Gönderen Konu: 2011 Model Araç İçin Renk Ve Jant Ölçüsünü yükseltmem için yardım lütfen  (Okunma sayısı 6708 defa)

gurhanaytan

Selam arkadaşlar,forumda yeniyim.Öncelikle kendimi kısaca tanıtayım Yaşım 29 evliyim izmirde yaşıyorum bir kızım var.Fasılalı bir civic severim.
99 Model civic im vardı 2005 yılında sattığım gün çok üzülmüştüm.Şimdi Allah nasip ederse hayalim gerçekleşmiş olacak.2011 model 1.6 elegance düşünüyorum.Neyse kafama takılan bikaç konu hakkında tecrübelerinize ve bilginize ihtiyacım var.
Öncelikle renk konusu; Bronz ve siyah arasında çok kararsız kaldım.Biraz kıllık var bende,eski civiğim lacivertti,kırmızı ışıkta inip ön camı silen birisiydim.Tabi o zamanlar biraz daha uçarıydık uğraşıyorduk.Bronz mu siyah mı sizce.içinin krem olması benim için artı bi özellik.
Diğer konu ise jantlar; aracımı alırken jantlarını yükseltmek istedim standart 16 inç yerine 17 inç taksanız farkı ne olur dedim.1500 TL gibi bi fiyat çıkardılar.Bu fiyat bana fazla geldi,dışardan da orjinal 17 inç i sorduğumda da eskileri yine vermek şartıyla aynı rakamı çıkardılar.Orjinal takmam şart mı?Garantisi bozulur mu?18 inç takabilir miyim? Yay almam helezonları değiştirmem şart mı?Ancak yumuşak sürüşe çok önem veriyorum.Fazla bi bütçem yok çok zorladık keseyi.Yardımlarınızı bekliyorum.Herkese şimdiden teşekkürler.

darkless

hayırlı olsun renk konusnda zevk meselsi ama beyazıda düşün derim janttı bence orjinal al sonra 17 veya 18 alırsın 1500 tl yeter rojinal jantı vermeden alırsın orjınallere kışlık diğer alcanıda yazlık kllanırsın yay takmak zorunl degıl tabi ama yol tutuş ve görsellik açısından şart 300 tl tutar buda ama bizim araçlarda modifiye bitmez başlayınca body kit vs. vs gider tavsiyem servisten ekstra ücret ödeyerek aksesuar alma dışarda yarı fiyatı alırsın hediye olarak cam filmi park sensürü falan iste .

canguder

hayırlı olsun serviste jant taktırmayın derim , şimdilik orjinal kullanın , standart süspansiyonlar yeterince yumuşak ve konforlu sürüş sağlıyor. sıkıldıkça darkless arkadaşımızın dediği gibi body kit , filtre , son susturucu , 18 jant yay takabilirsiniz. ben aracımı mugen body kitle beraber teslim aldım. piyasada 1000 liraya yapıyorlardı ben yetkili serviste 1500 liraya yaptırdım. aracın içi bej olduğunda ayrı bir hava katıyor.

gurhanaytan

Üzerindeki 16 inçlerin yerine hiç birşey değiştirmeden 18 lik taktırabilirim yani öyle mi?yaya felan gerek kalmadan,sürüş konforum,yumuşaklığımda değişmiyecek öyle mi?doğru anlamışmıyım?ben sıfır lastikleri geri verirsem aradaki ödeyeceğim fark daha az olur diye düşünmüştüm ama...birde izmirde sanıyorum pek kış lastiğine ihtiyaç duyulmuyor.Şu renk konusunda fikrinizi söyleseydiniz keşke,içinin krem olması benim için önemli,o yüzden beyaz düşünmüyorum.teşekkürler ilginize.

gurhanaytan

Ayrıca İzmir de honda civic aksesuarlarını satan yer biliyor musunuz?saygılar.

canguder

18 jant konforu bozar yakıtı arttırır aracı yorar. yaysız takılır ama araç leylek gibi duracaktır. 18 jantla beraber yay takılması şart. siyah renk içi bej tavsiye ederim. izmirin piyasayı bilmiyorum araştırmanız lazım.

gurhanaytan

çok net ve güzel cevap olmuş :) teşekkür ederim. gönlüm biraz bronzdan yana ama o da zevk bi de hanıma göstericem.
peki son bir soru daha sorsam ayıp etmiş olmam dimi.
sizce servisten veya dışarıdan orjinal 17 inç jant mı taktırayım(servis te,dışarsıda 1500 fiyat verdi orjinal 16 inç jant ve lastikleri geri alma şartıyla),yoksa daha güzel daha uygun olacağını tahmin ettiğim başka bi marka ve 17 lik jant ve lastik mi alayım? bronzun üzerinde hangi renk jant güzel durur ayrıca sorularıma bunu da ekleyeyim.

canguder

zaten sizin araçtan çıkacak olan jant ve lastikler 1000 lira eder. 1500 lirada sizden alacak toplamda 2500 liraya değermi ? değmez bana göre. aracı orjinal alın daha sonra modifiye işine girersiniz.

gurhanaytan

çok teşekkür ederim ilginize.

2010civic

J
« Yanıtla #9 : Aralık 24, 2010, 10:36:19 ÖÖ »
Evet bencede aracinizi orjinal alin daha sonra zevkinize gore jant alirsiniz.orjinal jantlarinizi  kesinlikle takasta kullanmayin cunku takasta yok pahasina giderler. koyun bir kenara dursun.yarin obur gun aracinizi satmaya kalktiginizda orjinal jant lastigini takar o sekilde satarsiniz.diger jantlarida elden satarsiniz. Birde yuksek inc li janttan her kesin beklentisi farkli oluyor.kimisi sadece goruntu kimisi goruntu ve konfor istiyor. Genis taban dar yanak olacagi icin kimilerine kullanimi zor gelebiliyor.uzun lafin kisasi orjinal jantlar sizde kalsinki geri donusum kolay olsun:)

kayaci26

Hondacı arkadaşım merhabalar.....

Şimdi sizce bir aracı tasarlayan mühendis, üretimini yapan firma vs söz konusu araca
205/55/16 ebadındaki lastiği uygun görmüş ise bunu zorlamanın gereği ve manası nedir? (bunu anlamış değilim...)

Şöyle ki söz konusu araçlarda iki farklı jant lastik ebatı var o da 195/65/15 VE 205/55/16, bu iki lastik ve jant ebatı bu HONDA yı her şekilde taşır ve sorun yaşatmaz demektir.

Şimdi siz sırf görsellik uğruna aracın orjinal şeklini bozacaksınız, km deki yakıt sarfiyatını arttıracaksınız, rampalı yollarda aracınızın çekişini düşüreceksiniz ve bütün bunlar için başlangıçta ödediğiniz paraya ilaveten her lastik değişiminde lastik başına 50 -100 TL fazla ödeme yapacaksınzı, üstelik bütün bunları yaparken de Hondanızın lastik yanak yüksekliğini düşürdüğünüz için sürekli pürüzsüz asfalt arayışına girecek, şehir içi bakımsız yollarda mecburen extra yavaşlayacaksınız veya aracınızı daha gürültülü bir şekilde sarsıntıya maruz bırakıp gazlayacaksınız...

SEÇİM SİZİN . . .

illede değiştirecem diyorsanız, aracı orjinal jant lastiği ile alın, herhangi bir lastikçiden 4 tane yeni 17 yada 18 jant lı 4 lastik jant alın, honda plaza da taktrın... sizin yere basmamış sıfır jant ve lastiklerinize eminin daha çok para verecek 15 sac jantlı HONDA DREAM kullanıcısı bulunacaktır, hele ki İZMİR de. . .

RENK konusunu biliyorsun zaten çok kurcalamaya gelmez, zevk meselesi ama benim araç metalik laacivert ve çok sık yıkatmak gerekiyor, siyah vb koyu renklerde bu durum hep aynı... Ben alacak olsam ya Urban Titanium - Gümüş  ya da Alabaster Silver - Bronz Metalik i tercih ederdim..

canguder

Hondacı arkadaşım merhabalar.....

Şimdi sizce bir aracı tasarlayan mühendis, üretimini yapan firma vs söz konusu araca
205/55/16 ebadındaki lastiği uygun görmüş ise bunu zorlamanın gereği ve manası nedir? (bunu anlamış değilim...)

Şöyle ki söz konusu araçlarda iki farklı jant lastik ebatı var o da 195/65/15 VE 205/55/16, bu iki lastik ve jant ebatı bu HONDA yı her şekilde taşır ve sorun yaşatmaz demektir.

Şimdi siz sırf görsellik uğruna aracın orjinal şeklini bozacaksınız, km deki yakıt sarfiyatını arttıracaksınız, rampalı yollarda aracınızın çekişini düşüreceksiniz ve bütün bunlar için başlangıçta ödediğiniz paraya ilaveten her lastik değişiminde lastik başına 50 -100 TL fazla ödeme yapacaksınzı, üstelik bütün bunları yaparken de Hondanızın lastik yanak yüksekliğini düşürdüğünüz için sürekli pürüzsüz asfalt arayışına girecek, şehir içi bakımsız yollarda mecburen extra yavaşlayacaksınız veya aracınızı daha gürültülü bir şekilde sarsıntıya maruz bırakıp gazlayacaksınız...

SEÇİM SİZİN . . .

illede değiştirecem diyorsanız, aracı orjinal jant lastiği ile alın, herhangi bir lastikçiden 4 tane yeni 17 yada 18 jant lı 4 lastik jant alın, honda plaza da taktrın... sizin yere basmamış sıfır jant ve lastiklerinize eminin daha çok para verecek 15 sac jantlı HONDA DREAM kullanıcısı bulunacaktır, hele ki İZMİR de. . .

RENK konusunu biliyorsun zaten çok kurcalamaya gelmez, zevk meselesi ama benim araç metalik laacivert ve çok sık yıkatmak gerekiyor, siyah vb koyu renklerde bu durum hep aynı... Ben alacak olsam ya Urban Titanium - Gümüş  ya da Alabaster Silver - Bronz Metalik i tercih ederdim..

söylediklerinize hem katılıyorum hem katılmıyorum.

katıldığım noktası araca büyük ebatta jant ve lastik taktığımızda aracı yorup yakıtı arttıracaktır performansı düşürecektir. bu konuda hemfikiriz.
katılmadığım nokta ise honda mühendisleri aracı olabildiği kadar ucuza mal etmeye çalışırlar. piyasada rekabet olduğu için minimum en masrafsız araç nasıl yürüyorsa o şekilde yaparlar. yoksa her hondada 225/40/18 ebatlarında jant olduğunu göz önünde bulundurursak 16 janta göre bayağı masraflı olacaktır.Bu durumdada civic 45 bin değilde 47 bin liraya satılacaktır.üreticiler 1 tane düğmeyi bir ekstra masraf olarak görürler. ama bmw mercedes gibi üreticiler hiç birşeyden ödün vermez herşeyi koyar parasınıda ona göre alır.

dogzilla

maykajlı kasalarda siyah pek gitmiyor bence. Bronz veya beyaz olabilir.

gurhanaytan

Çok teşekkürler herkese benim için çok rahatlatıcı bir konu oldu.Galiba bronza biraz daha yakınım(çünkü bende de 99 model lacivert vardı,çilesini bilirim,ama koyu renktede yaptığın her modifiye güzel duruyor,uyumlu gözüküyor,hanım,çocuk karar versinler artık.
Duyduğuma göre orjinalden daha hafif(titanyum karışımlı galiba) 17 inç jant alırsam yakıt artacağına düşebilirmiş.Ama daha narin jant oluyormuş,izmirin yolları da malum bu aralar.var mı böyle bişey?saygılar tekrar.

karainci35

slm ben siyah derim her zaman. bakımı temizliği zor ama daha karizma duruyor. jant konusuna gelince orjinal jantlarıda çok yakışıyor daha sonra değiştirirsin istersen. şimdiden hayırlı olsun

chevasil

abicim bende bir izmirli olarak san yer tarif edeyim bornova 3. sanayide turkcell binasının arkasında kanal boyu ilerle japon parcacılar dolu orda ordan istedigin malzemeyi bulursun yagından,somununa kadar. yollarda görüşmek üzere :)

gurhanaytan

abicim bende bir izmirli olarak san yer tarif edeyim bornova 3. sanayide turkcell binasının arkasında kanal boyu ilerle japon parcacılar dolu orda ordan istedigin malzemeyi bulursun yagından,somununa kadar. yollarda görüşmek üzere :)

inşallah görüşürüz teşekkürler...

unifeb_88

arkadaşlar zevklerini belirtmiş saygı duyuyorum ama şöyle bişyi var makyajlı olsun diyosan en iyi beyaz bunun yanında titiz biriyim diyosan( benim gibi kirli binemem yğmurlu havada bile yıkatıp gezerim diyosan) beyaz aksesuara gelince cok para var diyosan abicim serviste al:) ama cok fazla istiyolar bende yeni aldım servisten hiç bişyi alamdım dışarda yarı fiyatı kadar