Gönderen Konu: Bu i-vtec 1.4 motor bu kadar mı güçsüz?  (Okunma sayısı 3290 defa)

ercan_wrc

Bu i-vtec 1.4 motor bu kadar mı güçsüz?
« : Temmuz 24, 2011, 09:59:24 ÖS »
Arkadaşlar bildiğiniz gibi yeni jazz'ı bayağıdır araştırıyorum. şuana kadar üstüne araç bulamadım. %90 kısmet olursa 2 ay sonra sıfır fun alacağım.
tek aklıma takılan yanı bu 1.4 vtec motor gerçekten bu kadar mı güçsüz? birçok kişi araba gitmiyor etmiyor yüksek devir lazım 6000 devirde 127nm torku üretiyor falan diyor. aklım karışıyor.

şuan bendeki corolla (96 model 1.6 EFI motor 4400 140nm) ve 105bg ben performansından çok memnunum lakin bendeki otomatik vites ve 2.500 devirden sonra son kesici olan 6750dd kadar çok güzel gidiyor. ağırlıkları iki aracında aynı 1070kg.

şimdi bu jazz'ın en çok merak ettiğim düşük devirlerde nasıl? bayılıyor mu? yokuşlarda durum nasıl? araç yüklü iken uzun yolda nasıl?
hani ben süratlı ani hızlanan birisi değilim bazen keyfine yapıyorum bunları. normalde yakıt ekonımisi için jazz düşünüyorum ama tabii yokuşta bayılmasını sollamalarda yığılmasını istemem. mantıken böyle bir araca 100bg 127nm tork yeterli gibi geliyor ama düşük devirde nedir ne değildir bilmiyorum yani vtec teknolojisi bizim EFI motordan çok çok farklı. Gerçekten milletin dediği kadar kötü mü? yoksa millet dizel 240nm torklara alıştıda ondan mı böyle geliyor herkese?

vites değişim göstergesine uyarak hem ekonomik hemde yığılıp bayılmadan arkadan sellektör yemeden gidiliyor mu?(düz vites alacağım)

ilkercom

• Hasan İlker Çom
Ynt: Bu i-vtec 1.4 motor bu kadar mı güçsüz?
« Yanıtla #1 : Temmuz 24, 2011, 10:52:42 ÖS »
Bi defa arkadan selektor yememen mümkün değil. 1,8 hb ile gidiyorum arkadan adam mitsubishi minibüs ile selektör yapıo  :D rahatsız adamları takma bence :D

bence bir test sürüşü yap derim.

öyle leş bir araba değil jazz. ama yinede uçan kaçan bi araba da değil.

ekuzdere

« Yanıtla #2 : Temmuz 24, 2011, 11:21:19 ÖS »
karşılaştırabilmen maksatlı söylüyorum, otomatik jazz'lar 1.5 dizel megane dan biraz daha ağır.. polo 1.4 ile eşit diyebiliriz.. Altındaki corolladan sonra ona binip çıldırman muhtemeldir..

galantus

« Yanıtla #3 : Temmuz 26, 2011, 01:48:05 ÖS »
şu ana kadar hondanın hemen hemen bütün modellerini 1.4 1.6 kullandım diyebilirim. Buna 1.4 100 bg jazz ve city de dahil. Aman allahım o da ne. Donanım süper ama motor bir hondaya asla ve asla yakışmıyor tek kelimeyle rezalet diyebiliriz. City biraz daha kötü motor olarak belki ağırlık farkından dolayı olabilir.Aracı özellikle rampada sürekli yüksek devirde tutmak gerekiyor yoksa sizi sıradan bir araç çok rahat gecebilir. Sürekli yüksek devirde yüksek yakıt demek. Ama donanım olarak cok iyiler. Heleki jazz ın müzik sistemi cok hoş. Performans benim için önemli değil dersen heleki jazz ekonomik kullanımda gerek yakıt gerekse donanım olarak cok iyi.

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #4 : Temmuz 26, 2011, 02:00:10 ÖS »
city hakikaten leş bir araba. honda olduğuna inanasın gelmiyor.

integtant_83

« Yanıtla #5 : Temmuz 26, 2011, 03:21:14 ÖS »
Yeni jazz'ı denemedim ama 2007 jazz elite 83  bg olan modeli kullanıyorum. Motordan gaz pedalına tepki namına bişey alamazsın. Donanım iyi. Jazz ile müziği açıp en sağdan uyuşturucu almış gibi gidip kimseye dalaşmadan az yakıp keyifleneceksin.

sagi

« Yanıtla #6 : Ağustos 09, 2011, 11:22:30 ÖS »
Jazz ile müziği açıp en sağdan uyuşturucu almış gibi gidip kimseye dalaşmadan az yakıp keyifleneceksin.
ahaha super :)

Brawe

« Yanıtla #7 : Ağustos 13, 2011, 08:37:55 ÖÖ »
Yeni jazz'ı denemedim ama 2007 jazz elite 83  bg olan modeli kullanıyorum. Motordan gaz pedalına tepki namına bişey alamazsın. Donanım iyi. Jazz ile müziği açıp en sağdan uyuşturucu almış gibi gidip kimseye dalaşmadan az yakıp keyifleneceksin.

devir ekonomi devriiii.......:)

BraTo

« Yanıtla #8 : Ağustos 13, 2011, 12:36:08 ÖS »

Biz hızlanmaya çalışıyorduk ama. Artık yavaşlama devri mi başladı?

crx07

« Yanıtla #9 : Ağustos 13, 2011, 12:57:35 ÖS »
babamın 2006 city arabası var , 0 almıştı ve cok memnun uzun yolda 6 lt den az yakıyor sehır ıcı 7.1 ı hıc gecmedı  gayet ekonomık otomatık vites birde cekısı otomatık 1.4 dıger araclara gore gayet ıyı sonucta 1.4 ve otomatık vtec degıl sırf ekonomı ıcın uretılmıs bır aıle arabası bence tam bı honda arabası :) bnm crx 160 beygır dokununca kacıyor ama yakıyorda buda ayrı zevk :)