Gönderen Konu: JDM ve MUGEN ?  (Okunma sayısı 2729 defa)

BurakOz

JDM ve MUGEN ?
« : Nisan 10, 2010, 07:02:23 ÖS »
Selamlar,
Arkadaşlar uzun süredir honda hayranıyım, şu an 2. hondamı aldım fakat modifiye işlerine yeni giriştim. MUGEN ve JDM'in ne olduğunu ve arasındaki farkı çözemedim, arama yaptım fakat tam anlamıyla bir açıklama bulamadım, mesela sarı bir sis farı için JDM diyorlar, neye göre JDM neye göre MUGEN oluyor, yardımcı olursanız sevinirim,
Saygılar.

bjk Ç@RŞI

Ynt: JDM ve MUGEN ?
« Yanıtla #1 : Nisan 10, 2010, 08:49:35 ÖS »
benim aracım da mugen body kit var farlarda jdm tarzı karartılmış

umarım yardımcı olmuşumdur

dewo

« Yanıtla #2 : Nisan 10, 2010, 08:59:24 ÖS »
JDM.: . Japanese Domestic Market.... Diğer adıyla Japanese Dream Market....
Yani kısacası şöyle her ülkenin ve kıtanın kendine özgü yerli pazarlı araçları vardır... Örnek vermek gerekirse.... JDM japon USDM amerikan UKDM İngiliz EDM Avrupa vs. her kıtanın ülkenin kendine göre donanım grupları vardır... mesela USDM ler amerikan piyasasına göre araçlardır yürüyen aksamları donanım paketleri amerikalıların megalomon tarzına göre döşenir.... UKDM de ise daha basit donanım ve motor seçenekleri yollanır... EDM ise orta halli araçlar... ama genellikle en az dijital ve yüksek donanımlı farklı donanımlı araçları japonlar kendilerine saklar.... örneğin bir çok 90 öncesi araçlarda japonyada dijital klima bulunur ama bazı USDM modellerinde dijital klimalar 95 96 yıllarında gitmiştir mesela... yada yüksek normlu motorlarlar genellikle japonyada kalmıştır... çünkü bazı araçların emisyon düzeyleri california emisyon kurallarına uymak zorunda amerikaya girerken bu yüzdende amerikaya genellikle düşük beygirli motorlar girer... mesela örnek vermek gerekirse "B16 150 BG USDM" "B16 JDM 170BG" gibi.....

MUGEN: Mugen Motorsports (M-TEC Co., Ltd) (無限) Japon şirket. Honda Motor Şirketi kurucusu Soichiro Honda ve Masao Kimura'nın oğlu Hirotoshi Honda tarafından 1973 yılında kurulmuş olan Mugen, "sınırsız güç" anlamına gelmektedir. Honda Motor Şirketi'ne benzer biçimde motor ve yedek parça hizmeti sunan şirket, aile bağlarına karşın hiçbir zaman Honda bünyesine katılmamıştır. Takım patronu Hirotoshi Honda'nın Honda takımının hisselerinin büyük bölümünü elinde tutması (1991'de babasının ölümünden sonra) bazı sorunlara yol açmıştır.

Şirket, Super GT'de Honda araçlarını düzenlemekte ve katılım tutkunlarına yedek parça sağlamaktadır. 1990 ve 1991 yıllarında Formula 3000 Şampiyonu olan takım bu başarının ardından Formula 1'e geçiş yapmış ve 1992-2000 sezonları arasında burada katılımmıştır. Takım 2005 yılına dek Formula Nippon motorlarının resmi üreticisi konumunu sürdürmüştür

mali

« Yanıtla #3 : Nisan 12, 2010, 12:59:13 ÖÖ »
çok güzel açıklama
emeğine sağlık :)

BurakOz

« Yanıtla #4 : Nisan 12, 2010, 11:18:31 ÖS »
mesela sarı sis farı jdmmi oluyor yani, veya bunları nasıl ayırt edebiliyorsunuz, mesela adam benim aracım JDM diyor, nasıl anlıyoruz jdm olduğunu?

dewo

« Yanıtla #5 : Nisan 13, 2010, 07:47:59 ÖS »
Türkiye'de satılan hondaların standart donanımından ( yanı far sıs farı panjur gıbı ) farklı sadece japonyadakı hondalardakı donanım takılı ıse jdm  oluyor