Gönderen Konu: back pressure  (Okunma sayısı 3372 defa)

Lquin

back pressure
« : Nisan 07, 2011, 01:09:54 ÖS »
iyi günler arkadaşlar.benim merak ettiğim bir konu var.''back pressure'' bir çok yerde okudum araştırdım fakat anlayamadım.biraz daha basit ve yalın bir dille anlatmanız mümkün mü üstadlar.bir de kat iptali back pressure yi neden ortadan kaldırır bunu merak ediyorum.back pressure sadece kat ta mi oluşuyo?

şimdiden teşekkürler

Lquin

Ynt: back pressure
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2011, 01:53:15 ÖS »
hadi üstadlar :)

poseidon999

« Yanıtla #2 : Nisan 07, 2011, 02:06:42 ÖS »
Back Pressure turbolu araçlarda ayağın gazdan çekilmesi sonucu
oluşan havanın ters vakum etkisidir. Bu geri tepen hava turbo pervanesini ters çevirmemesi için tahliye edilir
bu tahliye işlemi de Blow off dediğimiz parça ile olur. Nam-ı diğer Çufff.

Atmosferik araçlarda back pressure olmaz.

Lquin

« Yanıtla #3 : Nisan 07, 2011, 02:29:00 ÖS »
yani emme manifoldundan tekrar turboya dönmesi halinde turbo pervanesi ters çevrileceği için bunun tahliyesi içinde blow off kullanılır doğrumu anlamışım :) birde kat iptali neden back pressureyi azaltır bunuda açıklarsan çok sevinirim kardeş.
teşekkürler

poseidon999

« Yanıtla #4 : Nisan 07, 2011, 03:47:39 ÖS »
birde kat iptali neden back pressureyi azaltır bunuda açıklarsan çok sevinirim kardeş.
teşekkürler

Kat iptal edilince egzoz gazı daha rahat çıkacağı için salyangoz pervanesine geri dönen gaz nispeten azalacaktır.
Hatta turbolu araçların egzoz çıkışları genelde 60 mm ve daha büyük olur ki gaz çıkışı rahat olsun ve içerde sıkışarak aracı boğmasın.

Lquin

« Yanıtla #5 : Nisan 08, 2011, 09:29:11 ÖÖ »
teşekkürler...

poseidon999

« Yanıtla #6 : Nisan 08, 2011, 11:43:05 ÖÖ »
Rica ettim.

Lquin

« Yanıtla #7 : Nisan 08, 2011, 03:11:26 ÖS »
bi dakka yani ozaman katalizatöre gelen basınçlı gaz kata gelip ordan geri silindirlere doğru mu gidiyor orasını anlamadım

poseidon999

« Yanıtla #8 : Nisan 08, 2011, 04:21:56 ÖS »
bi dakka yani ozaman katalizatöre gelen basınçlı gaz kata gelip ordan geri silindirlere doğru mu gidiyor orasını anlamadım

Aslında gazın tamamına yakını egzozdan atılıyor ama saniyede binlerce devir yapan salyangoz pervanesi ayak gazdan çekilip birden durunca
gazın çok küçük bir kısmı pervaneye geri dönüyor.
Egzoz ara boruları daha geniş olursa gaz daha rahat çıkar.
Katalizör olmazsa daha da rahat çıkar ama çok da az olsa bu vakum etkisi olacaktır.

Bu az miktarda gazın pervaneye dönmemesi için Blow off denilen tahliye parçası kullanılıyor.
Çıkan çuff sesi ise basınçlı havanın ta kendisi.

Lquin

« Yanıtla #9 : Nisan 08, 2011, 04:42:41 ÖS »
anladım.birde bazı forumlarda back pressure kötü olarak adlandırılıyor bu doğrumudur?