Gönderen Konu: Jant Boyama Ve DetayLarı Yardım ...  (Okunma sayısı 14910 defa)

PearL GreY MoNsteR

Jant Boyama Ve DetayLarı Yardım ...
« : Nisan 11, 2011, 10:38:35 ÖS »
Selamın Aleyküm arkadaşLar Abilerim. Bronz renkte Spoon jantLarım vaR vede bunLarı Beyaza boyamayı düşünüyorum. Şimdi Aqzı olan konuşuyor. Her kafadan ayrı biR ses çıkıyor. Sizden istediğim Şimdi kimisi diyor ZIMPARA SONRA ASTAR SONRA BOYA SONRA VERNİK at diyor. Ben bizzat sorduğum kişiler Direk boya at diyor . Hatta kendileride şahit oldukları boyama işlemleri var.Bronzları zımparalarsam çıkmaz yoLa girmiş olurum .Eğer sadece boya atarsa boya dökme İlaçları oluyormuş onla bir şekiLde kurtarabiLiriz.Konuyu derlersek ;
1-) Jant boyama işlemini kendimiz yapıcağımız için oluşabilecek sorunlar ne olabilir.
2-)Jantlar zamanla Dökülme,soyulma vs. gibi sorunlar yaratırmı ? Genel kanı hiç bir şey olmaz deniliyor ama fikirlerinizi almak isterim.
3-)Astar ve verniqe qerek varmdır ?
4-) Şimdi spoonlara Kırmızı şeRit çekmek istiyorum vede bijonlarıda kırmızı yapmak istiyorum. Kırmızı şeridi Tam lastikle bitiştiği yere çekmeyi planlıyoum. Bu çizginin Düz olması için ne yapmam gerekir. ? Bijonları boyıcaz fakat takarken kenarları tekrardan dökülme yapar bence. Bunları taktıktan sonra nasıL onarabiliriz ?
5-)Kaliper boyamanın sakıncaLarı ve dikkat edilmesi gereken Hususları varmıdır ? Diske ve ön kaliperdeki boşlukları gazete ile kapatıcaqım. Bunlardan başka bir önlem gerekiRmi ?
6-)Sprey boya ( EN KALİTELİLERİNDEN OLACAK ) iLe bu iş olurmu ?

Arama motorundan aradım bu konu ile ilgili bilgi için fakat herkez boya atması yapar fırın boya lazım vsvs. bir sürü olumsuz yorumlar yapılmış . Ben bu işte kararLıyım . Vede yapıcam Allah izin verirse.

Şimdiden teşekkür ederim Cevaplarınız için. Yorumlarınız benim için Çok önemLi. Şimdiye kadaR Mehmeh AKÇIRA ( VAF vTEC) ve aRas abime çoook teşekkür ederim . SayqıLar...

PearL GreY MoNsteR

Ynt: Jant Boyama Ve DetayLarı Yardım ...
« Yanıtla #1 : Nisan 12, 2011, 07:09:09 ÖS »
YOKMU KONU HAKKINDA FİKRİ OLAN KİMSE !!!   :ağlaa :ağlaa

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #2 : Nisan 14, 2011, 12:21:25 ÖS »
KONU HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ  KİMSE YOKMU :( :(

NusretA

« Yanıtla #3 : Nisan 14, 2011, 12:39:14 ÖS »
Bildigim kadarıyla yorum yapıyorum..

Yaz aylarında sıcaktan boya dökülme yada kabarma yapabilir..
Sprey boya ile bu işi yapacaksan istediğin kadar kaliteli boya olsun birde işi arabada takılı iken yapacaksan boya bir yerde birikme yapar toplama yapar buda hoş gözükmez..
kağıt bantlarla lastiği bantlaya bilirsin bu şekilde sprey boya lastige sıçramamış olur.. aynı uygulamayı şerit çekerken de uygulaya bilirsinn..
Size tavsiyem gidin bi kaporta boyacıya 100 lira verin beyaz renge boyatın en sağlıklısı bu olacaktır..

NusretA

« Yanıtla #4 : Nisan 14, 2011, 12:41:50 ÖS »
bir kat değilde 2 kat boya attır ama zımpara yapma derim daha sonra aynı renge dönebilesin hemde jantlarında çizikler oluşmamış olur

piscocuk

« Yanıtla #5 : Nisan 14, 2011, 12:44:46 ÖS »
sen ne yaparsan yap istediğin gibi olmayacak arkadaşım..boya akacak toz yapıçacak vs vs..ama şuda bir gerçek hiç bir boyacı 100 TL ye 4 jantı boyamaz..he boyar alır jantlarını söker üzerine direk beyazı vurur kurutur seni yollar.ama bence yapılması gereken önce zımparalamak gerekli kırık çızik yerleri gidermek astarlayıp boyamak.bu en sağlıklı ve sorunsuzu..ayrıca bu işlemden sonra aracı rot balansa sokmalısın.

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #6 : Nisan 14, 2011, 01:14:41 ÖS »
Yorumlarınız için çook teşekkür ederim. Boyatma fikri çok kolay ve iyi bir yöntem ama ben kendim yapmak istiyorum. Sonradan toz neden yapışabiLirki ? Vede rot balans neden gerekLi ? Jantlar bronz olduqu için Zımpara biraz sakat . Zaten araç haziranda Gidecek o zamana kadar kesin satıcaz nasipse. Peki spreyle olmazsa ne giib bir boya ile boyamam lazım ? Jatı zaten çıkarıp yapacaqım . ?
 . Dalgalı olmayacak ... çok teşekklür ederim ...

Birde şeriti düm düz nasıl çekebiLirim

piscocuk

« Yanıtla #7 : Nisan 14, 2011, 01:38:44 ÖS »
jantları lastikten ayıracağın için balans ayarları bozulacak.bu sebeple rotbalansçıya gitmelisin..valla illa kendim yapıcam diyorsan kolay gelsin arkadaşım.ama jantların içine edebilirsin.daha önce yaptınmı deneyimin varmı...

pashatorunu

« Yanıtla #8 : Nisan 14, 2011, 02:06:57 ÖS »
sprey boya ile sağlıklı olmaz emeğine uğraşına yazık kaportacıdan başkası yalan boşa uğraşırsın söyleyeyim

ed35

« Yanıtla #9 : Nisan 14, 2011, 02:14:36 ÖS »
Al jantlarını atla gel balçova'ya,yaptırırız burda,ama illa kendim yapıcam diyorsan sağlıklı olmaz onuda söyliyeyim ;)

slurps

« Yanıtla #10 : Nisan 14, 2011, 07:57:36 ÖS »
ben kendim boyadım daha 1 hafta falan oldu önce zımparaladım alttaki astara kadar sonra 2 kat siyah mat sprey boya attım üstüne 2 kat mat vernir attım bijonların girdigi yeri iyi zımparalayamadıgım için eski boyanın darbeli yeri cıkmaya basladı ama diger yerlerde herhangi bi sorun yok taktırdım simdi kırmızı serit yapıcam zamanın olursa siyah olunca pek bisey belli etmiyo ama baska bir renk olunca ne olur bilmem

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #11 : Nisan 14, 2011, 07:59:54 ÖS »
jantları lastikten ayıracağın için balans ayarları bozulacak.bu sebeple rotbalansçıya gitmelisin..valla illa kendim yapıcam diyorsan kolay gelsin arkadaşım.ama jantların içine edebilirsin.daha önce yaptınmı deneyimin varmı...

Lastiği ayırmaya gerek Yokki kaqıT bant iLe Lastiği kapatırm .. Şimdi benim anLamadıqım Her kafadan farkLı ses çıkıyor. Siz oLmaz diyorsunuz ForumlardiLerin bazıları olmaz diyor bazıları mesela yaptım 1.5 senedir bir sorun yok gibi yorumlar yapıyor ??? ÖnemLi oLan benim yapmam. Mesela buqun Karartma yaptım qüzeLLiğinden çok ben yaptıqım için beqeniyorum ... İnş. dediğim gibi oLur ama yapamama ihtimaLide vaR. satılık araç o zamana kadar dururusa amenna ....

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #12 : Nisan 14, 2011, 08:01:15 ÖS »
ben kendim boyadım daha 1 hafta falan oldu önce zımparaladım alttaki astara kadar sonra 2 kat siyah mat sprey boya attım üstüne 2 kat mat vernir attım bijonların girdigi yeri iyi zımparalayamadıgım için eski boyanın darbeli yeri cıkmaya basladı ama diger yerlerde herhangi bi sorun yok taktırdım simdi kırmızı serit yapıcam zamanın olursa siyah olunca pek bisey belli etmiyo ama baska bir renk olunca ne olur bilmem

Şimdi Hocam benim jantLar Bronz renkte eqer zımpara çekersem Çıkmaz yola girerim. Diqer türlü boya döken iLaçlar varmış onla bir nebze kurtarabiLirim... Vede Spoon janta Düm Düz nasıL şeriT çekebiLirim...

piscocuk

« Yanıtla #13 : Nisan 14, 2011, 08:08:16 ÖS »
Ustat saticaksan bununla ugrasma yeni aracina yaparsin...yada bildigin koparta boyacinvarsa ondan destek al.olmadi ben kendi ustama sorayim..iyisiyle kotusuyle arkadasim kendi emegiyle yapmak istiyordiyim bize yardim etsin...nedersin

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #14 : Nisan 14, 2011, 08:30:40 ÖS »
Ustat saticaksan bununla ugrasma yeni aracina yaparsin...yada bildigin koparta boyacinvarsa ondan destek al.olmadi ben kendi ustama sorayim..iyisiyle kotusuyle arkadasim kendi emegiyle yapmak istiyordiyim bize yardim etsin...nedersin

waLLaha abi Çok iyi oLur Allah razı oLsun. Bundan sonRa Ev Alıcaz nasipse ondan aRaba oLmıcak :D  Sorarsan çooook sevinirim abi .Burdada bizim tandıık var onada sorıyım ben Sonra fikirleri derleriz abi ..

piscocuk

« Yanıtla #15 : Nisan 14, 2011, 08:38:25 ÖS »
Nerede oturuyorsun? Ben yarin sorar haberveririm sana

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #16 : Nisan 14, 2011, 08:47:46 ÖS »
Nerede oturuyorsun? Ben yarin sorar haberveririm sana

İzmir -KemaLpaşa . aRas abide ustasına soRdu Şimdi konuştum SpreyLe oLmaz demiş onun ustası  :(

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #17 : Nisan 14, 2011, 09:04:01 ÖS »
Bakın herkese şöyle kısaca özetleyeyim.

Her fabrikanın boya kodları bildiğiniz gibi farklıdır.Honda'da atıyorum grinin kodu 530 ise Renault'ta 650'dir. Mesela bu bir örnek...

Gelelim jant boyamaya...Jant öyle spreyle sulu boya ile boyanmaz :) İlk önce aracı tanıdığınız bir yerde lifte alacaksınız.Kaldıracaksınız.Tekerleri sökeceksiniz.Lastikçide jantları söktüreceksiniz.Sonra jantları boya ustasına istediğiniz renge boyatacaksınız.Birde üstüne vernik vs atılıyormuş sanırım.Ondan sonra bu boyanan jant 6-8 saat arası bekleyecek.Soğuması lazım.Soğuk su altına tutulabilir.Ama direk takarsanız olmaz.Boyası çıkar.Süre ne kadar uzun olursa o kadar iyi olur.Neyse jantlar kuruduktan sonra lastikçiye gidip jant-lastikleri taktıracaksınız.Ve sonra liftteki arabanızın yanına gidip tekerleri takacaksınız. :D Sonra piyasaya akacaksınız :P
« Son Düzenleme: Nisan 14, 2011, 09:06:52 ÖS Gönderen: aRas »

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #18 : Nisan 14, 2011, 09:06:17 ÖS »

Her fabrikanın boya kodları bildiğiniz gibi farklıdır.Honda'da atıyorum grinin kodu 530 ise Renault'ta 650'dir. Mesela bu bir örnek...

Gelelin jant boyamaya...Jant öyle spreyle sulu boya ile boyanmaz :) İlk önce aracı tanıdığınız bir yerde lifte alacaksınız.Kaldıracaksınız.Tekerleri sökeceksiniz.Lastikçide jantları söktüreceksiniz.Sonra jantları boya ustasına istediğiniz renge boyatacaksınız.Birde üstüne vernik vs atılıyormuş sanırım.Ondan sonra bu boyanan jant 6-8 saat arası bekleyecek.Soğuması lazım.Soğuk su altına tutulabilir.Ama direk takarsanız olmaz.Boyası çıkar.Süre ne kadar uzun olursa o kadar iyi olur.Neyse jantlar kuruduktan sonra lastikçiye gidip jant-lastikleri taktıracaksınız.Ve sonra liftteki arabanızın yanına gidip tekerleri takacaksınız. :D Sonra piyasaya akacaksınız :P

HayaLLerim Suya düştü  :) :) :) saqLık oLsun başka zamana ...

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #19 : Nisan 14, 2011, 09:10:00 ÖS »

Gelelin jant boyamaya...Jant öyle spreyle sulu boya ile boyanmaz :) İlk önce aracı tanıdığınız bir yerde lifte alacaksınız.Kaldıracaksınız.Tekerleri sökeceksiniz.Lastikçide jantları söktüreceksiniz.Sonra jantları boya ustasına istediğiniz renge boyatacaksınız.Birde üstüne vernik vs atılıyormuş sanırım.Ondan sonra bu boyanan jant 6-8 saat arası bekleyecek.Soğuması lazım.Soğuk su altına tutulabilir.Ama direk takarsanız olmaz.Boyası çıkar.Süre ne kadar uzun olursa o kadar iyi olur.Neyse jantlar kuruduktan sonra lastikçiye gidip jant-lastikleri taktıracaksınız.Ve sonra liftteki arabanızın yanına gidip tekerleri takacaksınız. :D Sonra piyasaya akacaksınız :P

Kardeşim ben dedim sana.Bulaşılmaz bu tarz işlere.Hiç gerek yok.Jantların rengide güzel.Sonra kıllık edecekler yok jantların boyalı ben almam dicekler morelin bozulacak üzüleceksin vs vs... Sanayide vs çok iyi tanıdıkların olması lazım.Ortalıkta ustayım diye dolaşan bir sürü kişi var.Ama bir şeyden çaktıkları yok.

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #20 : Nisan 14, 2011, 09:16:40 ÖS »

Kardeşim ben dedim sana.Bulaşılmaz bu tarz işlere.Hiç gerek yok.Jantların rengide güzel.Sonra kıllık edecekler yok jantların boyalı ben almam dicekler morelin bozulacak üzüleceksin vs vs... Sanayide vs çok iyi tanıdıkların olması lazım.Ortalıkta ustayım diye dolaşan bir sürü kişi var.Ama bir şeyden çaktıkları yok.

Yineden teşekkür ederim herkese Uqraştırdım sizi...

piscocuk

« Yanıtla #21 : Nisan 14, 2011, 09:18:40 ÖS »
Bakýn herkese þöyle kýsaca özetleyeyim.

Her fabrikanýn boya kodlarý bildiðiniz gibi farklýdýr.Honda'da atýyorum grinin kodu 530 ise Renault'ta 650'dir. Mesela bu bir örnek...

Gelelin jant boyamaya...Jant öyle spreyle sulu boya ile boyanmaz :) Ýlk önce aracý tanýdýðýnýz bir yerde lifte alacaksýnýz.Kaldýracaksýnýz.Tekerleri sökeceksiniz.Lastikçide jantlarý söktüreceksiniz.Sonra jantlarý boya ustasýna istediðiniz renge boyatacaksýnýz.Birde üstüne vernik vs atýlýyormuþ sanýrým.Ondan sonra bu boyanan jant 6-8 saat arasý bekleyecek.Soðumasý lazým.Soðuk su altýna tutulabilir.Ama direk takarsanýz olmaz.Boyasý çýkar.Süre ne kadar uzun olursa o kadar iyi olur.Neyse jantlar kuruduktan sonra lastikçiye gidip jant-lastikleri taktýracaksýnýz.Ve sonra liftteki arabanýzýn yanýna gidip tekerleri takacaksýnýz. :D Sonra piyasaya akacaksýnýz :P

HayaLLerim Suya düþtü  :) :) :) saqLýk oLsun baþka zamana ...

Kardeþim ben dedim sana.Bulaþýlmaz bu tarz iþlere.Hiç gerek yok.Jantlarýn rengide güzel.Sonra kýllýk edecekler yok jantlarýn boyalý ben almam dicekler morelin bozulacak üzüleceksin vs vs... Sanayide vs çok iyi tanýdýklarýn olmasý lazým.Ortalýkta ustayým diye dolaþan bir sürü kiþi var.Ama bir þeyden çaktýklarý yok.

+++

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #22 : Nisan 14, 2011, 09:22:12 ÖS »
O zaman piscocuk nickli abim sen inde sormana gerek kalmadı artık .Çok teşekkür ederim yardımların için..

piscocuk

« Yanıtla #23 : Nisan 15, 2011, 07:39:47 ÖÖ »
ben teşekkür ederim.herşeyin orjinali makbuldür boşver sen böyle devam et ;)

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #24 : Nisan 15, 2011, 04:51:44 ÖS »
ben teşekkür ederim.herşeyin orjinali makbuldür boşver sen böyle devam et ;)

aynı bu şekiL Kaldı :D Far karartmaa 10 numara oldu :D