Gönderen Konu: Köpüklü yıkamalara dikkat!  (Okunma sayısı 8437 defa)

profsynl

Köpüklü yıkamalara dikkat!
« : Şubat 11, 2011, 09:07:51 ÖÖ »
Son zamanlar da tek sistem halini almış olan köpüklü yıkamalara dikkat çekmek istiyorum.
Sektörün içinden birisi olarak tüketicinin bilinçli olması adına bu yazıyı yayınlamaktayım.
Fırçasız süngersiz köpüklü yıkama sloganıyla yaygınlaşan köpük sisteminde kullanılan köpüklerdeki
asit oranları %25 leri aşmaktadır. Bu durum ülkemizde denetimsizidir.
Devamlı aynı yerde aracınızı yıkatıyorsanız turnusol kağıdı ile köpüğü test edin.
(Turnusol kağıdı kimyasallardaki asit oranını gösteren bir kağıttır kırtasiyelerde bulabilirsiniz.)
Bu derece asitli köpükle aracınızın yıkanması ilk etapta fark etmeseniz de boya veya vernik yüzeyinde
ince gözenekler ve delikler açar.Boya koruma veya cila asite karşı dayanıklı değildir.
Daha ikinci yıkamada bile boya koruma kalmaz.
Bu duruma karşı çözüm önerim,büyük marketlerin oto bölümlerinden peluş yıkama eldiveni ve oto şampuanı alın,
yıkama istasyonuna gittiğinizde önce su tutup daha sonra bu şampuan ve bu eldiven ile arabamı yıkayın dersiniz.
(Kibarca kovulmayı da göze almalısınız).
Doğru yıkama prosesi -Önce basınçlı su ile çamur kaba kir kum ve taş parçacıkları akıtılmalıdır.
« Son Düzenleme: Şubat 11, 2011, 09:08:58 ÖÖ Gönderen: profsynl »

mehmet1971

Ynt: Köpüklü yıkamalara dikkat!
« Yanıtla #1 : Şubat 11, 2011, 10:21:44 ÖÖ »
İmkanın varsa, en iyisi güvendiğin marka bir oto şampuanı alarak kendin yıkamak.

Nehir_gozlum

« Yanıtla #2 : Şubat 11, 2011, 10:26:25 ÖÖ »
En iyisi ve en zevklisi kendin yıkamak ama dediğin gibi müsait bir yerin olması lazım.

ersinguzen

« Yanıtla #3 : Şubat 11, 2011, 10:49:37 ÖÖ »
Valla benim herseyim tam kendim yıkıyorum cilasına kadar kendim atıyorum :)

mtl34

« Yanıtla #4 : Şubat 11, 2011, 10:54:03 ÖÖ »
haklısın aslında fırcasız camurlar cıkıyo demekkı bunun ıcınde guclu bı madde var oda asıtmıs yer ımkanın olcak kendın yıkayacaksın herseyını yapacaksın ersın gıbı

chevasil

« Yanıtla #5 : Şubat 11, 2011, 11:16:35 ÖÖ »
abicim bizi aydınlattıgın için teşekürler. bu konuya şüöyle örnek vereyim babam yıkamacıda yıkatmış arabayı eve geldiğinde kapotaya elimi sürdüğümde elim kaporta üstünde kaymıyordu. ama ben kendım sampuanla yıkadıgım zaman yag gibi kayıyor. üstündeki cilanın etksini azaltıyor gibiydi. benzinliğe cekrim kendim yıkarım eve geldımı apt. bahcesinde cilamı ceker wax'ını sürerim mis gibi :)

carousal

« Yanıtla #6 : Şubat 11, 2011, 01:26:38 ÖS »
ersinguzen, aracına baktığın fotoğraflardan çok belli oluyor zaten.

Sitedeki favori araçlardan. :D

Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur diye boşuna dememiş atalarımız.

copil34

« Yanıtla #7 : Şubat 11, 2011, 01:34:08 ÖS »
Güzel bir konu olmuş cidden...şimdi o zaman sizden rica etsem bana bu ürünleri sıralayabilirmisiniz..Aracımı yeni aldım bende ve kendim yıkamak gibi bir imkanım var,eğer kullanılacak ekipmanlar hakkında bi liste verirseniz sevinirim.Yani şampuan gibi parlatma gibi,Jant temizliği,lastikği parlatmak gibi...?

ersinguzen

« Yanıtla #8 : Şubat 11, 2011, 02:28:12 ÖS »
ersinguzen, aracına baktığın fotoğraflardan çok belli oluyor zaten.

Sitedeki favori araçlardan. :D

Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur diye boşuna dememiş atalarımız.

teşekkür ederim kardeşim ee bu işler boyle valla 2 gunde 1 yıkıyorum işyerimin önünde boyası atçak yakında :):)

ersinguzen

« Yanıtla #9 : Şubat 11, 2011, 02:32:05 ÖS »
Güzel bir konu olmuş cidden...şimdi o zaman sizden rica etsem bana bu ürünleri sıralayabilirmisiniz..Aracımı yeni aldım bende ve kendim yıkamak gibi bir imkanım var,eğer kullanılacak ekipmanlar hakkında bi liste verirseniz sevinirim.Yani şampuan gibi parlatma gibi,Jant temizliği,lastikği parlatmak gibi...?

Bu ekipmanlar pekt halindede satılıyor tek tekte satılıyor , Benim ekipmanlarımı sayabilirim ;

Marka ismi vermiyorum anlarsınız zaten.

So...    araç şampuanı
So...    Hızlı cila
microfiber bez
yıkamacıların kullandıgı cam bezi
araç yıkama süngeri
gazete kagıdı
su :):)

copil34

« Yanıtla #10 : Şubat 11, 2011, 02:43:30 ÖS »
Teşekkür ederim ersin

ersinguzen

« Yanıtla #11 : Şubat 11, 2011, 02:47:02 ÖS »
Rica ederim :)

frankmartin

« Yanıtla #12 : Şubat 11, 2011, 03:05:37 ÖS »
tazyik makinemi de aldım, meguiars cilalı şampuanımı da. güderi bezle de bi güzel kuruluyorum bomba oluyo, içim de rahat ediyo

mehmet1971

« Yanıtla #13 : Şubat 11, 2011, 06:08:53 ÖS »

Bende uzun yıllardan beri buürünleri kullanıyorum. Çok memmunum.

Bu ekipmanlar pekt halindede satılıyor tek tekte satılıyor , Benim ekipmanlarımı sayabilirim ;

Marka ismi vermiyorum anlarsınız zaten.

So...    araç şampuanı
So...    Hızlı cila
microfiber bez
yıkamacıların kullandıgı cam bezi
araç yıkama süngeri
gazete kagıdı
su :):)

mcolgecen

« Yanıtla #14 : Şubat 12, 2011, 12:55:43 ÖÖ »
isim verip reklam yapmak istemiyorum fakat türkiyede baya ün yapmış oto yıkama ve bakım firmalarının köpükleride anlatdığınız gibimi acaba

profsynl

« Yanıtla #15 : Şubat 12, 2011, 08:08:18 ÖÖ »
isim verip reklam yapmak istemiyorum fakat türkiyede baya ün yapmış oto yıkama ve bakım firmalarının köpükleride anlatdığınız gibimi acaba
Kimseyi haksız yere suçlamak istemem,fakat maliyetlerin yüksek oluşu ve rekabet koşulları nedeni ile
marka bayiilerinin çoğu kendi ürünlerini kullanmayıp bu asitli ürünlerden kullanıyor.
Bende isim vermiyecem. Ünlü bir markanın internet sitesinde köpüklü yıkamaların zararlı olduğu anlatıldığı halde,
çoğu istasyonlarında köpüklü yıkama uygulanıyor.( so.....)

GEKIDO

« Yanıtla #16 : Şubat 12, 2011, 08:15:00 ÖÖ »
benimde başma geldi bu köpüklü yıkatmaya başladığımdan beri aracımın sol arka çamurluğunda yıka sonraları bi matlık oluyordu bir türlü çözemedim sonra köpük attırmama ya başladım ondanmı tam emin değilim ama şuan eski halini aldı bir sorun yok...

MuRaT_34

« Yanıtla #17 : Şubat 12, 2011, 11:45:56 ÖÖ »
Ben Her Zaman kendim Yıkıyorum Sıkıntı Yok :)

canguder

« Yanıtla #18 : Şubat 12, 2011, 12:07:45 ÖS »
köpüklü yıkamaları bende tavsiye etmem. kendiniz fırça veya süngerle yıkayın imkanınız varsa. yoksada ayda 1-2 kez kaliteli bir yerde yıkatın yeter.

drmoz

« Yanıtla #19 : Şubat 12, 2011, 07:09:46 ÖS »
Köpüklü yıkamaların verniği matlaştırdığına inanıyorum. Kendiniz yıkamıyorsanız bile süngerle- şampuanla yıkayan yerleri tercih edin.

mcolgecen

« Yanıtla #20 : Şubat 12, 2011, 11:26:28 ÖS »
Kimseyi haksız yere suçlamak istemem,fakat maliyetlerin yüksek oluşu ve rekabet koşulları nedeni ile
marka bayiilerinin çoğu kendi ürünlerini kullanmayıp bu asitli ürünlerden kullanıyor.
Bende isim vermiyecem. Ünlü bir markanın internet sitesinde köpüklü yıkamaların zararlı olduğu anlatıldığı halde,
çoğu istasyonlarında köpüklü yıkama uygulanıyor.( so.....)
ya abiler fırca ile yıkamada aracı çiziyo diyorlar ne yapacağız birde köpük değilde daha farklı bir sıvı sıkıyorlar oda aynı yapıya sahip heralde araca bir sıkıyor kir pas leke ne var neyok indiriyor aşşağıya bende ne güzel temizliyor diye hayretle iszliyordum meğersem bizim boyayı yiyormuş peki bu köüğün asitliği ph sı vs kaç olmalı bilginiz varmı..

kacaman

« Yanıtla #21 : Şubat 12, 2011, 11:29:08 ÖS »
en temizi kendin yıkayacaksın

mcolgecen

« Yanıtla #22 : Şubat 12, 2011, 11:30:23 ÖS »
en temizi kendin yıkayacaksın
öylede abi şehrin göbeğinde yaşıyoruz malesef yıkayacak yerimiz ve vaktimiz yok :( :(

kacaman

« Yanıtla #23 : Şubat 12, 2011, 11:33:07 ÖS »
o zaman şöyle yapacaksın,
petrolde basınçılı suyu tutturup çamur ve tozları indireceksin, kendi şampuanını süngerle tatbik edip durulayıp sileceksin, biz de aynı durumdayız, ben de bu şekilde yıkıyorum aracımı, yer bizde de yok.

mcolgecen

« Yanıtla #24 : Şubat 12, 2011, 11:36:50 ÖS »
o zaman şöyle yapacaksın,
petrolde basınçılı suyu tutturup çamur ve tozları indireceksin, kendi şampuanını süngerle tatbik edip durulayıp sileceksin, biz de aynı durumdayız, ben de bu şekilde yıkıyorum aracımı, yer bizde de yok.
anladım abi ben sabah yıkmacıya bırakıyorum hem aracımı yıkatıyorum hem otopark olarak kullanıyorum akşamda alıyorum malesef vaktimde yok  en iyisi böyle devam etmek aydan aya kendim cila atarım :( :(