Gönderen Konu: B FAST Hizli kalkis sistemi  (Okunma sayısı 4511 defa)

dj259

• MeSuT
    • BenimArtim
B FAST Hizli kalkis sistemi
« : Şubat 12, 2012, 08:54:36 ÖS »
İnternet de gezinrken buldum 2001 model ustu araclara uygulaniyor aracin gaz tepkimesini beyine sinyal gondererek 0.9 sn den 0.2 e dusuruyor araca kurulumu 5 dk da yapilyor araca zarari yok deniliyor bu aparati kullanan varmi gercekten faydasi varmi yada zarari ?

BGR19

Ynt: B FAST Hizli kalkis sistemi
« Yanıtla #1 : Şubat 12, 2012, 11:34:25 ÖS »
bu bildiğimiz sprint booster ın farklı markası galiba, sitede baya konu vardı sprintbooster la ilgili

poseidon999

« Yanıtla #2 : Şubat 13, 2012, 08:43:36 ÖÖ »

Bir ara ben de araştırmıştım yeni araçlarda gaz pedalı sensörü var bizdeki 96-01 iesler gibi telli değil
(01-06 civic lerde tel varmı bilmiyorum)

Gaz pedalının altındaki sokete takılıyor ve sensörün (potansiyomerte'nin) gaz kelebeğine gönderdiği sinayli hızlandırıyor.

320 d' de denemiştik 10 dk da monte oluyor
hem kalkışta hem hareket halinde ciddi bir fark vardı ama bu sefer de yavaş kalkamıyorsun kalkınca da gerisi geliyordu :)

Yani sensörlü araçlar için şehir efsanesi değil kalkışı hızlandırdığı bir gerçek.

okn84

« Yanıtla #3 : Şubat 13, 2012, 08:47:35 ÖÖ »
01-06 civic lerde tel var yenı nesıl araclarda daha cok kulanılıyo

BGR19

« Yanıtla #4 : Şubat 14, 2012, 11:30:46 ÖÖ »
Hizlandirir tabi :) yavas kullanmak istenince de kapatilabilio sprintbooster ama cok paahali 500euro mu dolar mi neydi. Surekli hizli suruosaniz alinabilir tabi
B fast n fitayi nasil acaba?

dj259

• MeSuT
    • BenimArtim
« Yanıtla #5 : Şubat 14, 2012, 12:55:05 ÖS »
bizim hondalara olmaz sanirim gaz telli

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #6 : Şubat 14, 2012, 01:35:37 ÖS »
hiç bir kerameti yok. sadece gaza daha fazla basıyormuş gibi gösteriyor. kalkışlarda dip gaz yapmak gibi düşünün. ara hızlanmalarda yine çok bi etksi yok. 1 hp bile faydası yok.

poseidon999

« Yanıtla #7 : Şubat 14, 2012, 01:41:07 ÖS »
hiç bir kerameti yok. sadece gaza daha fazla basıyormuş gibi gösteriyor. kalkışlarda dip gaz yapmak gibi düşünün. ara hızlanmalarda yine çok bi etksi yok. 1 hp bile faydası yok.

Kalkışta ve ara hızlanmalarda 0,5 saniye senin için önemli değilse dediğin gibi bir kerameti yok.

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #8 : Şubat 14, 2012, 01:46:10 ÖS »
piste çıkıp katılımmıyorum. hiç mi hiç önemi yok. ayrıca 0,5 saniye verdiği filan da yok. aynı araçla arka arkaya 3 defa kalk zaten aralarında süre olarak 0,5 saniye oynar. bu cihazın sana verdiğini hızlı vites atarak da kazanırsın. veya tek hareketle kaybedebilirsin de.

kalkışta zaten 4,000 rpm de kalkıyorum ardından gazı dipliyorum. saniye kazandırması mümkün değil. Bu sistemlerin çalışma prensiplerini iyi kavramak lazım.

Bunun kazandırdığı saniyeyi çok daha farklı yollarla kazanıyorum zaten.
En basitinden derdim saniye olsa port polish yaparım aynı paraya 5 hp alırım :D

poseidon999

« Yanıtla #9 : Şubat 14, 2012, 02:00:02 ÖS »
piste çıkıp katılımmıyorum. hiç mi hiç önemi yok. ayrıca 0,5 saniye verdiği filan da yok. aynı araçla arka arkaya 3 defa kalk zaten aralarında süre olarak 0,5 saniye oynar. bu cihazın sana verdiğini hızlı vites atarak da kazanırsın. veya tek hareketle kaybedebilirsin de.

kalkışta zaten 4,000 rpm de kalkıyorum ardından gazı dipliyorum. saniye kazandırması mümkün değil. Bu sistemlerin çalışma prensiplerini iyi kavramak lazım.

Bunun kazandırdığı saniyeyi çok daha farklı yollarla kazanıyorum zaten.
En basitinden derdim saniye olsa port polish yaparım aynı paraya 5 hp alırım :D

Bu dediğine göre manueller için short shift'in de faydası yok.
:)
Aynı mantık.

kalkışlara etkisi olduğu bir gerçek
manuellerde vites atıldıktan sonra tepkimeyi hızlandırıyor bu da gerçek.
ama bunlara karşı gereksiz pahalı olduğu da bir gerçek.
Draglara girersen işe yarar yoksa yalan.

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #10 : Şubat 14, 2012, 02:13:59 ÖS »
Draglara girsem zaten telli sisteme geçerim elektrikli ile işim olmaz :D

shortshift  cadde kullanımı için gerekli değil. ama faydasız da değil.

bu aletin tek olayı sen gaza %10 basarken fazladan%25 veya 50 ( bazılarının ayarı var ) gaza basıyor.

Normalde araç ekonomi için gazı aniden köklemez. köklesen bile beyin gereğinden fazlasını ECU vermez.

Dolayısı ile bu cihazın yaptığını sen  kendin de yaparsın.

Tepkime hızını artırması mümkün değil. Gaz pedalının ECU ya bağlantı hızı sabittir. Protokol değişikliği olmadıkça artması mümkün değil. Neticede sen kablo üzerine ek cihaz bağlıyorsun.

şöyle düşün Bilgisayarın üzerinde ki portlar usb olsun Rs232 olsun belli hızlarda çalışır. usb için 48mps dir. sen buraya 300mbps harddisk de bağlasan 48mbps ile çalışır.

rebeloghy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Şubat 14, 2012, 02:22:12 ÖS »
son yorumda cok mantıklı özetlenmis..

poseidon999

« Yanıtla #12 : Şubat 14, 2012, 02:29:53 ÖS »
Çok derine daldınız yahu.
Tabi ki ecunun zamanlamasını değiştiremezsiniz ama bu konu farklı.
Kullandık fark etti diyorum.
Hp katmıyor sadece gaza temas ettikten 0,7 saniye sonra olan kalkış
hareketini potansiyometreye daha hızlı iletip 0,2 ye çekiyor. Sistem bu.

Siz gaza basınca ecu'nun gaza ne şiddette basıldığını algılaması 1 saniyenin altında.
Bu cihazda sadece hassas sensörler var ve ecuya bu bilgiyi biraz daha önce gönderiyor.

Çok da problem değil. İlker'e katılıyorum dediği gibi 500 TL versek daha çok hp alıp farkı kapatırız ama ben sadece sistemin çalışma şeklini anlattım.

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #13 : Şubat 14, 2012, 03:03:26 ÖS »
Bende diyorum ki daha önce göndermesi mümkün değil. Cihazda potansiyometre veya sensör yok.

Potansiyometre zaten gaz pedalı. Bu alet gaz pedalı ile ecu arasına takılıyor. senin verdiğin gazı %25 fazla gösteriyor.

bi dönem maf sensörü yanıltmak için ufak kutular vardı. güç artışı verdiğini iddaa ederdi. Onlar gibi düşünün. sinyalin hızı değil voltajı değişiyor. Bu da gaza fazla basmak demek. Şehir içinde arabanın fazla yakmasına hiç değinmiyorum.

Kullanıp fark etmiş olduğunu yazmışsınız. illaki fark etmiştir o konuda şüphe yok. sizin yarım gaz verdiğiniz yerde  alet tam gaz veriyor.

ilkercom

• Hasan İlker Çom