Gönderen Konu: CIVIC 2009 HB 1.4 KALKIŞTA TİTREME PROBLEMİ  (Okunma sayısı 8176 defa)

hkn.sel

CIVIC 2009 HB 1.4 KALKIŞTA TİTREME PROBLEMİ
« : Eylül 28, 2009, 01:37:03 ÖS »
SELAM ARKADAŞLAR
YENİ KASA CIVIC HB VAR VE ARA SIRA İLK KALKIŞLARDA ARAÇ TİTREME YAPIYOR  I SHIFT LERDE BU NORMALMİDİR
YOKSA ANORMALMİ ARAÇ ŞU AN 9500 KM DE 500 KM SONRA BAKIMA GİDECEĞİM
EĞER ANAORMALLİK VARSA ONUDA MUTLAKA İLETEYİM
ŞİMDİDEN YARDIMCI OLACAK OLAN ARKADAŞLARA TEŞEKKÜRLER

ress

• Ziyaretçi
Ynt: CIVIC 2009 HB 1.4 KALKIŞTA TİTREME PROBLEMİ
« Yanıtla #1 : Eylül 29, 2009, 04:30:19 ÖS »
Hocam bende de aynı aracın 2007 model 1.8 i-shift olanı vardı. Eger sorun kalkarken kavramada problem varmıs gibi bir sorunsa debriyaj balatası sıyrılmıs olabilir. Ben 1 sene kadar oyle bindim ve satmadan once degistirdim balatayı. 900 e maloldu bana.. ve de balata oldugu için garanti kapsamına almadılar.. Senin araba yeni belki fabrikasyon falan diye biseyler yaparlar aynı sorun ise.. Arac kalkarken (ileri veya geri farketmiyo) sanki debriyaja az basıyormusum gibi baya titreme yapıyordu. Hatta bazen stop edecekmis gibi oluyordu sonlara dogru.. kesin baktır ona bakımı da bekleme bence.. yolda falan kalabilirisin.. Gerçi ben 1 sene kalmadım ama.. :)

yalçınn

« Yanıtla #2 : Eylül 29, 2009, 04:36:45 ÖS »
eğer gerçekten debriyaj balatası ise ilginç olmuş
balatayı sıyırtacak kadar yarım debriyaj mı gittiniz? öyleyse an kısa zamanda değiştirin bigün bi kırmızıda durusunuz ve birdaha kalkamazsınız...Geçmiş olsun...

ress

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Eylül 29, 2009, 04:41:14 ÖS »
yarım debriyaj gidilmişte olabilir.. ama ben dikkat etmiştim gitmemeye..  ben sorun için honda turkiye ile de konustum.. bana ani hızlanma ve yavaslama gibi kullanımların sonucu olabilir dediler. Ayrıca, Kırmızıda dururken bosa almalıymısım.. yogun trafikte manuele almalıymısım vs.. Gıcık oldum sattım arabayı bende...

hkn.sel

« Yanıtla #4 : Eylül 30, 2009, 12:34:04 ÖS »
İyide arkadaşlar araç ı shift yarım debriyaj nasıl kullanılabilirki ????

ress

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Eylül 30, 2009, 01:08:05 ÖS »
yokus yukarı kalkışlarda gazla arabayı kaydırmadan tutmaya çalışırsan yarım debriyaj kullanmış oluyosun otomatikman..

hkn.sel

« Yanıtla #6 : Eylül 30, 2009, 03:25:08 ÖS »
AÇIKLAMAN İÇİN SAĞOL

ress

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Eylül 30, 2009, 03:50:02 ÖS »
Rica ederim >=ok geçmiş olsun!

drarter

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ekim 08, 2009, 10:32:25 ÖS »
HONDA HB 1.8 İ-SHİFT TRİPTONİK ARACIM VAR 1 YAŞINDA SON GÜNLERDE KALKIŞTA VE YAVAŞLAMADA TİTREME YAPIYOR SANKİ ARAÇ ÖKSÜRÜYOR ÖZELLİKLE MOTOR SOĞUKKEN BU DAHA BELLİ OLUYOR ANKARA EFE YE SERVİSE BİR GÖSTEREYİM İSTEDİM FİRMAYI KÖTÜLEMEK İSTEMEM AMA TEDBİRLERİNİ ALSINLAR DAHA GİRİŞTE DANIŞMA GİBİ MASALAR VAR BOŞ BİR MASYA GEÇTİK BİR BAYAN YÜZÜMÜZE BİLE BAKMADI BEKLEDİK BEKLEDİK NE VARDI DEDİ SORUNU ANLATTIK O KADAR İSTEKSİZ BİR ŞEKİLDE SERVİSİN BAKIM KISMINA GEÇTİ VE USTAYA BİŞEYLER ANLATTI , USTA GELDİ BENİM ANLATTIKLARIM YA YARIM AKTARILMIŞ YADA YARIM ANLAŞILMIŞTI BİR DAHA TEKRAR ETTİM SONRA BUNUN YAZILIM İLE ALAKALI OLACAGINI ŞANZIMAN YAZILIMININ GÜNCELLENMESİ GEREKTİĞİ SÖYLENDİ PEKİ DEDİM ANCAK BİLGİSAYARDA ARACIN SORUNUN BU OLUP OLMADIĞI ÇIKARMI DİYE MERAK EDEREK SORDUM . ELBETTE DENDİ PROBLEM VARSA HER ŞEY GÖRÜNÜR DENDİ ARACIN GÜNCELLEME DENEN ŞEYİ YAPILDI ALMAYA GİTTİĞİM DE HİÇ BİR PROBLEMİNİN KALMADIĞI SÖYLENDİ TABİ MOTOR SICAK HALDE ALDIĞIMDAN BİR ŞEY ANLAYAMADIM ERTESİ SABAH PARK ETTİĞİM YERDEN ARACI ÇALIŞTIRIP HAREKET ETTİRİRKEN ÖKSÜRÜR GİBİ SALLANDIM YOLDA VİTES GEÇİŞLERİ SIRASI DURUP KALKIYORMUŞ GİBİ TİTREMELER OLDU BİR KAÇ GÜN DAHA BU ŞEKİLDE GİTMEYE BAŞLADIM BU SABAH YİNE BÖYLE TİTREYEREK KALKMAYA ÇALIŞAN ARAÇ STOPLADI AKÜ LAMBASI YANDI VE CHECK SYSTEM DİE EKRANDA YAZI ÇIKTI KONTAĞI KAPADIM VE TEKRAR AÇTIM TABİ YİNE TİTREYEREK SİLKELENEREK KALKIŞ YAPTIM AMA CANIM ÇOK SIKILDI SERVİS BENİM ANLATTIĞIM SORUNU NASIL ANLAYAMAZ ARACI DENEDİKLERİNİ SÖYLÜYORLAR PROBLEMİ YOK DİYORLAR BEN HER SABAH BU MORAL BOZUKLUĞU İLE İŞİME GİDİYORUM SIFIR ARAÇ GARANTİDE OLDUĞUNDAN BAŞKA YEREDE GÖSTEREMİYORUM SERVİSE DE GÜVENEMEZSEK KİME GÜVENECEĞİZ ARKADAŞLAR ANKARA GİBİ BÜYÜK ŞEHİRDE BJU NASIL OLUYOR YAZIMI OKUYAN ARKADAŞLAR BİLDİĞİNİZ BİR ŞEYLER VARSA BANA YARDIMCI OLUN BU SORUN NEDEN KAYNAKLANIYORDUR BAŞKA GÜVENEBİLECEĞİM BİR YETKİLİ SERVİS VAR MI NE YAPACAĞIMI ŞAŞIRMIŞ KARA KARA DÜŞÜNMEKTEYİM EĞER ARABAMIN ŞANZIMANI AÇILIP TA SERVİS SONRASI AYAR TUTTURAMAMA GİBİ BİR ŞEYLER OLURSA İYİCE SOĞURUM BU SEVEREK ALDIĞIM ARABADAN ŞİMDİDEN SATSAM MI DİYORUM

ress

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ekim 19, 2009, 04:38:53 ÖS »
hocam ayynnııııı ama tamamen aynı sorunları yasadım ben aracımda (i-shift 1.8 hb) .. honda turkiyeleri mi aramadım.. efeye sonra boraya mı gitmedim.. ama titreme olayı tamamen debriyaj balatasından.. 900 lira civarı tam hatırlamıyorum degisti balata gecti sorun.. Yukarıda anlattıgım gibi yanlıs kullanmısım!! Check system olayına gelince aynı problem bende de vardı arıza  kydını silip gonderdiler benide.. aracı onlara verince olmuyomus bu durum.. anlamadılar.. bi akune baktır derim cunku benim aku yıpranmıstı degistirince gecti hata uyarıları..
Titreme olayının cozumu balatanın degismesi.. bana dedikleri acalı bakalım fabrikasyon bir hataysa garantiden yaparız ama degilse sorarız size dediler işlem yapalımmı diye.. ama bisey yapmayın desem bile 150 lira arıza tesbit işcilik ucreti alıcaklarmıs vs.. ben titrete titrete bayaa kullandım arabayı soora debriyaj balatasını degistirip sattım..

hibo

« Yanıtla #10 : Ekim 21, 2009, 05:54:19 ÖS »
hocam ayynnııııı ama tamamen aynı sorunları yasadım ben aracımda (i-shift 1.8 hb) .. honda turkiyeleri mi aramadım.. efeye sonra boraya mı gitmedim.. ama titreme olayı tamamen debriyaj balatasından.. 900 lira civarı tam hatırlamıyorum degisti balata gecti sorun.. Yukarıda anlattıgım gibi yanlıs kullanmısım!! Check system olayına gelince aynı problem bende de vardı arıza  kydını silip gonderdiler benide.. aracı onlara verince olmuyomus bu durum.. anlamadılar.. bi akune baktır derim cunku benim aku yıpranmıstı degistirince gecti hata uyarıları..
Titreme olayının cozumu balatanın degismesi.. bana dedikleri acalı bakalım fabrikasyon bir hataysa garantiden yaparız ama degilse sorarız size dediler işlem yapalımmı diye.. ama bisey yapmayın desem bile 150 lira arıza tesbit işcilik ucreti alıcaklarmıs vs.. ben titrete titrete bayaa kullandım arabayı soora debriyaj balatasını degistirip sattım..

yapma yaaa..sanırım aynı sıkıntı benim aracımdada var(2008 1.8 civic hb,17500 km)...henüz 3 hafta oldu aracı alalı...her kalkışta değil ama bazen oluyor problem ...ben i shift in rutin problemlerinden biri diye pek önemsememiştim...yokuş yukarı kalkışların çoğunda,düzde ise bazen araba hoplaya hoplaya kalkıyor(manuel vites araç kullanan ve kalkışta hoplata hoplata kaldıran bir acemi gibi sanki!!),araç içinde çok rahatsız edici bi his uyanıyor tabi haliyle...bu şekilde kullanmanın manevi yıpratıcı yönü hariç araca dahada bi hasarı olurmu acaba?.. aracın herşeyi on numara derken bu gıcık problem dolayısıyla 900 tl ye debriyaj balatasımı değişecek yani şimdi?hakkaten yazık daha 17bindeki bi araba için...önümde 20bin bakımı var,orada sormalı bunu servise...yazılım filan yeterli olurmu acaba?birde ben aracı daha çok manuel modda kullanmayı seviyorum,bunun uzun vadede şanzımanda soruna yol açma ihtimali varmıdır acaba(3 sn den fazla duraklamalarda vitesi direk boşa alıyorum,uygun devir aralıklarında kullanıyorum,bütün bunlara rağmen yani)?fikirleriniz için şimdiden teşekkür edeirm...saygılar...

mehmet1971

« Yanıtla #11 : Ekim 21, 2009, 06:22:43 ÖS »
Hondadan yine soğumaya başladım. Bu ne değişik arızalar böyle yepyeni araçlarda. Bir yılda 5.araçta alınmaz ki millet bana gülecek artık.

carda1

« Yanıtla #12 : Ekim 21, 2009, 11:17:13 ÖS »
arkadaşlar bu i-shift vites sorunu bu malesef bendede 2007 hb 1.8 i-shift var bendede yapıyor araçta deilde şanzımanda sorun var i-shift gerçekten yaramaz bi şanzıman ben böle kötü bi şanzıman görmedim... bende daha öncede 2004 jazz triptronik vardı ama böle deildi vites değişimleri çok seriydi hiç bişi hissettirmezdi... şu güne kadar hondanın beceremedii şey olarak bu i-shift şanzımanı söylemek zorundayım malesef bende gidicem çok yakında servise size tekrar yazarım bilgi alıp bu arada bilen bilr honda çamkıran izmirde servis bakımlarını yaptırıyorm gayet profesyoneller şimdiye kdaar ki bütün hondaları oraya gtürdüm ve çokmemnun kaldım tavisye ederim....
« Son Düzenleme: Ekim 21, 2009, 11:18:41 ÖS Gönderen: carda1 »

hibo

« Yanıtla #13 : Ekim 22, 2009, 08:57:57 ÖÖ »
slm arkadaşlar...bu silkeleme titreme can sıkıcı mevzular...acaba bu i shift şanzumanı,aracımdaki muhtemel baskı balata değişimi sonrası,uzun ömürlü olması için nelere dikkat ederek kullanmalı?sürekli manuel modda kullanıyorum ben,bunun bi zararı olablirmi,yoksa otomatik mod dahamı güvenli?bazen ışıklara yaklaşırken ışık kırmızıysa 100-150 metre kala araç seyir halindeyken boşa alıyorum,ışığa kadar boşta geliyorum,araç durmadan boşa almak,veya tam tersi hareket halindeyken vitese takmak zararlımı?17bindeki arabada baskı malatadan oması muhtemel bu tür problemler yaşanınca insan ister istemez merak ediyor...bilgili arkadaşlar yardımcı olabilirse sevineceğim...saygılar...

carda1

« Yanıtla #14 : Ekim 22, 2009, 11:57:05 ÖS »
sürekli manuel modda kullanınca eğer bir problem çıkacaksa bu arabayı atın derim ben çünkü işe yaramaz bi hal alır...seyir halindeyken aracı sakın boşa alma otomatiklerde çok zararlı bir harekettir boşa atmak onun yerine vites düşür otomatikte gdiosan o an vites düiürerek yani manıelde kompresör yaparak yavaşla bence....

hibo

« Yanıtla #15 : Ekim 25, 2009, 05:17:00 ÖS »
arkadaşlar gün be gün tanıyorum aracımı...bir başka sual eylemek istedim...bu aracı hafif rampada geri geri kaldırabileniniz varmı allah aşkına?araba hoplaya hoplaya stop etti bugün!el ferniyle bile denedim ama yine hoplamayı kesmedi...tekrar çalıştırıp bu sefer gaza biraz yüklendim bu seferde geri geri patinaj ile  kalktı!anlayabilene veya sıkıntısız kaldırabilirene helal olsun:)hakkaten debriyaj balatammı bitik,ondan mı oluyor acaba bu?çok can sıkıcı...saygılar...

ridvan73

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ekim 25, 2009, 07:11:24 ÖS »
Arkadaşlar, i-shift şanzımanlı araçlarda debriyajın kavramasının kalibrasyonu var, servise gidin kalibre ettirin. Dertlerinizin kaynağı ayarsızlık.

ibratice

« Yanıtla #17 : Kasım 01, 2009, 09:04:41 ÖS »
arkadaşlar bu şekilde şikayetleri olan arkadaşlar araçlarını servise götürüp e.c.ü de hangi yazılım var kontrol ettirsin eski bir yazılım varsa bu gibi problemler yapar en son yazılımı çok güzel vites geçişleri küçültmesi çok güzel oluyor serviste küçük bir işçilik ücretiyle hallettire bilirsiniz .Birde bu vites kutusunun kullanımıyla ilgili biraz bilgi alırsanız kullanımı daha kolay sorunsuz olur

partsman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Kasım 05, 2009, 04:52:47 ÖS »
Bir miktar titreme olması normal bence ancak çok fazla ise arkadaşların bahsettiği noktalara dikkat etmek gerekir özellikle kalibrasyon diyen arkadaşın tavsiyesine.

VW yeni DSG'de de benzer durum var kalkışlar çok ani ancak sıfır kilometre ve istisnasız tüm araçlarda olduğundan (yani şanzımanın bir karakteristiği bu onlarda) ve bir süre sonra insanlar alıştığından kimseyi rahatsız etmiyor yani sizin Honda'daki gibi sonradan olan bir durum değil kendisi böyle zaten.

Kullanımda dikkat edilecekler ise zaten hareket halinde iken (tam durmadan) geri vitese takmayı (ya da tam tersi) falan kesinlikle yapmamak lazım bu tüm otomatik türevlerinde aynıdır zaten. Ayrıca araç viteste iken (diyelim yokuş yukarı parkedeceksiniz) üşenmeden geri almak lazım viteste kaydırmamak lazım. Bir başka önemli örneğin ışıklarda ya da sıkışık trafikte kalkış beklerlen vb. gaz ve frene aynı anda (az bile olsa) basmamak lazım. Anladığım kadarıyla bu araçlarda vites değişimini gerçekleştiren mekanizma bir takım hidrolik aktüatörler vasıtasıyla bu işi yapıyor bunlar da elbette sinyalleri elektronik kontrol ünitesinden alıyorlar ve bu kontrol ünitesinin de ölçtüğü ve bu hesaplamaları yaparken refer aldığı noktalardan biri de gaz pedalındaki potansiyometredir. Basit anlatımla ikisine birden basıp kafa karıştırmamak lazım.

Umarım probleminiz kısa zamanda çözülür / ya da çözülmüştür...

hibo

« Yanıtla #19 : Kasım 05, 2009, 09:07:04 ÖS »
slm arkadaşlar ....şeytan kulağına kurşun 1 haftadır ne bir hoplama ne bir zıplama,maşallah gayet iyi araç...dik rampada düz yolda farketmiyor,ne olduda şimdi böyle sorunsuzken geçen hafta o kadar can sıkıcı idi anlayamadım bir türlü...umarım hep böyle kalır,malum şu haliyle aracın kullanımı oldukça keyifli:)ancak yinede yaklaşan 20bin bakımımda servis ile bu mevzuyu,varsa kalibrasyon olaylarını irdelemeyi düşünüyorum...saygılar...