Gönderen Konu: bizim arabalar vitestemi daha az yakıyor yoksa boşta mı?  (Okunma sayısı 44466 defa)

mali

bizim arabalar vitestemi daha az yakıyor yoksa boşta mı?
« : Mayıs 24, 2009, 10:45:30 ÖÖ »
amcam crafter volt kullanıyor. o yokuş aşağı inerken araba vitesteyken yol bilgisayarı yakıtı boşta indiğinden daha aşağı gösteriyormuş. ilk ondan duydum pek aklım yatmamıştı geçenlerde tanıdığım bi honda ustasına sordum oda mümkün dedi ama bana hala mantıklı gelmedi. eminim içimizde bu konuda bilgi sahibi arkadaşlarımız çıkar. boşta inerken arabanın az da olsa benzin yaktığını biliyorum ama viteste inerken durum nasıl?

bluestain

Ynt: bizim arabalar vitestemi daha az yakıyor yoksa boşta mı?
« Yanıtla #1 : Mayıs 24, 2009, 07:38:11 ÖS »
cut off sistemi var araçlarda vitesteyken ayağını gazdan çektiğin zaman benzin akışını kesiyor ekonomi için yokuş inerken boşa atmamak gerekir

bluestain

« Yanıtla #2 : Mayıs 24, 2009, 07:41:49 ÖS »
ayrıca cut off un ne olduğunuda buradan okuyabilirsiniz

CUT-OFF nedir ?
Cutoff, motorun dönme kuvvetini şanzumandan alarak yakıta ihtiyaç duymaması ve böylece yakıttan ekonomi elde edilmesi.

NASIL ÇALIŞIR ?
Araç , hareket halinde iken kinetik enerjisi vardır. Yani hareket enerjisi. Bu enerji , aracın hızına-ağırlığına-yolun ivmesine-rüzgarın durumuna göre değişir.
Bu enerji , tekerleklerden şanzumana gelir. Şanzumandan ise biz istersek motora veririz. Böylece bu enerji , motorun çalışmasına devam etmesini sağlar. Şayet o anda motorun yakıtını kesersek , verilen hareket enerjisi ile motor çalışmaya devam edecektir. Fakat aracın hareket enerjisi , yolun durumuna göre er veya geç biteceği için motor istop edecek. Motorun istop etmesini engelemek amacı ile cutoff sistemine bir algılayıcı yerleştirilerek motorun X devrinden aşağıya düşmesi durumunda yakıtı tekrar motora göndermesini sağlarız.
Böylece Hareket enerjisi sayesinde bir müddet araçtan yakıt ekonomisi sağlanır. Ve adına Cutoff denir.

(ç)alıntıdır

nadirgoktan

« Yanıtla #3 : Mayıs 24, 2009, 11:04:55 ÖS »
sonuç olarak boşta çok ama çok azda olsa  yakar ama viteste iken  hiç ama hiiiç yakmazz :D:D

fdtenten

« Yanıtla #4 : Mayıs 25, 2009, 10:07:36 ÖÖ »
viteste daha az yakar arkadaşlar. üniversite de bizzat derste hocaya sormuştum:D tabi sadece beyinli araçlarda...

mali

« Yanıtla #5 : Mayıs 25, 2009, 12:29:18 ÖS »
ilk duyduğumdu inanmamıştım. Doğru bildiğimiz yanlışlardan birini daha düzelttik. bilgiler için teşekkürler. Aslında daha bilmediğimiz kim bilir neler var.   Uzun yolda işimize yarar.

dewir

« Yanıtla #6 : Mayıs 25, 2009, 02:56:08 ÖS »
ilk duyduğumda bende inanmamıştım  ve yol bilgisayarı olan 3 araçta denedim üçündede aynı verileri aldım viteste daha az yakıyo

couragepapillon

« Yanıtla #7 : Mayıs 25, 2009, 03:10:31 ÖS »
bildiğim kadarıyla viteste gaza basılmadığında araç hiç yakmıyor. boşta yaktığı değer ise aracın rolantide çalıştığı zamanki yaktığı değerle eşit...

et302gti

« Yanıtla #8 : Mayıs 26, 2009, 03:35:11 ÖÖ »
boştayken daha çok yakıyor, araba sürekli az miktarda da olsa gaz veeriyo.
ama viteste iken ayapını gazdan çekersen yakmıyo, yani yol bilgisayarı doğru söylüyor. ilk duyduğumda bende itirazz ettim, ama araştırdım biraz, gerçekmiş:D

emre16

« Yanıtla #9 : Mayıs 27, 2009, 09:46:45 ÖS »
yokuş aşağı atın 5 e araba aksın...hiç yakmıyor boştakinden daha az  yakıyoo...

23korg23

« Yanıtla #10 : Mayıs 27, 2009, 10:17:15 ÖS »
peki bu cut-off özelliği civic 1.6 ies lerde varmıdır? bi arkadas beyinli araclar demişte bizimkiler beyinsizmi:) yani cut-off yokmu?

hunace

« Yanıtla #11 : Haziran 01, 2009, 10:42:30 ÖÖ »
benim arac 2004 civic ES manuel makyajsız. gecenlerde BRC taktirdim, kalibrasyon için falan laptopla yola ciktik. laptop ta anlik gaz tüketimini gösteren göstergeler vardi. yani bi süreliğine civic imi yol bilgisisayarı varmiş gibi, tüketimi görerek kullandim. güzel bişey ama gözümde ordan ayrilmiyordu, arabanin nasil tepki verdiğini anlamak icin :))) lakin araba vitesteyken gazdan ayagini cektiğinde enjektörlerden hic gaz püskürtmüyordu. ama rölantideyken de hic te az püskürttüüğü söylenemez, yani cok olmasada, sabit hizda ve devrinde kullanimda rölanti değerine yakin değerler var. boşa atmayalim arkadaşlar, hem yol tutuşunu düşürüyo hem de çok yakiyo, bide aniden gaza basmaniz gerekebilir :)

Quantum

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Haziran 01, 2009, 10:47:17 ÖÖ »
"ayağı gazdan çekince cut-off özelliğinden dolayı benzin yakmıyor" tam tanım bu değil mi..

peki su mu yakıyor bu araba nasıl çalışıyor peki motor? :)

"benzin yakmıyor" demek çok az yakıyor anlamına geliyor herhalde :)

hunace

« Yanıtla #13 : Haziran 01, 2009, 11:32:24 ÖÖ »
"ayağı gazdan çekince cut-off özelliğinden dolayı benzin yakmıyor" tam tanım bu değil mi..

tekerden gelen enerjiyle motordaki pistonlari hareket ettiriyor. motor calisiyor ama tekerin enerjisiyle dönüyor. bişey yakmasina gerek yok yani :) üstelik yakması değil, yakmaması daha mantıklı, niye kafaniza yatmiyo anlamadim.

novalgine22

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Haziran 01, 2009, 11:36:35 ÖÖ »

tekerden gelen enerjiyle motordaki pistonlari hareket ettiriyor. motor calisiyor ama tekerin enerjisiyle dönüyor. bişey yakmasina gerek yok yani :) üstelik yakması değil, yakmaması daha mantıklı, niye kafaniza yatmiyo anlamadim.
motor calısmıyo olur mu gaza basmadıgınız zaman rolantıde 800 900 dewır arası calısır.araba ne kdr bosta olsa bıle 800 900 dewır gucu elde etmek ıcın enerjıye ıhtıyacı var ve bunu da yakıttan elde eder..
« Son Düzenleme: Haziran 01, 2009, 11:37:21 ÖÖ Gönderen: novalgine22 »

hunace

« Yanıtla #15 : Haziran 01, 2009, 02:20:52 ÖS »

motor calısmıyo olur mu gaza basmadıgınız zaman rolantıde 800 900 dewır arası calısır.araba ne kdr bosta olsa bıle 800 900 dewır gucu elde etmek ıcın enerjıye ıhtıyacı var ve bunu da yakıttan elde eder..

arkadasim, arkadasin "motor calismiyor" mu dediği. arac viteste iken ayağını gazdan cekme durumu. yani rolantide olan durumdan bahsetmiyoruz.

Quantum

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Haziran 01, 2009, 02:33:22 ÖS »
tamam? 30km hızla gidiyor diyelimki araba..
motor un çalışması için ne lazım? pistonların hareket etmesi..
pistonlar sadece tekerleklerden gelen enerji mi çeviriyor..
e o zaman 10 km uzunluğunda hafif eğimli bir yol bulalım, araca 10 lt benzin koyalım, arabayı çalıştırıp çekelim ayağımızı gazdan. araba kendi devriyle insin aşağı.

yolun sonunda tekrar bakalım depoya, 10 lt benzin olması lazım sizin mantığınıza göre..

yok böyle bir dünya ;)

Motor çalışıyor su mu yakıyor bu :D

tamam yakıtı azaltır hatta çok azaltır bence de lakin asla sıfır olmaz!

novalgine22 anlamış neyi kastettiğimi..  :)
« Son Düzenleme: Haziran 01, 2009, 02:34:15 ÖS Gönderen: Quantum »

hunace

« Yanıtla #17 : Haziran 01, 2009, 02:47:02 ÖS »
tamam? 30km hızla gidiyor diyelimki araba..
motor un çalışması için ne lazım? pistonların hareket etmesi..
pistonlar sadece tekerleklerden gelen enerji mi çeviriyor..
e o zaman 10 km uzunluğunda hafif eğimli bir yol bulalım, araca 10 lt benzin koyalım, arabayı çalıştırıp çekelim ayağımızı gazdan. araba kendi devriyle insin aşağı.

yolun sonunda tekrar bakalım depoya, 10 lt benzin olması lazım sizin mantığınıza göre..

yok böyle bir dünya ;)

Motor çalışıyor su mu yakıyor bu :D

tamam yakıtı azaltır hatta çok azaltır bence de lakin asla sıfır olmaz!

novalgine22 anlamış neyi kastettiğimi..  :)

BRC nin ustalari ve laptop la yola ciktiğimizda, her milisaniyede enjektörlerden ne kadar LPG püskürtüldügünü gösteren bi değer var. cok hassas bi ölçüm olduğunu düşünüyorum cünkü en ufak değisimlerde bile tepki veriyordu. lakin araba viteste iken gazdan ayağımızı cektiğimizde(devir 1000in altina düsmediği sürece) 1 milisaniyede püskürtülen gaz miktarı 0.0 görünüyordu. benzini bilmem ama benim araba gazda giderken "cut off" durumunda 0 (sifir) gaz tüketiyor.

Quantum

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Haziran 01, 2009, 03:01:41 ÖS »
brc bilgisayarının verdiği değerleri bilmem..
benim verdiğim örnek gayet yerinde.. onu yorumlayacak bizim motorların çalışma sistemini bilen birisi yorumlarsa seviniriz.

honda2002

« Yanıtla #19 : Haziran 01, 2009, 03:04:36 ÖS »
Benim anladığım kadarıyla;

araç viteste iken, motor rölanti devrinin altına düşmediği sürece, gaza basılmazsa araç yakıt tüketmez...
bu kadar basit..

ancak düz yoldasınız veya hafif eğimli yoldasınız, araç gaza basılmadan viteste rölanti devri ile illaki hareket eder. Bu esnada da tüketim olur ancak ve ancak motor devri rölanti devrinin üzerinde olduktan sonra tüketim oluşmaz.

Benim anladığım budur :)

serkansobe

« Yanıtla #20 : Haziran 01, 2009, 03:07:00 ÖS »
valla anlaşılması güç bir durum  :-k

honda2002

« Yanıtla #21 : Haziran 01, 2009, 03:26:46 ÖS »
bolu dağından aşağı istanbul istikametinde (şu meşhur eğimli yolda) aracı viteste ve gaza basmıyorsunuz. (manuel veya otomatik farketmez..)

yaklaşık 10 km boyunca -eğim devam ettiği sürece- gaza basmazsanız (araçta yakıt tamamen bitmiş dahi olsa) araç güvenli bir şekilde yol alır,direksiyon kilitlenmez, fren iptal olmaz.. Ne zamanki yol düzleşti ve araç rölanti devrine ulaştı o anda direksiyon da kilitlenebilir, aracın freni de şişerek tutmamaya başlar..

değil mi ?

bu sorunun yanıtı evet ise bence --HİÇ yakıt yakmama konusu-- ikna edici olacak..

honda2002

« Yanıtla #22 : Haziran 01, 2009, 03:31:02 ÖS »
bolu dağından aşağı istanbul istikametinde (şu meşhur eğimli yolda) aracı viteste ve gaza basmıyorsunuz. (manuel veya otomatik farketmez..)

yaklaşık 10 km boyunca -eğim devam ettiği sürece- gaza basmazsanız (araçta yakıt tamamen bitmiş dahi olsa) araç güvenli bir şekilde yol alır,direksiyon kilitlenmez, fren iptal olmaz.. Ne zamanki yol düzleşti ve araç rölanti devrine ulaştı o anda direksiyon da kilitlenebilir, aracın freni de şişerek tutmamaya başlar..

değil mi ?

bu sorunun yanıtı evet ise bence --HİÇ yakıt yakmama konusu-- ikna edici olacak..

MECHANICHER rumuzlu arkadaşımız bu konuda mutlaka yorum yapabilir diye düşünüyorum...

Quantum

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Haziran 01, 2009, 03:36:04 ÖS »

değil mi ?

arabanın hareket etmesi ile motor un çalışmasını karıştırıyor olabilir misin acaba :)

sorumu tekrarlayayım ben en iyisi tekrar..:)

benzin yakmıyorsa SU MU YAKIYOR?? :)

ha deyin ki bana, 100km de litrenin 10 da 1 i kadar yakar, bu da neredeyse hiç yakmamayla eşdeğerdir. ona tamam.. ama HİÇ yakmıyor derseniz bu doğanın kanununa aykırı.. :)

hunace

« Yanıtla #24 : Haziran 01, 2009, 03:42:07 ÖS »
"cut  off" denilen durumda, aracin yakit yakmasi icin sebep ne? yani enerji korunumu denen bişey var, bu enerji nereye gidiyo???