Gönderen Konu: kaçlık yay takmam lazım  (Okunma sayısı 11564 defa)

birisimi

Ynt: kaçlık yay takmam lazım
« Yanıtla #25 : Aralık 14, 2008, 09:11:11 ÖS »
bende coil var basık ken tak tuk yapıyo arkası acaba bu yayların sertliginden mi yoksa amörtisörler den mi oluyo amörtisörleri patlatırmı???

cıvıc99

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Aralık 16, 2008, 11:08:27 ÖÖ »
tak tuk yapmasının bir sebebi de arablardan kaynaklanıyor benim aracım 1,6 ies biliyorsunki kasa hafif ve ince sacdan yapılmış ve amortisör aldığı basıncı ve hareketi (çukura girildiğinde) sacının ince olması sebebiyle benim görüşüm tak diee şaselere verioo ve tak tuk seslerin oluşmasını sağlıyor diee düşünüorum ben böle biliorum...

birisimi

« Yanıtla #27 : Aralık 16, 2008, 12:54:02 ÖS »

tak tuk yapmasının bir sebebi de arablardan kaynaklanıyor benim aracım 1,6 ies biliyorsunki kasa hafif ve ince sacdan yapılmış ve amortisör aldığı basıncı ve hareketi (çukura girildiğinde) sacının ince olması sebebiyle benim görüşüm tak diee şaselere verioo ve tak tuk seslerin oluşmasını sağlıyor diee düşünüorum ben böle biliorum...
benim aracımda 1.6 ies peki bu zarar veriri mi çok aracı doker mi???

cıvıc99

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Aralık 17, 2008, 12:28:25 ÖÖ »
kaç cm bastığına bağlı eğer çok fazla yane 4,5 cm den fazla basarsan fazla verebilir ama 3,5 cm 4 cm e kadar fazla vermez ama hiç vermiycek deil tabeee

cıvıc99

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Aralık 17, 2008, 12:33:04 ÖÖ »
ama şu da bi açık eğer yay işine girersen tatminkar olman çok önemli şahsen ben altı da yere yakın die 5 lik almadım 3,5 cm lik aldım ve pişman oldum araba o kadar pislik gibi duruyorki anlatamam sana....bide  ona bakınca 5 lik yay geliyor aklına ve hiç kaçarı yok diyorsun ben aklıma kazıdım şu an yaylarım satılık sahibindene ilan verdim eğer satarsam hemen 5 hatta 6 lık bile yay alabilirim yay aldığın zaman demek istediğimi anlıycaksın ve bana hak vericeksin inan bana...kolay gelsin sana

birisimi

« Yanıtla #30 : Aralık 17, 2008, 01:41:51 ÖÖ »
simdi 4luj yay varmıs gibi coilin guzelliği zaten istedigin zaman basıp kaldırabilnen zaten yukseltip alcaltmasıda kolay bi kriko yetiyor.. canım istedimi kaldırıyorum canım istedimi indiriyorum... herkeze tavsiye ederim ama biraz yayları kısa oldugu için sert...

Erhan-R

« Yanıtla #31 : Aralık 21, 2008, 04:54:22 ÖS »
Önemli bir kısım daha ileride jantları büyütürüm diyormusun? ileriye dönük düşünmen lazım..

hızlı ve öfkesiz

« Yanıtla #32 : Ocak 11, 2009, 09:55:02 ÖS »
yanlış iş yapma....aracına hafta sonu biniyorsan alcaltabildigin kadar alcalt, zaten hafta sonları acelen diye birşey olamaz trafikte gereksiz o kadar çok insandan dolayı yavaş gidiyorsun...bu sebepten'de kasislerde altını sürmeden geçme manevralarını rahatlıkla yaparsın..tabii dedigim gibi aracına hafta sonu biniyorsan !!!! hafta içi önüme cıkan alcaltılmış araçlara küfürün en kralını sayıyorum yavaş gittiklerinden dolayı....        :))))

onur1980

• onur1980
« Yanıtla #33 : Ocak 11, 2009, 11:54:19 ÖS »
öncelıkle aracın amortısorlerını degıstırmeyeceksen en uygunu 3.5 luk olur. 3.5 dan daha dusuk yanı 5 lık yay takıldıgında amortısorlerle ılgılı problem yasayabılırsın. he şöyle bısey var cok dıkkatlıyım cukurlardan kacarım dıyorsan bısey olmaz. ama turkıye sartlarında yollar bellı bırınden kacarken dıgerıne dusuyorsun. buda sana artı amortısor masrafı olur. bunun yanında aracın altını vurma ıhtımalınde artıyor. burda kararı ıyı vermek gerekıyor. 5 lık yay ıllakı araca daha guzel bır gorunum verıyor. ama bunun yanında aracı daha dıkkatlı kullanmak gerekıyor vede bı o kadarda konfordan ödün vermen gerekır. 3.5 luk takarsanda aracın makul bır sevıyede duser goze hos gorunur. vede bırazda yol tutsu artar. aracınıda yormamıs olursun. lastıklerdede 5 lıktede 3.5 luktada surtme problemı yasamassın. ben aracı 6 cm dusuk kullanıyordum cok dıkkatlı olmak gerekıyor kasıslerde falan cogu yerde altını surtuyorsun. kaldırıma yanasıyorsun kapın acılmıyor kaldırıma carpıyor. yanı baya bı problem oluyor ama araca uzaktan bakınca onunda zevkı bambaska oluyor.

8.000rpm

• Kişisel blog
« Yanıtla #34 : Ocak 12, 2009, 02:10:50 ÖS »
3,5.-mm eibach al.. sana hem konfor hem de performans verecektir...
kesinlikle sert bir yay değil..
bu arada ön tarafın düşüşü seni kesmeyebilir , tabladan bir miktar daha indirtebilirsin , yay kestirmeye karşıyım şahsen...

34N1005

« Yanıtla #35 : Ocak 12, 2009, 02:12:22 ÖS »

8.000rpm

• Kişisel blog
« Yanıtla #36 : Ocak 12, 2009, 02:19:44 ÖS »
1,6ies'lerin burun kısmı misal olarak vti'lere nazaran daha hafif olduklarından fazla düşmezler.
bu durum 01+ kasalar için de geçerli...
5cm ile sürtme sorunu yaşanabilir...

birisimi

« Yanıtla #37 : Ocak 12, 2009, 11:01:32 ÖS »
parayı denklersem 3.5luk eibach almayı planlıyoru benim tek derdim aracıma birsey olmasın hekez gozu gibi bakıyor.. ama ben gorsellik  için hem aracımı hemde kendimi teklikeye atamam varsın yuksek dursun.. ama alçakken de bakanı donup bi daha baktıgı gunleri ozlerim sanırım :D