Gönderen Konu: aracımızdaki sıvılar  (Okunma sayısı 1760 defa)

poşetçay

  • Ziyaretçi
aracımızdaki sıvılar
« : Nisan 07, 2009, 12:31:59 ÖÖ »
Araçların çalışma unsurlarında önemli görevleri olan yağ, antifriz, gaz, asit ve su gibi araç bünyesinde bulunan sıvılar kaputun altında kendilerine ait haznelere sahipler. Eksildiği zaman tamamlanan yada bakımı yapılan bu sıvıların bakım zaman aralıkları değişkenlik göstermektedir. Araç ve sürücüsü için hayati önem arz eden bu sıvıların kullanma kılavuzu yada talimatnamesine göre belirtilen bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Bahsi geçen kılavuzda depoların litre hacimlerinden hangi sıvının doldurulması gerektiğine, sıvıların kalitesinden işlevine pek çok bilgi sunulmaktadır.

Aracımızın ünitelerinde yer alan belli başlı sıvılar:

Motor yağı

Motor yağı, motorun tüm hareketli aksamı üzerinde film şeklinde ince bir tabaka oluşturarak sürtünme ve aşınmayı azaltır, bu da tekerleklere daha fazla güç aktarıldığı anlamına gelir. Motor yağı içerdiği deterjanlar vasıtası ile motoru temizlemeye yardımcı olur, pasa karşı korur ve aynı zamanda silindirlerin çevresindeki aşırı sıcağın bir bölümünü kartere indirmeye yardımcı olur. Yağın kullanma kılavuzuna göre bakımı yapılır.Şanzıman yağı40.000 ile 60.000 kilometrede yada 2 yılda bir değiştirilmesi önerilen şanzıman yağının tavsiye edilen bakım / değişim oranları araçların el kitabında mevcuttur.Direksiyon hidroliği

Hidrolik direksiyon sistemlerinde kullanılan hidrolik yağı çoğunlukla sorun çıkarmayan sıvıların başından gelir. Her ne kadar sızıntı olasılığı düşük olsada periyodik bakımlarda servis tarafından kontrol edilmeli ve eksikse tamamlanmalıdır.

Fren Hidroliği

Özellikle havanın uzun süreli sıcak olduğu yerlerde eskiyen hidrolik yağı kaynama yapabileceğinden ortalama 1.5 yılda bir kez değiştirilmesi gerekmektedir. Sızıntı bile olmasa zamanla fren pistonları ile balataların sıkışması sonucu oluşturduğu boşluğa dolduğundan kendi kendine azalır.

Kima Gazı

Uzman ve bilgili kişiler haricinde açılmaması gereken ve motor kaput kilidinin arka kısmında bulunan alüminyum borular üzerindeki kapaklardan dolumu yapılan klima gazı kesinlikle yetkili servis tarafından ve uzman kişilerce doldurulmalıdır. Yılda 1 kere kontrolü gereken klima gazının 2 yılda 1 değiştirilmesi öngörülmektedir.

Antifriz

Radyatörün Uzman ve bilgili kişiler haricinde açılmaması gereken ve motor kaput kilidinin arka kısmında bulunan alüminyum borular üzerindeki kapaklardan dolumu yapılan klima gazı kesinlikle yetkili servis tarafından ve uzman kişilerce doldurulmalıdır. Yılda 1 kere kontrolü gereken klima gazının 2 yılda 1 değiştirilmesi öngörülmektedir.

Antifriz

Radyatörün paslanması ve soğuk havalarda suyun donmasını engellemek için radyatör suyuna ilave edilen antifriz yılda 1 sefer kontrol edilmeli ve gerekiyorsa değiştirilmelidir.

Cam Suyu

Deterjan katkılı suyun konması camların temizliği açısından daha olumlu olduğundan saf su yerine katkılı su kullanılması tavsiye edilen Cam Suyu bittikçe eklenerek doldurulmalıdır.

ALINTIDIR tşkr üsküdar teamfirstcevher

  • İleti: 3758
Ynt: aracımızdaki sıvılar
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2009, 12:39:45 ÖÖ »
 >=ok  bu güzel hatırlatma için tşkler volkanım ;)

couragepapillon

  • İleti: 1047
Ynt: aracımızdaki sıvılar
« Yanıtla #2 : Nisan 07, 2009, 12:42:25 ÖÖ »
tşkkürler bilgiler için poşet kardeş ;) eklemek istediğim Antifriz in kış başlangıçlarında kontrol edilmesi gerektiği .

aRasaLg

  • Ziyaretçi
Ynt: aracımızdaki sıvılar
« Yanıtla #3 : Nisan 09, 2009, 04:37:09 ÖS »
Saol paylaşımın için Volkan abi.

Bende bişey ekleyeyim;Elektrik yardımlı direksiyon sistemleri,Hidrolik direksiyon sistemine göre %85 daha az Hidrolik kontrolü yapılır.

GKS TypeR

  • İleti: 544
Ynt: aracımızdaki sıvılar
« Yanıtla #4 : Nisan 09, 2009, 04:48:03 ÖS »
kardeşim güzel paylaşım ama bu sıvıların içinde eksik var.
anladın sen onu.... :D

poşetçay

  • Ziyaretçi
Ynt: aracımızdaki sıvılar
« Yanıtla #5 : Nisan 09, 2009, 08:54:34 ÖS »
kardeşim güzel paylaşım ama bu sıvıların içinde eksik var.
anladın sen onu.... :D

kanka onun deposu sende :):)