Gönderen Konu: **kat iptali hakkında bilgisi olan varmı**  (Okunma sayısı 5662 defa)

tayfuncantürk

**kat iptali hakkında bilgisi olan varmı**
« : Aralık 13, 2010, 12:43:06 ÖS »
merhaba arkadaşlar
kat iptali yakıtı arttırırmı bilgisi olan varmı
benim araçtan sökmüşler
bir tane çıkma buldum taktırcam ama bana artısı olurmu bilmiyorum
boşuna almayım diyorun

yardımlarınızı rica ediyorum

Co Black

Ynt: **kat iptali hakkında bilgisi olan varmı**
« Yanıtla #1 : Aralık 13, 2010, 12:48:56 ÖS »
Bende aynı senin durumundayım, aldığımda yoktu, biraz araştırdım herkez yakıtı arttırdığını söylüyo.Ama piyasadakileri takarsam da verim alamayacağımı söylemişlerdi.Orjinalinin çıkması 300-350 civarıydı

LION

« Yanıtla #2 : Aralık 13, 2010, 12:55:46 ÖS »
yakıt nası artıyor bilgisi olan bi arkadaş yazarsa sevinirim, ben iptal ettim sesde bi çatlaklık var ama yakıtın fazla gittiğini görmedim, dersenizki sesi duymak için gaza yükleniyorsunuz o etken hava filtresinde de var, yine de bir bilgi veren olursa sevinirim

tayfuncantürk

« Yanıtla #3 : Aralık 14, 2010, 03:09:47 ÖS »
bilgisi olan arkadaşlar bilgi bekliyorum
yardımcı olurmusunuz

vtecesref

« Yanıtla #4 : Aralık 15, 2010, 05:20:47 ÖÖ »
Kat iptali ile alt devirler zayıflıyor ama üst devirlerde farkedilir iyileşme oluyor,yakıt konusunda pek değişme olmaz ses biraz artar.en onemlısı muayeneden geçerken takman gerekir.en kısa zamanda cıkmasını al olmadı aracı aldıgın adamla ırtıbata gec

BGR19

« Yanıtla #5 : Aralık 18, 2010, 09:47:32 ÖÖ »
bence de bul bi tane vtecler zaten alt devirlerde zayıf die biliorm. ayrıca katalizörde bazı sensörler var aracın beynine bilgi yolluo düz boru takınca o gidio ve bence motorun verimi de düşer yani... hem sırf ses duymak için çevreyi kirletmeye de gerek yok bence.

mali

« Yanıtla #6 : Aralık 18, 2010, 01:33:50 ÖS »
2000 ve üstü arabalarda egsoz muayenesinde katalizör olması şart

mali

« Yanıtla #7 : Aralık 18, 2010, 01:34:21 ÖS »
bu arada yakıt artırmıyor

vtec05

« Yanıtla #8 : Aralık 18, 2010, 01:39:29 ÖS »
abi benzin artışı olmaz ama araban yeni ise olması gerekir....

mcetinkaya

« Yanıtla #9 : Ocak 14, 2011, 06:09:37 ÖS »
Kat iptal edğildiğinde yakıt artışı olur, nedeni;

Motorun yakmadığı atık benzini katalizör filtreleyerek yakması için geri gönderiyor, kat söküldüğü zaman yanmayan çiğ benzin egsozdan çıkarak gidiyor, buda yakıtın fazla gitmesine neden oluyor. Bendede yok kilometrede 0,33 kuruş yakıyor çok fazla =(

Jumper

« Yanıtla #10 : Ocak 15, 2011, 09:34:53 ÖS »
Bir miktar yakıt artışı tabiki olacak ama sayısal olarak bunu farkedebilirmisin ... o değişir,

fakat esas olan şuki eğer araç orjinalinde katalizör varsa ama sökülmüşse tüv-türk muayenesinden modele bağlı olmaksınızın geçemiyorsun

emre16

« Yanıtla #11 : Ocak 16, 2011, 07:36:05 ÖS »
katalizör iptali yakıtı artırmaz aksine katkı sağlar.Dolmuşçularda hemen hemen hepsi çıkartır çünkü motorun rahat nefes vermesine zorluk yaratır kat (aynı hava filtresi gibi) geri basınçtan dolayı.Performansada katkı sağlar ama bu seferde gaza gelip basarsınız işte bundan dolayı yakar aracınız yoksa normal kullanımda hiç etki etmez.Ayrıca katalizör benzini filtrelemez ve motora geri göndermez sadece yanmamış zararlı atık gazları HC,CO yakar ve indirger...muayeneye giderken taktırmayı unutmayın ama çevre için bence takmak şart zaten gün geçtikçe kendi elimizle yok ediyoruz dünyamızı boşu boşuna konulmuş birşey değildir,drag roll vs. yapmıcam diyorsanız kesinlikle takın....

poseidon999

« Yanıtla #12 : Ocak 17, 2011, 07:48:01 ÖÖ »
Tayfun kardeşim Rush için teşekkür anlarsın  :)
ayrıca
Katalizör yanan benzinin gazını dışarı atarken filtreleyen bir parçadır.
ve  egzoz gazının önünü açarsan yani kat iptali yaparsan
araba gazı sıkıştırmadan attığı için daha çok rahatlar alt devirlerde
biraz sıkıntı çeker ama üst devirleri güçlenir bu da biraz daha fazla yakmanı sağlar.

Gülmeyin ama bağırsaklarınızı düşünün oradaki gazı rahat rahat atmadan yemek yiyebilirmisiniz?
:) :) :)

Araç da bağırsaklarındaki yani egzozundaki gazı rahat bir şekilde atmadan
benzini rahat içemiyor. :) Kat iptal edilince de çatır çatır gidiyor namızsız :)
« Son Düzenleme: Ocak 17, 2011, 07:48:54 ÖÖ Gönderen: poseidon999 »

vtec05

« Yanıtla #13 : Ocak 18, 2011, 02:27:25 ÖS »
Tayfun kardeşim Rush için teşekkür anlarsın  :)
ayrıca
Katalizör yanan benzinin gazını dışarı atarken filtreleyen bir parçadır.
ve  egzoz gazının önünü açarsan yani kat iptali yaparsan
araba gazı sıkıştırmadan attığı için daha çok rahatlar alt devirlerde
biraz sıkıntı çeker ama üst devirleri güçlenir bu da biraz daha fazla yakmanı sağlar.

Gülmeyin ama bağırsaklarınızı düşünün oradaki gazı rahat rahat atmadan yemek yiyebilirmisiniz?
:) :) :)

Araç da bağırsaklarındaki yani egzozundaki gazı rahat bir şekilde atmadan
benzini rahat içemiyor. :) Kat iptal edilince de çatır çatır gidiyor namızsız :)
örneği beğendim kardeş..:D

HLKSLR

« Yanıtla #14 : Ocak 22, 2011, 04:33:17 ÖÖ »
Kat iptal edğildiğinde yakıt artışı olur, nedeni;

Motorun yakmadığı atık benzini katalizör filtreleyerek yakması için geri gönderiyor, kat söküldüğü zaman yanmayan çiğ benzin egsozdan çıkarak gidiyor, buda yakıtın fazla gitmesine neden oluyor. Bendede yok kilometrede 0,33 kuruş yakıyor çok fazla =(

Kat sisteminde, yanmayan yakıtın geri dönüp tekrar yakılması gibi bir sistem yok,diesel motorlarla karıştırmayalım.... Kat iptalinde yakıt artmaz çünkü yakıtla alakası yok,geri tepme azalacağı için alt devirlerde performans düşüşü olur,üst devirlerde ise artış... 2055 civic aracımın katını sıfır aldım ve 2. ayında iptal ettim ve halen öyle kullanıyorum,yakıt ile ilgili bir artış olmadı...HONDA'lı günler diliyorum,SAYGILAR::

MaTaDoR

• Bilgiustam
« Yanıtla #15 : Ocak 23, 2011, 05:00:15 ÖS »
Katalitik konverter içerisinde iki tür katalit görev yapar; bunlar redüksiyon kataliti ve oksidasyon katalitidir. Konverter içerisinde alüminyumoksit, platinyum ve rodyum bulunur. Bu kimyasallar reaksiyona girerek artık gaz içerisindeki karbonmonoksit, hidrokarbon ve NOx’leri su buharı ve karbondioksite çevirirler. Bu dönüşüm sayesinde ortaya çıkan zararlı gazlar büyük ölçüde azaltılmış olur.

Performans konusunda ise, ara bir eleman olmadan egsoz gazları daha rahat atılacağından elbette iyileşme olacaktır. Ama %3-5 perf kazanacağım diye çevreyi kirletmenin de bir manası yok elbette. Zaten muayeneden de geçemeyecektir araç. Yakıt sarfiyatı konusunda ise bir değişiklik olmaz. ;)