Gönderen Konu: jant lastik yay hakkında yardımcı olurmusunuz  (Okunma sayısı 3134 defa)

angaramos

jant lastik yay hakkında yardımcı olurmusunuz
« : Eylül 13, 2009, 08:57:57 ÖS »
slm arkadaslar kolay gelsin 2000 model honda civic sedan aracıma jant lastik almayı dusunuyorum artı birde yay ama kafamda bir çok soru var il önce ben geniş taban bir lastik dusunuyorum ama motoru yorar diyorlar 16 17 jant dusunuyorum oda konfor ıyı olmaz kasıslerde egılır dıyorlar yay konusunda ıse hiç bilgim yok ama bu soyleneler ısallah dogru degıldır cunku 16 17 jant birde genıs taban lastık cok hosuma gidiyor önerilerinizi ve cevaplarınızı bekliyorum jant lastık ve yayda marka verırsenız sevinirim ve olçu >=ok

Mahir TÜRKMEN

Ynt: jant lastik yay hakkında yardımcı olurmusunuz
« Yanıtla #1 : Eylül 13, 2009, 09:06:06 ÖS »
Motor öle bir zarar vermez arkadasım eğilmesi konusunda dikkatli olucaksın paldır küldür gitmiksin tabiki bunu yapmazsan sorun yasamazsın 17 al 16 almanın mantıgı yoktur.yay konusunda eger tamamen basmak istiyorsan FK 4-6 yay al baya bir basılıyor soyleki on tekerlekte camurluk boslugu kalmıyor konfor kaybı FK da cok az ama değişim oluyor bunun yanında yol tutusum muhteşem değişiyor okadar fazla basmak istemiosan FK 3,5 - 4  yay alabilirsiniz güzel duracaktır FK ile dediğim gibi konfor kaybınız cok az oluyor ama tabiki değişim oluyor spor yay takıyorsunuz bu cok normal yol tutusu zaten aracınızın fazla yaylanmamasından kaynaklanıyor.Bence alın 17 jantınızı gule gule dikkatli olarak kullanın zaten aracınızı seviyorsanız normaldede kasisten cukurdan paldır küldür gecmeyin ;)

angaramos

« Yanıtla #2 : Eylül 13, 2009, 09:45:07 ÖS »
mahir kardes onerebilecegin jant varmı peki

angaramos

« Yanıtla #3 : Eylül 13, 2009, 09:47:36 ÖS »
birde bana lastik olçusu verebilirmisin + yakıt çok farkedermi

My61

« Yanıtla #4 : Eylül 15, 2009, 03:06:11 ÖÖ »
Bende de 98 1.6 İES var. 3.5 luk Eibach ProKit yaylar ve 205/40/17 lastik jant var.

Gülün bir dikeni olacak angaramos. Hem ondan olsun hem ondan maalesef [-X

Yakıt tüketiminde belli bir miktar artış olacak. Örnek teşkil etmesi açısından yazayım. LPG kullanıyorum. Yay/lastik/jant tan önce bir depoyla 430 km. giderken 400 410 km. gitmeye başladım. Gerçi Bor Power ekledikten sonra yakıt tüketimim müthiş düştü ama bu ayrı bir konu.

Ayrıca aracın performansında bir miktar düşüş olacak. Motordan felan anlamam. Detaylı bilgi veremem ama eğer performanslı kullanacaksanız motoru yorar arkadaşım. Sonuç itibariyle jantınızı büyütceksiniz. Yere 185 tabanla basarken 205 tabanla basacaksınız. Buda normal. Tabi çok kaliteli hafif bir jant almanız durmunda bu problemleri yaşamaz hatta performansınız artar diye biliyorum. Eğer yanlış biliyorsam biri düzeltsin ::)

Konfor olarak eskisi gibi olmaz orası muhakkak. Seni zorlayacak şeyler kasisler, eğimli yollar, kesikler, çukurlar... Eskiden olduğu gibi vın diye gidemeyeceksin. 60 65 yanak lastikteki gibi kasislere çukurlara girmeye kalkarsan elbette jantınıza ve lastiğinize zarar verirsin. Hatta amortisörlerinize.

Tüm bu yazdıklarımın ardından gözünüz korkmasın ;D Öyle sandığınız gibi meşakkatli bir durum yok ortada. Ben Kocaeli'nde yaşıyorum. Şu ana kadar kasisler birazcık problem çıkardı ki çok fazla değil, gayet iyi gidiyor. He. İstanbul'da yaşıyorsanız işiniz bence biraz daha zor. Maşallah savaş alanı gibi yolları. Ama görüntü ve yol tutuş olarak (+ spor amortisörle) 10 numara. Bence buna değer :)

Benim tavsiyem aracınızı çok fazla düşürmeyin. 3.5 luk yay yeter. Daha fazlası eziyete döner. Yay olarak 35 mm. Eibach ProKit öneririm. Ben çok memnunum. Gayet yumuşak yaylardır. Konfor olarak memnun kalırsınız. Ayrıca yaylarınızı taktırırken muhakkak yay hortumlarınızı da taktırın. Sonradan sesti felan uğraşmazsınız.

Lastik ve jant ebatı olarak ise hiç kafa patlatmayın 205/40/17 alın.

Marka olarak maddi durumunuza bağlı artık. Ne kadar ekmek o kadar köfte yani. Yalnız çok fazla ucuza kaçmayın derim ;)

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #5 : Eylül 15, 2009, 03:25:32 ÖÖ »
YAkıt ta birşey farketmez 17" jant ve 205 - 40 - 17 lastik kullanabilirsin ama performans yani 15" jantlı arac ile aynı gitmez tabiki ROLL yapıcam Drag yapıcam diyosan 15 takıcasın yok güzel dursun yakıtım artmasın diyorsan gonul rahatlıgıyla koy 17 jant kullan ..

angaramos

« Yanıtla #6 : Eylül 15, 2009, 02:47:06 ÖS »
17 jantta karar kıldım yayıyla birlikte 1200 1500 rası halledebilecegim jant lastik önerebilirmisiniz

My61

« Yanıtla #7 : Eylül 16, 2009, 01:30:51 ÖÖ »
Valla bence eğer o parayı jant/lastik + yay olarak düşünüyorsanız biraz zor.

+ 98'lerde jant offset değeri çok önemli. Sizinki 00 ve bildiğim kadarıyla 98'ler kadar sorun olmuyor ama bu konuyu da muhakkak araştırın.

Bu arada nerede ikamet ediyorsunuz?

« Son Düzenleme: Eylül 16, 2009, 01:31:41 ÖÖ Gönderen: My61 »

angaramos

« Yanıtla #8 : Eylül 16, 2009, 03:41:00 ÖS »
ankarad oturuyorum

angaramos

« Yanıtla #9 : Eylül 16, 2009, 03:41:55 ÖS »
yay olmasada olur sımdilik jant lastık de olur 1200 tl ve 1500 civarına

My61

« Yanıtla #10 : Eylül 17, 2009, 06:17:18 ÖS »
İstanbul'da olsaydın belki yardımım dokunabilirdi ama Ankara'yı bilmem :)

Bence ilkin yay konusunu hallet angaramos. Çünkü jant lastikten sonra araban çok yüksek gözükür, manzara pek hoş olmaz. Yayları taktıktan sonra jant lastiksiz dahi araban çok hoş olacaktır. Sonrasında jant lastiğe bak derim ben.

2. el sağlam bir yay bile işini görür bence. 200 liraya felan halledersin. Hatta ben olsam kışı sadece yaylarla geçirir ilk baharda jant lastik olayına girerdim  ::)

Akşamları genelde MSN'im açıktır. Eklemek istersen adresim golge_oyunu_@hotmail.com .

serdar_ay

« Yanıtla #11 : Kasım 16, 2009, 05:44:43 ÖS »
angaramos kardeş benim jantlar 17 215 40 17  ofsetli jant istersen bi bak düşünürsen ben orj. koydum ve eskileri satıyorum ama sıfır ayarında bak istersen
http://www.sahibinden.com/honda_4_100_17_celik_jant_tertemiz_sahibinden-88WQQaXQQ18485079WQQpXQQdisplayitem düşünürsen bak bi