Gönderen Konu: Folya yaptırma hakkında bilgisi olanlar...  (Okunma sayısı 4003 defa)

Vysl_Cskn

Folya yaptırma hakkında bilgisi olanlar...
« : Ocak 21, 2012, 10:06:51 ÖÖ »
Arkadaşlar, Aracımın ön Panjuruna Mat siyah folya yada Carbon çektircem, Fakat bi kaç yere sordum, Nikelajlı yer geri kalkar dediler, Sizlerinde bilgisini alim dedim ? Nasıl bi yöntem yapmalıyım sizce ?

supremum

Ynt: Folya yaptırma hakkında bilgisi olanlar...
« Yanıtla #1 : Ocak 21, 2012, 11:46:30 ÖÖ »
Folyolar gayet sağlam yapışıyor. Nikelaj zeminden kalkması için bir sebep göremiyorum. Bir kaç hafta önce ön panjurdaki nikelaj kısmı ben kendim kapladım. Kaç gündür yağmur su vs. hatta tazyikli oto yıkamaya rağmen herhangi bir olumsuzluk görmedim. Bence uğraşmak istememiş olabilirler. Paraya doymuş esnaf çok piyasada 1000 liraya araç kaplamak varken panjurla 50 liraya uğraşmak angarya gelebilir.

Vysl_Cskn

« Yanıtla #2 : Ocak 21, 2012, 11:52:04 ÖÖ »
Haklısın bu konuda bazıları uğraşmak istemez, Madem öyle bi Folyo kaplamayı denicem mat siyah, Olmadı Gider mugen panjur alırım  =) Bu arada teşekkür ederim..

supremum

« Yanıtla #3 : Ocak 21, 2012, 12:05:10 ÖS »
Ön panjurun fotoğrafı var mı? Eğer çok girintili çıkıntılı bişey değilse kendinde yapabilirsin. Biraz el işçiliği lazım hepsi o. Eğer panjuru çıkarmak söz konusu ise evde saç kurutma makinesi yardımı ile kusursuz işçilik çıkabilir.

Vysl_Cskn

« Yanıtla #4 : Ocak 21, 2012, 12:09:58 ÖS »
Evt şöyle verim sana  Link halinde, Bi bak bakalım yapılabilir mi sence ?

http://imageshack.us/photo/my-images/824/16102011175tonemapped.jpg/

supremum

« Yanıtla #5 : Ocak 21, 2012, 12:20:16 ÖS »
Krom kısım çıkarılırsa bence çok kolay yapılır. Sadece üst tarafın girintili yerlerinde biraz ısıtıp gerdirmek lazım.

Ben ön panjuru değiştirdiğimde krom kısım hoşuma gitmemişti. 20 liralık karbonfiber kaplama aldım. En az 4-5 panjur kaplar. Üstüne de plaka harflarini kaplar. :))
Aracın başında hiç ısıtmadan yaklaşık 20 dakikada bir maket bıçağı ve düzleme plastiği ile hallettim.

Vysl_Cskn

« Yanıtla #6 : Ocak 21, 2012, 12:45:30 ÖS »
Evet gayet güzel yapmışsın, Ellerine sağlık =) Neye artık iş başa düştü bende Bi mat siyah alıp Yapmayı denerim  =) Sağol bilgiler için..

ches

« Yanıtla #7 : Ocak 21, 2012, 12:47:39 ÖS »
Gerçekten çok iyi olmuş.. çok orjinal duruyor. hemen yapmak lazım :) ama küçükken en beceriksiz dersim iş teknikti :)

Vysl_Cskn

« Yanıtla #8 : Ocak 21, 2012, 12:49:08 ÖS »
Küçükken öyleymiş, Şimdi değildir umarım  =)

ches

« Yanıtla #9 : Ocak 21, 2012, 12:50:18 ÖS »
Valla iyi değilim , geçen sene civic sedan varken  arka stopların beyaz kısmını filmleyecektim. 3 metre film harcadım :):)

Vysl_Cskn

« Yanıtla #10 : Ocak 21, 2012, 12:52:41 ÖS »
Oooo =) Gerçekten durum vahimm =) :P

ches

« Yanıtla #11 : Ocak 21, 2012, 12:54:46 ÖS »
Aynen ya olsun yapacak birşey yok deneyeceğiz :) Bu arada Supremum bu bizim arka stopların arasında ki kırmızı kısmıda filmlemek istiyorum tam Type-R gibi ...

supremum

« Yanıtla #12 : Ocak 21, 2012, 01:03:48 ÖS »
İstanbul'da havalar güzelken bi bahar buluşması olsa birlikte halledilir aslında. O kadar mühim işler değil. Gören arkadaşların beğenilerini iletmesi yapmadan önceki kararsızlığımın gereksizliğini ortaya koyuyor aslında. Benim camlarda da film yok. Camları filmlerken arka kısmada film yaptırabilirim. Evde yazın güney cepheden gelen güneş rahatsız ettiği için balkon camlarına en koyu tonda film çekmiştim.:D Biraz kalmıştı onunla deneyebilirim aslında. Nasıl duracağı hakkında fikir verir. Olmazsa sökeriz. Bu işlerin en güzel yanı geri dönüşü olan işler olması.

ches

« Yanıtla #13 : Ocak 21, 2012, 01:57:24 ÖS »
Aynen ya cok iyi olur aslinda valla

bozdemir

« Yanıtla #14 : Ocak 21, 2012, 09:23:50 ÖS »

Normal şartlarda nikelaj üzerine yada stop üzerine yapılan folyolar çıkmaz kolay kolay. Fakat senin ön panju farklı tip olduğu için uygulanması zor olur gerçekten, en azından fotoğraflardan öyle görünüyor. Hatta bence ellemeyin böyle de şık duruyor. Folyo yapılırsa panjurun orası belli olmayabilir ve görüntüyü çirkinleştirebilir.. Uygulama yapmadan önce photoshop da bakmak lazım :)

Vysl_Cskn

« Yanıtla #15 : Ocak 21, 2012, 11:32:47 ÖS »
Photoshop Kullanmıyorum eğer aranızda varsa kullanan, Parmaklarına zahmet bi yapabilirse Çok iyi olur =)