Gönderen Konu: EGR valfi ne ola ki? İptal edilirse ne olur?  (Okunma sayısı 6552 defa)

drmoz

EGR valfi ne ola ki? İptal edilirse ne olur?
« : Eylül 23, 2011, 08:33:47 ÖS »
Selamlar,
Bu konu ile ilgili forumda yaptığım aramaların sonucunda 2 yıl önce tartışıldığını gördüm ancak bir çözüme ulaşmamış.
Anladığım kadarı ile EGR sistemi eksoz gazının bir bölümünü belirli devir aralıklarında tekrar emme manifolduna vererek emisyon değerlerini iyileştirmeye yarıyor. (benim anladığım şey)
EGR valfinin emisyon değerlerini iyileştirmekten başka bir görevi var mıdır? Sıcak egzos gazını tekrar emme manşfolduna vermek ne kadar mantıklıdır?
Araçlarımızda EGR iptali yapılabilir mi?
İptal edilirse artıları eksileri ne olur?
Muayeneden geçer mi?
Yoksa belirli aralıklarda temizlemek yeterli mi?
bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum

goldbergbrk

Ynt: EGR valfi ne ola ki? İptal edilirse ne olur?
« Yanıtla #1 : Eylül 24, 2011, 02:11:23 ÖS »
opelim varken aklımda kalanlar iptalinde yakıtta az birşey artma olduğunu söylemişlerdi temizleyip iyice kullanmak daha iyi demişlerdi mekanik olarak değilde elektriksel olarak iptal edilebiliyormuş geri dönüşümü daha kolay olması açısından böyle bir yolda izlenebilir ..

drmoz

« Yanıtla #2 : Eylül 24, 2011, 02:42:29 ÖS »
teşekkürler bilgi için.
FD6 kasalar için bu işlemi yapan var mı?

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #3 : Eylül 24, 2011, 08:24:22 ÖS »
FD6 kasa için net bir yorum yapamayacağım ama genel olarak şunları özetleyebilirim;

mekanik olarakda iptal edilmesi mümkün fakat elektriksel olarak sistemi iptal etmek daha basit ve maliyet açısından düşüktür.

emisyon oranı artsa bile egzoz muayenesinde hiç bir probleme sebep olmaz, ki bir çok dizel motorlu ticari araçlarda (örn:Transit) bu işlemler piyasada oldukça sık yapılıyor.

yakıt tüketiminin çok az bir miktar azalması gerekmekte, egr aktif iken; yanan hava/yakıt karışımı sonucu çıkan yüksek sıcaklıktaki egzoz gazını (oksijen miktarı düşük) tekrar silindirlere alarak temiz hava/yakıt ile birlikte yakmak bir miktar yanmayı zorlaştırmaktadır.

belirli periyodlarla temizlemekte faydalı olacaktır yanlız bu işlem için kullanıcı kitaplarında bir süre veya km aralığı belirtilmemiş (ya da ben göremedim), yakıtınızı belirli ve güvenli yerlerden alıyorsanız 100K km ve üzerinde bu işlemi yapmak daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

Saygılar.

drmoz

« Yanıtla #4 : Eylül 25, 2011, 01:02:37 ÖS »
cevap için teşekkürler.

bbaris

« Yanıtla #5 : Ekim 12, 2011, 12:20:39 ÖS »
arkadaşlar vte2 lerde egr valfi nerede  kendimiz söküp temizleyebilirmiyiz bunu.