Gönderen Konu: Deri döşemeler hakkında  (Okunma sayısı 1010 defa)

concrete

  • İleti: 47
    • AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
Deri döşemeler hakkında
« : Eylül 23, 2011, 01:27:26 ÖÖ »
(www.otosanayiler.com dan alıntıdır.)

http://otosanayiler.com/pratik-bilgiler.html

Deri döşeme suni veya hakiki dana derilerinden otomobilin orjinallerine sadık kalarak yapılan bir kaplama sistemidir.

Kullanılan deri çeşitleri Montana, Bufallo, Nappa, Dekota ve Suni deridir.

Bufallo günümüz araçlarinda pek kullanilan bir deri degildir.Bu deri genelde Bentley ,Rolls-Royce tarzi araçlarda kullanilmistir.

Montana ya gelince günümüzde ve günümüze kadar BMW , MERCEDES-BENZ , AUDI bu deriyi tercih etmis ve halen etmektedirler.

Dekota doku dizayni deriyi Bmw son zamanlarda kullanmaktadir.

Nappa doku dizayni deriyi Audi bazi modellerinde kullanmaktadir.

Genelde bu derilerin Bufallo hariç sadece deri kaliteleri ayni olup, doku dizayni farklari vardir. Hepsi otomobil için islenmis, sürtünmeye dayanikli buhar ve terletme testleri olan derilerdir.

Araçlarin orjinal deri döseme modellerine sadık kalınmasına , yine orjinal dösemelerde oldugu gibi deri deriye sürtünen kisimlarda gicirti engellemek için özel kumaslar , sürtünme ve darbe alacak koltuk sirt arkalari ve yan dis yanak kisimlarinda alman suni derleri kullanılmasına dikkat edilmelidir. Bu orjinal modellerindede bire bir aynidir.
Koku problemi olan ve sürtünmede çok çabuk yipranan deri kullanılmamasına ayrıca dikkat edilmelidir.

Alev laminasyon teknolojisi kumaşlarda atkı ve çözgü iplerini birbirine yapıştırmak suretiyle yıpranma ve şekil bozulmalarını engeller ve kumaşın ömrünü uzatır. Emitasyon derilere ise hem yumuşaklık katar hemde dik durmalarını sağlar. 2mm den 1.5 cm e kadar kalınlıkta özel süngerle besleme imkanı sağlayan bu teknoloji aynı zamanda 30 dereceye kadar kumaş veya derinin yıkanmasına olanak sağlar.
Alev laminasyon makinası önce özel süngeri eriterek kumaşın içine nufuz edip yapışmasını sağlar ve aynı işlerm süngerin diğer yüzüne uygulanarak bez, astar, keçe ve benzeri metaryalleri süngerle birleştirip yapıştırma laminasyondan farklı olarak zamanla bırakma ve sarkma yapmaz. Kumaş ve derideki deformasyonu en alt seviyeye düşürür.