Gönderen Konu: BENZİN - vs - LPG (deney) LPG de motor gücü düşüyor mu??  (Okunma sayısı 19030 defa)

hunace

selamlar.

aracimda BRC marka LPG kit var. LPG li kullanimda çekiş düşüklüğü olup olmadiğini sürüş esnasinda anlayamadiğim için benzide ve LPG de aracin hizlanmasinin videolarini çektim ve karşilaştirdim. araç boştu ve 2 kişiydik.

her 2 video da da ayni yol kullanilmiştir. yol düzdür.
araci 2.vitese çekip 1000 devire düştükten sonra gaz pedalini kökledim ve 2000 devirden 6000 e kaç saniye ciktiğina baktim. buyrun videolar.

LPG de hizlanma   --> http://www.youtube.com/watch?v=Mw-Y6S1NhHk

benzinde hizlanma --> http://www.youtube.com/watch?v=R5VML-pL5uo

LPG  de 2. viteste 2000 devirden 6000 devire çıkış süresi =  7,92 saniye

benzinde 2. viteste 2000 devirden 6000 devire çıkış süresi = 7,36 saniye

yorumlariniz nedir arkadaşlar??  LPG de böyle bi hizlanma denemesi yapan arkadaşlar varsa onlarda hizlanma süresini yazabilirlermi?

not: genelde aygaz kullanmama rağmen deneme yaparken araçta ucuz bir gaz vardi. etkisi olurmu bilemiyorum.
      motor ariza lambası video çekerken yanmiyordu ama kafasina göre bazen yaniyor. BRC ustaları gel düzeltelim
      dediler. bu düzeltildiğinde daha iyi sonuç verirmi bilemiyorum. bu 2si çekişi etkiler mi arkadaşlar?

albaysali

Ynt: BENZİN - vs - LPG (deney) LPG de motor gücü düşüyor mu??
« Yanıtla #1 : Eylül 28, 2009, 10:04:30 ÖÖ »
bende de brc var hissedilir bir fark yok .

CeNii

« Yanıtla #2 : Eylül 28, 2009, 10:28:45 ÖÖ »
sıralı sistemde zaten pek fark olmaz ama illaki ve illaki LPG de düşüş olacakdır bunun nedeni ise Oktan farkı yani yanma derecesi die biliyorum....

bluemonday

« Yanıtla #3 : Eylül 28, 2009, 01:20:57 ÖS »
selamlar sn hunace

benimde 05 civic aracımda lp olduğundan konu ilgimi çekti her 2 videoyu da aynı anda başlatıp izlemeye çalıştım..
görebildiğim en açık fark benzinde iken araç daha rahat devir artırmasıydı..lpg de ise devir artışı sırasında gaza tepki biraz daha yavaşdı..
onuda sanırım iyi bir ayar veya ..doğruluk payı varmıdır bilmiyorum ama gaz enjektörlerinden emme manifolduna giriş yapan boruların uzun kısa olması ile bir ilgisi olabilir..

benim bildiğim kadarı ile gaz enjektörlerinden çıkan ve emme manifolduna giren borular ne kadar kısa olursa benizn performansına o kadar yaklaşılacağıdır...mantık olarak doğru gibi geliyor..ama kendi aracımda da montaj esnasında özellikle kısa kullanılmasını rica etmeme rağmen..oldukça uzakta konumlandırılmış lpg enjektörleri..fakat çok fazla hissetmiyorum bende sizin gibi lpg-benzin hızlanmasını...

saygılar

hunace

« Yanıtla #4 : Eylül 28, 2009, 02:25:03 ÖS »
selamlar sn hunace

benimde 05 civic aracımda lp olduğundan konu ilgimi çekti her 2 videoyu da aynı anda başlatıp izlemeye çalıştım..
görebildiğim en açık fark benzinde iken araç daha rahat devir artırmasıydı..lpg de ise devir artışı sırasında gaza tepki biraz daha yavaşdı..
onuda sanırım iyi bir ayar veya ..doğruluk payı varmıdır bilmiyorum ama gaz enjektörlerinden emme manifolduna giriş yapan boruların uzun kısa olması ile bir ilgisi olabilir..

videoyu yüksek çözünürlüklü çekmiştim ve her noktada adeta saliselere bile dikkat etmeye çaliştim.

her devir aralığıını ayrıca incelemeye çaliştim. yani 2000-3000, 3000-4000, 4000-5000 ve 5000-6000. Benzindeki çekiş her aralıkta daha yüksek ama devir yükseldikçe bu fark kapaniyor. yani 2000 den 3000 e çikarken %0,087 daha iyi performans veren benzin, 5000 den 6000 e çikarken ancak %0,042 daha iyi performans verebiliyor.

sizin de söylediğiniz gibi benzin daha iyi bir yanici, ben bu deneyi yaparken 1000 devirden itibaren dip gaz yaptim. her iki yakitta da düşük devirlerde motorun boğulduğu hissediyordum. ama benzin daha iyi yanici olduğundan daha az boğuldu. devir yükseldiğinde ise boğulma olayi olmadiği için bu fark azaldi. Fark çok az da olsa benzinde araç daha iyi gidiyor ve "gaz taktirmam araç yavaşliyor" diyen arkadaşlar bu yavaşlamanin ne kadar olduğunu görebilerler artık.

benim bildiğim kadarı ile gaz enjektörlerinden çıkan ve emme manifolduna giren borular ne kadar kısa olursa benizn performansına o kadar yaklaşılacağıdır...mantık olarak doğru gibi geliyor..ama kendi aracımda da montaj esnasında özellikle kısa kullanılmasını rica etmeme rağmen..oldukça uzakta konumlandırılmış lpg enjektörleri..fakat çok fazla hissetmiyorum bende sizin gibi lpg-benzin hızlanmasını...
benim enjektörler tam filtrenin üzerinde. hatta ilk takildiğinda kavga etmiştim, "ben açık hava filtresi taktiracam artik nasi olacak falan diye". istediğin yere aliriz dediler. bende şimdilik böyle kullanayim demiştim. dediğiniz gibi borunun kisa olmasi önemliyse benimki çok kisa. ama yine de performans düşüklüğü çok az da olsa var, ve BRC ye gidip ışığı söndürmelerini isteycem. sonra aygaz doldurup tekrar deneme yapacam.

hunace

« Yanıtla #5 : Eylül 28, 2009, 02:47:40 ÖS »
DÜZELTME sonuçlarin başina % işareti koyduğumda değerleri düzeltmeyi unutmuşum.
2000 den 3000 e çikarken %0,087 daha iyi performans veren benzin, 5000 den 6000 e çikarken ancak %0,042 daha iyi performans verebiliyor.
yani
2000 den 3000 e çikarken %8,7 daha iyi performans veren benzin, 5000 den 6000 e çikarken ancak %4,2 daha iyi performans verebiliyor

fzthgosm

« Yanıtla #6 : Eylül 28, 2009, 10:55:38 ÖS »
çok iyi bir araştırma olmuş.eline saglık.o kadar fark bence çok çok az.yani lpg takmaya fazlasıyla deger.ama burada lpg markası ne olursa olsun montaj çok önemli.lpg enjektörleri benzin enjektörleri ile aynı yönde ve mümkün olan en yakın yerden girmeli.burada milimetrik rakamlar dahi çok önemli.eger bilgisayarlı bir montaj işlemi olsa eminim bu fark o kadar bile olmaz.neticede göz kararı deliniyor takılıyor lpg enjektörleri

yalçınn

« Yanıtla #7 : Eylül 28, 2009, 11:04:59 ÖS »
ben 2001 civic sahibiyim fakat benzinle lpg arasındaki farkı çok rahat hissediyorum...hele bide lpg deponuz boşsa çekiş düşüyor da düşüyor >ag

mali

« Yanıtla #8 : Eylül 30, 2009, 01:54:20 ÖS »
ben arada bariz bir fark hissetmiyorum

delimanyak

« Yanıtla #9 : Eylül 30, 2009, 09:06:34 ÖS »
sıralı sistemde zaten pek fark olmaz ama illaki ve illaki LPG de düşüş olacakdır bunun nedeni ise Oktan farkı yani yanma derecesi die biliyorum....

dostum bu sozu butun ustalar kullanıyor ama canlı sahıtlerı var arkadaslarımın cogunda sıralı lpg var ama yokus cıkarken özellikle yüklü iken duz yolda dııl ama yokusta cok fark edıyor

teachers71

« Yanıtla #10 : Eylül 30, 2009, 09:33:03 ÖS »
yokuşta çok farkeder.birde otomatik viteslerde roketlemede. arkadaşımın zavoli lpg li 2004 otomatik vitesi var.bende 2005 otomatik var. sık sık beraber 2 aracada biniyoruz. özellikle roketlemelerde farkı bariz şekilde yaşıyoruz.

kacaman

« Yanıtla #11 : Eylül 30, 2009, 10:01:44 ÖS »
bu denemenin kesin cevabını bulmak zor değil aracımızı dynoya çıkartırız bir lpg ile bir de benzin ile test edereiz net yanıt almış olmazmıyız arkadaşlar ne diyorsunuz bu konuda

CeNii

« Yanıtla #12 : Eylül 30, 2009, 10:59:58 ÖS »

dostum bu sozu butun ustalar kullanıyor ama canlı sahıtlerı var arkadaslarımın cogunda sıralı lpg var ama yokus cıkarken özellikle yüklü iken duz yolda dııl ama yokusta cok fark edıyor

ok işde yokuşda fark etmesinin benzinin yakış derecesinin LPG den yüksek olması yani OKTAN farkı nın olması

honda121

« Yanıtla #13 : Ekim 01, 2009, 11:53:15 ÖÖ »
Düşer...

hunace

« Yanıtla #14 : Ekim 02, 2009, 09:55:17 ÖÖ »

ok işde yokuşda fark etmesinin benzinin yakış derecesinin LPG den yüksek olması yani OKTAN farkı nın olması

aynen öyle... yokuş cıkarken  az dahi olsa  aracı bogarsanız bu sonuc ortaya cıkar işte. benzinli aracı bogdugunuzda o kendini daha rahat toplayabiliyor. ama bogulan motor lpg li ise oyle olmuor, cunku lpg daha az yanıcı bi madde. yokuş yukarı cıkarken 2 aracı da yuksek devirli kullanın, goreceginiz sey benim bulmus olacagım sonuclardan farklı degildir.  motoru ve pedali iyi hissedin, motorun yakabilecegi kadar motora yakıt gonderin (ki bunu yapmak iyi soforluk ister)  dusuk devir olsun ust devir olsun farketmez, yada yokus yukarı, duzluk, yokus assagi farketmez... zaten bezinli aracı bogmadan hızlandırırsanız da daha iyi hızlanır.  lpg ile benzin farkını ancak boyle videoda saliseleri tutarak bulursunuz.

TLM

« Yanıtla #15 : Ekim 02, 2009, 05:06:25 ÖS »
Bu kayibin bir kac sebebi olabilir.

Birincisi LPG oktaninin Benzin oktanindan daha yuksek olmasindan oturu, alt devirlerde benzine oranla daha cok kaybettirmesi, benzinle calissin diye uretilmis ve sikistirma orani, atesleme haritalari vs vs benzine gore olan bir arac icin gayet normal. Devir arttikca fark azalacaktir ki zaten bunu gozlemlemissin, yine lgp'nin benzine gore daha yuksek oktanli olmasindan kaynaklaniyor olabilir. Yuksek oktan = Iyi diye bir mantik yok, ya da yuksek oktan = daha cok enerjisi gibi bir mantikta yok. Bunlari silmek lazim kafalardan. LPG ne kadar daha yuksek oktanli olsada, LPG'nin birim hacim basina yandigi zaman aciga cikarttigi enerji, benzinden daha azdir.

Ikincisi benzinli araci LPG'ye cevirirken, yakit sarfiyati birebir benzinle ayni miktarda tutulup, atesleme haritasinda da oynama yapilmazsa, normal olarak LPG li arac daha az guc uretecektir. Buda yine LPG'nin birim basina aciga cikarttigi enerjinin az olmasindan kaynaklanir.

Ucuncusu LPG sistemi uygulandiktan sonra, motorun atesleme ve diger ayarlari ile oynanmamis olabilir ve bu yuzden arac hala benzinde calismaya gore ayarli iken siz motorda lpg yakiyorsunuzdur, sonuc olarak daha kotu bir performans elde edersiniz.

LPG'den performans istiyorsak, aracin LPG'ye gore ince ince ayarlanmasi gereklidir. Ozellikle sikistirmayi arttirmak (ince kapak contasi olabilir, kapak taslama olabilir ama tavsiye edilmez), yakit ve atesleme haritalarina mudahale etmek, LPG li bir sistem ile, aracin benzinli haline gore daha iyi bir performans almak gayet mumkun. Sonucta benzinli halinin ayarlari fabrika ayarlari oldugu icin bir cok kisitlamaya maruz kalinarak olusturulmus bir ayardir, o yuzden aracin gucunu LPG ile bile arttirmak, fabrikaninkilere oranla daha agresif ayarlarla mumkundur.

ANCAK, LPG performans icin degil, yakit tasarrufu icin kullanilan bir sistemdir, bu yuzden bu uygulamadaki hedef yuksek performans degil, dusuk harcamadir. Dolayisiyla, kimse benzinden daha cok parayi LPG'ye verip, benzine gore bir parca daha iyi performans almak istemez. Eger hedef Performanssa, benzin, LPG'den cok daha fizibilitesi yuksek bir yakit olarak karsimiza cikmaktadir. Methanol vs enjeksyonlu bir sistem olusturarak, hem benzinin yanmadan dolayi aciga cikarttigi yuksek enerjiden faydalaniriz, hemde ornek olarak 95 oktan olarak aldigimiz benzinimizin sanki 100+ oktan benzin gibi sikistirmaya karsi direncini arttirmis oluruz. Bu direnc bize atesleme/benzin/basinc vs gibi haritalarinin daha agresif bir hale getirebilmesine olanak tanir ve sonuc olarak daha yuksek gucler elde ederiz. Tabi yakita verdigimiz maliyet artar, enjeksyon sitemini aracimiza uygulamamiz icin belirli bir maliyet gerekir (metanol gibi bir maddeyi kullanmak icin ne benzin depomuz uygundur ne de benzin hortumlarimiz ve diger yakit sistemi bilesenlerimiz), surekli metanol takviyesi yapmamiz gerekir vs gibi zorluklarida yaninda bulundurur.

SONUC
LPG yakittan maliyet icin kullanilan bir sistemdir. LPG kullanip, hemyakittan kazanip hemde daha hizli gitmek fizik kurallarina ve kimyaya gore pek mumkun degildir. Kabaca ne kadar ekmek o kadar kofte diyebiliriz.

LPG'nin oktani, benzinden yuksektir.

Oktan, yanmadan sonra aciga cikacak gucu belirten bir belirtec degildir. Hele ki farkli maddelerin oktan kiyasi yapilarak aciga cikartacaklari guc bakimindan degerlendirilmesi son derece yanlistir.

kacaman

« Yanıtla #16 : Ekim 02, 2009, 05:13:52 ÖS »
kardeş yazdıklarını okudum ve takdir ile müşahade ettim, paylaşım ve emeğin için teşekkürler.

TLM

« Yanıtla #17 : Ekim 02, 2009, 05:57:03 ÖS »
kardeş yazdıklarını okudum ve takdir ile müşahade ettim, paylaşım ve emeğin için teşekkürler.

Lafi bile olmaz, maksat sorunlar cozulsun :)

pörtlek

• pörtlek,road runner
« Yanıtla #18 : Ekim 04, 2009, 11:41:22 ÖÖ »
lisedeki fizik hocamın söylediği değişmez kurallar arasıda en çok hatırladğım ve günlük hayatın birçok bölümüne bence uyarlanabilecek olan:'' yapılan iş herzaman sabittir '' kuralıydı.yani yoldan kazanmaya çalışırsanız ya güçten kaybedersiniz ya da zamandan,güçten kazanmaya çalışırsanı tersi gibi olasılıklar.mantıksal olarak teknik performansı en iyi durumda olan bir araç benzin ve lpg de aynı sonucu vermemelidir.arzu ettiğimiz birbirine en yakın olanı tabiiki.lpg ile veya başka ucuz bir yakıtla benzinden daha performanslı bir araç dizayn edilebilir.bu durumda yukarıdaki kural yine geçerlidir,çünkü bu aracı edinmek için ödeyeceğimiz miktar şimdiki aracımızınkinden daha az alamaz.bu da yukarıdaki formüle göre cebimizden güç kaybı demektir.örnek tam olarak uymasada şu anki hibrit araçlar. 

34GB4525

« Yanıtla #19 : Ekim 04, 2009, 11:53:55 ÖÖ »
LPG  de 2. viteste 2000 devirden 6000 devire çıkış süresi =  7,92 saniye

benzinde 2. viteste 2000 devirden 6000 devire çıkış süresi = 7,36 saniye

Bu fark 0.56 sn değilmi yahu lafı bile olmaz forewer lpg :D

hunace

« Yanıtla #20 : Ekim 04, 2009, 02:00:27 ÖS »
Oktan, yanmadan sonra aciga cikacak gucu belirten bir belirtec degildir. Hele ki farkli maddelerin oktan kiyasi yapilarak aciga cikartacaklari guc bakimindan degerlendirilmesi son derece yanlistir.

eline sağlik, cok aciklayici olmuş.  LPG deki oktan konusunda  cok bir fikir sahibi değilmdim, sayende öğrenmiş olduk. Ama benzinin daha iyi bir yanici olduğunu bildiğim için ona göre yazmiştim bende.  Örneğin benim araç şehir içinde benzinde 8.2lt yakarken, LPG de 8.8lt yakiyor.  Litre olarak  LPG de daha fazla yakit harciyor.

honda121

« Yanıtla #21 : Ekim 05, 2009, 02:01:56 ÖS »
eline sağlik, cok aciklayici olmuş.  LPG deki oktan konusunda  cok bir fikir sahibi değilmdim, sayende öğrenmiş olduk. Ama benzinin daha iyi bir yanici olduğunu bildiğim için ona göre yazmiştim bende.  Örneğin benim araç şehir içinde benzinde 8.2lt yakarken, LPG de 8.8lt yakiyor.  Litre olarak  LPG de daha fazla yakit harciyor.

Buda LPG nin daha yanıcı bir madde olduğunu ortaya koyuyor....

hunace

« Yanıtla #22 : Ekim 06, 2009, 02:31:07 ÖS »
Buda LPG nin daha yanıcı bir madde olduğunu ortaya koyuyor....

daha yanıcı derken, daha kolay tutuşan demek istiyoruz...  benzin dünyadaki en yanıcı yakıtlardan biridir.

hero_07

« Yanıtla #23 : Aralık 09, 2009, 11:37:54 ÖS »
araştırma için teşekkürler bende lpg kullanıyorum ve sizin gibi benzinle lpg arasında fazla bir fark hissedemiyorum. lpg ye devam

bal974

• Rotifer Su Ürünleri
« Yanıtla #24 : Aralık 10, 2009, 08:54:56 ÖÖ »
Ben benzin ve LPG arasında özellikle yüksek devirlerde hızlanırken fark hissediyorum.
Bu fark mutlaka olur, ama benzin ve lpg arasındaki fiyat farkı bize bu ivmelenme farkını hiç şikayet etmeden görmezden gelmemizi sağlar.

Benim aracım 99 Accord 3.0 V6, 200 HP

bu farkı en çok otobanda yokuş yukarı tam gaz hızlanmaya başladığımda farkediyorum.
Hız 140-150 lerde, tam gaz yapıyorum, 4000 d/d'ları geçiyorum.
Araba hızlanmaya devam ediyor

O esnada benzine alıyorum, arabanın ivmelenmesi hemen farkediyor.

Şikayetçi miyim? Kesinlikle HAYIR :)