Gönderen Konu: EGZOZ YARDIMM!!  (Okunma sayısı 5915 defa)

alkan

EGZOZ YARDIMM!!
« : Ağustos 26, 2009, 10:21:33 ÖÖ »
arkadaslar 2001 honda cıvıc 1.6 ies aracıma orta susturucu ıptali için egzozcuya gittım olmaz at arabası gıbı olur eger performasn ıstıyosan abart egzoz takalım sesde alırsın performansta dedi 80 tl imiş ne kadar dogru arkadaslar acıl yorumlarınızı beklıyorum

34GB4525

Ynt: EGZOZ YARDIMM!!
« Yanıtla #1 : Ağustos 26, 2009, 11:56:30 ÖÖ »
Ben orta susturucuyu yeni taktırdım orj eksoz vardı sonunda gıcık bi zırıltı yapıyordu dediği doğru orta susturucuyu iptal edeceksen sonunada bi abart eksoz sart ama 80 tl lik eksozdan öyle aman aman bi ses bekleme

alkan

« Yanıtla #2 : Ağustos 26, 2009, 01:32:13 ÖS »
yok egzozcu dio orta susturucu fılan kalsın sadece sona abart egzoz takalım performans al dio

34GB4525

« Yanıtla #3 : Ağustos 26, 2009, 01:42:56 ÖS »
yok yaa ne performası alacakmışsın inceden bi ses alırsın o kadar performans istiyorsan headers kopmle kat iptali susturucu iptali düz 51 yada 60 mm boru ve son susturucu yaptıracaksın ;)

pashatorunu

« Yanıtla #4 : Ağustos 28, 2009, 11:16:30 ÖÖ »
güzel performans için kesinlikle katalizör iptali şart otto egzos sistemi tavsiye ederim hem fiyat olarak seni fazla yormaz hem performans hemde çok baba bi ses alırsın ;) tabi polislerle de aran bozulacaktır bunuda unutma :D

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #5 : Ağustos 28, 2009, 11:20:55 ÖÖ »
Sadece Egzost takmakla performans alıcakmıs ölemi ne alakaymıs arac hala gaz cıkısını sıkıntılı yapıyor .Senin dediğin orta susturucu iptalindede seste artış olacagını ama perf. etkilemez diye düşünüyorum ..

Arkadaşın dediği gibi en basiti kat iptali dediğimiz olay sadece bunu yaptırabilirsin ama bence madem yaptırıosan 51 mm düz boru kat iptali ses icin aralara tüp koyabiliyorlar cok cıkmasın diye veya koymayabilirsinde ve son olarakta egzost ..

Yani ; 51 mm düz boru + Kat iptali (istersen araya tüp ) ve son susturucu Egzost olması gereken işlem ..
« Son Düzenleme: Ağustos 28, 2009, 11:22:16 ÖÖ Gönderen: Mahir TÜRKMEN »

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #6 : Ağustos 28, 2009, 11:24:05 ÖÖ »
yok yaa ne performası alacakmışsın inceden bi ses alırsın o kadar performans istiyorsan headers kopmle kat iptali susturucu iptali düz 51 yada 60 mm boru ve son susturucu yaptıracaksın ;)
performans yanında beygir bile doğar beygirin adıda hıdır olsun  =)

pashatorunu

« Yanıtla #7 : Ağustos 29, 2009, 11:51:40 ÖÖ »
bide hava filtre kiti performansına azda olsa katkı sağlayacaktır ( cai) kit en çok tavsiye edilen modellerdir ;)

alkan

« Yanıtla #8 : Ağustos 29, 2009, 12:17:16 ÖS »
siz bana yapılacakları tam olarak yazın performans almam için egzozcu ya veriyim ama detaylı yazın bıraz bende pek anlamam egzozcuya anlatamam yanlıs bısey yapar (arabada kat ıptalı var yerinede susturucu koydu heralde)
« Son Düzenleme: Ağustos 29, 2009, 12:18:51 ÖS Gönderen: alkan »

mr.cih@NS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ağustos 29, 2009, 12:34:42 ÖS »
arkadaslar madem konu acılmıs bende arada sorıyım egsozdan anlarım ne nasıl olur bılırımde tecrube her zmn farklıdır. 1.4is ek kasa ıcın sadece son susturucu takarak ses almak ıstıyorum. performansla ısım olur ama 1.4le ugrasılmaz 3-5 hp alıncak diye amacım dıp gazde ve 4500-5000 den sonra ses vermesi. ses olarakta oyle boguk veya kaba bır ses ıstemıorum sahınlerı oyle yapıyorlar. ıstedıgım hondyaa yakısan genellıkle type-r duymaya alıstıgımız kulakları tırmalayan ses :D hangı marka onerırsınız oyle abartı paralar olmayacak pıyasa malına yakın fıyatta...

''alkan'' kusura bakma arada yazdım ama bende faydalanıyım dedım senin soruna gelıncede eger bu ıse para ayırdıysan ılk once headrs takarsın (350TL) civarıdır sonra katalıtık konvektor(kat iptali) cıkartırsın orta susturcuyuda yerıne 60mm duz boru cekersın 51 mm 1.6 ıcın az gelebılır gaz cıkısını engeller. sonunada son susturucu takarsın bnm tercıgım buyuk kazan kesık ve yanık uclu susturucular ama hangısınden daha ii istedigim sesi alırım bunu bılemıorum. fıkırlere acıgım

umutcan

« Yanıtla #10 : Ağustos 30, 2009, 09:04:45 ÖÖ »
Selamlar

2000 model 1.4is sahibiyim. Kendi aracımda yapılan işlemleri anlatayım.

Katalitik konvektör dahil orjinal egzost donanımı komple iptal edildi. Manifolttan sonra ilk adım olarak "spiral" sonrasında orta susturucuya kadar 51mm boru kullandık.  Orta susturucu olarak içten sıkıştırmalı yani içine baktığınızda "*" şeklini görebileceğiniz orjinaline göre biraz daha uzun bir susturucu kullandık. Orta susturucudan son susturucuya kadar yine 51mm boru ve son sosturucu olarak geniş kazanlı ve silencer'lı egzost kullandık. Genelde silencer'ı kullanmıyorum ama uzun yolda o kadar ses çekilmiyor açıkcası, yani bu gibi durumlarda kullanılabilir ancak bu parçanın egzost çıkış çapını ani daralttığını düşünürsek zaten küçük hacimli bir motorda sıkıştırmaya ve dolayısıyla fazla yıpranmaya neden olabilir.

Aslına bakılırsa 1.4 motor hacmine sahip olan bir araçta performanstan bahsetmek için 51mm boru seçimi hatalı oldu sanırım ancak ses konusuna gelirsek beni tatmin ediyor diyebilirim. Yanından geçtiğim alarmlı araçlar isyan ediyorlar öyle anlatayım :)

Saygılar

Umut Can ÖKSÜZ