Gönderen Konu: Econ Ne işe yarıyor öğrenmek isteyen gelsin Video  (Okunma sayısı 3358 defa)

Blueİce

Econ Ne işe yarıyor öğrenmek isteyen gelsin Video
« : Ağustos 21, 2014, 05:53:05 ÖS »
Arkadaşlar Civic lerdeki Econ tuşu ile ilgili bilen bilmeyen bir sürü kişinin yorumlarını okudum ancak net bir bilgi sahibi olamadığım için benim gibi yeni alanlar almış olanlar ve alacak olanlara bilgi vermesi açısından bu videoyu paylaşıyorum. araçtaki klima kullanımı motor yakıt sarfıyatı gibi verileri içeren video dur
Umarım işinize yarar . (türkçe bulamadım ingilizce bilenler lütfen çevirsinler)

http://vimeo.com/76593549

bombom41

Ynt: Econ Ne işe yarıyor öğrenmek isteyen gelsin Video
« Yanıtla #1 : Ağustos 21, 2014, 08:27:16 ÖS »
valla bende econ a basınca araç daha bi şaha kalkıyo sanki :)

teachers71

Ynt:
« Yanıtla #2 : Ağustos 21, 2014, 11:28:20 ÖS »
Bugün sabah otoyolda econ butonunun çalışma sistemini birkez daha öyle bir anladımki. Sizede  anlatayım.bu mevzu gereksiz uzamasın.
 Otoyolda hızımı 65-70 lere düşürdüm.hızsabitleyici aktif edip 110 a kilitledim. Econ butonu açıktı. Araç 65ten yavaş yavaş nerdeyse birer ikişer km ile hızlanarak 110 a çıktı. Nerdeyse renk göstergesi hiç mavi olmadı. Tabiiki 110 a çıkması oldukça zaman aldı. Ardından econu kapatıp tekrar 65 lere düştüm. Yine hız sabitleyiciyi aktif edio 110 a kilitledim. Olay çok farklı idi. 5er 10ar km atlayarak (1 yada 2 alt vitese attı hemen) çok seri şekilde araç kısa süre içinde 110 a çıkıverdi. Gösterge ışığı tabiiki bu sürede sürekli maviydi. Araç lpg li. Hani bazı servisler econ tuşu lpg li araçlarda işe yaramıyor diyorlardı ya. İşe yaradığı burdan belli. Elbette benzinde yaptığı tasarruf kadar lpg de yapmıyor olabilir. Ama buton kesinlikle aracın sürüş karekteristiğini değiştiriyor. Bir deneme yapabilirsiniz. Econu kapatın, Klimayı son hızda çalıştırın. econu açın. Anında klima fanı 1-2 çizgi düşüyor.
Not: 1- eğer kalabalık bi uzunyolda sollamaya ihtiyaç duyuyorsanız kesinlikle uzun yolda econu çalıştırmayın. Sollamalarda araç çok cansızlaşıyor.
2- Ben zaten aracı üzmeden gaz pedalının altında diş macunu varmış gibi basıyorum diyorsanız econu unutun. Econun yapacağı tasarrufu sizde yaparsınız.econun yaptığı şey tam anlamıyla bu. Sadece Klima sistemini biraz yavaşlatarak yapacağı %1-2 tasarruf için değmez.
Saygılarımla.

seckins33

« Yanıtla #3 : Ağustos 23, 2014, 10:36:08 ÖÖ »
Bugün sabah otoyolda econ butonunun çalışma sistemini birkez daha öyle bir anladımki. Sizede  anlatayım.bu mevzu gereksiz uzamasın.
 Otoyolda hızımı 65-70 lere düşürdüm.hızsabitleyici aktif edip 110 a kilitledim. Econ butonu açıktı. Araç 65ten yavaş yavaş nerdeyse birer ikişer km ile hızlanarak 110 a çıktı. Nerdeyse renk göstergesi hiç mavi olmadı. Tabiiki 110 a çıkması oldukça zaman aldı. Ardından econu kapatıp tekrar 65 lere düştüm. Yine hız sabitleyiciyi aktif edio 110 a kilitledim. Olay çok farklı idi. 5er 10ar km atlayarak (1 yada 2 alt vitese attı hemen) çok seri şekilde araç kısa süre içinde 110 a çıkıverdi. Gösterge ışığı tabiiki bu sürede sürekli maviydi. Araç lpg li. Hani bazı servisler econ tuşu lpg li araçlarda işe yaramıyor diyorlardı ya. İşe yaradığı burdan belli. Elbette benzinde yaptığı tasarruf kadar lpg de yapmıyor olabilir. Ama buton kesinlikle aracın sürüş karekteristiğini değiştiriyor. Bir deneme yapabilirsiniz. Econu kapatın, Klimayı son hızda çalıştırın. econu açın. Anında klima fanı 1-2 çizgi düşüyor.
Not: 1- eğer kalabalık bi uzunyolda sollamaya ihtiyaç duyuyorsanız kesinlikle uzun yolda econu çalıştırmayın. Sollamalarda araç çok cansızlaşıyor.
2- Ben zaten aracı üzmeden gaz pedalının altında diş macunu varmış gibi basıyorum diyorsanız econu unutun. Econun yapacağı tasarrufu sizde yaparsınız.econun yaptığı şey tam anlamıyla bu. Sadece Klima sistemini biraz yavaşlatarak yapacağı %1-2 tasarruf için değmez.

Deneme fırsatım olmadı ama senin söylediğine göre aracın karakteristiği değişiyor.Bu durumda aracın benzinli veya lpg'li olması bir şey değiştirmez.Lpg'de işe yaramıyor diyen servisler, emin ol senin gibi test etmemiştir.Hiç sevmem böyle düz mantık ustaları..
Saygılarımla.

kacaman

« Yanıtla #4 : Ağustos 23, 2014, 06:49:13 ÖS »
sollama esnasında ve araç bir de yüklü ise durum sıkıntı o zaman, klima açık, lpg ve rampa çıkmayı da eklersek olumsuz

araf07

« Yanıtla #5 : Ağustos 24, 2014, 03:52:02 ÖÖ »
cc de hızı düşürüp tekrar hızlanmada benim araç (FD6) dip gaz yapmışçasına hızlanıyor. Arkadaşta ASX var onda farkettim cc de yavaş yavaş hızlanıyor. Çok hoşuma gitmişti. Tabi onun aracında bu fonksiyon için herhangi bir tuş olmadığı için gaza basınca normal seyrinde hızlanıyor. Sollamalarda sıkıntı olmuyor. Sanırım sadece cc de böyle çalışıyor.