Gönderen Konu: ARAÇ RENK DEĞİŞİMİ RUHSAT İŞLEMLERİ REHBERİ, (İpuçları)  (Okunma sayısı 23347 defa)

murtilaf

 • İleti: 193
Hangi Durumlarda Ruhsat Değişmeli?

-Aracınız beyaz, ve siz aracınızı mat beyaz boyattınız yada kaplattınız.
* Ruhsatta renk değişimine gerek yoktur!.
* Sıkça karşılaşan durumlardan biri olan siyah aracı mat siyah kaplatma durumlarında kesinlikle ruhsattaki renk değişimine ihtiyacınız yoktur.
* Hatta füme araçlarıda mat siyah yaparsanız dahi bu renk değişimine ihtiyaç yoktur. (Zaten füme gibi duruyor.)

Bunu söylememin nedeni kaplatılan firmalar ek para kazanmak için sizi muameleci sayesinde bu ruhsat değişikliklerine yönlendiriyorlar. Merak etmeyiniz ben ruhsat işini hallederim diyip geçiniz.

-Aracınızın tavanını başka bir renge boyattığınız yada kaplattığınızda bunu ruhsata işletmenize gerek yoktur!
Evet cam tavanlı yada cam tavan görünümlü tavan kaplamalarından sonra firmaların sizi muamelecilere yönlendirmesine izin vermeyin!
Araç tavan kaplamaları ruhsata işlenmek zorunda değildir!

-Aracınızın komple başka renge boyattığınızda yada kaplattığınızda kesinlikle ruhsatınızın değiştirilmesi gerekmektedir.
Şimdi İhtiyacımız olan belgeler ve Türk Lirası miktarı:

-Aracınız renk değiştirdi ve ruhsatınıza bunu yazdırmanız gerekiyor. Öncelikle evden çıkmadan önce araç sahibinin Kimlik Fotokopisini ve aracın Sigorta Poliçesinin Fotokopisini mutlaka çekin çünkü bunlar toplanıyor. Hatta ruhsat fotokopilerinide çekin yanınızda bulunsun! Yoksa sıra işlemler sırasında sıra size gelince bu belgeleri çıkartmak için sıranızı kaybedebilirsiniz! Dikkat!

-Araç muayenenizin süresinin olduğundan emin olun!

-Aracınızı kaplattığınız yada boyattığınız yerden mutlaka Fatura almanız gerekmekte! Fiyat miktarı önemli değil ancak kaplanan yada boyanan aracın plakası ve yeni rengi tam olarak bu faturada bulunmalı! Faturaya yazılan renk aynen ruhsata işleniyor. Örneğin benim faturamda Mat Kırmızı yazıyor ruhsatada aynen böyle yazıldı. Faturanızdaki bilgilerin ve renklerin doğru yazıldığına emin olun ve faturanın aslını yanınıza alın!

-Aracınızın borcu olmadığını kontrol edin! www.gib.gov.tr den sorgulama yapın! Trafik cezası olan araçlar muayeneye alınmıyor. Vergi dairesinden temiz kağıdı alınmasına artık gerek yoktur! Boşuna o kadar yol yapmayın. Borcu olmadığından emin olun internet sorgusunda borcu yoktur cıkması muayene istasyonu için yeterlidir.

-Araç ruhsatınız, gerekli fotokopiler ve boya faturanız yanınızda. Şimdi bir trafik şubesinden, muameleciden yada muayne istasyonu yakınlarında bir yerden Ek-1 formu doldurtmanız gerekiyor. Formu doldurturken sadece yeni rengi farklı yazdırıyorsunuz diğer herşeyi aynı yazdırıyorsunuz. Faturada yazan rengi yazdırdığınıza emin olun. Ruhsattaki herşeyin eksiksiz ve hatasız yazıldığını kontrol edin! Örneğin benim aracımın "Spider" olan modelini "Spinder" yazdılar ben müdahale ettim. Bu yüzden dikkatli olun! Ek-1 Form doldurtmak 10 TL.

-Bu belgelerden sonra muayene istasyonuna gitmeye hazırız. Biz tespit işlemi yaptıracağımız için kesinlikle TüvTürk'ten muayene sırası almanıza gerek yoktur! Bizim işimiz sadece arka tarafta renk tespiti. O yüzden Esenyurt hariç! (Esenyurt istasyonu tespit işlemine kapalıdır!) Herhangi bir muayane istasyonuna belgelerimizle gidiyoruz. Renk tespit işlemi için muayeneye herhangi bir ücret ödemiyorsunuz! Muameleciler sizden bu işlem ücreti ödemeniz gerektiğini söyleyecekler ve kendilerinin kolay yapacağını soyleyıp sızden para koparmaya calısacaklardır. Muayenesi devam eden aracın herhangi bir tespit ve ruhsat değişikliği işleminde kesinlikle ücret talep edilmez, ödenmez!

-Muayene istasyonuna gidiyoruz (ben çatalca ya gittim). Aracımızı Arka tarafa parkediyoruz. Yani muayeneden çıkan araçların götürüldüğü yere. Aracımızdan kımlığımızı, yukarıda saydıgım belgelerımızı ve ruhsatımızı alıp kayıt alanına gidiyoruz. Sıra alma makinesinden Randevusuzu seçip otomobil tekrar muayene giriş i seçerek bir sıra numarası alıyoruz. Merak etmeyin bizim işlemimiz tekrar muayene olduğu için bize yarım saat içinde sıra geliyor.

-Belgelerimizi işlemi yapan arkadaşa veriyoruz, oda bize arkaya geçmemizi ve anonsu beklememizi söylüyor. Yarım saat sonra bu anons geliyor ve bir arkadaş elinde dosyayla aracımıza geliyor. Araç renk değişikliği diyorsunuz. Bakıyor tik atıyor. Muayeneden korkmayın! Aracımın ön plakası takılı olmadığı halde hiçbir sorun çıkmadı. İlkyardım setine falanda bakılmıyor. Tek bakılan şey rengi ve aracın şasi numarasıyla motor numarası. Kaput açılıyor ve numaralar eşleştiriliyor. Okadar.

-Bakan arkadaş aracınızı beğenirse nerede kaplattığınızı içine oturabilirmiyim neden renk değiştirdiniz gibi sorulardan sonra kağıtları imzalayıp onaylı ek1 formumuzu ve ruhsatımızı bize veriyor.

-Muayene istasyonundan çıkıyoruz. Şimdi önemli noktaya geldik! Yeni ruhsatımız için aracın bağlı olduğu yani ruhsatta yazılan ilçeye GİTMİYORUZ! Araç kimin üstüneyse onun kayıtlı olduğu emniyete gidiyoruz! Yani benim ruhsatımda Bahçelievler yazıyor. Ancak ruhsat benim adıma, bende Sarıyer'e kayıtlıyım. Ben sarıyer emniyetine giderek ruhsat işlemlerimi hallettim! Bu noktaya dikkat genelde bu konu ile ilgili internetteki bilgiler yanlış!

-Emniyette trafik tescil için makineden sıra alıyoruz ve sıra bize gelinceye kadar 108 TL ruhsat masrafını hazırlıyoruz. Sıra bize geliyor ve siz yanınızda olmadığı için bozuk para anca 110 TL veriyorsunuz ve emniyette bozuk para olmadığı için helal olsun diyorsunuz. Oradada size neden renk değiştirildiği ve başka bir işlem yapılıp yapılmayacağı soruluyor. Sizde hoşuma gitti diyorsunuz başka bir iş yapılmadı diyorsunuz. Evrakları ve evinizde çektiğiniz kimlik, sigorta fotokopilerini alıyorlar ve 2 gün sonra gelip ruhsatınızı alabileceğinizi söylüyorlar. Bu sürede bir çevirme durumunda ne yapmalıyım diyince size ek1 formunun bir nüshasını verip bunu gösterin diyorlar. Sizde teşekkür edip çıkıyorsunuz.

Evet işlemler bu kadar. Tek kalan şey ruhsatınızı beklemek. Tüm bu işlemlerin masrafı 120 TL Bu konuda en ucuz muameleci 200-240 tl arası alıyor ve aracınızı da alıyor dolayısıyla. Sizde benim gibi bir gününüzü ayırırsanız yarım günde işlerinizi bitiriyorsunuz.

Alıntıdır.. Faydalı olacağını düşündüm..AccordFan

 • İleti: 108
Ynt: ARAÇ RENK DEĞİŞİMİ RUHSAT İŞLEMLERİ REHBERİ, (İpuçları)
« Yanıtla #1 : Ağustos 14, 2010, 11:17:29 ÖÖ »
Gerekli bir açıklama ve çok net, eline sağlık.

TsReAnNeCrE

 • İleti: 1418
Ynt: ARAÇ RENK DEĞİŞİMİ RUHSAT İŞLEMLERİ REHBERİ, (İpuçları)
« Yanıtla #2 : Ağustos 15, 2010, 06:23:53 ÖÖ »
güzel paylasım

Nomad

 • İleti: 86
Ynt: ARAÇ RENK DEĞİŞİMİ RUHSAT İŞLEMLERİ REHBERİ, (İpuçları)
« Yanıtla #3 : Eylül 05, 2010, 12:32:20 ÖS »
Süper paylaşım olmuş tşk ler...

23korg23

 • İleti: 2477
Ynt: ARAÇ RENK DEĞİŞİMİ RUHSAT İŞLEMLERİ REHBERİ, (İpuçları)
« Yanıtla #4 : Eylül 07, 2010, 03:29:13 ÖÖ »
hocam bu bilgileri nerden aldınız bilmiyorum fakat ben aracımın motor kaputunu siyah folyo ile kaplattım çiziklerden dolayı aracım gümüş gri ve kaput siyah oldu ruhsata işletmeye gerek yok dedi folyoyu yapan kişi, daha sonra ben emin olmak için bir polise sordum evet ruhsata işlenmesi gerek dedi yine emin olmak için bu kezde emniyet genel müdürlüğüne mail atıp sordum gelen yanıtta aracın motor kaputu,tavanı,bagajı yada herhangi bir bölümü farklı bir renge çevrilirse ruhsata işletip iki renkli olduğunu göstermek  lazım dediler. tabi be sökmedim folyoyu çünki çoğu polis uygulamıyodu 1.5 ay önce polis çevirdi ve direk folyoyu sordu ruhsata baktı ve ruhsatta yazmadığı için ceza yazıyodu ki çıkarcam diye söz verdiğimden cezadan yırttım ve sonra folyoyu söktürdüm

ertunc_93modelci

 • İleti: 197
Ynt: ARAÇ RENK DEĞİŞİMİ RUHSAT İŞLEMLERİ REHBERİ, (İpuçları)
« Yanıtla #5 : Eylül 07, 2010, 10:40:51 ÖS »
bılgıler ıcın saol ama arasıra kıl polısler cıkayo ne yazık kı senın emegıne anahtarla bı cızık atıyo sankı bılege Muslumden sonra faca cekmıs gıbı hıssedıyorsun EMEĞE SAYGI :D

wordsman

 • İleti: 820
Ynt: ARAÇ RENK DEĞİŞİMİ RUHSAT İŞLEMLERİ REHBERİ, (İpuçları)
« Yanıtla #6 : Eylül 09, 2010, 12:13:42 ÖÖ »
Arkadaşım üşenmemişsin o kadar yazmışsın, sonuna kadar okudum, eline sağlık.

mali

 • İleti: 8034
Ynt: ARAÇ RENK DEĞİŞİMİ RUHSAT İŞLEMLERİ REHBERİ, (İpuçları)
« Yanıtla #7 : Eylül 12, 2010, 04:47:14 ÖS »
güzel paylaşım
emeğine eline sağlık

PearL GreY MoNsteR

 • İleti: 1866
Ynt: ARAÇ RENK DEĞİŞİMİ RUHSAT İŞLEMLERİ REHBERİ, (İpuçları)
« Yanıtla #8 : Eylül 16, 2010, 10:46:04 ÖÖ »
noktasına kadar dikkat ettim eLin sağLık payLaşım güzeL ...

by_echo

 • İleti: 22
Ynt: ARAÇ RENK DEĞİŞİMİ RUHSAT İŞLEMLERİ REHBERİ, (İpuçları)
« Yanıtla #9 : Eylül 19, 2010, 02:19:39 ÖS »
şimdi içim rahatladı :) aracım beyaz tavanı parlak siyah yaptırdım bidaha muayne düşünüyodum ama gerek yokmuş cok saolun:)bilgi için..

mustafaa_akca

 • İleti: 354
Ynt: ARAÇ RENK DEĞİŞİMİ RUHSAT İŞLEMLERİ REHBERİ, (İpuçları)
« Yanıtla #10 : Eylül 19, 2010, 02:35:03 ÖS »
bılgıler ıcın saol ama arasıra kıl polısler cıkayo ne yazık kı senın emegıne anahtarla bı cızık atıyo sankı bılege Muslumden sonra faca cekmıs gıbı hıssedıyorsun EMEĞE SAYGI :D


usta anahtar derkennn...dusundugum sey dııdır umarımm