Gönderen Konu: ARABAYA TURBO TAKMAK ARABAYA ZARAR VERİRMİ  (Okunma sayısı 45924 defa)

quelle

• Ziyaretçi
Ynt: ARABAYA TURBO TAKMAK ARABAYA ZARAR VERİRMİ
« Yanıtla #25 : Ekim 10, 2008, 12:05:13 ÖS »

1- sikistira oranini patlama siddete belirlemez, once sikistirma oranini ogren sonra konusalim istersen.
2- ne bir bov  yagmurun gelecegi yerde calisti ve bozuldu?! ama ben sana bozulmayan cok ornekler veririm.
3- motor omru kisalmaz demistin, simdi kisalir diosun. ben motorda yapacagin herseyin motor omrunu kisaltmada etkisi oldugunu soylemistim halende ayni seyi soylemekteyim. takacaginiz bir acik hava filtresi bile motorun omrunden calar. ama filte 10,000 turbo 40,000 km demek yanlis olur, bunu bilemessin.
4- cevirdigin devir sayisi artmaz dedim. senin mantigina gore 100,000 deki araba, 80,000 deki arabadan daha fazla devir cevirmistir!! EVET EEEEE bunun ne alakasi var, bunu cocuga sorsan bisikleti ile bile ayni cevabi veriri, bu bilginin geregi ne, anlami ne, onemi ne?!

sana hayirli limon satislar, diplomani da tezgahina asarsin.
ama sana tavsiyeim biraz daha arastir iddia etmeden once. eger bisey bulamassan, sana soz vakitli bir zamanimda sana sikistirma oranini anlatacagim.

Benim yazımda patlama şiddetinin sıkıştırma oranını belirlediğini nereden çıkarıyorsun. Sıkıştırma oranı nedir. Blok içerisinde oluşacak patlama şiddetini yaratan etkidir yani basınçtır. Peki patlamayı ne belirler içerideki benzin ve hava miktarı. Peki sen aynı hacimin içerisine daha fazla hava ve benzin koyarsan içerideki patlama şiddeti ve basınç ne olur artar. Bu da içeride oluşan sıkışma oranının daha da arttığı anlamına gelmez mi. Motorun sıkıştırma oranı aynıdır ancak hava ve benzin miktarından dolayı sıkışma oranı daha yüksektir.
Islanan BOV ıslandığı anda bozulur mu yazdım zamanla bozulmasına neden olacaktır. Sen ne tür bir BOV kullanıyorsun bilmiyorum ancak benim kullandığım bütün BOV lar metal ve döküm. Plastik BOV nerede gördün bilmiyorum.
Motorun ömrü çevirdiği devir bakımından kısalmaz kullanılan süre bakımından kısalır. Motor ömrü süreyle mi devirlemi alakalıdır. Devirle alakalıdır ki hesabıda devir / dakika olarak verilir. Motor süre değil devir çevirir. Sen bu toplam deviri ister 10 yılda ister 1 yılda çevirirsin ama bu motorun ömrünün kısaldığı anlamına gelmez.
100 bin km yol yapan motor ile 80 bin km yapan motorların çevirdikleri deviri asla bilemezsin ve bu bundan daha az devir çevirmiş ya da çok devir çevirmiş bilgisine varamazsın. Arabalarda sadece 1 adet dişli yok. Son viteste saatte 100 km hızla giden bir araba ile 4. viteste 100 km hız yapan arabaların devirleri arasında fark vardır.
Senin bu yargından bile ben yeterli bilgi sahibi olmadığını çok rahat çıkarıyorum.  O nedenle saol ben mühendislik yapmaya devam edeyim de sen artık ne iş yapıyorsun bilemiyorum ama motor ustalığı falan yapma yazık.

gambino

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Ekim 10, 2008, 12:14:26 ÖS »
sikistirma orani blok icerisindeki patlama siddeti ile olculmez, yanma odasi nedir bilirmisin ? muhendissen bilmen gerekir, iste yanma odasi belirler sikistirm oranini.
yani sen iceriye 2 barda soksan, 10 barda soksan, senin YANMA ODAN degismeyecegi icin, sikistirma oranin turbo ile degismez!! kapis :)

BOV in icersideinki parca korozyona ugras demissin ?! neyse, ben cok bov kullandim yagmurlar cok temaz eden, ama bozulmadi , ki bozulmazda, elektronik parca edegil sonucta,. ek bilig olarak bov in icerisi plastiktir, bi ara icini acip incelemeni tavsiye ederim.

devirle alakali sureyle alakalidir diyorsun, yaw arkadsim gozunu seviim biraz dusun yazmadan once.  ayni sartlarda kullanilan 2 arac biri 100.000 biri 80,000, 100,000 km de daha fazla devir cevirmis olmaz mi ? allah askinda ya.
KARSILASTIRMA YAPARKEN AYNI SARTLAR SOZ KONUSUDUR, bunu solememe gerek var. yoksa sacma olur tabikide.

ama gercekten bir muhendis olarak sikistirma oranin yani, motor makinenin bu kadar basit bir prensibini bilmiyorsan, ne diim , seninde sucun yok hocalarin utansin...

NOT: eger gercekten sikistirma oranini anlamadiysa bilmiyorsan, su anda sunum tarzinda detayli bir sey hazirlamay vaktim yok, ama soz 1-2 gun icinde sana hazirlayacagim.

quelle

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Ekim 10, 2008, 12:47:38 ÖS »
ya sen yazdıklarımı anlamıyorsun ya da ben sana anlatamıyorum. Sıkıştırma oranı patlama şiddetini belirler. Ancak içerideki hava ve benzin miktarı ne kadar artarsa SIKIŞMA ORANI yani basınç artacaktır. Ben bi saatir SIKIŞMA ORANI yazıyorum sen bir saattir SIKIŞTIRMA oranından bahsediyorsun. SIKIŞMA ORANI eşittir içerideki basınçtır. Benim yazdığım 13 rakkamı motorun sıkıştırma oranı değil içerideki sıkışma oranı ile alakalı idi. Sıkıştırma oranı yazdıysam da özür dilerim. io capito.

Şimdi iki motor içinde aynı şartlar diyorsan o zaman sende haklısın. Ancak bunun benim söylediğimle alakası yok ki. Kullanılan birim zamanla iki tane eşit şartlarda kullanımın ne alakası var. Benim yazdığımla hiç alakası olmayan bir bilgiydi seninkisi.
Benim bahsettiğim konu ile yakından uzaktan alakası olmayan birşeydi. Ben birim zamanda çevirilen devir sayısından bahsederken sen km den bahsediyorsun. O zaman ne gibi farklılık oluşmasını bekliyorsun ki zaten.

gambino

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Ekim 10, 2008, 05:33:54 ÖS »
SIKISMA ORANIMI ?!?!  pes valla pes ediyorum artik :)

sikistirma orani 13 e cikar diordun, sidmi sikisma orani 13 e cikarmis ?!?! sikisma orani nedir! sikisma orani diye birsey yoktur, o yuzden 13 e de cikamaz. bence kabul et, hatta kusura b akma ama muhendis olduguna malesef inanmiyorum artik. ya gercetekn cok bilgisizisin, yada anladin hatani sikisma orani diye degistirmeye calisiyorsun. harbiden pes ama ya

YASİN KOMUTAN

• POWER ON
« Yanıtla #29 : Ekim 11, 2008, 01:20:24 ÖS »
neyse arkadaşlar bu konuyu actıgıma pişman olacağım sanırım ..kavga edilmesin kalp kırılmasın ben turbo taktırmaktan vaz gectim ..ortam gerilmesin de ben yeterki aracıma turbo taktırmayım :)  
herkese yorumları için tesekkür ederim ...birde bu orjınal turbo kit buldum sayılır bunu en iyi nereden nasıl vede hangi ustaya taktırabilirim

poşetçay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Ekim 11, 2008, 01:24:40 ÖS »

neyse arkadaşlar bu konuyu actıgıma pişman olacağım sanırım ..kavga edilmesin kalp kırılmasın ben turbo taktırmaktan vaz gectim ..ortam gerilmesin de ben yeterki aracıma turbo taktırmayım :)  
herkese yorumları için tesekkür ederim ...birde bu orjınal turbo kit buldum sayılır bunu en iyi nereden nasıl vede hangi ustaya taktırabilirim
:):) nerede oturdunuzu söleyin ist ise yardımcı olurum

YASİN KOMUTAN

• POWER ON
« Yanıtla #31 : Ekim 11, 2008, 01:25:26 ÖS »
kayseri ama işim gereği istanbula geliyorum

poşetçay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Ekim 11, 2008, 01:27:41 ÖS »
floryada radar honda performans war biçok uygulama yapmış tecrübeli iyi bir servis artık gide gele ahbapta olduk irtibata geçerseniz o size yardım eder

metin16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Ekim 11, 2008, 01:28:04 ÖS »
istanbulda duyduğum kadarıyla turboyu güzel yapan yerler var...

YASİN KOMUTAN

• POWER ON
« Yanıtla #34 : Ekim 11, 2008, 01:29:01 ÖS »
şimdiden çok tesekkür ederim gerçekten ck sagolun  saygılar bendensizlere

YASİN KOMUTAN

• POWER ON
« Yanıtla #35 : Ekim 11, 2008, 01:40:19 ÖS »
arkadaşlar kısa bir araştırma yaptıktan sonra  radar honda servisi vede şeref ustanın yaşayan büyük bir efsane olduğuna karar verdim ...şimdi batı yönune 900 km ilerdeki polis okulu karşısı şeref ustaya gidecegiz ..bu zamanda iş yapan değil nam yapan iş bilen ustaya uzaktada olsa gidilirmiş ...saygılar benden  en iyi ustalara

quelle

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Ekim 11, 2008, 01:56:22 ÖS »
gambino arkadaşım sana birşeyi ispatlamak zorunda değilim. İster inanırsın ister inanmazsın. Benim mühendisliğime ancak bunun okulunu okumuş ve bu işlerle uğraşan biri laf söyleyebilir.
Arkadaş zaten kararını vermiş şeref ustaya gelecekmiş. Şeref usta iyidir bizim arkadaşın CRX ine B16A1 kapak ve blok işlemişti.

yiğit_2001_civic

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Ekim 11, 2008, 02:32:19 ÖS »

doğru basınçlarda ve kullanımda turbonun motora ömür bakımından bir etkisi yoktur. Bunun için motorun özelliklerine uygun büyüklükte bir turbo seçilmelidir. Orjinalliği haliyle bozulacaktır. Doğru zamanda ve düzgün ellerde bakımı yapıldığı sürece motorunuz ve turbonuz sorunsuz çalışır. Motor komponentlerinizin 0.6 bar basınca kadar sorunsuz olarak dayanacağını düşünüyorum. Bu da size +40 hp civarlarında güç ve 190-230 nm civarında tork vermesini sağlayacaktır. Tabi bu da bu işi iyi bilen birisi tarafından yapılırsa elde edilir. Yoksa etrafta bir sürü turbo uygulayan ama sıcak hava borularını emme borularının etrafından geçirerek motorun performansını kısıtlayan, BOV takarken sesi dışarı daha çok versin diye intercoolerın dibine alta takan usta diye geçinen zibidilerde var.

Dediğim gibi uygulamadan uygulamaya kullanımdan kullanıma fark var. Bu arada başka forumlarda yöneticilik yapmakla mekanik işinden anlama arasında ne gibi bir ilişki var anlamadım. O zaman bu siteleri kuran adamların fabrikaların katılım takımlarında mekanik şef falan olması gerekli bu mantığa göre.

1-motorun omrunu elbette kisaltacaktir, sonuc olarak muhendisler orijinal hali ile tasarlamislar, sizin yapacaginiz her hangi bir degisiklik omrunu kisaltir ama bunu ne kadar kisaltacagini kimse bilemez.
2-motor komponentlerin 0.6 basinca dayanir diye bir kural yoktur, duzgun bir ayarla 1 bar da basilabilir.
3-BOV in intercooler a veya alta takilmasi zibisi isi degildir!! ASIL bov turboya ne kadar yakin takilirsa okadar iyidir.
4-"sıcak hava borularını emme borularının etrafından geçirerek motorun performansını kısıtlayan"
sicak hava borusu dedigin nedir?!? zaten emme borusundan baska bir boru yoktur motorda,egsoz emmenin yanindan gececek hali yok!
5-site yonetici olup mekanik islerden anlanmadigi gibi , denetcilik  yapmaklada mekanik islerden anlanmadigi gayet acik.

Evet ben mekanik işlerden anlamıyorum o nedenle türkiyedeki ilk ve tek 400 Hp üstü T4 ü ben yaptım. Ustamın garajında akşamları iş çıkışı sabahlara kadar çalışarak yaptım.
Sonradan turbo yapılmış bir çok arabada saçma sapan radyatör boruları hava emişinin altından etrafından dolanıydu. Bi yerde haklısın sıcak hava hortumu yazmışım. Sıcak yüzeyli yazmam gerekirdi.
Gördüğüm en sonuncusuda bir arkadaşımın 200 SX inde yapılmıştı. Gelen turbo boruları kit olmasına rağmen kesilerek başka hortumlarla birleştirilerek yapılmıştı. Ve BOV daha iyi ses versin diye intercooolerin dibine aşağıya bağlanmıştı. Ve boru neredeyse yere sürtecek kadar aşağıdaydı. Arabayı oradan alıp çekici ile kendi ustama götürmek için çekiciye bindirene kadar deveye hendek atlattık.
BOV u intercoolerın dibine aşağıya rahatça ıslanabileceği bir yere takmak tamamen ahmaklıktır. Yapılanların resimini çekseydim de sana gösterseydim keşke.
Arkadaşım sen kim oluyosunda benim teknik bilgimi sınıyorsun. Ne iş yaparsın nesin ne diilsin bilmiyorum ama makine mühendisiyim. 12 yaşımda arkadaşlarım yazlıkta denize girerken ben başımda babam Renault 9 umuzun motorunu indirip temizleyip yerine takıyordum.

gelelim senin yazdıklarına. Birincisi diyorsun ki elbette kısaltır ama ne kadar kısaltır bilemezsin demişsin daha sonra da doğru şekilde yapılırsa 1 bar da da birşey olmaz diyorsun.
Ben ne diyorum sen ne diyorsun. 1 bar sence riskli bir basınç değil mi. Metalde stres ve yorgunluğa neden olacak bir basınç.
Aktarma organlarına anlık olarak o kadar torku yüklemek sence ne kadar mantıklı eğer o araba turbo uygulaması için dizayn edilmemişse. 0.6 bar ile 1 bar arasında belki 0.4 bar basınç vardır ancak güç oranı çok daha fazla ve risk daha yüksektir. Aynı depremde 7 şiddeti ile 8 şiddeti arasındaki fark gibidir.  
Motor içerisinde kullanılan komponentlerde ona göre seçilmelidir.Sıkıştırma oranını düşürmeden stock motor üzerine yapacağın turbo uygulamalarında 1 bar basınç demek turbo devereye girdiğinde sıkıştırma oranının anlık olarak yaklaşık olarak 13 lere çıkması anlamına gelir. Değil pistonlara motor bloğuna bile ciddi zararlar verebilirsin.
Motor ekipmanları kalp gibidir. Belli bir devir sayısı ömrü gibidir. Düzgün çalıştığı sürece bakımları düzgün yapıldığı sürece çok fazla zorlanmadığı ve toleransları dışına çıkılmadığı sürece aşağı yukarı aynı toplam devirleri görürler. Turbo uygulaması ile birim zamanda çevirdiğin devir sayısı artar. Motorun ömrü sadece süre olarak azalır ancak çevirdiği toplam devir yine hemen hemen aynıdır. Süre olarakta yıllar aylar değil sadece bir kaç hafta fark eder. Ancak bu yazdıklarım tamamen doğru ve düzgün bakımlar ile geçerlidir. Ben  250 binde hala tıkır tıkır çalışan motoru açılmamış evolarda biliyorum. Tek turbo arıza bile yapmadan çalışıyorlar. Şu anda kullandığım S70 T5 150 binde. Ne motoru açıldı ne turbosuna birşey oldu. Evo daha 70 binde o nedenle bir şey olmadı demek absürb olur.

Delikanlı benim yazdılarımı mı kovalayacaksın.  Benimle problemin varsa söyle sana da telefon numaramı veriim ara çözelim problemini. Daha önce yaptıklarımı göstermek isterdim ancak 3 sene önce çalındı. Şimdi yeni bir tane hazırlıyacağım sadece uygun fiyata uygun bir T4 aranıyorum.

1- bov su gecirmez, bov un asagi yada su alabilecegi yere takilmasinda sakinca yoktur
2-bov un intercooler a takilmasinin sebebi , turboya yakin olmasidir!!! bunu da bilmeni beklerdim.
3-400 hp ustu t4 unu gormedik, duymadim, yaptiysa tebrik ederim. ben sana yaptigim islerden bahsetmek bile istemiyorum, ihtiyacim yok solemeye :)
4-ister 12  yasinda motor indir bindir, ister 5 yasinda , bu bisey ifade etmez
5-evet kisaltir dedim, 1 barda kisaltmaz demedim!!! iyi oku bence. 1 barda bile orijinal motor ici ile yapilir dedim. bu kisaltmaz anlamina gelmez
6-aktarma organindan bahsetmedim, kimi arabanin dayanir kiminin dayanmaz, kimin 0.6 basinc da dayanmaz.
7-nasil muhendissin sen anlamadin valla, 1 bar basinda sikistirma orani 13 e cikiyormus !!! sikistirma orani ile turbonun basinci orantili degildir.
8-turbo ile birin zamanda cevirdigi devir degismez!!! yine muhendislik notlarini  karistirmani oneririm, hatta rpm in acilimi arastir derim, ki ozaman anlarsin devir herzaman ayni devirdir turboda olsa.
9-canimin ici son yazdigin konuya gelince, seni tanimam etmem kimseyle kisisel bir problemim yok, ama diyorsanki bilgilerim yeterli degil tartismak icin olayi baska boyutlara tasimak isterim dersen kapim her zaman acik, telefon 0535 xxxxxxxxxxxxx
10-geri kalan yazdiklarinin, tekrar ve ici bos seyler oldugu icin, sadece kale alinan seylere cevap verdim.

site yönetiminden yokmu kimse bu arkadaşları uyaracak her konuda sataşıyorsunuz yakışmıyor. probleminiz varsa yorum yapmayın birbirinize. Tatsız tartışmalarınızla sitenin kardeş ortamına gölge düşürmeyin. Aranızdaki problemleri buraya taşımayın.

altunparmak

« Yanıtla #38 : Ekim 11, 2008, 02:45:49 ÖS »

doğru basınçlarda ve kullanımda turbonun motora ömür bakımından bir etkisi yoktur. Bunun için motorun özelliklerine uygun büyüklükte bir turbo seçilmelidir. Orjinalliği haliyle bozulacaktır. Doğru zamanda ve düzgün ellerde bakımı yapıldığı sürece motorunuz ve turbonuz sorunsuz çalışır. Motor komponentlerinizin 0.6 bar basınca kadar sorunsuz olarak dayanacağını düşünüyorum. Bu da size +40 hp civarlarında güç ve 190-230 nm civarında tork vermesini sağlayacaktır. Tabi bu da bu işi iyi bilen birisi tarafından yapılırsa elde edilir. Yoksa etrafta bir sürü turbo uygulayan ama sıcak hava borularını emme borularının etrafından geçirerek motorun performansını kısıtlayan, BOV takarken sesi dışarı daha çok versin diye intercoolerın dibine alta takan usta diye geçinen zibidilerde var.

Dediğim gibi uygulamadan uygulamaya kullanımdan kullanıma fark var. Bu arada başka forumlarda yöneticilik yapmakla mekanik işinden anlama arasında ne gibi bir ilişki var anlamadım. O zaman bu siteleri kuran adamların fabrikaların katılım takımlarında mekanik şef falan olması gerekli bu mantığa göre.

1-motorun omrunu elbette kisaltacaktir, sonuc olarak muhendisler orijinal hali ile tasarlamislar, sizin yapacaginiz her hangi bir degisiklik omrunu kisaltir ama bunu ne kadar kisaltacagini kimse bilemez.
2-motor komponentlerin 0.6 basinca dayanir diye bir kural yoktur, duzgun bir ayarla 1 bar da basilabilir.
3-BOV in intercooler a veya alta takilmasi zibisi isi degildir!! ASIL bov turboya ne kadar yakin takilirsa okadar iyidir.
4-"sıcak hava borularını emme borularının etrafından geçirerek motorun performansını kısıtlayan"
sicak hava borusu dedigin nedir?!? zaten emme borusundan baska bir boru yoktur motorda,egsoz emmenin yanindan gececek hali yok!
5-site yonetici olup mekanik islerden anlanmadigi gibi , denetcilik  yapmaklada mekanik islerden anlanmadigi gayet acik.

Evet ben mekanik işlerden anlamıyorum o nedenle türkiyedeki ilk ve tek 400 Hp üstü T4 ü ben yaptım. Ustamın garajında akşamları iş çıkışı sabahlara kadar çalışarak yaptım.
Sonradan turbo yapılmış bir çok arabada saçma sapan radyatör boruları hava emişinin altından etrafından dolanıydu. Bi yerde haklısın sıcak hava hortumu yazmışım. Sıcak yüzeyli yazmam gerekirdi.
Gördüğüm en sonuncusuda bir arkadaşımın 200 SX inde yapılmıştı. Gelen turbo boruları kit olmasına rağmen kesilerek başka hortumlarla birleştirilerek yapılmıştı. Ve BOV daha iyi ses versin diye intercooolerin dibine aşağıya bağlanmıştı. Ve boru neredeyse yere sürtecek kadar aşağıdaydı. Arabayı oradan alıp çekici ile kendi ustama götürmek için çekiciye bindirene kadar deveye hendek atlattık.
BOV u intercoolerın dibine aşağıya rahatça ıslanabileceği bir yere takmak tamamen ahmaklıktır. Yapılanların resimini çekseydim de sana gösterseydim keşke.
Arkadaşım sen kim oluyosunda benim teknik bilgimi sınıyorsun. Ne iş yaparsın nesin ne diilsin bilmiyorum ama makine mühendisiyim. 12 yaşımda arkadaşlarım yazlıkta denize girerken ben başımda babam Renault 9 umuzun motorunu indirip temizleyip yerine takıyordum.

gelelim senin yazdıklarına. Birincisi diyorsun ki elbette kısaltır ama ne kadar kısaltır bilemezsin demişsin daha sonra da doğru şekilde yapılırsa 1 bar da da birşey olmaz diyorsun.
Ben ne diyorum sen ne diyorsun. 1 bar sence riskli bir basınç değil mi. Metalde stres ve yorgunluğa neden olacak bir basınç.
Aktarma organlarına anlık olarak o kadar torku yüklemek sence ne kadar mantıklı eğer o araba turbo uygulaması için dizayn edilmemişse. 0.6 bar ile 1 bar arasında belki 0.4 bar basınç vardır ancak güç oranı çok daha fazla ve risk daha yüksektir. Aynı depremde 7 şiddeti ile 8 şiddeti arasındaki fark gibidir.  
Motor içerisinde kullanılan komponentlerde ona göre seçilmelidir.Sıkıştırma oranını düşürmeden stock motor üzerine yapacağın turbo uygulamalarında 1 bar basınç demek turbo devereye girdiğinde sıkıştırma oranının anlık olarak yaklaşık olarak 13 lere çıkması anlamına gelir. Değil pistonlara motor bloğuna bile ciddi zararlar verebilirsin.
Motor ekipmanları kalp gibidir. Belli bir devir sayısı ömrü gibidir. Düzgün çalıştığı sürece bakımları düzgün yapıldığı sürece çok fazla zorlanmadığı ve toleransları dışına çıkılmadığı sürece aşağı yukarı aynı toplam devirleri görürler. Turbo uygulaması ile birim zamanda çevirdiğin devir sayısı artar. Motorun ömrü sadece süre olarak azalır ancak çevirdiği toplam devir yine hemen hemen aynıdır. Süre olarakta yıllar aylar değil sadece bir kaç hafta fark eder. Ancak bu yazdıklarım tamamen doğru ve düzgün bakımlar ile geçerlidir. Ben  250 binde hala tıkır tıkır çalışan motoru açılmamış evolarda biliyorum. Tek turbo arıza bile yapmadan çalışıyorlar. Şu anda kullandığım S70 T5 150 binde. Ne motoru açıldı ne turbosuna birşey oldu. Evo daha 70 binde o nedenle bir şey olmadı demek absürb olur.

Delikanlı benim yazdılarımı mı kovalayacaksın.  Benimle problemin varsa söyle sana da telefon numaramı veriim ara çözelim problemini. Daha önce yaptıklarımı göstermek isterdim ancak 3 sene önce çalındı. Şimdi yeni bir tane hazırlıyacağım sadece uygun fiyata uygun bir T4 aranıyorum.

1- bov su gecirmez, bov un asagi yada su alabilecegi yere takilmasinda sakinca yoktur
2-bov un intercooler a takilmasinin sebebi , turboya yakin olmasidir!!! bunu da bilmeni beklerdim.
3-400 hp ustu t4 unu gormedik, duymadim, yaptiysa tebrik ederim. ben sana yaptigim islerden bahsetmek bile istemiyorum, ihtiyacim yok solemeye :)
4-ister 12  yasinda motor indir bindir, ister 5 yasinda , bu bisey ifade etmez
5-evet kisaltir dedim, 1 barda kisaltmaz demedim!!! iyi oku bence. 1 barda bile orijinal motor ici ile yapilir dedim. bu kisaltmaz anlamina gelmez
6-aktarma organindan bahsetmedim, kimi arabanin dayanir kiminin dayanmaz, kimin 0.6 basinc da dayanmaz.
7-nasil muhendissin sen anlamadin valla, 1 bar basinda sikistirma orani 13 e cikiyormus !!! sikistirma orani ile turbonun basinci orantili degildir.
8-turbo ile birin zamanda cevirdigi devir degismez!!! yine muhendislik notlarini  karistirmani oneririm, hatta rpm in acilimi arastir derim, ki ozaman anlarsin devir herzaman ayni devirdir turboda olsa.
9-canimin ici son yazdigin konuya gelince, seni tanimam etmem kimseyle kisisel bir problemim yok, ama diyorsanki bilgilerim yeterli degil tartismak icin olayi baska boyutlara tasimak isterim dersen kapim her zaman acik, telefon 0535 xxxxxxxxxxxxx
10-geri kalan yazdiklarinin, tekrar ve ici bos seyler oldugu icin, sadece kale alinan seylere cevap verdim.

site yönetiminden yokmu kimse bu arkadaşları uyaracak her konuda sataşıyorsunuz yakışmıyor. probleminiz varsa yorum yapmayın birbirinize. Tatsız tartışmalarınızla sitenin kardeş ortamına gölge düşürmeyin. Aranızdaki problemleri buraya taşımayın.
refleks uyardı yiğit,ama ortada iki arkadaş arasında bi anlaşmazlık war sonucta ikiside bu konuda cok iiler ama bi iki küçük noktada anlasamadılar.

yiğit_2001_civic

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : Ekim 11, 2008, 02:53:00 ÖS »
ikisininde çok iyi olduğu tartışılmaz bencede yazdıklarından belli çünkü. ama yakışmıyor öyle tlf muhabbeti. Bu sitenin farkı bu olmalı.

quelle

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : Ekim 11, 2008, 10:31:01 ÖS »
arkadaşlar benim ya da gambino nun bu konuda iddiamız birbirimizden iyi olduğumuz değil anlaşamadığımız noktalarda farklı. Anlaşamama nedenimizde o. Esasında buluşup kağıt kalem elimizde tartışsak anlaşabiliriz diye düşünüyorum.
Sadece onun takmış olduğu konu benim mühendis olmam ve herşeyde ben senin mühendis olduğuna inanmıyorum demesi.

poşetçay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Ekim 12, 2008, 01:12:06 ÖÖ »

ikisininde çok iyi olduğu tartışılmaz bencede yazdıklarından belli çünkü. ama yakışmıyor öyle tlf muhabbeti. Bu sitenin farkı bu olmalı.
bu sitenin bi farkı war böle konularda uzlaşma salanır kalite düşmez bu sitenin bi farkı war dostluk ortamıda war bundan dolayı  4615 üyesi war
arkadaşlara son uyarılar yapılmıştır umarım ortamı gercek sölemlerde bulunmazlar artık saygılarımla

YASİN KOMUTAN

• POWER ON
« Yanıtla #42 : Aralık 13, 2008, 02:08:09 ÖS »
değerli arkadaşlar herkese merhabalar ...- 2005 model 1,6 vtec honda civic  için hangi marka lpg sıralı sistemi önerirsiniz yakıtta uzun yolda  vede şehir içinde  ne yakar ..şimdiden saygılar
« Son Düzenleme: Aralık 13, 2008, 02:09:11 ÖS Gönderen: YASİN KOMUTAN »

fikito

« Yanıtla #43 : Aralık 13, 2008, 03:10:48 ÖS »
hocam ne oldu turbo işi :)  

değerli arkadaşlar herkese merhabalar ...- 2005 model 1,6 vtec honda civic  için hangi marka lpg sıralı sistemi önerirsiniz yakıtta uzun yolda  vede şehir içinde  ne yakar ..şimdiden saygılar

YASİN KOMUTAN

• POWER ON
« Yanıtla #44 : Aralık 13, 2008, 03:14:39 ÖS »
iş yoğunlugundan istanbula gidemiyoruzkı ..gunde 100 km yapiyorum yerı geliyor malum dunyada düşsede bizde yakıt düşmüyor ezilen halkımızın yakıtı lpg şart oldu sanırım :)

fikito

« Yanıtla #45 : Aralık 13, 2008, 03:17:17 ÖS »
anladım hayırlısı olsun...