Gönderen Konu: Jant Boyama...  (Okunma sayısı 16350 defa)

aSil

Jant Boyama...
« : Ekim 29, 2006, 09:36:52 ÖÖ »
Arabamın jantlarını simli altın rengine boyatmak istiyorum. Netten aradım ama pek güzel bir fotograf bulamadım. Yalnız tam olarak istediğim; açık altın sarısı fakat simli olacak. Type-R ın orijinal jantları da zaten parlak gümüş yani "bright silver" diye geçer aynısının sarısı işte :)
Düşünceme yakın bi resim...

Fakat bundan biraz daha açık ve parlak bir sarı olacak...

Sizin önerileriniz nedir ? Arabam gümüş gri renginde. Bu uygulama nasıl yapılmalı ? Nelere dikkat edilmeli ? Kendimiz mi yapalım bi ustaya mı yaptıralım ? Boyasını nerden bulalım ? Vb. aklıma gelmeyen sorular... Cevaplar için teşekkür ederim şimdiden.

P.S  Kaliperler de aynı renk olacak :)

ALG

• THT
Ynt: Jant Boyama...
« Yanıtla #1 : Ekim 29, 2006, 10:23:23 ÖÖ »
asilim kendimiz yapamayız, çünkü fırın boya yapılması gerekiyor..

aSil

« Yanıtla #2 : Ekim 29, 2006, 10:43:07 ÖÖ »
Abi Auto King yapar mı acaba bu işi ? Heralde yapsa yapsa en iyi onlar yapar...

ALG

• THT
« Yanıtla #3 : Ekim 29, 2006, 10:46:31 ÖÖ »
Abi Auto King yapar mı acaba bu işi ? Heralde yapsa yapsa en iyi onlar yapar...
yaparlar Asil..fırın var ellerinde, tarif ettinmi neden yapmasınlar..bi görüşmek lazım..

ALG

• THT
« Yanıtla #4 : Ekim 29, 2006, 11:01:11 ÖÖ »

deeperblack

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ekim 29, 2006, 11:02:21 ÖÖ »
bencede fırın boya en mantıklısı diğer şekildeki boyalar dökülme yapıyo die duydum

X5 i olan bi. arkadaşımız jant için özel bi sprey boya olduğunu ve kendinin jantları boyadığını söylemişti ama ben hiçbiyerde bu tarz bi boya görmedim açıkçası

aSil

« Yanıtla #6 : Ekim 29, 2006, 11:05:18 ÖÖ »
Teşekkür ettim fotolar ve fikirler iyi geldi...

deeperblack

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ekim 29, 2006, 11:07:11 ÖÖ »
yaza doru bende boyamayı düşünüyorum.  boya işinin çözersen bende bilgi almak isterim :)   gerçi ben bu renge boyatamam siyahta süper duruyo ama benm jantların orta kapakları krom
içinde güzel durmaz gibime gelio

aSil

« Yanıtla #8 : Ekim 29, 2006, 11:10:19 ÖÖ »
yaza doru bende boyamayı düşünüyorum.  boya işinin çözersen bende bilgi almak isterim :)   gerçi ben bu renge boyatamam siyahta süper duruyo ama benm jantların orta kapakları krom
içinde güzel durmaz gibime gelio
Evet senin jantları hatırlıyorum sarı renk gitmez gibi... Bakiim işte ben de düşünüyorum ama önümüz kış yani kış sonu yapmayı planlıyorum. Kar, çamur boşuna yıpranmasın boya...

deeperblack

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ekim 29, 2006, 11:16:38 ÖÖ »
en mantıklısı ben 1 ay sonra jantları söküp orj. takmayı düşünüyorm . çok zarar görüo kışın jantlar heleki krom kısımları ...

R-13239

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ekim 29, 2006, 01:34:27 ÖS »
Abi birde istediğin boya oyle çok kolay bulunabilecek bir boya değil , renk tutmayabilir ...

aSil

« Yanıtla #11 : Ekim 29, 2006, 11:39:56 ÖS »
Abi birde istediğin boya oyle çok kolay bulunabilecek bir boya değil , renk tutmayabilir ...
Abi ben sölerim anlatırım rengi valla artık tutturana kadar karışım mı yapiolar ne yapiolarsa yapsınlar... "Simli açık sarı" bu kadar basit :)

93si

« Yanıtla #12 : Ekim 30, 2006, 12:09:14 ÖÖ »
Valla ben olsam bi daha düşünürdüm güsel olur olursa ama olurmu işte soru işareti kaldımı akılda olmuyo.

sürüngen

« Yanıtla #13 : Ekim 30, 2006, 12:42:04 ÖS »
ben sürüngenin orjinal jantlarını kendim boyamıştım.bi boya verdiler bana kayet güzel oldu atma falanda yapmadı hiç(eve gidince markasına bakar yazarım)ama en sağlıklısı boyatmadan önce kumlama yapılmasıyla oluyo die biliyorum.boya ömrü açısından daha sağlıklı diolar..

aSil

« Yanıtla #14 : Ekim 30, 2006, 01:25:12 ÖS »
en sağlıklısı boyatmadan önce kumlama yapılmasıyla oluyo die biliyorum.boya ömrü açısından daha sağlıklı diolar..
Kumlama nedir ? Nasıl yapılır ? Bilgin var mı ?

ALG

• THT
« Yanıtla #15 : Ekim 30, 2006, 08:14:07 ÖS »
boyama ve ya kaplama öncesi pürüzleri yok etme işlemi..

Metalin korunmadan önceki süreçte etkilendiği bilinen faktörler şunlardır:

-Pas ve curufun bulunması
-Tuz, toz, gres,ve yağ gibi yüzeyde kir bulunması
-Yüzey profili

Boya uygulamadan önce yukarıdaki faktörlerden arındırılarak yüzeyin kumlama işlemi ile temizlenmesi, metalin tüm yüzeyine gözenek açılması, yüksek basınçta çelik granül -grit püskürtülerek yüzey, boya ve diğer koruyucu malzemelerinin uygulanması için hazırlanır.

Yüzey hazırlamanın ilkel şekli zımpara ve silisli kum (raspa) ile temizlenmesidir.
Uluslararası Standartlarda Çelik granül - grit kumlama, yüzeyi temizlerken boyanın tutunabilmesi için altyapı (gözenek) oluşturulur.

ama bildiğim kadarıyla kumlama şaseye uygulanan bir işlem..
« Son Düzenleme: Ekim 30, 2006, 08:16:14 ÖS Gönderen: ALG »

gurool

« Yanıtla #16 : Aralık 22, 2006, 04:18:06 ÖS »
bende biraz bilgi vermek istiyorum kumlama işlemi pas ve yüzeydeki boya gibi etkenlerin temizlenmesi icin uygulanıyor. Ancak kumlama isleminin silisli kum ile yapılması gerekiyor celik bilya veya grit ile yapılır ise yüzeyde fazla yaralanma olur. ve tekrar macun cekilmesi gerekir. Bu yuzden kumlama yapılmadan ve lastikler sökülerek fırında boyama yapılması en mantıklısı. Ancak bu islem de 1 gunden fazla suruyor cunku boyadan once astar uygulaması yapılması gerekiyor. Ve boyanın kimyasal kuruma sureci tamamlanmadan jantlara lastik takılması mümkün değil bu da yaklaşık astar uygulaması ve boya, vernik uygulaması ile 17 saate denk geliyor. Renk konusunda da  milyonlarca alternatif yaratılabilir. Maliyete gelince de yaklasık jant basına 50 ytl gibi bir rakama mal olmakta bilgilerinize..

ert16

« Yanıtla #17 : Ekim 09, 2007, 04:46:42 ÖS »
bnce yapma ojinal kalsın.. basitleştirebiilir

mutunch

« Yanıtla #18 : Ekim 09, 2007, 05:17:47 ÖS »
arkadaşım konular eski konular. söz konusu olan araç satıldı bile.  <nohapy

honda_team

« Yanıtla #19 : Ekim 09, 2007, 05:31:23 ÖS »
yaa yalnız senin dediğim impreza daki gibimi acaba açık sarı dediğin???????? :-k