Gönderen Konu: conta yakma yardım.  (Okunma sayısı 18112 defa)

civicci35

conta yakma yardım.
« : Şubat 16, 2010, 03:42:57 ÖS »
arkadaşlar merhaba geçen hafta 2003 model cıvıc aldım ancak bugün lpg.nin geç devreye girmesi sorunuyla ustaya gittiğimde şok oldum.Lpg ustası aracın su devirdaiminde problem olduğunu söyledi ve aracın su eksilttiğini bunun nedeninde motor kapağının açılması ile ortaya çıkacağını motor kapağını açtıldığında muhtemelen conta yakması silindir kapağı yada motor bloğunun aşırı ısıdan eğilmesi gibi sorunlar olabileceğini söyledi bunlarda biraz maliyetli olduğunu biliyorum.aracı ustama götürdüm oradada benzer şeyleri söylediler ancak biraz daha kullanın su eksiltmesine bakalım dediler klimayı açtılar hararet yükselmedi lpg müşüründen olabilir dedi.kafam iyice karıştı.eski sahibini aradım hararet sorunu yaşamadığını söylüyor.Öğrenmek istediğim şunlar:
1)yetkili servise aracı götürsem motora bağlanan cihaz ile net sorunu tanımlayabilirlermi.?
2)motor kapağı açıldığı takdirde yeniden sorun çıkarırmı yani conta yada motor kapağı değişimi kesin çözümmüdür.?
3)yada başka neden olabilir bu gibi sorunlar bilgisi olan arkadaşalrın yardımlarının bekliyorum.

sydney

Ynt: conta yakma yardım.
« Yanıtla #1 : Şubat 16, 2010, 04:02:07 ÖS »
maalesef lpg de bole rıskler sorunlar olablıyor,
oncelıkle aracı bu sekılde kullanmaya dewam etmeyın,
cok daha buyuk sorunlar olabılır,

tahmınım lpg sensoru veya regulatörden oluyor sorun,
yanı aractan termostatdan degıl sorun,
radyatör suyuna cakmak tutarsanız bellı olur,
o zaman yedek su devreye gırmıyor,
sız arac calısıtırıp devır daıme bı bakın eger radyatör den gıden su sıcak ama yedek su borusu soguk ıse,
o zaman fanlar da calısmıyor ve hararet yukselıyor,

size tavsıyem once sorunun ne oldugunu kesın tespıt edın,
yoksa yenıden tekrar eder olay,
eger sedece conta ıse 200 e yırtarsın,
eger cokta takım ıse masraf artar,
guvendıgın bu ıslerden anlayan ustaya hondacıya gotur aracı,
hangı sehırde ısenız forumdan bulabılırısınız,

yalçınn

« Yanıtla #2 : Şubat 16, 2010, 05:16:04 ÖS »
arkadaşlar merhaba geçen hafta 2003 model cıvıc aldım ancak bugün lpg.nin geç devreye girmesi sorunuyla ustaya gittiğimde şok oldum.Lpg ustası aracın su devirdaiminde problem olduğunu söyledi ve aracın su eksilttiğini bunun nedeninde motor kapağının açılması ile ortaya çıkacağını motor kapağını açtıldığında muhtemelen conta yakması silindir kapağı yada motor bloğunun aşırı ısıdan eğilmesi gibi sorunlar olabileceğini söyledi bunlarda biraz maliyetli olduğunu biliyorum.aracı ustama götürdüm oradada benzer şeyleri söylediler ancak biraz daha kullanın su eksiltmesine bakalım dediler klimayı açtılar hararet yükselmedi lpg müşüründen olabilir dedi.kafam iyice karıştı.eski sahibini aradım hararet sorunu yaşamadığını söylüyor.Öğrenmek istediğim şunlar:
1)yetkili servise aracı götürsem motora bağlanan cihaz ile net sorunu tanımlayabilirlermi.?
2)motor kapağı açıldığı takdirde yeniden sorun çıkarırmı yani conta yada motor kapağı değişimi kesin çözümmüdür.?
3)yada başka neden olabilir bu gibi sorunlar bilgisi olan arkadaşalrın yardımlarının bekliyorum.

bana yakınsanız sorununuz için sağlam bir usta tavsiye edebilirim...Konya....

civicci35

« Yanıtla #3 : Şubat 16, 2010, 05:19:39 ÖS »
lpg ustası lpg kitinde sorun yok dedi.başka bir lpg.cide aracın su tesisatını kontrol etmek gerektiğini borulardaki bir hasarın buna neden olabileceğini söyledi.Aracın eski sahibi yaklaşık son 2aydır lpg.nin geç devreye girdiğini bunu sorun olarak görmediğini öyle kullandığını ancak kesinlikle hararet yapmadığını söylüyor.radyatör suyuna çakmak tutarsak ne olması gerekiyor burayı biraz açarsanız sevinirim.Fan müşürü olabilirmi diye düşündüm ama ozamanda sürekli hararette olması lazım.Bugünde izmirden Aydın'a gitmem gerekirdi korkudan gidemedim.olmadı yarın yetkili servise gidicez.

sız arac calısıtırıp devır daıme bı bakın eger radyatör den gıden su sıcak ama yedek su borusu soguk ıse,

civicci35

« Yanıtla #4 : Şubat 16, 2010, 05:21:15 ÖS »
doatum izmirdeyim malesef

bana yakınsanız sorununuz için sağlam bir usta tavsiye edebilirim...Konya....

sydney

« Yanıtla #5 : Şubat 16, 2010, 06:46:18 ÖS »
kardes izmirdeysen forumdan bi arastir cok bilgili arkadaslar war,
gecmis konulara bak veya arattir konuyu,
soyle bazen lpg de gaz suya karisabiliyor,
o zaman sanirim sensor tam algilayamiyor,
ben isin uzmani degilim yanlis bili vermeyeyim,
ama servis isi pahaliya patlayabilir,

civicci35

« Yanıtla #6 : Şubat 20, 2010, 11:54:47 ÖÖ »
aracımı yetkili servise götürdüm lpg tesisatını incelediler yanlış montaj olduğu tespitinde bulundular.ltesisatın doğru şeklide taklımadan net cevap veremeyiz dediler lpg tesisatının yeniden doğru bir şekilde bağlattırdım.servis biraz daha kullanın bakalım su kaybı olacakmı dediler.eğer su kaybı devam ederse conta yakmış olabilir dediler.Çevremdekiler dua et sadece conta olsun diyorlarPeki conta yakmamışsam şuan aracın durumu nedir termostat yada radyatördemi sorun vardır anlamdım.diğer ustalar kesinlikle kullanma yoksa motor kapağına ağır hasar verir dediler şaşırdım kaldım arac kapının önünde yatıyor öylece bakıyorum.araçtan soğudum doğrusu.conta yakmamışsam ne kadar masrafım çıkar bilermiyorum.kimse bir fiyat vermiyor.çıldırcam

bozbeyi

« Yanıtla #7 : Şubat 28, 2010, 11:49:51 ÖÖ »
 conta yakmış isen zaten aracın kısa sürede hararet yapacaktır sen harereti kontrollü bi şekilde kullan aracını ayrıca o kadar korkmana gerek yok conta yakan aracta bile motor yagın beyazlar bor yagı gibi olur su aldığından, zannediyorum  sende öyle bi sorun yok.

ÖZGÜR40

« Yanıtla #8 : Ağustos 05, 2013, 06:33:08 ÖS »
sorunlar hep aynı..araba şuan sanayide,conta yüksek ısıdan dolayı çok azda olsa zedelenmiş,tahminen yüksek ısı ve kaçak suyu buharlaştırıyor eksiltme yapıyor,uzun yolda yapıyor ve fanlar çalışmıyor,ani hararet ve Honda gibi bir arabada hemen "conta yandı"muhabbeti..tuhaf..

ÖZGÜR40

« Yanıtla #9 : Ağustos 05, 2013, 06:34:32 ÖS »
avrupa araçlara bakan bir tamirciye bıraktım arabayı 2005 civic,conta takacak,650-700 tl gb çıkar dedi

cagatay54

« Yanıtla #10 : Ağustos 05, 2013, 07:08:25 ÖS »
conta 700 lirayamı çıkıyor.biraz fazla hatta 2 katı fiyat.

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #11 : Ağustos 05, 2013, 09:26:29 ÖS »
geçmiş olsun kardeşim inşallah sorunun en kısa zamanda çözülür.

münzevi

• Co-Admin
« Yanıtla #12 : Mayıs 10, 2014, 12:32:17 ÖS »
S.a. arkadaşlar,

Yine yeni konu açmak yerine eski bir konudan devam ediyorum.

Dünkü radyatör teşhisinden sonra akşam yeniden gittiğim sanayide bu sefer conta yanmış teşhisi konuldu aracıma. Bu teşhisin görünür sebepleri:
1- Egsozdan çıkan aşırı beyaz duman. Aşırı derken kamyon gibi  diyebilirim, hatta ustanın biri yazın belediyeye çalışabilirsin, sinek ilaçlama aracı olarak diye espri bile yaptı yani o derece. :) Bu durum herhalde pistonların su aldığına delil oluyormuş.
2- İlk çalıştırmada 30-45 sürebilen düzensiz çalışma.
3- Radyatör antifirizinin kaynar halde olması (hararet orta seviyede iken).

Şimdi zaten conta değişecek bile olsa bulunduğum yerdeki ustalar motor açılan işlemlerde kapıyı 500'den açıyorlar. Ben de dedim zaten bu fiyata contayı yetkili serviste de değiştiririm ve yetkili servisteki baş ustayı aradım. Kalp rahatsızlığı olan bir adam olsaydım kalpten giderdim herhalde. :) Conta değişecek diye aradığım usta indi bloklara hatta motor öldüyse faturalı sıfır motor filan gerekir bile dedi. :) Herhalde arabayı görünce bunu bırak üstteki plazadan sıfır araç verelim sana diyecek. :)

Neyse ben de atladım geldim servise arabayı bıraktım ve ustaya da tembihledim kapaktan aşağı inmek yok. :) Eğer kapağın taşlanması gerekirse bunu da tanıyıp güvendiğim bir rektifiye ustasına kendim yaptıracağım.

Bu aşamada tecrübeli arkadaşların tavsiyelerine açığım.

esser

« Yanıtla #13 : Mayıs 10, 2014, 03:43:48 ÖS »
avrupa araçlara bakan bir tamirciye bıraktım arabayı 2005 civic,conta takacak,650-700 tl gb çıkar dedi
bi daha conta yakmasın o araba benim başıma geldi bi önceki arabada öle ucuza halledem dedim 2 hafta geçmeden üst kapagı çatlattım..
« Son Düzenleme: Mayıs 10, 2014, 03:44:22 ÖS Gönderen: esser »

münzevi

• Co-Admin
« Yanıtla #14 : Mayıs 18, 2014, 12:45:00 ÖS »
Güncelleme yapayım,

Servise gitmeden önce yaptığım telefon görüşmesinde conta değişimi için söylenen işçilik ücreti 300 tl civarı iken motor açılıp da ekspertiz raporu çıkınca sadece işçilik için istenen ücret 10 birim yani 1032 tl oldu. Telefonda bana 300 tl diyen servis baş ustası hiç ilgilenmiyordu bile, servis görevlisine vermiş ekspertiz raporunu başka araca bakıyordu. Ben de aldım raporu gittim ustanın yanına, dedim usta bu ne? O da biraz bilgisayarda servis sisteminin yüklü olduğu programı biraz kurcaladı sonra yine geldik servis görevlisinin yanına. Usta görevliye birşeyler yap dedi, servis görevlisi 800 olur dedi, ben tabii isyanlardayım, sonra 700 oldu, ben itiraza devam edince usta rest çekti istersen toplayayım motorunu al git dedi ve odadan çıktı. Şimdi açılmış motor, sadece açma-kapamaya bile dünya para isterler düşüncesiyle servis görevlisi ile pazarlığa devam ettim ve sonunda işçiliği 500 liraya kadar indirdim (50 de kapak taşlama için rektifiyeciye 550).
      Parçaları da kendim dışarıdan aldım, conta takımı-yağ-antifiriz filan parçalar da 300 tuttu ve toplamda 850 liraya mal olmuş oldu conta değişimi. Biraz tuzlu oldu sanırım ama buralarda sanayide bile 500-600 civarı conta değişimi için istenen para. Adam gibi bir usta bulsak şu yetkili servise bir daha adımımı atmam ama işte hala daha bulamadık böyle bir usta.

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #15 : Mayıs 18, 2014, 01:06:19 ÖS »
Güncelleme yapayım,

Servise gitmeden önce yaptığım telefon görüşmesinde conta değişimi için söylenen işçilik ücreti 300 tl civarı iken motor açılıp da ekspertiz raporu çıkınca sadece işçilik için istenen ücret 10 birim yani 1032 tl oldu. Telefonda bana 300 tl diyen servis baş ustası hiç ilgilenmiyordu bile, servis görevlisine vermiş ekspertiz raporunu başka araca bakıyordu. Ben de aldım raporu gittim ustanın yanına, dedim usta bu ne? O da biraz bilgisayarda servis sisteminin yüklü olduğu programı biraz kurcaladı sonra yine geldik servis görevlisinin yanına. Usta görevliye birşeyler yap dedi, servis görevlisi 800 olur dedi, ben tabii isyanlardayım, sonra 700 oldu, ben itiraza devam edince usta rest çekti istersen toplayayım motorunu al git dedi ve odadan çıktı. Şimdi açılmış motor, sadece açma-kapamaya bile dünya para isterler düşüncesiyle servis görevlisi ile pazarlığa devam ettim ve sonunda işçiliği 500 liraya kadar indirdim (50 de kapak taşlama için rektifiyeciye 550).
      Parçaları da kendim dışarıdan aldım, conta takımı-yağ-antifiriz filan parçalar da 300 tuttu ve toplamda 850 liraya mal olmuş oldu conta değişimi. Biraz tuzlu oldu sanırım ama buralarda sanayide bile 500-600 civarı conta değişimi için istenen para. Adam gibi bir usta bulsak şu yetkili servise bir daha adımımı atmam ama işte hala daha bulamadık böyle bir usta.

Çok geçmiş olsun.. güle güle kullanın.

esser

« Yanıtla #16 : Mayıs 20, 2014, 06:22:55 ÖS »
geçmiş olsun buralar dediğin neresi dostum
« Son Düzenleme: Mayıs 20, 2014, 06:23:35 ÖS Gönderen: esser »

münzevi

• Co-Admin
« Yanıtla #17 : Mayıs 21, 2014, 12:34:20 ÖS »
geçmiş olsun buralar dediğin neresi dostum

Rize-Trabzon.