Gönderen Konu: Aydınlatma projelerim  (Okunma sayısı 49355 defa)

oktay toker

• tamircioktayy
Ynt: Aydınlatma projelerim
« Yanıtla #50 : Aralık 11, 2013, 02:51:54 ÖS »
Belirli mesafelerden gündüz farımızın görünüşü.Sanırım fazlası ile tatmin edici olmuş.Halka mecburi yerleşiminden dolayı kenarlardan kesik görünüyor ama canlı gözle daha iyi göründügünü düşünüyorum.

oktay toker

• tamircioktayy
« Yanıtla #51 : Aralık 17, 2013, 09:40:38 ÖS »
İstanbul'dan bir arkadaşımızın Focus aracı için Valeo bi-xenon mercek,Gen4 balast Osram 4300k,Bmw orjinal mercek kapagı boyanarak yapıldı.

oktay toker

• tamircioktayy
« Yanıtla #52 : Ocak 09, 2014, 01:24:39 ÖS »
Geçen ay Rabbimin izni ile Zonguldak ilimizden bir doktor arkadaşımızın 2006 Hb V6  Mondeo far çalışmasını bitirebildiğim bu çalışmada uzun ve kısa hüzmeye yeni nesil Hella bi-xenon mercek kullanıldı.Uzun hüzmeye farlar yanmadan sellektör atabilmeyi sağlayan Gen5 balast kullanıldı.Kısa hüzmede orjinal xenon ampul balast takımı kullanıldı.Her iki mercekte  Aküden direkt tesisat çekilerek yapılan bağlantıda yaptığım role tertibatı ile hem kısa far olarak hemde uzun far olarak aktif kullanılıyor.Uzun hüzme tesisatı sadece 2 merceğin selenoidini besliyor.Kısa hüzme tesiastı orjinal balastı kontrol ediyor.Kısa hüzme ve uzun hüzme + uçlarından tetik alınarak role  sistemine komut veriyor.Arkadaş siyah taban far olmasını istediği için siyaha boyandı.Bu benimde işime geldi. arka kapakta bu defa uzun hüzme kısmında 1.5 cm civarı çıkıntı yapıldı.Diğer taraf temiz.

Bmw angel halka ilavesi ve power led sinyal ilavesi bilahire Led başlığı altında paylaşacağım.

Sinyal videosu.Bu defa sinyal yanarken halkaların ışığını kesmedim.Sadece bir tercihti.Halkalar parklar yanınca kısılıyor.

http://s1135.photobucket.com/user/tamircioktayy/media/MOV06425_zps7dca3c5b.mp4.html

oktay toker

• tamircioktayy
« Yanıtla #53 : Ocak 10, 2014, 03:42:43 ÖS »
Şunuda belirteyim.Mercekler bir siğorta iptali veya role sistemindeki bir kablo iptali ile Orjinal olması gereken aydınlatma haline alınabiliyor.Yani kısalar kısa uzunlar uzun olabiliyor.İşlemi yaparken bu seçeneğide yapıp kararı kullanıcıya ait olmak üzere ben hem kullanıcıyı memnun etmek hemde kurallar çerçevesinde yapıyı korumaya çalıştım.

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #54 : Ocak 10, 2014, 03:44:33 ÖS »

Çok güzel çalışmalar.. Emeğinize sağlık..

oktay toker

• tamircioktayy
« Yanıtla #55 : Ocak 14, 2014, 08:28:58 ÖS »
Aralık ayı sonuna doğru Rabbimin izni ile iyi bir sonuç alarak ve Ankara'dan kullanıcı arkadaşımızında oldukca beğendiği Fiat Stilo aracının farlarında kısa hüzme ye yeni nesil Valeo bi-xenon merceklere D1s Philips 4300k xenon ampul ve Gen5 balast,uzun hüzmeye yeni nesil clear lensli Bosch servo bi-xenon merceklerin perdesi uzun hüzmeda sabitlenerek halojen H7 ampul traşlanarak,sis bölümüne Mondeo Mk3 orjinal ceviz xenon merceğinin perdesini düzleyerek h7 ampul traşlanarak takıldı.
Baktım Her şey mercek olmuş sinyal bölümünede yine Mondeo merceğini kullanarak içine 4 tane amber power led yerleştirdim ve farın orjinal park bölümündeki deliklerede Nude lesn ile power led yerleştirerek gayet güzel bir sinyal bölümü yapıldı.
Mercek şapkaları 2 parçalı olarak yapıldı.Sis ve sinyal mercek şapkalarıda metalden bir hazır parça kullanıldı.
Orjinal Bmw U halkaları kullanılarak gündüz farımızıda her bir halkaya 4 x 1 watt smd 3528 kullanarak işlemi bitirdik.Ön çerçevede mecburi olarak kesilmeler yapıldı.Bütün yapısalda oynamalar olduğu siyaha boyamaya karar verildi.

Bu çalışmada sis mercekleri en çok vaktimi alan kısım oldu.Ve şu an bu farların orjinal yapısında şimdiye kadar yaptığım bütün farlarda olan havalandırma filtre kanalları bu farın Bosch marka olmasına rağmen olmadığını üzülerek anlamış bulunuyorum.Sadece sis bölümü tarafında ne olduğunu tam anlayamadığım 2 tane yaklaşık 1 mm falan genişliğinde iç deliğe sahip bir çıkış var.Mecburi olarak hurda farlardan sökerek hava kanalı filtrelerini bilahire mecburen yerleştirecegim.Sağ far tarafında yaklaşık 3 haftadır falan  kullanımda sorun yok ama sol far kısmında arka kısım her yeri kapalı olduğu için nem sorunu oluştu.Şimdilik uzun hüzme kapagı açık şekilde dolaşılıyor.Uzun hüzme kapagında nem kapsülleri ekleniyor.

Araç üzerindeki görünümü çok net değil ama şimdilik elimde bu var.

Sinyal ve gündüz farı videosu.

http://s1135.photobucket.com/user/tamircioktayy/media/MVI_7190_zpsa6b243de.mp4.html

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #56 : Ocak 15, 2014, 07:35:00 ÖÖ »

Maşallah hocam yine harikalar yaratmışsınız.. Emeğinize sağlık..

olivin

« Yanıtla #57 : Ocak 15, 2014, 09:41:03 ÖÖ »
Süper çalışmalar, elinize sağlık. Hocam Fd6 kasa civicler için yaptığınız bir çalışmanız varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

oktay toker

• tamircioktayy
« Yanıtla #58 : Ocak 15, 2014, 10:41:59 ÖÖ »
Bu kasalarda kullanılan far için yakında paylaşacağım.Ön hazırlıklar yapıyorum.
Daha önce junyan tipi far için çalışmam önceki sayfalarda var.
« Son Düzenleme: Ocak 15, 2014, 10:42:59 ÖÖ Gönderen: oktay toker »

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #59 : Ocak 15, 2014, 11:08:45 ÖÖ »

Üstadım 96-01 Civiclere far çalışmanız oldumu hiç ? Oldu ise örneklerini görme şansımız varmı ? Teşekkürler.

oktay toker

• tamircioktayy
« Yanıtla #60 : Ocak 15, 2014, 12:55:33 ÖS »
Bütün çalışmalarım bunlar.Proje istegi geldikce ve Rabbimin izni ile bittiğinde paylaşımlarımı yapıyorum.

gomar

« Yanıtla #61 : Ocak 15, 2014, 12:57:44 ÖS »
Ince işçilik ve sabır ... Sonuçlar mükemmel elinize sağlık. Allah'ın izniyle bir gün farları modifiye etme hevesi içimize doğarsa gidilecek tek adres Oktay abi .

Kolay gelsin

can3520

« Yanıtla #62 : Ocak 15, 2014, 01:02:48 ÖS »
Benim farlarımı yaparken kendisine çok şey danışmıştım, teşekkürler tekrardan Oktay abi :)

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #63 : Ocak 15, 2014, 01:06:18 ÖS »
Benim farlarımı yaparken kendisine çok şey danışmıştım, teşekkürler tekrardan Oktay abi :)
can kim dir oktay yeri nerdedir

can3520

« Yanıtla #64 : Ocak 15, 2014, 01:10:21 ÖS »
can kim dir oktay yeri nerdedir
Yüz yüze tanışmadık abi geceucusu'nda projelerini incelemiştim oradan iletişime geçtim kendisiyle, sağolsun her konuda yardımını esirgemedi.

oktay toker

• tamircioktayy
« Yanıtla #65 : Ocak 15, 2014, 01:52:24 ÖS »
Rabbimin izni ile elimden gelen yardımı bilğim dahilinde esirgemeye hakkım yok.Konulardaki detaylı resimleri bu nedenle ekliyorum.

Tanışma konusunda detaylarım mevcut ve İmza kısmında iletişim bilğilerim mevcut.

Stilo power led  sinyal ve Bmw u halka videosunu bu linktende incelenebilir.

http://youtu.be/PUrlq2baQL8

mc_no_fear

« Yanıtla #66 : Ocak 15, 2014, 05:50:27 ÖS »
Ellerinize sağlık. Hayran oldum çalışmalarınıza

Albayrak

« Yanıtla #67 : Ocak 15, 2014, 08:31:16 ÖS »
Oktay abi merhabalar,
Proje fotoğraflarınız upload sitesi tarafından kaldırılmış,
güncellemenizi önerebilirim
:)

oktay toker

• tamircioktayy
« Yanıtla #68 : Ocak 15, 2014, 08:46:31 ÖS »
Kaldırılma değil,gösterim limiti dolduğu için askıya alındı.Bir müddet sonra açılıyor.Son sayfalardaki resimlerde sorun yok.

Albayrak

« Yanıtla #69 : Ocak 15, 2014, 11:44:40 ÖS »
Kaldırılma değil,gösterim limiti dolduğu için askıya alındı.Bir müddet sonra açılıyor.Son sayfalardaki resimlerde sorun yok.
O kadar güzel ve kusursuz el emeği var ki...
insanın baktıkça bakası geliyor, heyecanla bekliyoruz :)

oktay toker

• tamircioktayy
« Yanıtla #70 : Şubat 11, 2014, 02:34:36 ÖÖ »
Rabbimin izni ile Ankara'dan arkadaşımızın Golf 4 aracının Stopları için Power led dizaynı uygulaması yapmak için uzun süren bir çalışmayı iyi bir sonuç ile bitirmek kısmet oldu.Oldukça fazla şekil testleri,dizayn denemeleri,lensler,ledler deneyerek sonuca ulaşıldı.Stop tipi oldukca ölçüsüz denilebilecek yapıya sahip olduğu için led şekli vermek beni epey zorladı.

Çalışmayı lens kullanarak bitirmek istiyordum ama lensler istediğim gibi olmadı iptal ettim.Lenslere göre delinip şekil verilen yapıyıda sonradan bozmayarak aynen kullandım.Bu nedenle biraz led dizilimi hatalı oldu bunuda nazarlık diyerek ellemedik.

Çalışmada Park modu için ilk baştan beri ben pleksi çubuk dizaynı için uğraştım ve ortaya tahminimden daha iyi netice aldığım bir yapı çıktı.Pleksileride power led ile aydınlattım.

Bütün kırmızı ledler smd tip her biri 50 lümen kırmızı renk verebilen ledler.

Amber renk sinyal ledlerimiz.Sinyaller için sonradan yürüyen şekilde yapmaya karar verdik ve yaptık fakat sonradan ön sinyal ile uyumsuz olduğuna karar verildi ve normal şekilde yanması sağlandı.

Geri vites için 15watt power led merceksiz olarak kullanıldı ve ciddi manada performans alındı.Kamera ile gündüz gibi görüntü alınabiliyor.

Stopların komple açılmış hali.

En son karar verilen yapı için kesilmiş delinmeye hazırlanmış sogutucularımız.

sinyal ledleri test için monte edildi.

Sogutucularaın boyalı ve ledlerin takılmış hali.

Stop kasası zımparalanıp siyaha boyandı.Buna en son karar verildi ve sanırım epey doğru bir karar oldu.

Bu şekilde bir yapı olsun demiştik ama sonradan vazgeçtik.

Bütün ledlerin montajlı hali.

Sonra orjinal pleksi camlar gibi ledlerin önünü kapatmaya karar verildi ve pleksiler hazırlandı,şeffaf folyo ilede kaplandı.

Montajlı halleri.

Pleksi çubukların takılmasından sonraki testimiz.

Stopların kapanmış hali.

Montaj sonrası görünümler.

Aklımda ilk baştan beri olan köşe kısma led uygulaması sonrası görünüm.

Son hallerinden kareler.

oktay toker

• tamircioktayy
« Yanıtla #71 : Şubat 11, 2014, 03:44:44 ÖÖ »
Rabbimin izni ile yine uzun süren bir çalışmayı son derece güzel bir sonuç ile bitirmek kısmet oldu.Farlar Bursa'dan bir arkadışımıza ait İnsignia aracı için alınan İnsignia Cosmo modelin Afl farları diye bilinen modeli.Çalışmaya ilk başta sadece mercek değişimi için başlandı fakat sonradan iş büyüdü,Yeniden yapılanan gündüz farı,orjinal gündüz farının yerine sinyal ve orjinal sinyalin yerine led uzun hüzme yapılmay akarar verilerek işin akışı uzadı.bu çalışmadada oldukca fazla testler,dizayn aşamaları yaptım.Sonra bu çalışmalara ilave olarak ledlerin yanış şekilleri ile oynama yaptık.

sinyalleri akan ışık yada yürüyen ışık şekiline benzetmeye,yeni dizayn ettiğimiz Gündüz farınıda kademeli olarak yanmasını istedik ve istenilen şekildede sonuç alarak farları kapattık.

Güdüz farında smd her biri 50 lümenlik yarım wattlık ledler kullanıldı.Sinyalde 1 watt amber ledler kullanıldı.Uzun hüzme ledlerimizn her biri 20watt power led olarak sağ ve sol olarak 6 led 20derecelik reflektör sınıfı lens kullanılarak güzel bir sonuç alındı.

Orjinal Hella mercekleri Afl sisteme göre olduğu için yeni nesil Hella Bi-xenon mercek ile değişti,Yükseklik motoru servoo tip olduğu için orjinal yükseklik motoru ile değişti.Gen5 balast ve Philips 4300k xenon takım kullanıldı.Orjinal iç mercek şapkası siyaha boyandı.

Farların açılmadan ilk hali.

Farların açılmış hali.

Sadece mercek çalışması yapılsa idi bu şekilde farlar kapatılacaktı.

Orjinal servo yükseklik motoru ve yerine takılmış normal motor.

Orjinal Afl Hella mercek ve yeni Hella mercek yan yana.Montajı yapılmış Hella mercek.

İç mercek kapagının boyanmış hali ile benim düz çubuktan bükewrek bu şekli verdiğim parça son şekilde ince kalınca montajı zorlaştığı için 3 mm daha geniş hali ile Lazerde kesilmiş aynı şekildeki pleksi çubugun Gümüş grı ye boyanmış hali.

Gündüz farı ledlerinin montajlanmış hali.

Ledlerin önünün kapanması için metalik grı ile boyamış pleksi çubukların montajlanmış hali.

Gündüz farının yanış şekli.

Uzun hüzme power ledlerimizin montajı.

Araç sahibi arkadaşımız ile dizayn ettiğimiz lens sabitlemesi ve ön görünüşe destek veren parçanın yapımı.Lazerde kesilen parça görünümde çok eyi değiştirdi.Bu parça yerine son anlarda aklıma gelen  bu genişlikte pulu kesip biçip kullanmak vardı yada aliminyumda delip kesip yapmak vardı.sonra fikir birliği ile üstteki parçayı geliştirdik.Ledlerin sogutucu bölümündeki ayaklar hiza ve yön verebilmek için bu şekilde yapıldı.

Uzun hüzme ledlerin montajlı hali.

Orjinal sinyal camı uzun hüzme yapısı için kesildi ve siyaha boyandı.

Orjinal gündüz farı bölümündeki ledler söküldü ve yerlerine her bölüm için 2 şer tane olmak üzere toplamda 12 led takılarak sinyal aşamasıda aşılmış oldu.

Küçük devre Sinyalin akışkan veya yürüyen şekilde yanması içinve hızıda kontrol edilebilecek şekilde yapılmış devresi,Gündüz farımızın 4 kademeli olarak sıra ile yanmasını sağlayan gecikmeli role devresi ve dönüş farlarının gecikmeli yanmasını sağlayan devremizin bitmiş hali.Sinyal devresi son model Audi araçlardaki sinyal yanışından yola çıkılarak yapıldı.Gündüz farı sıralı yanması ise arkadaşımızın istegi üzerine yapıldı.

Farların bitmiş hali.

İlk test montajı.

Monatjlı hali.

Duvar resimimiz.

Uzun hüzme power ledler ile bi-xenon uzun hzüme bir arada.

Power led uzun hüzme duvar resmimiz.Mercek gibi uzun hüzme şekli gücü beklenemez tabiki fakat ciddi manada yardımı olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.Çekimi ışık kısması yaparak çektim.

Bilahire Gündüz resimleri ve videoları gelecek ekleyeceğim.Şimdilik tadımlık bir sinyal gündüz farı videosu.

http://youtu.be/W7w-WBCfKJc

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #72 : Şubat 11, 2014, 08:30:53 ÖÖ »

Maşallah..Emeğinize sağlık..Büyük emek var.

oktay toker

• tamircioktayy
« Yanıtla #73 : Şubat 12, 2014, 02:03:02 ÖÖ »
Telefon ile çkilmiş Golf 4 stop videoları.

http://youtu.be/z4ZIRhu9IBs

http://youtu.be/Kxyv5k8L4wA

oktay toker

• tamircioktayy
« Yanıtla #74 : Şubat 13, 2014, 02:09:45 ÖS »
Yeni İnsignia Cosmo far modifiyesi videomuz bunda yanış halleri daha net anlaşılıyor.

http://youtu.be/kZlh0SS-48s