Gönderen Konu: ABS KULLANIM TEKNİĞİ 99 CİVİC  (Okunma sayısı 1980 defa)

onurakbas

ABS KULLANIM TEKNİĞİ 99 CİVİC
« : Ağustos 02, 2011, 03:40:25 ÖS »
Bir süredir lastiklerimi değiştirmeyi düşünüyordum çok aşınmıştı ve her fren yaptığımda takır tukur ABS devreye giriyordu araç kendini sürekli ıslak zeminde gibi hisediyordu. En sonunda lassa impetus revo lastik aldım ve çok şükür araç durmayı başarabildi  :kiskis  Aracımda şunu farkettim abs çok hassas yani devreye girdiğinde tekeri hiç kaydırmıyor ama duruş mesafesinide çok uzatıyor. Tecrübeli arkadaşlar Fren pedalını nasıl kullanıyorlar ? abs açılmayacak kadar basarak hatta açılırsa yavaşça pedaldan ayak kaldırarak aracı daha hızlı durduruyorum gibi geliyor bana. bu mümkünmüdür. Yani ıslak ve kaygan zeminde değilsek Zank diye kilitlenmesi için aracın ne yapmak gerekir? Tecrübeli arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim..

tarantino

• Co-Admin
Ynt: ABS KULLANIM TEKNİĞİ 99 CİVİC
« Yanıtla #1 : Ağustos 02, 2011, 04:22:44 ÖS »
aldığın lastiğin aynısın dan ben kullanıyorum 2004 2.4 accord da bu lastik tabanı soğukken hiçbir şekilde yol tutmuyor anca lastiğin ısınması lasım yani demek istediğim senin tabir ettiğin fren mesafesinin uzaması dediğin olay lastiğin asfaltı tutmaması demek ;)

lastik seçimi çok önemli abs konusun da yumuşak ve hamur lastik kullanılmalı bence

marka lastik takıcam diye fren mesafesini uzatmamalı

faw13

« Yanıtla #2 : Ağustos 02, 2011, 04:31:36 ÖS »
yani abs nin fren mesafesini kısaltmadığı bilinir zaten de normalde çok da uzatmaz , ama yani refleksle de alakalı da çok durmayacak gibi olursa, kendi yaptığım şey, abs devreye girdiğinde araca yönü verip bi an ayağımı frenden çekip tekrar basmak, o zaman abs daha zor devreye giriyor, hatta kısa bir süre için kızaklıyor bile bana öyle yapınca fren mesafesini kısaltıyor gibi geliyor ama psikolojik de olabilir

onurakbas

« Yanıtla #3 : Ağustos 02, 2011, 05:02:25 ÖS »
Evet bende frene tam basmayarak bir süre kızaklatabiliyorum eğer zemin ve şartlar uygunsa aracın kızaklaması çok daha iyi durduruyor diye düşünüyorum. Panik anda bunu yapmak pek mümkün olmuyor ama yinede tecrübe edinerek daha iyi bir durma performansı yakalanabilir.

tarantino

• Co-Admin
« Yanıtla #4 : Ağustos 03, 2011, 09:13:45 ÖÖ »
ben abs nin tek bir yararını biliyorum

manevra yaparken ani frenlerde aracın yönünü sapıtmamasın da çok yardımcı oluyor