Gönderen Konu: Lastikler Hakkında YANLIŞ BİLİNENLER !  (Okunma sayısı 9441 defa)

Karahan

• Fatih_K
Ynt: Lastikler Hakkında YANLIŞ BİLİNENLER !
« Yanıtla #25 : Ağustos 16, 2010, 06:14:18 ÖÖ »
geniş tabanlı lastiğin karda tutunmayı artırdığını iddia edenler vardır ancak tam tersi geçerlidir.
Birim alan düşen ağırlık artacağından dolayı dar tabanlı lastik karlı havalarda daha az kayar ve karı daha rahat yararak ilerler.
Geniş tabanlı lastik kullanmanın mantığı karı yarma çabası değil, kara daha az batma, daha az saplanma çabasıdır. Karı iyi yaran lastik daha çok batacağından yarması gereken kar artacaktır. Bu durumda yarmaya nispeten kaymak (patinaj yapmak) daha kolay olacaktır.

ursus

« Yanıtla #26 : Ağustos 16, 2010, 06:28:43 ÖÖ »
ayrıca hızlanma için en ideal lastik, ince lastiktir. yüzey sürtünme katsayısı düştükçe, araç daha çok hızlanır.
bu aynı oranda yol tutuşu olumsuz etkiler. honda jazz'ın ve city'nin tarifsiz hızlanmasındaki küçük püf noktalarından biri de budur.

canguder

« Yanıtla #27 : Ağustos 16, 2010, 06:39:29 ÖÖ »
arkadaşlar benimde merak ettiğim bir konu michelin kendi sitesinde pilot sport 3 lastikleri için önler 30 arkalar 33 demiş.bende o şekilde havaları ayarladım. benim slk 200'de ise lastik basınçları ile ilgili bir bilgi yok. kapı kenarlarında yazmıyor. acaba benim yaptığım doğrumudur.

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #28 : Ağustos 17, 2010, 03:02:38 ÖS »
Şu tartışılır ama;

Lastik havalarını düşük tutarsak, hem daha iyi tutunur hemde daha konforlu olur.

Doqruluk payıda var bunda.

İnik lastiklerin yalnız omuz kısımları yere basar.Lastik inikken; kayma haraketleri çok daha düşük hızlarda başlar,fren mesafesi uzar,direksiyon hareketlerine daha geç alınır.belki daha konforlu sürüş yaparsınız ama ,konforlu şekilde yoldan çıkar , konforlu sekilde çarparsınız !

Ama gülü sevende dikenine katlanır. ;) :)

Aman hocam Allah korusun öyle gül de dikende olmasın :)

:D  İnsanlarımız Şahin'de Mercedes konforuna istekli ya hani :D