Gönderen Konu: Cold Air Kit takarsak yakıt sarfiyatı ne olur?  (Okunma sayısı 11414 defa)

angel eyes

• Ziyaretçi
Cold Air Kit takarsak yakıt sarfiyatı ne olur?
« : Ocak 20, 2009, 01:25:39 ÖS »
arkadaşlar ben 2003 vtec aracıma cold air kit takmayı düşünüyorum. bu kitler satış yapan sitelerde yakıt sarfiyatını azaltır diye belirtiliyor. daha fazla soğuk hava girişi yanma verimini artıracağı için performans artar, ancak yakıt sarfiyatında artış olur mu tam kestiremiyorum. bana artmaz gibi geliyor ama önerilerinizi almak isterim. ayrıca aracım otomatik. bu araçlarda bir sorun olmaz değil mi? ben zaman zaman yüksek devire çıkıyorum zaten. ani hızlanmalarda ekstra etkisi olurmu?

Mahir TÜRKMEN

Ynt: Cold Air Kit takarsak yakıt sarfiyatı ne olur?
« Yanıtla #1 : Ocak 20, 2009, 05:05:11 ÖS »
Abartılacak bir fark yok benim fikrim bu normalde nasıl basarken yakıo basmazsan yakmıosa gene aynı şey olsun arasında 5 6 ykr fark.. Sesi duycam diyip yüklenirsen ibredeki hareketlenmeyi farkedersin basmaz sakin kullanırsan aynı sarfiyatla devam edersin..

angel eyes

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 21, 2009, 10:06:08 ÖÖ »
Anladım teşekkürler. Ayrıca yağışlı havalarda bunu kullanmada sorun oluyormu?

mturk78

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ocak 21, 2009, 10:22:40 ÖÖ »
Benim araçta Aem Cai var.Sağanak yağışlardada kullandım bir problem olmadı.Tabi tampona kadar su birikintisinden geçmessen :) Birde bende By-pass diye bir parça var motora su gitmesini engelliyor.

angel eyes

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 21, 2009, 10:42:55 ÖÖ »
okuduğum bir yorumdan dolayı merak ettim bunu. sonuçta motora zarar gelmesini istemiyorum. zaten o kadar soya girmem.:) arabada ilk değişikliğim bu olacak zaten.

mturk78

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ocak 21, 2009, 10:45:16 ÖÖ »
Tavsiye ederim.O sesin zevki bir başka ;)

önder

« Yanıtla #6 : Ocak 21, 2009, 11:29:34 ÖÖ »

Benim araçta Aem Cai var.Sağanak yağışlardada kullandım bir problem olmadı.Tabi tampona kadar su birikintisinden geçmessen :) Birde bende By-pass diye bir parça var motora su gitmesini engelliyor.

Bu By-pas denen şey nedir, nasıl bir sistemdir açıklayabilirmisin..?

mturk78

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 21, 2009, 11:32:45 ÖÖ »
By-Pass hava filtresindeki iki borunun arasına takılıyor.Borunun içinden geçen su ilk önce bu by-pass daki süngere takılıp emildiği için motora kadar gitmiyor.
hatta dur birde onun fotosunu ekleyeyim anlaşılır olsun

mturk78

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ocak 21, 2009, 11:38:46 ÖÖ »

Bu parça

angel eyes

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ocak 21, 2009, 11:54:39 ÖÖ »
peki bu sünger güvenli mi? yani kopma vs. olup boru içerisinde ilerlemesin? bu kitin orjinalinde var mı?

mturk78

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ocak 21, 2009, 11:58:49 ÖÖ »
Bu süngerin içi metal kaplı.Yani süzgeç gibi bir malzeme var.Borunun içinden gitmesine olanak yok.Orjinal kitte yok ayrı olarak satın alıyorsunuz.

angel eyes

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ocak 21, 2009, 12:10:44 ÖS »

Bu süngerin içi metal kaplı.Yani süzgeç gibi bir malzeme var.Borunun içinden gitmesine olanak yok.Orjinal kitte yok ayrı olarak satın alıyorsunuz.

bunu bulmak zor değildir umarım. taktıracağım zaman bunu da göz önünde bulundurayım. ses dışında performans artışındaki görüşün nedir?

mturk78

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ocak 21, 2009, 12:22:57 ÖS »
Perfonmans tabi biraz arttı.Ama hani söyledikleri gibide 8-10 hp değil.Zaten ses çıktıkça psikolojik olarak hızlı gittiğini düşünüyorsun :) Ama kesin sonuç için Dynoya sokmak lazım

angel eyes

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ocak 21, 2009, 01:24:19 ÖS »
doğru, belki 5 hp artar diye düşünüyorum. zaten araca zamanla ek takviyeler yaparak dahada yükselir.  O:) şimdiden dinoya girmek gereksiz olur bence O:)

mturk78

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ocak 21, 2009, 01:30:23 ÖS »
yani sonraki aşamalarda.Şu anda ses tatmin ediyor :)

angel eyes

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ocak 22, 2009, 08:55:38 ÖÖ »
bende aynı görüşteyim. bu arada dün internet sitesinde valf ve filtreleri hakkında detaylı bilgiye ulaştım. söylediğin bypass valve ve kitlerin detaylı bilgiside mevcut. ayrıca v2 kitlerde bypass valve dizayn farkından ötürü kullanılmıyor. zaten v2 olanlar yeni teknoloji ile üretilmiş. bilgi edinmek isteyen arkadaşlar için sitenin adresini de aşağıda bulabilirsiniz.

http://www.autoanything.com/air-intakes/20A50359A1.aspx

maGnumm

« Yanıtla #16 : Ocak 22, 2009, 02:37:27 ÖS »
arabayı alıp 1-2 ay kullanıptami taksam aradaki farkı görmek için..yoksa hemen mi taksam diye düşünüyorum..ben takarsam heartda takacam o yuzden neasıl artıyo hp anlamam lazım..

angel eyes

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ocak 22, 2009, 04:36:21 ÖS »

arabayı alıp 1-2 ay kullanıptami taksam aradaki farkı görmek için..yoksa hemen mi taksam diye düşünüyorum..ben takarsam heartda takacam o yuzden neasıl artıyo hp anlamam lazım..

ben 4 senedir kullanıyorum. arabamda geliştirmeler yapmaya karar verdim. kaportada ufak spoiler tarzı ekleri alır almaz yapmıştım. şimdi biraz performans da alayım diye filtre kit düşünüyorum ilk başta. verdiğim internet sitesine bakabilirsin. sanırım 6 hp filitre kiti ile alınabiliyor. bende sadece bununla kalmak istemiyorum. ama yavaş yavaş yapmak hem mali açıdan iyi hemde zamana yaymak araçtaki değişiklikleri görmek açısından iyi. birde kule gergisini düşünüyorum. ama bununla ilgili görüşler için ayrı bir konu mu açmalı acaba. iki kere limitlerde giderken virajda kontrol kaybım oldu. biraz engeller sanırım.

atahan_als

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ocak 26, 2009, 01:07:33 ÖÖ »
arkadaşim senin aracin otomatik oldugu için cold air kitler takilmio  die biliorum borular şanzimana geliomuş ben bi ara taktiricaktim öle birşey okumuştum bierde vazgeçtim onu bi  araştr bence

angel eyes

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ocak 26, 2009, 11:10:56 ÖÖ »

arkadaşim senin aracin otomatik oldugu için cold air kitler takilmio  die biliorum borular şanzimana geliomuş ben bi ara taktiricaktim öle birşey okumuştum bierde vazgeçtim onu bi  araştr bence

en iyisi bir ustaya gidip konuşmak. umarım uyuyordur.

emrekunt

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Ocak 27, 2009, 12:34:37 ÖS »
valla abici bende 2008 civic varve ben AEM in filtresini taktım. şöyle söyliyim sana ortalamam 0.5  farketti 1000 km de. hakikaten inanılmaz bir düşüş hem de o filtreden gelen sesi duymak için kökleyerek gitmeme rağmen. motoru çok rahatlatıyo. şöyle düşün standart hava filtresi %33 - %40 arası filtreleme yapıyor. Sonradan taktığın filtre %95-99 arası filtreleme yapıyor. Ama olay sadece filtreleme değil gelen ses. Yani arabaya 5beygir katıyosa sürücüye 35 beygir katıyor yemin ediyorum. Bu kadar güzel bir şey olamaz. Araç böğürüyor resmn kükrüyor. Böyle ben en az  200 beygirim diye bağırarak gidiyor. Ciddi anlamda tavsiye ederim. Hatta bizim araçlar için AEM in hava filtresini öneririm ki kendisi dünyanın en iyi hava filtresi seçildi.

si

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Ocak 27, 2009, 06:46:51 ÖS »
öyle düşündüğünüz gibi 5 6 beygir farketmez hava filtresinde taş çatlasın 1.6 bizim araclar için 1-2 hp anca gelir.. type r a bile komple supersprint egsoz+headers 12 hp kazandırıyor. onun için beygirleri havalarda ucusturmayın.. aracınız 400 hp ise 5 6 hp almanız mumkun ama 1.6 130hp veya 160hp aracta maks 2 hp... oda aem ve kn gibi cai filtrelerle...

emrekunt

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Ocak 27, 2009, 09:37:00 ÖS »
uyuyor uyuyor. benim aracım da otomatik ben taktırdım.

emrekunt

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Ocak 27, 2009, 09:40:17 ÖS »

öyle düşündüğünüz gibi 5 6 beygir farketmez hava filtresinde taş çatlasın 1.6 bizim araclar için 1-2 hp anca gelir.. type r a bile komple supersprint egsoz+headers 12 hp kazandırıyor. onun için beygirleri havalarda ucusturmayın.. aracınız 400 hp ise 5 6 hp almanız mumkun ama 1.6 130hp veya 160hp aracta maks 2 hp... oda aem ve kn gibi cai filtrelerle...

valla ben ölçtürmedim. amerikadaki modifiye firmaları 1.8 140hp lik sedan civic lerde aem hava filtresi ile 7.01 hp lık artış almışlar. araştırabilirsin istersen. 1.6 larda yaklaşık 4-5 hp güç alıyosun ama tabi tekere ancak dediğin gibi 1-2 beygir aktarılmış halde performans alıyosun. ben ölçtürmedim, firmaların yaptığı testleri yalancısıyım.

si

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Ocak 28, 2009, 07:03:24 ÖS »

valla ben ölçtürmedim. amerikadaki modifiye firmaları 1.8 140hp lik sedan civic lerde aem hava filtresi ile 7.01 hp lık artış almışlar. araştırabilirsin istersen. 1.6 larda yaklaşık 4-5 hp güç alıyosun ama tabi tekere ancak dediğin gibi 1-2 beygir aktarılmış halde performans alıyosun. ben ölçtürmedim, firmaların yaptığı testleri yalancısıyım.

bende zamanında cok arastırdım zaten , biliyorum dediklerinin görüntuleride var hatta.. soğuk hava aldırıp aem ve kn gibi filtre kullanırsan tekerde 1-2 hp alınır zaten bende onu diyorum ;)