Gönderen Konu: 2005 civic es için tork arttırmak için ne yapılabilir  (Okunma sayısı 3101 defa)

bicer87

2005 civic es için tork arttırmak için ne yapılabilir
« : Kasım 22, 2014, 12:57:00 ÖS »
herkese merhaba. aracımı alalı 1 ay oldu yanı Honda ailesine yeni katıldım :) daha önceleri dizel araç kulladım (polo 1.6 TDI, golf 1.6 TDI, Leon 1.6TDI)
fakat bunlar babamın arabalarıydı :) çocukluktan kalan bi uhde nedeniyle İLK aracımı 2005 Civic ES aldım ve aldığım için çok da memnunun hatta arabama aşığım diyebilirim... şimdi sorum şu dizel araçlar kadar olmasa da aracımın torkunu nasıl arttırabılırım? yani gaza yüklendiğimde (dizel araçlarda ki gibi olmasada) tepkimeyi çabuk almak istiyorum...
sevgiler, saygılar....

honda2002

Ynt: 2005 civic es için tork arttırmak için ne yapılabilir
« Yanıtla #1 : Kasım 22, 2014, 01:08:04 ÖS »

izel araclarin calisma mantigi ve mazot yanma verimliligi benzinli arac gib degildir.
Sizin tork dediginiz aslinda beygir gucunun dusuk devirlerde de yuksek alinmasi olayidir.
Tork motordaki patlamanin pistok uzerinde olusturdugu itme kuvvetidir ve bu kuvvet devirle carpilip kranka yansir

Vtec2 motorunda turbo olmadigindan ve atmosferik oldugundan dusuk devirde oyle kolayca daha cok guc alma sansin pek yok.

Belki supap ayarin boxuksa ayarlanmasiyla eski gucune gelebilir.

Ayrica

Bazi kitler satiliyor bu kitler gaz pedalini daha hassas hale getirip gaza dokunmana mukabil arac daha hizli one firlatiyor.
Bu kitler belki derdine  derman olabilir...

ysr

• Yasir
« Yanıtla #2 : Kasım 22, 2014, 03:03:09 ÖS »
o kitler vtec 2 de işe yaramaz çünkü vtec 2 gaz telli elektronik değil tork almak için sanırım supercharger ya da turboya ihtiyacın var o kadar masraf yerine devirli kullanmanı tavsiye ederim :)

bicer87

« Yanıtla #3 : Kasım 22, 2014, 08:29:20 ÖS »
Turbo olayini dusundum ama benim asfaltta ucmaya niyetim yok :)))) tek istedgm arac sollarken veya isiklarda daha seri bir arac istiyorum... Supercharcer derdime derman olur mu???

Ruski

« Yanıtla #4 : Kasım 22, 2014, 08:38:30 ÖS »
Supercharcer ve turbo aynı şeylerdir sadece güç aldıkları yerler farklıdır.
ben olsam atmosferik olarak doldurmaya çalışırdım ve bi yerden başlayacaksanız önce egzos sistemine el atın,vtec2 orjinal egzosu bu araçları çok kastığını duymuştum...
hangi marka olursa olsun atmosferik 1.6 motordan düşük devirde tork beklemek zaten amaçsız olur.

bicer87

« Yanıtla #5 : Kasım 22, 2014, 08:43:28 ÖS »
Kusura bakmayin biraz acemiyim ama az once arastirdin ve ogrendm.... Peki spor hava filitresi headers yazilimla performansinda hissedilebilir fark olur mu?

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #6 : Kasım 22, 2014, 10:02:38 ÖS »

Aracın şuan stok galiba yapman gereken öncelikler Açık hava filtresi , Headers, düz boru , sonada güzel bi susturucu ile gaz tepkimen artar. Rampalarda dizeller gibi sollamayı bekleme . Düz yolda bu yazdıklarımı aracına taktırırsan 1.6 dizellerle oyun aynarsın. Aracın gerektiği yerde atak gitmesini istiyosan vites küçült yüksek devirde rampada dahil uzarsın.

hangover

« Yanıtla #7 : Kasım 22, 2014, 10:58:56 ÖS »
açık hava filtresinden ziyade vtec2 için kutu içi filtreler var. filtre kazanının ilk parçasını çıkarıp bu şekilde kullanırsan daha iyi verim alırsın diye düşünüyorum. çünkü açık hava filtresini alta indirmediğin sürece ( ozamanda su pislik ne varsa çekme olasılığı var ) sıcak hava çekip( özellikle headers takıp amyantla sarmazsan ) aracı geri düşürecektir.

bicer87

« Yanıtla #8 : Kasım 23, 2014, 12:12:17 ÖS »
Anladim.... Peki bana marka onerir misiniz? Veya izmirde bu islemleri kime yaptirabilirim?

kacaman

« Yanıtla #9 : Kasım 23, 2014, 05:17:39 ÖS »
açık hava filtresi aem cai alacaksın.