Gönderen Konu: 98 EK CİVİC FAR KARARTMA PROJEM VE SONUCU...  (Okunma sayısı 10115 defa)

erzincalı_24

98 EK CİVİC FAR KARARTMA PROJEM VE SONUCU...
« : Mayıs 20, 2014, 03:03:19 ÖS »
Evet arkadaşlar bu işi aracı ilk aldığım günden beri uygulamak istiyordum fakat cesaret edemiyordum.Sonunda ip koptu  :dil Öncelikle Semih Bozkurt kardeşime bana mekanını açtığı için ve elinden gelen her türlü yardımda bulunduğu için teşekkürü borç bilirim.

Proje Adı :-_ek Civic Far Karartma ve Temizleme
Proje Yapımcısı : -_Abdurrahman KEKEÇ-Semih BOZKURT-Emre...
Yapılan Araç Marka: -_1998 Model Makyajsız Kasa Honda Civic Sedan
Kullanılan Malzemeler: -_ 10-11,11-12 Anahtar Takımı, Yıldız-Tork-Düz Tornavida,10-11-12 Lokma Seti, Sağlam Bir Fön Makinesi,Kağıt Bant(Geniş Şeritli Olsa Daha İyi Olur), Maket bıçağı,1 Ad. Siyah Silikon, Silikon Tabancası, Turuncu Cam Boyası, Siyah Sprey Boya,1500-2000-2500-3000 kum zımpara ve Hazırız...

Şimdi öncelikle şunu belirtiyim baya uğraştırıcı bir iş en çok da farın camını ayrıma ve silikonları temizleme bölümünde isyan ettiriyor.

İlk iş olarak Panjuru Üstündeki 5 Ad. Klipsi ve Altındaki 2 A.d vidayı söküp  panjuru çıkarıyoruz.Daha sonra farların üstündeki 2 Ad. vidayı söküyoruz.

Evet arkadaşlar bu işi aracı ilk aldığım günden beri uygulamak istiyordum fakat cesaret edemiyordum.Sonunda ip koptu
  :dil Öncelikle Semih Bozkurt kardeşime bana mekanını açtığı için ve elinden gelen her türlü yardımda bulunduğu için teşekkürü borç bilirim.

Şimdi öncelikle şunu belirtiyim baya uğraştırıcı bir iş en çok da farın camını ayrıma ve silikonları temizleme bölümünde isyan ettiriyor.

Daha sonra farı sökebilmek için panjur tarafıdnaki alttaki vidayı söküyoruz.Ve son olarak da  Davlumbazın altından fara ulaşıp oradaki vidayı söküyoruz alttaki redimdeki gibi.

Ve farlara ulaşabildik sonunda..

Sıra geldi işin en zor kısmına..Farları ayırmak için 2 yöntem kullanıyorlar sıcak suda bekletmek veya fön makinesi ile  ısıtarak açmak.Ben fön makinesi yöntemini seçtim.Camla plastiğin arasındaki silikona fön makinesini tutuyoruz gezdirerek daha sorna falçata ve düz tornavida yardımı ile silikonu kaldırıyoruz.
Aman dikkat silikonları ayırayım derken far camını kırmayın sadece biraz dikkat.Cami kaldırdıktan sonra aynayı plastik kısımdan almak için tork uçlu tornavida ile üst taraftaki 2-3 A.d vidayı söküyoruz.
Ve ayırma işi Mission Completed...

Far camını  temizleme işini burada yazmayacağım çünkü zaten istediğim verimi alamadım onları ayrıca götürüp bi sanayiye 10 liraya temizletmek lazımdı iş işten geçtikten sonra anladım o yüzden karartma işine devam edelim.

Ayırdığımız far aynasının parlak nikelajlı kısmını boya tutması için su zımparalarımız  ile güzelce zımparalıyoruz.Sonuç:

Daha sonra boyama işleminde siyah boya ile turuncu boya birbirine karışmasın diye kağıt bantla bantlıyoruz aşşağıdaki gibi.Ama dediğim gibi ben ince kağıt bant bulabildim ve biraz sıkıntı çektim kalın olursa çok daha iyi olur.

Ve boyama işlemine geçiyoruz.Boyamayı 20 cm uzaklıktan hızlı hareketlerle (sabit durarak sıkarsanız boyayı akma yapıyor) sıkıyoruz boyayı.Ben 3 er kat attım.Ve katlar arasında fön makinesi ile ısıtıp kurumasını beklemekten zaman tasarrufu ettim.

Ve sonuç bence çok can alıcıydı :D

Evet arkadaşlar sıra geldi birleştirmeye. Bu kısımda da çok dikkat etmeniz gerekiyor.Ayırdığımız farın plastik kanallarının içerisindeki eski silikonları güzelce temizlemeniz lazım yoksa camını oturtup kapattığınızda içine tam oturmayıp içine su alacaktır.Bu temizleme işini yaptıktan sonra.Sırasıyla  plastiğe önce boyadığımız far aynasını oturtuyoruz ve vidalarını tork uçlu tornavida ile sıkıyoruz.Daha sonra  temizlediğimiz kanallara silikonu sıkıyoruz.Ve camı dikkatli bir şekilde kanala oturtuyoruz.Sonuç mu..İşte :D

Sıkıldınız belki ama bitişe doğru geliyoruz.Şimdi farları kapattıktan hemen sonra kağıt bantla farların etrafını sıkıca sarıyoruz ki o şekilde donsun.Ve böylece 1 gün bekletiyoruz.

Bu şekilde 1 gün beklettikten sonra tabi sabretmesi baya zor oluyor :D
Aracımıza sökerken uyguladığımız sıralamanın tersini uygulayarak farları takıyoruz.
Ve sonuç:

Her şeyi para vererek değilde  ufak tefek sakarlıkları göze alarak  kendi yaptığım işten ve sonucundan daha çok zevk alıyorum.

1 Tam 1 de Yarım günümü aldı bu iş Fön makinesi elimi yaktı  silikonu temizlerken elimi kestim ama dedim ya ben harcadığım eme ve vakte değdiğine inanıyorum.

Bu ve başka işleri bu tür konuları sayısızca okuyarak yapmaya cesaret bulabildim.Umarım benim projemden de birileri ilham alarak bişeyler yapar.
İyi seyirler..  :dil

Carismatiq

• Mustafa
Ynt: 98 EK CİVİC FAR KARARTMA PROJEM VE SONUCU...
« Yanıtla #1 : Mayıs 20, 2014, 03:07:46 ÖS »

Maşallah emeğine sağlık.. gayet güzel olmuş.. güle güle kullan.

erzincalı_24

« Yanıtla #2 : Mayıs 20, 2014, 03:14:47 ÖS »

Maşallah emeğine sağlık.. gayet güzel olmuş.. güle güle kullan.
Teşekkür ederim..

orcun31

« Yanıtla #3 : Mayıs 20, 2014, 04:01:50 ÖS »
Eline sağlık kardeşim :)

erzincalı_24

« Yanıtla #4 : Mayıs 20, 2014, 04:15:46 ÖS »
Eline sağlık kardeşim :)
Eyw orçun kardeşim saolasın seninkiler kadar olmadı ama elimizden bu kadar geldi :D
« Son Düzenleme: Mayıs 20, 2014, 04:16:00 ÖS Gönderen: erzincalı_24 »

orcun31

« Yanıtla #5 : Mayıs 20, 2014, 05:50:18 ÖS »
benim farlar oem olduğu gibi duruyo :D

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #6 : Mayıs 20, 2014, 06:11:54 ÖS »
elinize sağlık maşallah güzel olmuşş daa,,benim arabanın aynısı olmuş :)

erzincalı_24

« Yanıtla #7 : Mayıs 20, 2014, 07:37:03 ÖS »
elinize sağlık maşallah güzel olmuşş daa,,benim arabanın aynısı olmuş :)

Aynen oktay abi farlar aynı olmuş.Siparişi verdim plakalar da basılıyor yarın akşam en geç öbür gün kare plakayı da takmış olurum.Yavaş yavaş işte  <nohapy
« Son Düzenleme: Mayıs 20, 2014, 07:37:30 ÖS Gönderen: erzincalı_24 »

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #8 : Mayıs 22, 2014, 01:19:11 ÖS »
maşallah , mücadeleye devam  >=ok

erdem_038

• Erdem Özkurt
« Yanıtla #9 : Mayıs 22, 2014, 03:22:54 ÖS »
emeğinize sağlık güzel olmuş insanın kendi emek verip yaptığı gibi hiç bişe olmuyor güle güle kullanın

erzincalı_24

« Yanıtla #10 : Mayıs 22, 2014, 09:45:36 ÖS »
maşallah , mücadeleye devam  >=ok

Aynen üstadım yapacak bişi yok :D

erzincalı_24

« Yanıtla #11 : Mayıs 22, 2014, 09:46:43 ÖS »
emeğinize sağlık güzel olmuş insanın kendi emek verip yaptığı gibi hiç bişe olmuyor güle güle kullanın
Teşekkür ederim kardeşim benim gibi düşünen birini bulmak ne güzel

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #12 : Mayıs 22, 2014, 09:49:53 ÖS »
profilinede yeni halini koy artık  >=ok

erzincalı_24

« Yanıtla #13 : Mayıs 22, 2014, 11:43:13 ÖS »
profilinede yeni halini koy artık  >=ok

Proff bulamıyorum ki bulsam durmicam  :dilApp leri de taktırdım koycam yeni resim kendi konuma
« Son Düzenleme: Mayıs 22, 2014, 11:43:39 ÖS Gönderen: erzincalı_24 »

Selcuk-006

« Yanıtla #14 : Mayıs 23, 2014, 07:20:35 ÖÖ »
Çok Başarılı bir çalışma olmuş. Maşallah eline sağlık.

erzincalı_24

« Yanıtla #15 : Mayıs 23, 2014, 10:52:16 ÖS »
Çok Başarılı bir çalışma olmuş. Maşallah eline sağlık.
Teşekkür ederim kardeşim.

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #16 : Mayıs 23, 2014, 10:56:59 ÖS »
http://www.teamhondaturkey.com/forum/profiles/hondaturk-u31754.html;sa,forumProfile

ayarlarında kendi resim yerine bunu koy güzel olur üstadım

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #17 : Mayıs 23, 2014, 11:01:27 ÖS »
bu da benim prensesim   >=ok

angaramos

« Yanıtla #18 : Mayıs 23, 2014, 11:51:46 ÖS »
yav benim arabanın sağ cam çok hafif buğu yapıyor acaba neden dir.Boyatmıştım yağmur yağınca çok hafif buğu yapıyor.hava soğuyunca diye tahmin ediyorum

erzincalı_24

« Yanıtla #19 : Mayıs 24, 2014, 12:15:44 ÖÖ »
bu da benim prensesim   >=ok

Beyaz bi başka oluyor yav.Almadan önce  krımızı veya beyaz düşünüyodum bu kısmetmiş.Gerçe pişman değilim 1 hafta yıkayamadığım zaman oluyor gene de tertemiz hiç kir göstermiyor.
Senin prensesin HONDANIZI TANIYALIM bölümünde  konusu varmı üstat bi bakalım yakından nasıl bişeymiş:D

erzincalı_24

« Yanıtla #20 : Mayıs 24, 2014, 12:18:07 ÖÖ »
yav benim arabanın sağ cam çok hafif buğu yapıyor acaba neden dir.Boyatmıştım yağmur yağınca çok hafif buğu yapıyor.hava soğuyunca diye tahmin ediyorum

Kardeşim çok azsa hiç oynama bence çok uğraş istiyor.Ama çoksa rahatsız edecek kadar o zaman farı çıkartıp silikonları tazele bi arkadaşınki daha buhar yapıyordu.İçine çok az da osla su girdiği zaman kurumuyor uzunbi süre.İçinde buhar oluyor.Sonra kuruyunca gene su oluyor.Öle öle bi kaç seferde anca temizleniyo toplasan bi kaç damla su.Silikonları güzelce yenilersen düzeleceğini tahmin ediyorum.

erzincalı_24

« Yanıtla #21 : Mayıs 24, 2014, 12:19:46 ÖÖ »
http://www.teamhondaturkey.com/forum/profiles/hondaturk-u31754.html;sa,forumProfile

ayarlarında kendi resim yerine bunu koy güzel olur üstadım

App plaka ve pleksi taktırdım üstadım o şekilde bi resmini çekicem onu koyacam adam gibi bi fotoğraf makinesi çözemedikki :D