Gönderen Konu: Honda Araçlarda Hava, Polen Filtreleri Hakkında  (Okunma sayısı 12793 defa)

eminbagci

Honda Araçlarda Hava, Polen Filtreleri Hakkında
« : Ocak 18, 2011, 10:16:47 ÖÖ »
Merhaba Arkadaşlar,
Honda biliyorsunuz 6 yıl garanti vermektedir. Bende 2009 Honda Jazz var ve her 10000 km bakımda filtreler değişmektedir. İnternette yaptığım araştırmada KN Filtrelerin 50000 km de temizlenip 1000000 km de değiştiği bilgisini Türkiye Distiribütöründen öğrendim. Şimdi Arabam için bu filtreden alsam (Fiyatı 120-189 TL arası) ve yetkili servise bu filtreti verip bunun takılmasını istesem ve Polen filtresinide kendim değiştirsem ( youtube ve MANN filtrede nasıl değişeceğini videolu ve resimle gösteriyor 1,5 dk sürüyor) arabanın garantisini etkiler mi?
Ayrıca Performans filtresi yakıt sarfiyatını ektiler mi?
Saygılarımla

dawnwater

• D@wnW@ter's BLoG
Ynt: Honda Araçlarda Hava, Polen Filtreleri Hakkında
« Yanıtla #1 : Ocak 19, 2011, 06:03:26 ÖÖ »
bildiğim kadarı ile hava ve polen filtresini, balatalar gibi sarf malzemeleri değiştirmek garantiyi etkilemiyor. ben daha once kendi polen filtremi değiştirmiştim. servis 45 tl demişti ben 15 tl ye yan sanayi alıp takmıstım. değişimide cok kolay... torpido gozunu acıyorsunuz ve yandaki tırnaklardan kurtarıp asaya kadar indiriyorsunuz. sonra hop polen filtresi karsınızda cekince geliyo, kızaklı...kızagın içini değiştirip yerine takıyorsunuz.. :gitar

eminbagci

« Yanıtla #2 : Ocak 19, 2011, 06:24:17 ÖÖ »
Selam,
Evet bende gördüm internette Youtube da var değişimin nasıl yapıldığı çok kolay görünüyor. Bende bu konuyu Honda Tükiye`ye mail ile sordum cevap bekliyorum. Cevap gelince bilgi veririm
Teşekkürler bilgi verdiğin için
saygılarımla

faw13

« Yanıtla #3 : Ocak 19, 2011, 06:47:34 ÖÖ »
honda için değil ama genel manada bildiğim kadarıyla in-box hava filtresini zaten markanın kendi filtresi dışında birşeyle değişirseniz araç zaten garanti dışı kalıyor

byali

« Yanıtla #4 : Ocak 19, 2011, 07:00:15 ÖÖ »
Polen filtresinden de garanti bozuluyorsa ben o arabaya binmem garajda tutarım garantisi bozulmasın! Abarttıkca abartıyorlar anlamıyorum. Kullanım klavuzunda bile gösteriyor nasıl değiştireceğimizi vs. kendimiz yapıp garantiyi bozalın diye bize tuzak mı kuruyolar.

faw13

« Yanıtla #5 : Ocak 19, 2011, 07:02:05 ÖÖ »
yok o kadar da değil, eski aracımda 3 kere kendim değiştim, çok da zorlu olmasına rağmen :D, torpido gözüne bluetooth ve usb modülü takılıydı, onu sökmek tam bir karın ağırısı :D sonrası kolay kapağı çıkar, filtreyi çıkar yenisini tak vice versa :D

byali

« Yanıtla #6 : Ocak 19, 2011, 07:05:36 ÖÖ »
Bu tarz durumlardan dolayı yetkili servisler bana itici geliyor. Kapıdan girdiğin an gözlerinde $ işareti görüyor gibi oluyorum. Ama benim Ferhat ustam öyle değil. Bir sorunum için gidiyorum öyle bir karşılıyo muhabbet ediyoruz sorunumu derinlemesine anlattırmıyor bile :) atıyorum bi vida sıkılacaksa onu gösteriyorum o sadece onu değil gördüğü diğer eksikleride hallediyor. +5 kuruş fazlasını istemiyor.

eminbagci

« Yanıtla #7 : Ocak 19, 2011, 07:18:53 ÖÖ »
Arkadaşlar,
Biraz önce Honda Türkiye`den aradılar. Bana Filtreyi servise taktırabilirsiniz diyor fakat filtrenin yapısını bilmedikleri için filtreden dolayı motorda olabilecek problemler garanti dışı olur diyorlar. Sonuçta biz filtrenin kaç mikron olduğunu bilemiyoruz olası bir sıkıntıda servis modifiye parça olduğunu belirttiğinde garanti dışı kalır diyorlar. Bu nasıl iş ya anlamadım. kağıt filtre tak birşey olmaz diyorlar resmen. Mugen parçalarını sordum. Biz getirmiyoruz diyor o parçaların garantisini getiren firma veriyor ve o parça ile ilgili bir sorunda X bir bayide sorun yaşarsınız diyorlar. Al şimdi buyu burdan yak. 6 yıl garanti değil altı yıl esir ol diyorlar...

eminbagci

« Yanıtla #8 : Ocak 19, 2011, 07:20:39 ÖÖ »
Tarantinonun dediğini yapmayı düşünüyorum bende filtreyi takıp bakım zamanı orjinal filtresini takıp giderim :)

dawnwater

• D@wnW@ter's BLoG
« Yanıtla #9 : Ocak 19, 2011, 07:26:28 ÖÖ »
Tarantinonun dediğini yapmayı düşünüyorum bende filtreyi takıp bakım zamanı orjinal filtresini takıp giderim :)
kesinlikle katılıyorum... valla ben balatalarıda değiştirdim.. 180 tl istediler arka balatalara.. ben 120 ye kapattım işi... TRV hemde.. on disklerimde farklı zaten :) orjinaller duruyo..sorun cıkarsa değiştirip ole gitcem servise :) ayrıca garanti konusundada sorun cıkartırlarsa sonuna kadar hukuki yollardan hakkımı ararım...

byali

« Yanıtla #10 : Ocak 19, 2011, 07:34:42 ÖÖ »
Arkadaşlar,
Biraz önce Honda Türkiye`den aradılar. Bana Filtreyi servise taktırabilirsiniz diyor fakat filtrenin yapısını bilmedikleri için filtreden dolayı motorda olabilecek problemler garanti dışı olur diyorlar. Sonuçta biz filtrenin kaç mikron olduğunu bilemiyoruz olası bir sıkıntıda servis modifiye parça olduğunu belirttiğinde garanti dışı kalır diyorlar. Bu nasıl iş ya anlamadım. kağıt filtre tak birşey olmaz diyorlar resmen. Mugen parçalarını sordum. Biz getirmiyoruz diyor o parçaların garantisini getiren firma veriyor ve o parça ile ilgili bir sorunda X bir bayide sorun yaşarsınız diyorlar. Al şimdi buyu burdan yak. 6 yıl garanti değil altı yıl esir ol diyorlar...

:) Gülüyorum sadece yada ben cahilim. Hava filtresi neysede polen filtresi ile motorun bir ilgisi yok ki! Yinede kendimden şüphe ettim araştırdım aşağıyada ekliyorum :)

POLEN FİLTRESİ NEDİR? NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLİR?

Polen filtresini kullanım amacı araç içerisine dışardan girmeye çalışan tozları tutarak, aracın içinin temiz hava almasını sağlar. Aracın içerisine temiz ferah bir hava girişini sağlar. İçerideki havanın hoş olmaması sürücünün olumsuz etkilenmesine yol açar. Polen filtrelerinde bulunan aktif karbon tabaka ile aracın içerisine koku girişi engellenmiştir.

Polen filtreleri görevini tam anlamıyla yapabilmesi için gerektiğinde değiştirilmelidir. Polen filtresine yoldan delen nesneler yapışarak kirlenmektedir. Ortalama 13.000–15.000 km de değiştirilmelidir. Kirlenmiş durumda bulunan filtreler aracın içerisine alınan havanın kalitesini düşürür. İlerleyen zamanda aracın içerisinde hoş olmayan kokulara yol açar. Aracın periyodik bakımlarında polen filtresi de değiştirilmelidir. Polen filtrelerinin yılda iki kez değiştirilmesi en uygun olanıdır. Aracın camlarının çok çabuk buharlaşması durumunda, polen filtresinin değişim zamanı yaklaştığı anlaşılır.

Kime ne kardeşim ben kötü hava koklamak istiyorum :) arabanın garantisi niye bozuluyor benim garantimi bozun :)
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2011, 07:37:46 ÖÖ Gönderen: byali »

eminbagci

« Yanıtla #11 : Ocak 19, 2011, 08:38:43 ÖÖ »
byali hocam,
Polen filtresi ile ilgili birşey demedi biz özellikle hava filtresi için knuştuk ama günsonunda bu sefer klimada bir sorun olursa yine garanti dışı lafı edilecektir.

eminbagci

« Yanıtla #12 : Ocak 19, 2011, 08:40:35 ÖÖ »
bu arada arkadaşlar fren balataları için önereceğiniz marka var mıdır?
EBC, Monroe yada Honda ne kullanıyorsa

byali

« Yanıtla #13 : Ocak 19, 2011, 08:42:35 ÖÖ »

TRW :)

eminbagci

« Yanıtla #14 : Ocak 19, 2011, 09:00:42 ÖÖ »
eyvallah

dawnwater

• D@wnW@ter's BLoG
« Yanıtla #15 : Ocak 19, 2011, 09:24:02 ÖÖ »

TRW :)
TRW guzeldir ama cok toz cıkartır.. ben onlerde stoptech kullanıyorum...disklerde stophtech tabi :)