04:48:56 ÖÖ »
Merhaba Arkadaşlar,

Bi arkadaşım dün hafif bi kaza geçirmiş önündeki araca hafiften dokundurmuş kendi tamponu delinmiş ve sağ tarafı atmış diğer araçda bişey yok.

Gelelim asıl konuya;
Tampondaki durum kabul edilir bişey fakat bunun dışında çamurluklarda oynama var kaput ve çamurluğun arası yarım santimden az olacak şekilde aralanmış. Sanki tampon kasılınca çamurluğu dışa doğru iteklemiş gibi.

Merak ettiğim ufak bir kazada çamurluk hemen yerinden oynar mı?
Kolaylıkla sökülüp takıla bilen birşey mi?
Çamurluğu tutan bir vida kaynak vb. bişey yok mudur?

chevasil

Ynt: Yeni Civic ön çamurluk kolay çıkar mı?
« Yanıtla #1 : Ocak 14, 2011, 06:58:56 ÖÖ »
kardes kaputu acın ön ızgarayı cıkarın orda plastık vidaları sökün sonra arabanın altında 2 tane vida olacak onları sökün. lastiklerin kenarındaki davlumbazlara baglı 2 tane daha vıda goreceksınız onlarıda sokun hafıf zorlayın tampon cıkacaktır. farların altında tamponun tırnaklarını tutacak yer var orası egılmıstır. onları fara dogru yaklastırın tamponu takın tekrar o tırnaklara tam oturacaktır. kolay gele zor bısey degıl.

byali

« Yanıtla #2 : Ocak 14, 2011, 08:39:47 ÖÖ »
Benim anlamadığım arabalarımızın kaportaları bu kadar dayanıksız mı?

Farlar ile tamponun arası parmak kalınlığı kadar acılmış. Sanırım farlarda aşağı doğru eğilmiş farları açınca arabanın dibini aydınlatıyor gibi geldi bana far ayarı düşükte olabilir. Akşam olduğu için pek inceleyemedim anlattığına göre servise hiç gitmesine gerek yok. Tamponu sökünce farlarda bi kırık vs. olup olmadığı ve çamurluk ile kaputun arasındaki yarım santimden az olan açıklık düzeltilir sanırım. Geriye tamponda açılan delikler ve çatlak için yapılacak işlemler kalır.

Arkadaşımla görüştüm bu akşam tamponu söküp bi bakıcaz olmadı yarın servise götürecek.

chevasil

« Yanıtla #3 : Ocak 14, 2011, 12:01:23 ÖS »
tamponu sökünce dayanıksız oldugunu anlıcaksın :) farın altında tırnakları tutan yer var orayı bıraz duzelt farın altına dogru acıklık kapanır.

byali

« Yanıtla #4 : Ocak 14, 2011, 05:34:05 ÖS »
Kaportanın zayıf olduğunu düşündürmüştü bana kendi arabamında en ufak kazada öyle olmasını düşünmek çok can sıkıcıydı :)

Tamponu sökünce herşey anlaşıldı! Tampon demiri içeri doğru egrilmiş radyatöre 5 cm falan kalmış. Farların altındaki tamponu tutan demirler aşağı doğru eğrilmiş ve o demirlerin ucu tamponu delmiş. Tampon demirini ve farların altındaki tamponu tutan demirleri çıkarttık çamurluklardaki kasılmalar kendiliğinden düzeldi.

Şimdi farların altındaki demirleri düzelttik sabah takacağız. Tampon demirinide hafif düzelte bilirsek sorun sadece tampona açılan delikler ve bi kısımda çatlak var. Araştırdığım kadarıyla bu tampona açılan delikler ve çatlaklar onarılabiliyormuş ama üzeri boyanınca boya bir süre sonra atarmı bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan varmı onarım yaptırıp boyatalım mı yeni bir tampon alıp takalım mı?

chevasil

« Yanıtla #5 : Ocak 14, 2011, 07:43:08 ÖS »
Kaportanın zayıf olduğunu düşündürmüştü bana kendi arabamında en ufak kazada öyle olmasını düşünmek çok can sıkıcıydı :)

Tamponu sökünce herşey anlaşıldı! Tampon demiri içeri doğru egrilmiş radyatöre 5 cm falan kalmış. Farların altındaki tamponu tutan demirler aşağı doğru eğrilmiş ve o demirlerin ucu tamponu delmiş. Tampon demirini ve farların altındaki tamponu tutan demirleri çıkarttık çamurluklardaki kasılmalar kendiliğinden düzeldi.

Şimdi farların altındaki demirleri düzelttik sabah takacağız. Tampon demirinide hafif düzelte bilirsek sorun sadece tampona açılan delikler ve bi kısımda çatlak var. Araştırdığım kadarıyla bu tampona açılan delikler ve çatlaklar onarılabiliyormuş ama üzeri boyanınca boya bir süre sonra atarmı bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan varmı onarım yaptırıp boyatalım mı yeni bir tampon alıp takalım mı?

plastik kaynak yapılıyor. üztüne boya attır kullan bişey olmaz ama yıkamacıya gıderken söyle tanzıklı su tutmasın boyası atar cok yakından tutmadıgı surece problem olmaz.