Gönderen Konu: Bir sorum var arkadaslar- Injen? AEM?  (Okunma sayısı 7936 defa)

@wesome

• Ziyaretçi
Bir sorum var arkadaslar- Injen? AEM?
« : Mayıs 17, 2006, 03:27:28 ÖS »
 Baska bi baslikta sormustum ama herkes gormedi heralde hala celiskideyim arkadaslar. Benim arabaya cold air intake almak istiyorum. Injen ile AEM arasinda kaldim. Injen daha iyi performans verio dediler zaten daha da pahali ancak aem'in de filtresinin dry flow die bi ozelligi var motora su almio. Cold air intake asagi sarkacagindan bu su olaylari da onemli. Siz ne dersiniz? ALG mesela CAI alma short ram al bi farki yok dedi. Ama biligim kadariyla CAI iceri daha iyi ve soguk hava aldigindan daha cok katkisi oluo. Goruslerinizi bekliyorum.

ALG

• THT
Ynt: Bir sorum var arkadaslar- Injen? AEM?
« Yanıtla #1 : Mayıs 17, 2006, 08:29:40 ÖS »
içeri daha fazla soğuk hava alıyor, ok ama şöyle düşün boruların uzun olması bence bir soru işareti..
ayrıca CAInin riski ve sorunlarını yabancı forumlarda çok okudum..su aldığından dolayı motoru mahvolan kişilerin kendi yazılarını okudum..tak mis gibi SRI kafan rahat olur..bu benim fikrim..çünkü bende vaktiyle çok araştırdım..meselA CTR ler için ispatlanmış en iyi filtre sistemi olan Gruppe M de bir SRI..Bence esas mesele araba için yapılmış olan sistemi seçmek yada custom işlerde ayabaya uygun filtre yaptırmak..

Injen ile AEM konusuna gelince, AEM çok daha yaygın ama Injen de AEM kalitesinde bir filtre..Arada ses farkı var..AEM daha tok Injen ise daha yırtıcı ve mekanik bir ses veriyor..tamamen tercih meselesi

@wesome

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 17, 2006, 09:05:59 ÖS »
saol ALG, buyuk ihtimal senin dedigin gibi yapicam.

@wesome

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mayıs 17, 2006, 09:07:12 ÖS »
bisi daha sorcam ALG. K&N'inde guzel SRI'leri var. typoon falan onlar nasil bilio musun?

SuperSonic

• http://www.teamhondaturkey.com
« Yanıtla #4 : Mayıs 17, 2006, 09:43:11 ÖS »
AEM ve Injen, K&N Typhoon'dan daha iyi sistemler.  AEM'in V2 sistemini kullanıyorum, çok da memnunum..  ALG gibi filtrelere kafa yormuş kişilerden birisi de benim  :D, sonuç aynı ama SRI.  Kafam rahat olsun, 1-2 beygir az olsun..  Bazı arabalarda ve bazı filtre markalarından CAI alıp sonrasında boruyu kısaltıp SRI haline getirebiliyorsun.  O güzel bir sistem ama benim araba için yoktu mesela.  Bir de CAI sistemlerin bazılarında By-pass valf var, su girişini engelleyen. CAI alırsın bunu da mutlaka almalısın

ALG

• THT
« Yanıtla #5 : Mayıs 17, 2006, 10:02:19 ÖS »
evet kafayı bu işe yormuş arkadaşlardan biride geldi zaten..
Supersonice sonuna kadar katılıyorum ama bye-pass valve ile maliyet deli artıo aklında olsun..al injeni yada aem i bak gazlamana..
bu arada stok arabayla filtreli arabanın throttle response u arasında hatırı sayılır fark var..Injen SRI kullanan biri olarak denedim..fark hafife alınamayacak bi fark ;) daha AEM li arkadaşlarla denemedik ama Injen iyi bir filtre bunu biliorum...
Marka kötülemek istemem ama konu Honda ve CTR olunca AEM yada Injenin dışına çıkmam..ama cebimde 1-2 milyarım olsa bu iş için o zaman GRUPPE M yada Mugen filtre derim..

VteC_MaNiaC

« Yanıtla #6 : Mayıs 17, 2006, 10:04:43 ÖS »
SRI ve motorun içindeki soğuk hava sirkülasyonunu sağlayacak besleme sistemi .... bence cai dan daha iyi gaz tepkisi ve su kaçar mı sorunu olmadan kullanılacak bir çözüm olur

ALG

• THT
« Yanıtla #7 : Mayıs 17, 2006, 10:09:23 ÖS »
CTR de zaten hava almak için yer müsait..ön şöför mahali tekerin hemen arkasına bak..bu arada aracın CTR mi bilmeden yazıorum ama :D

@wesome

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mayıs 18, 2006, 03:30:48 ÖÖ »
aracim celica :) saolun arkadaslar. tavsiyenizi dikkate alip SRI alcam cok makbule gecti. isterseniz sizde surdan bi bakin www.ajusa.com

@wesome

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Haziran 06, 2006, 06:45:51 ÖS »
arkadaslar ALG, SuperSonic bi sorum daha var. Injen SRI yolda bide bunun icin heatshield satiolar. Metal bi parca filtrenin etrafini sario 40 dolar felan. isiyi kesiomus faydasi olur mu? ne dersiniz aliim mi?

ALG

• THT
« Yanıtla #10 : Haziran 06, 2006, 08:18:01 ÖS »
arkadaslar ALG, SuperSonic bi sorum daha var. Injen SRI yolda bide bunun icin heatshield satiolar. Metal bi parca filtrenin etrafini sario 40 dolar felan. isiyi kesiomus faydasi olur mu? ne dersiniz aliim mi?

bu dediğinin aynısı var bende..ben faydasını görüyorum, bi süredir sıcaklardada kullanıyorum, bi sorun yok..
heatshieldin faydası kesinlikle var..muhakkak al derim..

Onu-R

« Yanıtla #11 : Haziran 06, 2006, 09:23:10 ÖS »
Adı üstünde heatshield :)  Sıcak havalarda faydası olur illaki..

@wesome

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Haziran 06, 2006, 10:37:12 ÖS »
sicak havalardan cok motordan gelen sicak havayi kesio SLH'nin yaptirdigi gibi etrafini sariyo. ok ALG aliom heatshield'ida. saol.

Onu-R

« Yanıtla #13 : Haziran 06, 2006, 10:53:48 ÖS »

Hmm güzel bi sistem olsa gerek.. Zaten çoğu filtrenin - özellikle short ram olanların - klasik sorunudur sıcak hava..

Uygulanmış bir sistem var mı görebileceğimiz? Resim falan?

@wesome

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Haziran 06, 2006, 11:39:01 ÖS »
Onur injene bak burda yanda cikan resim uygulanmis hali uzerine tiklayip aletin de ozelliklerini resmini felan gorebilirsin.
http://www.ajusa.com/cgi-bin/load?t=pages/intakes.html&session_id=4868df27d524a34ebeda3ac2fbe572ff
bu da baska bi resim
http://www.truckperformancecenter.com/graphics/inj/inj_hs5000_500.jpg
burda da baya bi resim var.
http://images.google.com/images?q=injen+heatshield&hl=en&btnG=Search+Images

@wesome

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Haziran 06, 2006, 11:42:23 ÖS »

Onu-R

« Yanıtla #16 : Haziran 07, 2006, 12:18:53 ÖÖ »
Teşekkürler.. Güzel sistem.. Bence de bu işle uğraşan arkadaşlarımızın, abilerimizin sözüne itimat et, heatshield ile beraber bir AEM veya Injen SRI al, kafan rahat olsun :)  Kolay gelsin....

ALG

• THT
« Yanıtla #17 : Haziran 07, 2006, 09:29:06 ÖÖ »
Heatshield lı ve heatshieldsız olarakda kullandım..arada fark var, bunu en iyi kullanınca hissedeceksin, SRI alıyorsan eger heatshield kesinlikle şarttır..
Zaten kelime anlamı ısıkalkanıdır, kaput içindeki çok yuksek ısıdan filtreyi korumak amacıyla kullanılır..Bu yuksek ısı genelde eksoz manifoldundan kaynaklanır..Filtre bu aşırı sıcak havayı emdiği zaman throttle response ciddi derecede hissizleşir (yaşadım-tecrübe ettim), ama heatshield le henuz bir sorun yaşamadım...al kafan rahat olsun..

bu arada şunu söylemek istiyorum, Injen ve Aem top class filtreler, her ikisinde kullanılan malzemelerden tutunda ispatlı dyno sonuçlarına kadar kalitelerini ispat etmiş filtreler...

Onu-R

« Yanıtla #18 : Haziran 07, 2006, 08:41:09 ÖS »
Müsadenizle birşey sormak istiyorum, yukarıda @wesome'ın koyduğu resimde bu heatshield filtrenin yaklaşık %60-%70 gibi bir bölümünü kapatıyor.. Bu olay hava emişinde herhangi bir dezavantaj oluşturmaz mı? Oluşturmuyorsa nedeni hakkında bir fikriniz var mı acaba?

ALG

• THT
« Yanıtla #19 : Haziran 07, 2006, 09:21:48 ÖS »
emme manifoldu zaten elektrik süpürgesi gibidir..aşağıdaki resim stock hava filtresine örnektir..hava emişi burada çok daha dar bir alandan yapılır..açık filtrenin emişi bu yuzden her şartta daha iyi..

awesome un filtre zaten heatshieldli injen, benim arabadakide aynı..tam kapalı değil o zaten.

Onu-R

« Yanıtla #20 : Haziran 07, 2006, 09:34:25 ÖS »
Yani %30 - %40 gibi açık kalan bi alandan da rahat rahat emiş yapabilir diyorsunuz.. Gerçi aracın throotle response'undan (gaz tepkisi) da anlaşılıyordu bu ama ben yine de bir sormak istedim.. Zaten Injen, AEM gibi sektöründe uzman firmalar da bu parçayı kullanıyorlar ve kullanılmasını da tavsiye ediyorlarsa vardır bir bildikleri :)

@wesome

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Haziran 23, 2006, 05:56:16 ÖS »
arkadaslar aldim Injen SRI ve Injen Heatshield haftaya takar resimleri, yorumlari gonderirim. Hee bu arada vtimania arkadasimiz Osman'da yanimda haril haril arabasina parca bakio ,saolsun onada katkilarindan dolayi tesekkur ediorum. ;D

VWci

• http://www.vwtr.net/forum
« Yanıtla #22 : Haziran 23, 2006, 09:52:55 ÖS »
hadi hayirli olsun..

ALG

• THT
« Yanıtla #23 : Haziran 23, 2006, 10:10:56 ÖS »
iyi bir filtre aldın, injeni bende tesadüfen tanıdım, ama farkını görüceksin, her devirde yaşayan bir filtre..

@wesome

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Haziran 23, 2006, 10:20:51 ÖS »
ALG newcelica.org da ki forumlari okudum gecen dyno testlerinden felan en kotu injen dio herkes. AEM daha iyiymis ama aem'in zaten short ram'i yok. Injen daha cok son hizi artioken, aem hizlanmayi artiriomus felan filan yazmis baya millet. bakalim gelince gorces ama ben cok bi fark oldugunu sanmiyorum aem ile injen'in...