Gönderen Konu: Hava filtreleri hakkında  (Okunma sayısı 5537 defa)

THEONE

Hava filtreleri hakkında
« : Ağustos 12, 2008, 10:48:50 ÖÖ »
Sevgili arkadaşlar,
Foruma yeni katıldım ve bu da benim ilk mesajım. Öncelikle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Tuning olayı benim son derece yabancı olduğum ve pek de ısınamadığım bir konu olmuştur yıllardır. Arabanın orijinaliyle oynamak fikri hep rahatsız etmiştir beni. Ancak son zamanlarda o kadar yaygınlaştı ki, bununla paralel benim de ilgim kısıtlı da olsa arttı. Ancak konuyla ilgili bilgim sıfır denebilecek düzeyde. Bu sebeple sizlerden yardım rica edeceğim.
2004 model Honda Civic 1.6ES VTEC Otomatik Vites kullanıyorum. Aracımda orijinal harici herhangi bir şey yok. Benim ilgi duyduğum şey ise en basit şekilde performans arttıdığına inandığım hava filtreleri. Bu konu ise bana göre karışık. Kutu içi olanlar, kutu dışı olanlar, soğuk hava girişi yaptıranlar, kitler vs.. ve bunların da muhtelif markaları. İnanın hangisi ne işe yarar, ne gibi avantaj-dezavantajları var, bilmiyorum. Birisi çok kısaca bir özet geçerse, dua ederim, onu da bilin :lovee

Bu cihazlar konusunda sizden tavsiyelerinizi de rica edeceğim. Herkesin olduğu gibi benim de farklı beklentilerim var. Benim beklentilerim:
1- Uygulama kolay olmalı, kırma dökme, tadilat gibi şeyleri yaptıracak zamanım, bütçem yok.
2- "Perforansı artırıyor ama ileride falanca problemler çıkarabiliyor" tipi şeylere de hevesim yok. Dedim ya, kullanımı basit, sonradan para ve zaman harcamayacağım şeyler daha makbul benim için.
3- Tabi ki bir miktar performans artışı hedefim.
4- Kesinlikle ve kesinlikle ses beklentim yok. Hatta mümkünse orijinal halinin aynı sesi çıkarsa benim için daha makbul.

Sanırım sizlere durumumu izah edebildim. Vakit ayırıp tavsiyede bulunacaklara, bilgi vereceklere şimdiden çok çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ağustos 12, 2008, 10:50:40 ÖÖ Gönderen: THEONE »

Mahir TÜRKMEN

Ynt: Hava filtreleri hakkında
« Yanıtla #1 : Ağustos 12, 2008, 11:00:58 ÖÖ »
Benim fikrim bildiğim kadarıyla ;

Performans filtre (Kit olarak) ile aracınızda hissedilir bir artış yaşamazsınız sadece motorunuz daha rahat çalışacaktır.Tabiki yararı vardır ama hissedilir bir motor güç artısı olacağını sanmıyorum.

Küçük çaplı bir mod diyince bilgim dahilinde aklıma gelenler:

Jant
CAI ( hava filtresi kiti )
Film
Kule gergisi
angel far
Xenon 6000k

Biraz extra olarak eksoz bölümüyle oynayabilirsiniz..

Saydıklarım için aracınızla fazla uğraşmanıza gerek yok kırma v.s. filtre zaten 20 dk ye en fazla takılır.
Jant yeter ki para verin hemen takıolar

Kısaca çok zaman almıcak biraz para yiyecek modlamalar bence
« Son Düzenleme: Ağustos 12, 2008, 11:02:54 ÖÖ Gönderen: Mahir TÜRKMEN »

THEONE

« Yanıtla #2 : Ağustos 12, 2008, 11:03:42 ÖÖ »
Mahir bey, yorumunuz için teşekkür ederim. Ama dediğim gibi, sadece filtre olayını düşünüyorum.
Motorun rahat çalışması performansı olumlu etkilemez mi?

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #3 : Ağustos 12, 2008, 11:05:27 ÖÖ »
Tabii ki dedim ya sadece öle hani araba eskiden böle gidiodu şimdi çok çok daha iyi gidio dedirtmez yani ama tabiki sonuçta motorunuz bildiğim kadarıyla daha rahat soğuk hava alacak ve tabiki çalışma olarak rahatlayacaktır.

Tabi filtreyi kesinlikle kit olarak almalısınız bence.

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #5 : Ağustos 12, 2008, 11:08:47 ÖÖ »
Bu arada ilk önce Kendinizi aşağıdaki linkte tarif edildiği gibi tanıtırsanız sizi tanımış oluruz

http://www.teamhondaturkey.com/forum/sizi_taniyalim

Yeni üyeliğini tamamlamış ve foruma girmiş üyelerimiz, "Sizi Tanıyalım" bülümünde lütfen kendinizi tanıtınız, forumda birbirlerini tanıyan üyeler arası sohbet ortamı yaratmak için bu kuralı harfiyyen yerine getirmeniz gerekmektedir, Bilginize...

KENDİNİZİ TANITMAK İÇİN TIKLAYINIZ
TeamHondaTurkey Yönetimi

Yeni Üye Tanıtım Bilgi Formu;

1.- Adınız, soyadınız:
2.- Yaşınız:
3.- Aracınız (Markası, modeli):
4.- Hobileriniz:
5.- Mesleğiniz:
6.- Siteyi nereden duydunuz:
7.- Kan Grubunuz:
8.- Burcunuz:
9.- Taraftarı olduğunuz takım:
10.-Yaşadıgı  şehir:

Tüm bilgileri eksiksiz doldurmanız sizi daha iyi
tanımamız açısından bizlere yardımcı olacaktır.

TeamHondaTurkey Yönetimi

ALINTIDIR

THEONE

« Yanıtla #6 : Ağustos 12, 2008, 11:18:56 ÖÖ »
İlgili bölümde tanıttım kendimi.

Eveeeet, gelelim konumuza, yukarıdaki linkte olanlardan hangisini tavsiye edersiniz? Veya başka bir tavsiye?

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #7 : Ağustos 12, 2008, 11:22:16 ÖÖ »
Sizin araçlar için sanırım aşağıdaki linkteki short ram ler var ayrıca şimdi Gökhan abi siteden bir abimiz (refleks) onun elinde tam kit var ..

Resmi budur.. kit dediğimiz budur cold air intake ..

Stok unda varmış .. kutu içi filtreler hakkında bilgim olmamakla birlikte kit gibi olacağını sanmıyorum.
« Son Düzenleme: Ağustos 12, 2008, 11:23:52 ÖÖ Gönderen: Mahir TÜRKMEN »

THEONE

« Yanıtla #8 : Ağustos 12, 2008, 11:24:49 ÖÖ »
Mesajınızda linki göremedim.
Ayrıca short ram nedir??

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #9 : Ağustos 12, 2008, 11:27:50 ÖÖ »
Short ram bu kit in kısa borulu olanı diyebiliriz .

bu bir link değil sitemizden refleks (gökhan) bu işle uğraşıyor ve site sponsoru ona sordum şimdi kendiside resmi attı.

Resimdeki sistem simota filtre dahil (iyi bir markadır bence pipercross v simota en iyisi KN biliyorum fakat fiyat 2 katına yakın) 270 ytl imiş.

By_BuGr4

« Yanıtla #10 : Ağustos 12, 2008, 12:36:53 ÖS »
Bende bir kaç bişy eklemek istiyorum.Modifiye olayına biraz yabancıyım demişsiniz.Bende CAİ'nin çalışma sistemi hakkında bilgi vermek isterim.Sakın bunu bir ukalalık şeklinde algılamayın "Modifiyeye yabancıyım" deyince bende bu fikre kapıldım. ;) Mahir abimin verdiği örnek CAİ yani (Cold Air İntake)'dir.Bunla beraber çalışma sistemi Cai, araç motorundan lastiğe kadar inen borudur, maksat dönerek lastiğin oluşturduğu sert ve soğuk havayı çekmektir.Yalnız bunla beraber Cai'nin kış aylarında kullanılması önerilmez çünkü filtre su çekebilir.Motor bloğunu elinizine alabilirsiniz :) Fakat bu Cai'nin short ram la değiştirilmesiyle ortadan kalkar.  
« Son Düzenleme: Ağustos 12, 2008, 12:38:25 ÖS Gönderen: By_BuGr4 »

THEONE

« Yanıtla #11 : Ağustos 12, 2008, 12:41:56 ÖS »

Bende bir kaç bişy eklemek istiyorum.Modifiye olayına biraz yabancıyım demişsiniz.Bende CAİ'nin çalışma sistemi hakkında bilgi vermek isterim.Sakın bunu bir ukalalık şeklinde algılamayın "Modifiyeye yabancıyım" deyince bende bu fikre kapıldım. ;) Mahir abimin verdiği örnek CAİ yani (Cold Air İntake)'dir.Bunla beraber çalışma sistemi Cai, araç motorundan lastiğe kadar inen borudur, maksat dönerek lastiğin oluşturduğu sert ve soğuk havayı çekmektir.Yalnız bunla beraber Cai'nin kış aylarında kullanılması önerilmez çünkü filtre su çekebilir.Motor bloğunu elinizine alabilirsiniz :) Fakat bu Cai'nin short ram la değiştirilmesiyle ortadan kalkar.  

Arkadaşım ne ukalalığı?? Bilakis teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için, çok sağolun.
Peki o zaman CAİ yerine short ram kullanırsam 4 mevsim kullanmamda bir sıkıntı olur mu?

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #12 : Ağustos 12, 2008, 01:06:31 ÖS »
Bence short ram yerine cai alın sökülüp short ram olarak kullanmak cok bir iş değil toplam on dk nızı alır ..

Yazın uzun kışın kısa devam edersiniz

ALG

• THT
« Yanıtla #14 : Ağustos 12, 2008, 05:24:07 ÖS »
kapalı kutu filtre al..açık filtre bu arabalarda verimli olmaz..satanlar şu beygir gelir bu beygir gelir der ama 120-130 beygir arabada tek açık filtreyle bi beygir gelmez..aracında filtre- komple eksoz ve yazılım üçleminde bişeyler alabilirsin..

bu arada bu linkede göz at istersen
http://www.teamhondaturkey.com/forum/teknik_bilgiler/hava_filtresi_ve_eksoz-t2622.0.html