Gönderen Konu: Honda Civic 1.4 iS otomatik vites sorunu  (Okunma sayısı 14130 defa)

oukanns

• OUKANNS
Honda Civic 1.4 iS otomatik vites sorunu
« : Haziran 05, 2011, 05:36:15 ÖS »
Arkadaşlar 97 model hb otomatik arabam var.Arabayı alalı 3 ay oldu. 2-3 hafta önce bir şey farkettim Aracla kalkış sırasında gaza sonuna kadar bastığımda arabanın deviri 4000-5000 lere kadar çıkarken araç hızlanmıyo. Normal kalkışlarde böyle bir sorun yok. Sadece kalkışı sert yapınca oluyo. Bu sorun büyük bir sorun mudur? Halledilebilir mi? Halledilirse kaç paraya çözülür? lütfen yardım...

oukanns

• OUKANNS
Ynt: Honda Civic 1.4 iS otomatik vites sorunu
« Yanıtla #1 : Haziran 05, 2011, 07:13:43 ÖS »
yok mu bilgi verebilecek birisi?

oukanns

• OUKANNS
« Yanıtla #2 : Haziran 06, 2011, 05:32:16 ÖS »
Yok mu yardımcı olacak birisi:(( Daha önce başına böyle bir olay gelenler bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Başka forumlardan araştırıp duruyorum valla..

tnrdnz

« Yanıtla #3 : Haziran 06, 2011, 05:57:47 ÖS »
bende var 98 sedan bende öle bi sorun yok ama iyi bir bilgi birikimine sahibim
şimdi dediğin olayın baskı balata olma ihtimali var en son ne zmn degişmiş onu bi ögren ve
bunlardaki baskı balata çok yönlü baskı balatadır kolay kolay aşınmaz ama olabilirde.
birde volant dişlisinde aşınma varsa yüksek devirde aktarma organlarına tam güç döndügü halde
gücü tekerlere rahat bi şekilde aktaramaz

muratcvc

« Yanıtla #4 : Haziran 06, 2011, 06:13:50 ÖS »
bende var 98 sedan bende öle bi sorun yok ama iyi bir bilgi birikimine sahibim
şimdi dediğin olayın baskı balata olma ihtimali var en son ne zmn degişmiş onu bi ögren ve
bunlardaki baskı balata çok yönlü baskı balatadır kolay kolay aşınmaz ama olabilirde.
birde volant dişlisinde aşınma varsa yüksek devirde aktarma organlarına tam güç döndügü halde
gücü tekerlere rahat bi şekilde aktaramaz

Yanlışım varsa düzeltin arkadaşlar otomatik viteste baskı balata yok tork konvektör var   ha baskı balata dediğiniz dişlerinin arasında ufak ufak baskılar var onlarda normale kolay kolay aşınmaz motor ömrü kadar gidiyor bence sanzımanda bir sorun olabilir  önce bir servise git bilgisayara bağlasınlar şanzıman bilgisayarında sorun varsa orada hatalar görünür zaten varsa bozuk veya hatalı birley bilgisayarda hata kodu çıkar usatada ona göre seni bilgilendirir daha büyük bir sorunla karşılaşmadan bende bir kontrol ettir. şanzımanı yağsız bırakmadığın sürece bunlar ufak tefek sorunlar öğle büyük masraflar açacağını sanmıyorum yeterki yağsız  yürütmemen kaydı ile
« Son Düzenleme: Haziran 06, 2011, 06:16:38 ÖS Gönderen: muratcvc »

oukanns

• OUKANNS
« Yanıtla #5 : Haziran 06, 2011, 06:18:11 ÖS »
Sağolun arkadaşlar bir kaç ustayı aradım şimdi internetten bulup adamlar şanzumanda aşınma vardır diyolar ve anahtarı vurması 1500 tl diyolar artık 2500 e kadar yolu varmış galiba

oukanns

• OUKANNS
« Yanıtla #6 : Haziran 06, 2011, 06:18:54 ÖS »
yağı falan değitirsek olur mu acaba?.

tnrdnz

« Yanıtla #7 : Haziran 06, 2011, 06:19:20 ÖS »
baskı balata var diye biliyorum çünkü ben sormuştum zamanında ustaya oda bana bunlardaki baskı balata öle kolay kolay bitmez bunlar çok yönlü baskı balatamı ne var  demişti
 ordan aklımda kaldı volant olayı kesin
 ben aracıma sıfır motor yaparken dikkat etmiştim dişlilerine ve sormuştum
birde olduki baskı balata veya volant diyelim bilgisayara baglanınca sorunun ondan oldugunu nasıl anlayacaklar aracın
kesine kesin arıza ışıgı yakması lazımki yanıp yanıp sönsün ve oradan kodu bulsunlar

tnrdnz

« Yanıtla #8 : Haziran 06, 2011, 06:20:28 ÖS »
aracın yagına nasıl bakıyosun

d_senol7

« Yanıtla #9 : Haziran 06, 2011, 09:57:42 ÖS »
otomatik araç kullanırken araba kalkışta tork konvektörde kalkar o sebepten olayı gaza abanmadan ayağının altında yumurta varmış gibi basıp aracın hız kazanmasına yardımcı olman gerekıyor yanı bırden abandığın zaman sadece benzın puskurtursun manuel araçlar gibi düşünme sistemini kalkışta seri kalkmayı bekleme otomatık aracta şanzıman yağını 40 binde bır değiştirmen gerekıyor akünün hemen ön tarafına doğru eğil dibe doğru bak orda kısa bir yağ çubuğu göreceksin seviyesine ve yağın temızlığıne oradan bakabılırsın yağı az bişey elıne damlat rengi ılk konulduğunda kırmızıdır sonradan siyah la koyu kırmızı arası bır renk alıyor yağ ama eğer simsiyah bır yağ çıkarsa gıt hemen değiştir...

777

« Yanıtla #10 : Haziran 07, 2011, 09:38:35 ÖÖ »
birisi geri vitese atsin arac calisir durumdayken sende sanzimanin yag cubuguna bakabilirsin
takarken dikkat et siyirmasin bi yerleri dikkatli tak sanzimanin ayar halatinida kontrol etirebilirsin

oukanns

• OUKANNS
« Yanıtla #11 : Haziran 07, 2011, 09:39:11 ÖÖ »
Yani aracın bu tepkisi normal mi. Araç şanzımanı korumak için mi yapıyo böyle bir şey. Normal kalıkışlarımda boyle bir durum yok araç canavar gibi kaçıyo. Rampada araç yüklüykende yapmadı boyle bir durum. Ama ilk kalkışta asılırsam araç gitmiyo.

tnrdnz

« Yanıtla #12 : Haziran 07, 2011, 11:19:05 ÖÖ »
arkdaşlar bendede 1.4 otomatik waröle bişe yapmıo asılıyorum direk devam

oukanns

• OUKANNS
« Yanıtla #13 : Haziran 07, 2011, 11:49:36 ÖÖ »
O zaman bende sıkıntı var demektir. Gazı sonuna kadar basıyosun değil mi? tnrdnz..

tnrdnz

« Yanıtla #14 : Haziran 07, 2011, 01:12:10 ÖS »
kardeşim ben yapıştırıyorum gaza sonuna kadar araba patiyi vuruyo devam edio

tnrdnz

« Yanıtla #15 : Haziran 07, 2011, 01:12:40 ÖS »
sen beni dinle dediklerime bi baktır yagını kontrol et

elderado

« Yanıtla #16 : Nisan 25, 2013, 09:36:57 ÖÖ »
selam arkadaşlar bende 2000 model honda civic otomatik 1.4 is var 60.000 km bakımı yapılacak baya bi geçti km si 60.000 km bakımında neler degişiyo acaba bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi şimdiden teşekkürler :)

arsenik

« Yanıtla #17 : Nisan 26, 2013, 10:07:23 ÖS »
merhaba otomatik oldugu için manuel gibi tepki vermez ve sorun var die düşünme arabalarım hepsi honda ve otomatikti sadece şanzuman yağını değiştir o kadar sakın 1500-2000 tl boşuna verme..+ otomatik araçta baskı balata yok :)